Retro διαφημίσεις για αρώματα και κολώνιες [γυναικείες και ανδρικές]

Rinus Cesar είπε:
- To επόμενο σποτ, στο οποίο θα αναφερθώ, είναι πλημμυρισμένο με ... "κοσμοπολίτικο αέρα" !!! Πρόκειται για τη διαφήμιση των γαλλικών αρωμάτων Latour και είναι γυρισμένη σε ένα αεροπλάνο !!! Αν δεν απατώμαι, η διαφήμιση άρχιζε με ένα πλάνο από ψηλά [ίσως να βλέπαμε το Παρίσι από ψηλά], για να προϊδεαστούμε ότι όσα βλέπουμε στο σποτ εκτυλίσσονται κατά τη διάρκεια πτήσης !!! Στο αεροπλάνο κάθονται δίπλα - δίπλα ένας καλοντυμένος, εμφανίσιμος νεαρός κύριος, και μια επίσης καλοντυμένη, εμφανίσιμη νεαρή κυρία !!! Απο το ντύσιμό τους μπορεί κάποιος να υποθέσει ότι "μάλλον πηγαίνουν για επαγγελματικό ταξίδι" !!! Ανοίγει ο κύριος την επαγγελματική του τσάντα και, ανάμεσα στα χαρτιά κλπ βλέπουμε ένα μπουκαλάκι με την κολώνια Latour !!! Ανοίγει μετά και η κυρία την τσάντα της και βλέπουμε επίσης ένα μπουκαλάκι Latour [προφανώς για να ... εμπεδώσουμε ως τηλεθεατές / εν δυνάμει αγοραστές του προϊόντος ότι αυτό κυκλοφορεί και σε ανδρικό και σε γυναικείο άρωμα] !!! Και στη συνέχεια - αφού εξεπλάγησαν που είχαν κι οι δυο το ίδιο άρωμα - ο μεταξύ τους διάλογος με γαλλική προφορά : "Λατούρ μαντάμ", λέει ο άνδρας !!! και απαντά η γυναίκα : "Λατούρ μεσιέ" !!! Και στο τέλος οι δυο τους : "χα χα χα χα" ..... Την ώρα που βλέπαμε όλα τα παραπάνω ακούγαμε ένα γαλλικό τραγούδι [πολύ γνωστό, αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο του ... ] ...
To τραγούδι της διαφήμισης είναι του Enrico Macias, "Il est comme le soleil",

που "εκδόθηκε" στη συνέχεια και στα ελληνικά, με το Φίλιππο Νικολάου.
 
Λοιπόν, έπαθα πλάκα βλέποντας ξανά, μετά απο ... 31-32 περίπου έτη, τη διαφήμιση του αρώματος Tamago !!! Η γυναίκα που πρωταγωνιστεί στο σποτ .... ναι, ναι, συμπεριλαμβάνεται στη λίστα με τις "γυναίκες που με γοήτευαν όταν ήμουνα μικρούλης" :flower: :flower: :flower: .... τι στιλ, τι βλέμμα, τι φινέτσα .... Επίσης το γεγονός ότι βγαίνει απ' το παλιό αυτοκίνητο, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έχει για κατοικίδιό της .... μια λεοπάρδαλη [αυτό είναι το ... σούπερ - ντούπερ εύρημα του σποτ] με έκαναν να νιώθω για πάρτη της ... ακόμη περισσότερο γοητευμένος, ως 10χρονος πιτσιρίκος !!! Τώρα, για το εν λόγω άρωμα ... πραγματικά, από τότε δεν έχω ξανακούσει γι' αυτό !!! Μπορεί κάποια [ή κάποιος] να μάς περιγράψει πώς ήταν η μυρωδιά του :flower: :flower:???? Βλέπετε, παρόλο που το εν λόγω άρωμα "ευτύχησε" να έχει ένα από τα καλύτερα διαφημιστικά σποτ για εκείνη την εποχή [και ... πολύ μπροστά για την εποχή του], εντούτοις .... μάλλον δεν "έπιασε" !!! Όμως ... μακάρι να γνωρίζει κάποιος περισσότερα να μας πει γι' αυτό το άρωμα ....

Αλλά και η κολώνια ΜΥΡΤΩ .... Από αυτήν θυμάμαι ένα άλλο σποτάκι, που είχε για μουσική επένδυση μια, σχεδόν παιδική, μελωδία από πιανάκι, η οποία διακοπτόταν από μια γυναικεία φωνή να τραγουδά : ΜΥΡΤΩ !!! Αφού κι εγώ μέχρι σήμερα καμιά φορά τραγουδάω τη μελωδία του σποτ κάπως έτσι : "τι τι τί τι τι τι τί τι τι τι τι Μυρτώ" !!! Όταν, πάντως, ακούω τη φράση "ελληνική κολώνια", αυτόματα μού έρχεται η λέξη "ΜΥΡΤΩ" !!! Και πράγματι ... εκεί στις αρχές των 80ς δεν υπήρχε σχεδόν κανένα ελληνικό σπίτι που να μην έχει, έστω κι ένα, μπουκάλι ΜΥΡΤΩ [αυτό το μεγάλο πλαστικό μπουκάλι που βλέπουμε στο σποτ] !!! Αυτή, δε, η κολώνια ήταν κατάλληλη και για εμάς τα τόοοτε παιδάκια, καθόσον είχε αρκούντως ελαφρύ και διακριτικό άρωμα !!! Μια - δυο σταγόνες ΜΥΡΤΩ ήταν ό,τι έπρεπε πριν φύγουμε για το σχολείο !!! Οι .... παιδικές μου αναμνήσεις θυμούνται ότι άυτή η κολώνια παρέπεμπε κάααπως σε "άρωμα λεμονιού" !!! Άραγε κυκλοφορεί ακόμη στο εμπόριο ??? [αν και νομίζω ότι ... είναι ο "ορισμός της retro κολώνιας" .... ] ....

Θυμάμαι κι άλλη μια διαφήμιση ελληνικής κολώνιας : Κολώνια Αγιακάτσικα !!! Τώρα, το τι έδειχνε το σποτ ... δεν θυμάμαι καθόλου !!! Θυμάμαι, όμως, μόνο το όνομα της κολώνιας επειδή μού είχε κάνει εντύπωση !!! Κι επειδή το επίθετο "Αγιακάτσικας" είναι συνηθισμένο στη Ρόδο, άγομαι στο συμπέρασμα ότι η κολώνια αυτή παρασκευαζόταν στο "σμαραγδένιο νησί" !!! Κάποιος που γνωρίζει καλύτερα μπορεί να μας πληροφορήσει :flower: :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για τη διαφημιση της κολωνιας "Μυρτω" ,μηπως εννοεις αυτη στα 01:57 λεπτα του βιντεο;

 
Ναι, ναι katerinak, αυτή τη διαφήμιση εννοούσα !!! Και ... πάνω που πήγαινα να γράψω "είμαι πολύ χαρούμενος που βρήκα το σποτάκι, έστω και με κάπως θαμπή εικόνα" :

!!! Όμως ... πραγματικά δεν σου ξεφεύγει τίποτα από τα βιντεάκια με τις 80ς διαφημίσεις !!!! ;) ;) !!! Παρατηρούμε,πάντως, στο εν λόγω μεταγενέστερο σποτ ότι η ΜΥΡΤΩ, από τα μισά των 80ς κι εφεξής, "βελτίωσε" και το σχήμα του μπουκαλιού της, το έκανε ακόμη καλύτερο από αισθητικής απόψεως :flower: :flower: :flower: .....
Θα συνεισφέρω με 3 ακόμη διαφημιστικά σποτάκια :

- Θυμάμαι μια ελληνική διαφήμιση ενός αρώματος στα τέλη 70ς / αρχές 80ς !!! Δεν θυμάμαι για ποιο άρωμα επρόκειτο, αλλά θυμάμαι ότι στο σποτ βλέπαμε το εξής : Στο ισόγειο ενός κτιρίου είναι μία ωραία μελαχρινή κοπέλα, ντυμένη με άσπρα ρούχα, που περιμένει μπροστά από την πόρτα ενός ασανσέρ !!! Και από πίσω της έχουν μαζευτεί κάμποσοι άνδρες !!! Κάποια στιγμη φτάνει το ασανσέρ, η κοπέλα ανοίγει την πόρτα του ασανσέρ και ... μαζί της μπαίνουν και οι "γοητευμένοι άντρες" !!! Ενώ την ίδια στιγμή, μια άλλη κυρία άνοιξε την πόρτα του διπλανού ασανσέρ, αλλά ... κανείς άνδρας δεν μπήκε μαζί της στο θάλαμο, όλοι προτίμησαν το θάλαμο του ασανσέρ με τη "μοιραία αρωματισμένη γυναίκα" !!! Και μια γυναικεία φωνή [δεν αποκλείεται να ήταν της Χαράς Τσακίρη] αφηγείτο το εξής : "Σκορπίζει γύρω της (αυτό σίγουρα) ένα υπέροχο άρωμα (αυτό με επιφύλαξη)" !!! Θα είναι μεγάλη χαρά μου αν αυτό το σποτ το δόύμε κάποια στιγμή στο Youtube, για να πάρετε κι εσείς μια γεύση για το "πώς ήταν οι ελληνικές διαφημίσεις, από απόψεως αισθητικής, σκηνοθεσίας κλπ, γύρω στο 1979/1980" !!!

- Από μια άλλη διαφήμιση του Bac έχω συγκρατήσει το τραγουδάκι : "Bac, bac, bac, το αποσμητικό που σου δίνει άλλον αέρα / σιγουριά και φρεσκάδα που διαρκεί όλη μέρα, bac bac bac" ....

- Τέλος, από άλλη μια διαφήμιση του badedas deodorant θυμάμαι, πάνω κάτω, την ιστορία που βλέπαμε να εκτυλίσσεται : Η πολύ γλυκιά καστανή κοπέλα είναι βοηθός στο εργαστήριο ή ιατρείο ενός γοητευτικού νεαρού επιστήμονα με γυαλιά [τους βλέπαμε και τους δυο με τις άσπρες ποδιές τους] !!! Και κατά τη διάρκεια του σποτ βλέπαμε το "ερωτικό παιχνίδι"που αναπτύσσεται μεταξύ τους, όπου ο νεαρός επιστήμονας, γοητευμένος από το άρωμα της βοηθού του, αρχίζει να τη φλερτάρει (ενώ δεν λείπουν και οι αδέξιες κινήσεις του όταν την πλησιάζει ... εμ, το ΄διαφημιζόμενο άρωμα του "πήρε τα μυαλά") !!! Και στο τέλος τους βλέπουμε να πλαγιάζουν μαζί σε μια σκηνή [πήγαν μαζί για ελεύθερο κάμπινγκ], με την κοπέλα να ρίχνει ένα, κάπως πονηρό, βλέμμα σε εμάς τους τηλεθεατές !!! Σαν να λεει : "ναιιι, τον κατέκτησα, τον "τύλιξα" " ..... ;) ;) ;) .... Το σποτ αυτό ήδη ανευρέθη και υπάρχει στο youTube .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
To τραγούδι της διαφήμισης είναι του Enrico Macias, "Il est comme le soleil", που "εκδόθηκε" στη συνέχεια και στα ελληνικά, με το Φίλιππο Νικολάου.
Έκανα μια παρόμοια δημοσίευση χτες εδώ, και σήμερα είδα το δικό σου μήνυμα για το ίδιο άρωμα σε διαφορετική συζήτηση, μια μέρα νωρίτερα!
 
Ρε σεις ελέφαντες, απορίες :

1. ποια ήταν η διαφήμιση (πλήρως γαλλική) που έλεγε σε κοφτά γαλλικά:

".............", l' eau de toilette irresistible, de Carron (με μια ψυθιριστή αντρική φωνή).

2. Η διαφήμιση με τα χαρακτηριστικά "παλαμάκια" ήταν η AQUA VELVA;

3. Υπήρξε ποτέ τηλεοπτική διαφήμιση της (καταπληκτικής για μένα, εκείνη της εποχή) αντρικής TUSCANY του Aramis;

4. Υπάρχει κάπου η διαφήμιση του "Liliane";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν κάπου όλα αυτά υπάρχουν κι απλως εγώ δεν τα έχω βρει.
 
panp είπε:
Ρε σεις ελέφαντες, απορίες :
4. Υπάρχει κάπου η διαφήμιση του "Liliane";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν κάπου όλα αυτά υπάρχουν κι απλως εγώ δεν τα έχω βρει.
Για την υπ'αριθμ. 4 απορία σου δίνω απαντήσεις στο υπ' αριθμ. 16 ποστ του παρόντος τόπικ !!! Μπορείς εκεί να διαβάσεις ό,τι έχω γράψει για τα αρώματα του Lilliane, αλλά και να δεις τα 2 βιντεάκια με τα σποτ που προβλήθηκαν και στην Ελληνική Τηλεόραση εκεί στα 80ς [μεταγλωττισμένα στα ελληνικά] !!! Εκτός από αυτά τα δύο σποτάκια προβλήθηκε κι ένα άλλο, όπου πρωταγωνιστούσε μια κοπέλα ντυμένη στα άσπρα [φορούσε ακόμη και άσπρο καπέλο], ενώ μια γυναικεία φωνή τραγουδούσε κάπως δυναμικά : "στιγμές αναστάτωσης, στιγμές του Lilliane" !!! Αυτό, όμως, το σποτάκι δεν ανευρέθη, ακόμη, στο Youtube ....

Όσο για τις υπόλοιπες απορίες σου ... ας τις απαντήσει άλλος ελέφας :flower: :flower:
 
panp είπε:
Ρε σεις ελέφαντες, απορίες :
1. ποια ήταν η διαφήμιση (πλήρως γαλλική) που έλεγε σε κοφτά γαλλικά:

".............", l' eau de toilette irresistible, de Carron (με μια ψυθιριστή αντρική φωνή).

2. Η διαφήμιση με τα χαρακτηριστικά "παλαμάκια" ήταν η AQUA VELVA;

3. Υπήρξε ποτέ τηλεοπτική διαφήμιση της (καταπληκτικής για μένα, εκείνη της εποχή) αντρικής TUSCANY του Aramis;

4. Υπάρχει κάπου η διαφήμιση του "Liliane";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν κάπου όλα αυτά υπάρχουν κι απλως εγώ δεν τα έχω βρει.
1. Yatagan

2. Ναι, και το κομμάτι ήταν το

 
Είστε καταπληκτικοί !
 
2. Ναι, και το κομμάτι ήταν το

!!!! Θυμάται κανείς για ποιο γυναικείο άρωμα ήταν αυτή η διαφήμιση ????
[όσο για μένα ... επειδή,ακόμη, δεν είχα ακούσει Cure, σκέφτηκα : "τι ωραία μουσική γράψανε για τη διαφήμιση" !!! Όταν, όμως, το Μουσικόραμα έδειξε το βιντεοκλίπ του τραγουδιού ... κατάλαβα ότι η μουσική επένδυση του σποτ προερχόταν από τα πρώτα sec του Love Cats των - τότε πανταχού παρόντων - Cure !!! Άλλωστε ... "80ς χωρίς Cure είναι σαν ... σκορδαλιά χωρίς σκόρδο ένα πράμα :eek:

:eek: o_O !!!!!! ] !!!!!
 
Rinus Cesar είπε:
Ωχ ... μωρ' μπράβο !!! Κι εγώ ... μέχρι πριν λίγο είχα την εντύπωση ότι "αυτό το τραγούδι με τα παλαμάκια γράφτηκε ειδικά για το σποτ της Aqua Velva" !!! Εντάξει, μη βαράτε, οι γνώσεις μου περί τζαζ μουσικής είναι ελλιπείς #) #) .... πάντως, μέεεεεγα respect στη μουσική ιδιοφυία του Dave Brubeck !!!

Aς μου επιτρέψετε να υποβάλω κι εγώ μια απορία προς τους ... συμφορουμίτες με "μνήμη ελέφαντα" :

- Θυμάμαι μια διαφήμιση [περί το 1981 / 1982] για κάποιο γυναικείο άρωμα που έδειχνε κάτι άσπρες κούκλες με μαύρα στρογγυλά καπέλα [υποτίθεται γοητευμένοι άνδρες] !!! Αυτή η διαφήμιση είχε για μουσική επένδυση την έναρξη του τραγουδιού Love Cats των Cure, με τα κρουστά που ακούγονται "σαν κάποιος να χτυπά άδεια μπουκάλια", το πιανάκι και το κοντραμπάσο του !!! Δηλαδή ... την εισαγωγή αυτού του τραγουδιού :


Μη νομίζεις, δεν ξέρω πολλά από τζαζ, αλλά έτυχε, πριν αρκετά χρόνια στο κολέγιο στο μάθημα μουσικής, να μας βάλει ο καθηγητής το συγκεκριμένο κομμάτι, επειδή είχε ασυνήθιστο ρυθμό 7/8, και θυμήθηκα ότι αυτό ήταν το κομμάτι της διαφήμισης της Aqua Velva.

Σχετικά με την ερώτηση με το τραγούδι Love Cats, νομίζω ότι ήταν διαφήμιση του Mum.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εδω Rinus Cesar εγραφες για τη διαφημιση του badedas deodorant,μολις ανεβηκε στο youtube και ειναι στα ελληνικα :

[video=youtube;1VD5P7-iZTo]

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση στα τέλη της δεκαετίας του '80 του αποσμητικού"Badedas parfum deodorant" με την όμορφη κοπελίτσα να εκτελεί και χρέη...βουλκανιζατέρ! Προβλήθηκε το 1987-88

Α χάααα.." !
 
katerinak είπε:
εδω Rinus Cesar εγραφες για τη διαφημιση του badedas deodorant,μολις ανεβηκε στο youtube και ειναι στα ελληνικα :
σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση στα τέλη της δεκαετίας του '80 του αποσμητικού"Badedas parfum deodorant" με την όμορφη κοπελίτσα να εκτελεί και χρέη...βουλκανιζατέρ! Προβλήθηκε το 1987-88

Α χάααα.." !
Χα χα, τώρα μόλις την είδα και εγώ στο Youtube και ήρθα για να τη δημοσιεύσω, αλλά με πρόλαβες!
 
katerinak είπε:
εδω Rinus Cesar εγραφες για τη διαφημιση του badedas deodorant,μολις ανεβηκε στο youtube και ειναι στα ελληνικα :
Λοιπόν, στο υπ' αριθμ. 24 ποστ μου περιγράφω μία διαφήμιση γυναικείου αρώματος !!! Επρόκειτο γι' αυτην τη διαφήμιση, του badedas deodorant, το κατάλαβα όταν είδα το βιντεάκι με την ελληνική του "απόδοση" !!! Πάντως, όταν πρωτο-προβλήθηκε αυτή η διαφήμιση, υπήρχαν μερικές ακόμη σκηνές, τις οποίες δεν βλέπουμε στο βιντεάκι !!! Π.χ. θυμάμαι ότι στο ραντεβόύ που δίνουν οι πρωταγωνιστές, ο διοπτροφόρος [που φλερτάρει την πολύ γλυκιά κοπελιά] από την απροσεξία του ρίχνει ένα μπολάκι με παγωτό πάνω στο τραπέζι [είπαμε, το άρωμά της του "είχε πάρει τα μυαλά"] !!! Φυσικά, στο χθεσινό ποστ μου έκανα τις απαραίτητες διορθώσεις και συμπληρώσεις !!! Και, υποθέτω, θα συμφωνείτε μαζί μου ότι πρόκειται για ένα πολύ ωραίο σποτάκι !!! Α χααααα .....

Σχετικά με την ερώτηση με το τραγούδι Love Cats, νομίζω ότι ήταν διαφήμιση του Mum.




Χμμμ ... σαν να μού φαίνεται ότι έχεις δίκιο !!! Και ... φυσικά και η διαφήμιση αυτή καταζητείταιιιιιι !!!! [αν και επειδή τώρα τελευταία βλέπω όλο και περισσότερες "early 80ς" διαφημίσεις να ανεβαίνουν στο YouTube, η λαχτάρα μας να δούμε ξανά, μετά από τόσα χρόνια, ένα σωρό σποτάκια που "σημάδεψαν" την παιδική μας ηλικία ίσως να εκπληρωθεί !!! Βρε ... λες να δούμε ξανά κι εκείνη την τόσο αγαπημένη διαφήμιση της κολώνιας La Tipa, με μουσική επένδυση την εισαγωγή του In Jeopardy του Hodgson ??? :flower: :flower: :flower: ??? ] ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αποσμητικο bac (1982) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση του αποσμητικού "Bac" τη μουσική της οποίας οι παλιότεροι σίγουρα θυμούντε!

Η διαφήμιση είναι του 1982 και παίχτηκε με διάφορες παραλλαγές (αλλα με την ίδια μουσική) μέχρι τα τέλη του 1987 ".
 
Αυτή νομίζω ήταν η πρώτη διαφήμιση του BAC, τουλάχιστον με αυτή τη μουσική.
 
katerinak είπε:
σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση του αποσμητικού "Bac" τη μουσική της οποίας οι παλιότεροι σίγουρα θυμούντε!

".
Έχει δίκιο ο Akis !!! Κι εγώ σε προηγούμενο ποστ μου θυμήθηκα το τραγουδάκι της διαφήμισης, αλλά δεν μπόρεσα να θυμηθώ "τι μάς έδειχνε η διαφήμιση" !!! Τώρα όμως που την ξανάδα ... θυμήθηκα πόσο μού άρεσε η σκηνή όπου η πολύ γλυκιά κοπελιά, που πρωταγωνιστεί στο σποτ, παίζει βιολοντσέλο !!!

Αkis tv, συνέχισε να μάς προσφέρεις τοσο όμορφα δωράκια από τα παιδικά & εφηβικά μας χρόνια !!! Σε ευχαριστούμεεεεε :flower: :flower: :flower: !!!
 
Άλλη παλιά διαφήμιση για άρωμα ήταν του Aline, που είχε σαν μουσική υπόκρουση το ρεφρέν του τραγουδιού Aline του Christophe. Έδειχνε μια κοπέλα να τηλεφωνεί από θάλαμο, κάποιος έχει μείνει να την κοιτάει και να χαμογελάει (επειδή του αρέσει το άρωμά της), αυτή το καταλαβαίνει και του ρίχνει ματιές, και αφού κλείνει του λέει "Aline" και σου στέλνει ένα φιλί.
 
διαφημιση του αρωματος Jouet :

 
κολωνια 4711 (1980) στα 00:14λεπτα του βιντεο : http://www.youtube.com/watch?v=ChkA0GioYZI

σχολιο του uploader MrRetromemories: "ιστορικη διαφημιση της κολωνιας 4711 με το χαρακτηριστικο καμπανακι που χτυπουσε στο τελος.."
 
Πίσω
Μπλουζα