Retro διαφημίσεις για αρώματα και κολώνιες [γυναικείες και ανδρικές]

Φοβερή, άπαιχτη, υπέροχη η διαφήμιση της 4711 ... λεπτή, ευγενική και διακριτική σαν το άρωμα της διαφημιζόμενης κολώνιας !!! Στο μπλογκ μου στη λίστα με τις "25 πιο αγαπημένες μου 80ς διαφημίσεις" κατέχει την 9η θέση !!! Εδώ θα επαναλάβω απλώς ότι η ατάκα στο τέλος της διαφήμισης, που δεν ακούγεται ολοκληρη στο βιντεάκι, είναι η εξής : Σημαίνει τη δροσιά της κάθε μέρας !!!

Στο μεταξύ, το μέλος Jimijoop ανάρτησε στο τόπικ "Παλιές διαφημίσεις -5" ένα ακόμη βίντεο με "πακετάκι" από διαφημιστικά σποτ των αρχών των 90ς. Για να δείτε το βιντεάκι, που ανάρτησε ο συμφορουμίτης, σάς παραπέμπω στο σχετικό τόπικ !!!

Από αυτό το βίντεο επιτρέψατέ μου να σχολιάσω το διαφημιστικό σποτ του γυναικείου αρώματος Giovanna, το οποίο βλέπουμε στο 5 : 50' του βίντεο !!! Aυτό με πέτυχε ως φοιτητή στη Θεσσαλονίκη και, όπως θυμάμαι, είχε μεγάλη επιτυχία σε εμάς τις τόοοτε φοιτητοπαρέες !!! Θυμάμαι έναν φιλαράκο, που σπούδαζε στη Γεωπονική, ο οποίος, όποτε βρισκόμασταν στη φοιτητική λέσχη για φαγητό και καφεδάκι δεν σταματούσε να τραγουδά : "με τρελαινεις Τζιοβάννα με τρελαίνεις πολύ" :eek: o_O !!! Και πράγματι ... πρόκειται για ένα πολύ - πολύ όμορφο διαφημιστικό σποτ, στο οποίο ακόμη και οι .... "πονηρές προεκτάσεις" του [ ;) ;)] μάς παρουσιάζονταν με τον πλέον διακριτικό και "πικάντικο / πιπεράτο" τρόπο !!! Ένα σποτακι γεμάτο νεανική διάθεση [γι' αυτό και η επιτυχία του σε εμάς τις φοιτητοπαρέες] !!! Όμως ... οι ιδέες αυτού του σποτ [αλλά και το τραγουδάκι] δεν είναι ... καταλογιστέες στον σκηνοθέτη του !!! Είναι ... επηρεασμένες [σε μεγάλο βαθμό μάλιστα] από το τραγούδι και το ευφάνταστο / ευρηματικό βιντεοκλίπ του Υou Might Think των The Cars !!! Δηλαδή ... από αυτό το βιντεάκι :

!!! Σε αυτό το διαφημιστικό του Giovanna είναι, μεν, ασπρόμαυρο, αλλά ... μάς προσφέρεται πλήρες [και συνεπώς ... μπορέίτε να διαγνώσετε πιο εύκολα τις ομοιότητές του με το βιντεοκλίπ των The Cars] !!!

Τέλος ... κάποια συμφορουμίτισσα θα μπορούσε, ίσως, να μάς περιγράψει "πώς ήταν η μυρωδιά του αρώματος Giovanna" :flower: :flower:??? έχω να ακούσω από τόοοοτε γι' αυτό ....


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα μπορούσα να γράψω σχόλια για κάμποσα από τα διαφημιστικά σποτ του παραπάνω βίντεο [τι να κάνουμε, μού ξύπνησαν ένα σωρό αναμνήσεις, με ... αυτά μεγάλωσα #) #)] !!! Για να είμαι, όμως, "εντός θέματος" θα σχολιάσω ΄μονάχα τη διαφήμιση του αρώματος Janine D !!!

Η διαφήμιση αυτή "με πέτυχε" όταν ήμουν μαθητής 3ης Γυμνασίου και 1ης Λυκείου [περί το 1986 / 1987] !!! Μού φάνηκε "πρωτότυπη" ως προς το ότι, αντί να δείχνει ταινιάκι, έδειχνε φωτογραφίες της ΄πολύ γλυκιάς νέας κοπέλας [που, υποτίθεται, προτιμάει αυτό το άρωμα] !!! Πάντως, όταν πρωτο-προβλήθηκε το σποτ, βλέπαμε σε αυτό περισσότερες φωτογραφίες με την κοπέλα [στο βίντεο το βλέπουμε, προφανώς, "κουτσουρεμένο"] !!! Θυμάμαι, επίσης, μια συμμαθήτριά μου στην 1η Λυκείου, που καθόταν στο πίσω θρανίο από μενα, η οποία στο εξώφυλλο του τετραδίου της είχε κάνει ... "κολλάζ" με την έντυπη διαφήμιση του αρώματος Janine D [στην οποία βλέπαμε τις ίδιες φωτογραφίες - με την ίδια κοπέλα - με αυτές που βλέπουμε στο τηλεοπτικό σποτ] !!! Η συμμαθήτριά μου μού είχε πει το περιοδικό, απ' το οποίο είχε "ξεκολλήσει" τη διαφήμιση, αλλά δεν θυμάμαι από ποιο ....
 
διαφημιση κολωνιας "Yatagan" (1982) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Διαφήμιση γαλλικής παραγωγής, με χαρακτηριστικό το "χρρρααααατς" του σπαθιού και τη φωνή του speaker..."YATAGAN! l'eau des toilettes...irresistibles de CARON"! Προβλήθηκε την τριετία 1982-85"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η παραπάνω διαφήμιση, με τη σπάθα, με ψιλο-τρόμαζε όταν ήμουνα παιδάκι .... #) #) .... ετσι, μάλλον δεν κατατάσσεται στις "αγαπημένες μου¨" .... Γιαταγκάν ιρεζιστίμπλ ......
 
katerinak είπε:
διαφημιση κολωνιας "Yatagan" (1982) :
Τέλειο που το βρήκες ! Το είχα θυμηθεί σε ένα post 2-3 τετράγωνα πιο πίσω...

PS : "irresistible", στον ενικό.
 
Τι ωραίες διαφημίσεις!! Πολύ λίγες θυμάμαι γιατί μάλλον ήμουν πολύ μικρή όταν τις έδειξαν τις περισσότερες. Θυμάμαι όμως την διαφήμιση της κολώνιας Latipa (μια κοπέλα με άσπρο πουκάμισο που φοράει την κολώνια και τρελαίνονται όλοι). Το μπουκάλι της κολώνιας είναι στρογγυλό αδιαφανές λευκό, με κάπως στρογγυλά γράμματα σε κεραμιδί χρώμα έγραφε το 'latipa' επάνω και είχε χρυσό στρογγυλο πώμα.

Επίσης υπήρχε και η κολώνια Tosca, της ίδιας εταιρίας με την 4711, που είχε μπουκάλι σε σχήμα αχλαδιού και είχε διαφημιστεί για πολύ λίγο την άνοιξη του 1989.
 
διαφημιση αντρικου αρωματος " Sir" (1981) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Διαφήμιση του αντρικού αρώματος "Sir" της "4711" που ήταν σε μεγάλη άνθηση στις αρχές της δεκαετίας του '80. Το διαφημιστικό σποτ που βλέπουμε παιζόταν τουλάχιστον τη σεζόν 1981-82"
 
Ναι, ας μην εισαι νοστιμος και τραβηχτικος και η Sir Irish Moss θα σου φερει τις γυναικες!
 
QueenofHearts είπε:
Θυμάμαι όμως την διαφήμιση της κολώνιας Latipa (μια κοπέλα με άσπρο πουκάμισο που φοράει την κολώνια και τρελαίνονται όλοι).
...σε άσπρο φόντο όπου ακούγαμε μία αντρική φωνή:

"Μία σταγόνα latipa, θα σας φέρει 2... 4... 6 άντρες κοντά σας (και έδειχνε τους άντρες ουρά πίσω από την κοπέλα) Εσείς, πόσες σταγόνες latipa θα βάλετε σήμερα?" (και έδειχνε μία ουρά με καμιά 100αριά άντρες)

Το τι γέλιο ρίχναμε με την αδελφή μου πιτσιρίκια όταν βλέπαμε την διαφήμιση δεν λέγεται..!!

Πλέον λειτουργεί και ως ένα είδος εσωτερικού αστείου όταν θέλουμε να δείξουμε κάτι υπερβολικό, αφού στην ερώτηση "εσείς πόσες σταγόνες latipa θα βάλετε σήμερα" η απάντησή της ήταν: ΟΛΟ το μπουκάλι! :D
 
διαφημιση κολωνιας "la tipa" (1987) :

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Διαφήμιση του αρώματος "la tipa" που προβλήθηκε απο το 1986 έως και το 1989. Στο συγκεκριμένο σποτ έχω την εντύπωση οτι πρωταγωνιστεί η Rocky Taylor η γοητευτική αγγλίδα με τα σπαστά ελληνικά που έπαιξε σε αρκετές ελληνικές ταινίες αρχών '80s κυρίως του Νίκου Περάκη (άρπα κόλα,λούφα και παραλλαγή) "
 
Και η κολώνια η Blumarine Blugirl(εδώ) στο μπουκαλάκι που βρίσκεται θυμίζει άλλες εποχές...Σαν αυτά τα αρώματα που τράβαγες από μέσα την κολώνια και έριχνες πάνω σου...
 
katerinak είπε:
διαφημιση κολωνιας "la tipa" (1987) : ) "

Αυτή τη διαφήμιση δεν τη θυμόμουν .... Τη βλέπω πρώτη φορά και θα έλεγα ότι δεν μού πολυ-αρέσει, αρκούντως άνευρη διαφήμιση για το είδος της .... Όμως .... αν αυτή η διαφήμιση είναι "ορεκτικό" για να δούμε μετά από αυτήν να ανεβαίνει η - ήδη "πολυσυζητημένη" εδώ στο φόρουμ μας - προγενέστερή της, με τη μουσική του In Jeopardy και με την ωραία κοπελίτσα που για χάρη της σχηματίζεται μεγάλη ουρά από άντρες .... τοτε ... ναιιιιιιιιι :flower: :flower:
 
ελλειπης διαφημιση του "mum perfume spray" (1987) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση του "mum perfume spray" με δυνατό σημείο το μουσικό κομμάτι "love cats" των "Cure". Προβλήθηκε την διετία 1986-88. Δυστυχώς στο σποτ που βλέπουμε λείπουν τα τελευταία δευτερόλεπτα, που όμως δεν αλλοιώνουν το όλο πνεύμα της διαφήμισης"
 
katerinak είπε:
σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: "Διαφήμιση του "mum perfume spray" με δυνατό σημείο το μουσικό κομμάτι "love cats" των "Cure". Προβλήθηκε την διετία 1986-88. Δυστυχώς στο σποτ που βλέπουμε λείπουν τα τελευταία δευτερόλεπτα, που όμως δεν αλλοιώνουν το όλο πνεύμα της διαφήμισης"
Ναι, ναιιιιι ..... ανέβηκεεεεεε ...... τη διαφήμιση αυτή την περιέγραψα σε ποστ μου στο παρόν τόπικ, ρώτησα "για ποιο άρωμα ήταν αυτή η διαφήμιση" και ο συμφορουμίτης manos311 απήντησε ότι "είναι για το mum" !!! Επίσης, όπως βλέπω οι ... "άνδρες με τα στρογγυλά καπέλα" είναι ... ζωντανοί, όχι κούκλες όπως θυμόμουν !!! Πάντως, έχω την εντύπωση ότι η διαφήμιση αυτή πρωτοπαίχτηκε πριν το 1986, θα τη χρονολογούσα περί το 1983 / 1984 [ίσως βέβαια και να κάνω λάθος] !!! Η κοπέλα που πρωταγωνιστεί είναι τόσο γλυκιά, τόσο χαριτωμένη, τόσο ... 80ς !!! Πραγματική ... Love Cat :flower:

:flower: :flower: ... [άλλωστε, ολόκληρη η διαφήμιση είναι "αντιπροσωπευτική της αισθητικής των 80ς" ... ] ...
 
διαφημιση αντρικου αρωματος "costa brava" (1985) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos: " Διαφήμιση του αντρικού αρώματος "Costa Brava". Έτος προβολής 1985 "
 
Καλησπέρα σε όλους τους retromaniacs! Πάλι μπηκα να δω μήπως βρω απάντηση για μια ξαφνική ανάμνηση που μου ήρθε στο μυαλό (μάλλον στη μύτη) και κατέληξα- ως συνήθως - να διαβάζω για κανα δίωρο τα posts το ένα μετά το άλλο, συγκίνηση - επιφωνήματα - συγκίνηση και πάει λέγοντας. Αυτό που έψαχνα ήταν ένα σπρέι σώματος που έβγαινε σε διάφορα αρώματα αλλά δεν θυμόμουν τη μάρκα. Το μόνο που θυμόμουν ήταν η απίστευτη μυρωδιά του, ο τίτλος του αρώματος κάτι σαν "blue river" και ότι η ετικέτα είχε χρωματιστά σύννεφα (ή νερά ;) το ένα πάνω στο άλλο. Για καλή μου τύχη είδα το σποτάκι του Lilliane και τότε μου ήρθαν όλα στο μυαλό. Rinus χίλια ευχαριστώ! Το σπρέι δεν το είχα βέβαια καθώς δεν ήμουν ούτε 10 καλά καλά, αλλά κολλημένη από πολύ πολύ μικρή με τα αρώματα, το είχα εντοπίσει στην ντουλάπα της θείας -Κατίνας στο χωριό (ω ναι, η Μυρτώ ήταν μόνο για τον επιτάφιο) και όποτε πήγαινα, έβρισκα την ευκαιρία να χωθώ στην ντουλάπα και να το μυρίσω από το καπάκι (αν ψεκαζόμουν θα με έπαιρναν χαμπάρι....). Με την ίδια ευκολία χωνόμουν ήσυχα στα μπάνια και τις κρεβατοκάμαρες των συγγενών και μύριζα από after-shave ήταν πάνω στο νιπτήρα με πάντα αγαπημένη την aqua velva του παππού, μέχρι αρώματα ακριβά ή όχι που είχαν οι θείες πάνω στην τουαλέττα τους. Ανάμεσα σ' αυτές και η tamango του Leonard για την οποία ρώτησε ο Rinus Ceasar. Απ' όσο θυμάμαι, ήταν ένα άρωμα γλυκό, λουλουδένιο, πολύ θηλυκό αλλά στην ηλικία που βρίσκομαι τώρα πια θα το χαρακτήριζα και αρκετά γήινο, σαν αυτά που στα νεότερα παιδιά θυμίζουν πράγματι θεία.... Θα το παρομοίαζα με το επίσης κλασικό Chanel 19 το οποίο ακόμη κυκλοφορεί οπότε και υπάρχει η δυνατότητα για κάποιον να το μυρίσει. Α, και κάτι που μου ήρθε ξαφνικά: θυμάται κάποιος ή μάλλον κάποια από σας τις καρδούλες mum (ή bac;) που ήταν κολλημένες μέσα στα περιοδικά και αν τις έξυνε μπορούσε να μυρίσει το άρωμα; θυμάμαι ότι ξεφύλλιζα μες στην τρελή χαρά ότι περιοδικό έπεφτε στα χέρια μου μήπως και πετύχω καρδούλα (ειδικά την καφέ, τρελαινόμουν με το άρωμά της).
 
Bajar είπε:
(ω ναι, η Μυρτώ ήταν μόνο για τον επιτάφιο) ).
Ω ναι ... κι εγώ τα μεγάλα και κάπως "ακατέργαστα" πλαστικά μπουκάλια της΄κολώνιας ΜΥΡΤΩ έτσι τα θυμάμαι : Το καλοκαίρι στο νησάκι μου τον Δεκαπενταύγουστο, στην περιφορά της εικόνας της Παναγίας !!! Την ώρα που η εικόνα περιφέρεται στα στενά της Χώρας, οι μεγάλης ηλικίας κυρίες βγαίνουν από τα παράθυρα των κυκλαδίτικων σπιτιών και ... ραίνουν εμάς που ακολουθάμε την εικόνα, πότε με σταγόνες νερού από κλαριά βασιλικού, πότε με σταγόνες από μπουκάλια κολώνιας ΜΥΡΤΩ .... Γι' αυτό έγραψα παραπάνω, όποτε ακούω τη φράση "ελληνική κολώνια", αυτομάτως έρχεται στο μυαλό μου η λέξη ΜΥΡΤΩ :flower:

:flower: :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα