Retro μάρκες μʼ έκαψες!!!

cauldron είπε:
Θυμάμαι αρχές ή μέσα δεκαετίας 90 κυκλοφορούσαν κάτι μούφες στερεοφωνικά Amstrand (Όχι δεν είναι ορθογραφικό!)
Το 1995 είχαμε πάρει με κουπόνια από το Τηλέραμα ραδιοκασσετοφωνο-cd μάρκας Amstrad 33.000δρχ. Θα άντεχε μερικά χρόνια ακόμη εάν δεν επέμενα να του βάζω μέσα τα cd του Playstation για να ακούω τη μουσική του παιχνιδιού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμμμ, τι σχέση έχει η φθορά του μηχανήματος με το να ακούς μουσική από cd του Playstation???

Χάλασε απλά γιατί ήταν Amstrad!
 
Ειτε το εβαζε αναποδα,ειτε η μαρκα ηταν amstrand.


Δεν υπηρχε περιπτωση να βγαλει fail μηχανημα του Sugar!
 
Ε, κοίτα μπορεί να μην έχει σχέση αλλά από τότε που του έβαζα τα σι ντι του PS τα έφτυσε.Και όχι, δεν τα έβαζα ανάποδα!! Επίσης το 2000 είχα αγοράσει ένα Aiwa ραδιοκασσετόφωνο με σι ντι 44.000 δρχ. Έπαιζε και RW (ουάου για τότε). Ακόμη λειτουργεί αλλά τα κουμπιά κάνουν ότι να'ναι. Άλλα πατάς και άλλα κάνουν! Πάντως γενικά πολύ καλό μηχάνημα το ευχαριστήθηκα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν βγάζανε fail, ήτανε fail από μόνα τους! :diablotin:
 
Τότε για να αγοράσεις ένα αγαθό έπρεπε να το πληρώσεις "ντούκου", η διαδικασία των γραμματίων ήταν δύσκολη, κάρτες φυσικά δεν υπήρχαν, ήταν μόνο για τους αληθινά πλούσιους... Έτσι λοιπόν ο κοσμάκης (προερχόμενος από τα δύσκολα χρόνια των δεκαετιών του '50 & '60) για να απολαύσει τα αγαθά του δυτικού πολιτισμού και εφόσον δεν είχε τόσα λεφτά για να πάρει τα γνήσια αγόραζε σωρηδόν μάρκες μ' έκαψες (επίσης τότε ήμασταν και ακομπλεξάριστοι, δεν μας ένοιαζε τι θα πει ο γείτονας, μετά το '90 γίναμε δήθεν και βέβαια το πληρώνουμε πανάκριβα τώρα...)

Κάποια που θυμάμαι ήταν:

1) Διπλό κασετόφωνο ONWA, προφανώς ήθελε να πλησιάσει το AIWA, μου κράτησε 2-3 χρόνια πριν πάρω το εκπληκτικό SHARP με τη μία κασσέτα πίσω από την άλλη, με Surround, X-bass κλπ. Μεγάλη μόστρα έκανα στο λύκειο...

2) Απομίμηση παπουτσιών All-Star (μάρκα φυσικά δεν θυμάμαι)
 
η aiwa ηταν μαρκα με τα ολα της, απλα ηταν πιο προσιτη στις τιμες για καποιο λογο. στο wiki γραφει οτι εξαγοραστηε πριν μερικα χρονια απο την sony.
 
Παιδια να αναφερθώ στην Silver και Saba. Έχω να πω ακριβώς τα αντίθετα.

Silver κασετόφωνο είχαμε πάρει στα τέλη του 70. Αν και ήταν και η εποχή σε ποιότητα και μηχανισμούς ήταν σαν για στρατιωτική χρήση. Ο ηλεκτρονικός της περιοχής μας πάντα το θαύμαζε όταν 1-2 φορές είχε πάει για ιμάντες. Και εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια το είχαμε, και φυσικά δεν είχε πάθει τπτ άλλο.

Οι Saba καθόλου δεν νομίζω πως είναι μάπα εξ όρισμου, αντίθετα είναι (ήταν?) σοβαρή μάρκα. Έτσι η θεία μου είχε πάει στην γερμανία το 82 νομίζω (ίσως και παλιότερα) και είχε φέρει μιά τηλεόραση έγχρωμη. Δεν έχει πάει ποτέ σε μάστορα. Ακόμη και το τηλέκοντρολ δουλεύει σε όλα τα πλήκτρα! Επειδή δεν βλέπει και πολύ τηλεόραση τώρα με τα ψηφιακά δεν την άλλαξε άλλα βρήκε αποκωδικοποιητή ππου να μπορεί να δουλέψει μια και είχε μόνο είσοδο RF και όλα καλά.
 
chris73 είπε:
Οι Saba καθόλου δεν νομίζω πως είναι μάπα εξ όρισμου, αντίθετα είναι (ήταν?) σοβαρή μάρκα. Έτσι η θεία μου είχε πάει στην γερμανία το 82 νομίζω (ίσως και παλιότερα) και είχε φέρει μιά τηλεόραση έγχρωμη. Δεν έχει πάει ποτέ σε μάστορα. Ακόμη και το τηλέκοντρολ δουλεύει σε όλα τα πλήκτρα! Επειδή δεν βλέπει και πολύ τηλεόραση τώρα με τα ψηφιακά δεν την άλλαξε άλλα βρήκε αποκωδικοποιητή ππου να μπορεί να δουλέψει μια και είχε μόνο είσοδο RF και όλα καλά.
Συμφωνώ, δεν ξέρω και δεν νομίζω να είναι μάρκα μ'έκαψες αλλά μία 15άρα saba που έχουμε στην οικογένεια τις δύο τελευταίες δεκαετίες έχει κάνει "στρατιωτικό", "αγροτικό", "εκπαιδευτικό" πολλές χρονιές σε νησιά των συνόρων και συνεχίζει ακάθεκτη! Εννοείται πως όταν δεν είναι στη παραμεθόριο είναι στην κουζίνα της μάνας όπου μαζί με τον πατέρα μου την υποβάλλουν σε καθημερινό crash test, αφού χρησιμεύει και ως "ακουμπιστήρι" για το ταψί όταν βγαίνει από τον φούρνο.

Ο γέρος με το κοντρόλ σπάει και καρύδια... service? τι είναι αυτό? :D
 
Όπως έχω γράψει κι αλλού, SABA 14άρα αγορασμένη το 1985 (μεταχειρισμένη !) πετάχτηκε μόλις πέρσι. Φουλ εξτρά, με "καμπύλη" οθόνη, ψηφιακά κόκκινα νούμερα πίσω από πλαστικό πορτάκι για τα κανάλια και τις ενδείξεις "So", "Lu", "Co" και γενικά ότι γράφεται με οριζόντιες και κάθετες γραμμές (από Sound, Luminance, Contrast κλπ.).

Να σκεφτείτε ότι δεν είχαν χαλάσει τα "πυροβόλα" της, αυτό που συνήθως συμβαίνει στις έγχρωμες (και χάνουμε κάποιο ή κάποια από τα βασικά χρώματα, οπότε όλα τα άλλα συντίθεται αναλόγως "ψόφια"), αλλά είχε "πετσικάρει" από τα χρόνια και τη θερμοκρασία η πλακέτα της, με αποτέλεσμα να δημιουργεί βραχυκυκλώματα...
 
Εννοειται πως η Saba δεν ηταν ποτε μαρκα με εκαψες - πιθανα καποιο ελαττωματικο μοντελο επεσε στον cloud.
 
herco είπε:
Εννοειται πως η Saba δεν ηταν ποτε μαρκα με εκαψες - πιθανα καποιο ελαττωματικο μοντελο επεσε στον cloud.
Τι να πω... Μπορεί..
 
ραδιοκασσετοφωνο silver model st-727 αγορασμενο το 1980 (8000 χιλιαδες δραχμες περιπου) δουλευει ακομα μεχρι σημερα
 
θυμαμαι οτι η γιαγια μου ειχε μια τηλεοραση blaupunkt Που δεν ειχε βγει και τοσο καλη και μαλιστα δεν πρεπει να εβγαλε πολλα μοντελα η εταιρια γιατι την θυμαμαι περισοτερο για τα ραδιοκασετοφωνα αυτοκινητου που εβγαζε
 
17 ιντσων νοκια τηλεοραση συνεχεια της μαρκας ΙΤΤ αγορασμενη τον δεκεμβριο του 1992 σκυλι αντεξε μεχρι το νοεμβριο του 2000 οπου τιναξε ολους τους πυκνωτες σε μια πλακετα και ο μαστορας που την ανελαβε την κατεστρεψε.Ενας ξαδερφος μου ειχε παρει τηλεορασηMitsubishiμαλλον ζει μεχρι σημερα ηταν καπου στο 1994 αυτη.Θυμαμαι ομως την παλια τηλεοραση που ειχε ο παππους δεκαετια του 70 ασπρομαυρη χωρις τηλεκοντρολ με 6 καναλια να βαλεις και οταν την αναβες περιμενες 3 λεπτα για να δειξει εικονα
 
Ρολόγια χειρός JAGA! Τα παρα λίγο G-Shock!

Και μια ακόμη μάρκα που δεν θυμάμαι. Μου είχαν πάρει ένα που είχε μέσα "την Άρτα και τα Γιάννενα". Μέχρι και αναπαράσταση του ηλιακού συστήματος, όπου η σελήνη να περιστρέφεται γύρο από τη γη σε 4 δευτερόλεπτα... NASA κατάσταση!
 
Tο "Polystation" μου έχει μείνει στο μυαλό σαν "μάρκα μ' έκαψες". Το είχα δει πρώτη φορά σε λαϊκή αγορά. Είχα εντυπωσιαστεί, θυμάμαι, από το πόσο έμοιαζε στο αυθεντικό, αν εξαιρεθεί το ότι είχε υποδοχή για κασέτα!!!

trecool είπε:
Ρολόγια χειρός JAGA! Τα παρα λίγο G-Shock!Και μια ακόμη μάρκα που δεν θυμάμαι. Μου είχαν πάρει ένα που είχε μέσα "την Άρτα και τα Γιάννενα". Μέχρι και αναπαράσταση του ηλιακού συστήματος, όπου η σελήνη να περιστρέφεται γύρο από τη γη σε 4 δευτερόλεπτα... NASA κατάσταση!
Τα JAGA είναι απομιμήσεις;;; Δεν νομίζω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
trecool είπε:
Ρολόγια χειρός JAGA! Τα παρα λίγο G-Shock!Και μια ακόμη μάρκα που δεν θυμάμαι. Μου είχαν πάρει ένα που είχε μέσα "την Άρτα και τα Γιάννενα". Μέχρι και αναπαράσταση του ηλιακού συστήματος, όπου η σελήνη να περιστρέφεται γύρο από τη γη σε 4 δευτερόλεπτα... NASA κατάσταση!
Τα JAGA είναι απομιμήσεις;;; Δεν νομίζω...
 
Stanfromgreece είπε:
Ρε σεις... μην "ξεφεύγετε" με off topic πράγματα... Κάτι Funai και κάτι Bluesky, δεν είναι ρετρό...Για την μάρκα Silver που αναφέρθηκε πιο πάνω... είχα και εγώ ένα "διπλοκάσσετο"... το τί κασσέτα που είχε "φάει" δεν λέγεται...

Το είχα ταλαιπωρήσει όμως και εγώ...

Μέχρι πάνω στο ποδήλατο το "κότσαρα" για να... βολτάρω με μουσική!
φιλε μου εχω σιλβερ που παιζει απο το 80....κασσετες δεν εχω... :D

elephadas είπε:
Ωστε τελικά η μάρκα ρούχλα ήταν αληθινή. Ήταν Ανατολικογερμανική, έμαθα αργότερα... όχι μόνο ρετρό ρολόι αλλά και ρετρό χώρα! Και μπορεί το Ruhla να ήταν μάρκα ρούχλα, αλλά κράτησε χρόοοοονια. Δεν νομίζω να χάλασε ποτέ, αλλά δεν έχω ιδέα πού είναι τώρα.
αν το βρεις [edit] ;)

panp είπε:
Όπως έχω γράψει κι αλλού, SABA 14άρα αγορασμένη το 1985 (μεταχειρισμένη !) πετάχτηκε μόλις πέρσι. Φουλ εξτρά, με "καμπύλη" οθόνη, ψηφιακά κόκκινα νούμερα πίσω από πλαστικό πορτάκι για τα κανάλια και τις ενδείξεις "So", "Lu", "Co" και γενικά ότι γράφεται με οριζόντιες και κάθετες γραμμές (από Sound, Luminance, Contrast κλπ.).
Να σκεφτείτε ότι δεν είχαν χαλάσει τα "πυροβόλα" της, αυτό που συνήθως συμβαίνει στις έγχρωμες (και χάνουμε κάποιο ή κάποια από τα βασικά χρώματα, οπότε όλα τα άλλα συντίθεται αναλόγως "ψόφια"), αλλά είχε "πετσικάρει" από τα χρόνια και τη θερμοκρασία η πλακέτα της, με αποτέλεσμα να δημιουργεί βραχυκυκλώματα...
ρε παιδια παρακαλω πριν πεταξετε κατι ρωτηστε καποιον συλλεκτη [edit] αν το θελει...ας μην λειτουργει...[edit],ετσι για την ιστορια,ισως καποτε κανω ενα μουσειακι για τα παιδια μου... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Tom: Δυστυχώς, δεν επιτρέπεται να βγαίνουν τα μέλη σε δημόσιο ταμπλώ και να "διαφημίζουν" ότι έχουν το τάδε προς πούλημα ή το δείνα προς πέταγμα - ποιος τα θέλει να τα πάρει.... Αντίστοιχα, δεν επιτρέπεται στα μέλη να βγαίνουν και να ζητούν πράγματα με τον ίδιο τρόπο: "μ' ενδιαφέρει - το αγοράζω - είμαι συλλέκτης" κτλ.... Αυτά παραπέμπουν σε αγγελίες -έμμεσες ή άμεσες- και υπόκεινται σε τροποποίηση του ποστ.

Υπάρχει συγκεκριμένο υποφόρουμ που μπορείς να αναρτήσεις αγγελίες τύπου [ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ / ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΟΝΤΑΙ] και μόνο αυτές. Όχι αγγελίες αγοράς / πώλησης / ζήτησης κτλ. και γενικά όχι σε οτιδήποτε είναι εκτός κανονισμών αγγελιών.

Για όποια απορία έχεις, είμαι στη διάθεσή σου μέσω πμ! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα