Retro μικρά στέκια (μπαράκια-παμπ-κλαμπ-καφέ κλπ...)

Και για οσους ξερουν κατι απο Βολο:

Disco Soryana - Το απολυτο υπογειο μεταμορφωμενο σε ντισκο παλιας καλης εποχης με πιστα, στρομπο, τραπεζακια και καναπεδακια διπλα στη πιστα, dj σε υπερυψωμενο θεωρειο κ.α. Επεζησε μεχρι τις αρχες των 90's

Sanitarium - Εκει μεσα οι περισσοτεροι μαθαμε τι θα πει καλη ροκ - new wave μουσικη. Θρυλικο αν και το εφαγε και αυτο η μαρμαγκα των 90's

Pinball - Απιστευτο ηλεκτρονικο - ουφαδικο στα τελη του ογδοντα στο οποιο επαιζες κλασσικα παιχνιδια, ακουγες απιστευτες μουσικες. Εκει μαζευονταν ολοι μεχρι και εξω στο πεζοδρομιο. Θυμαμαι να κλεινει ενας απο τους κεντρικους δρομους απο τις παρεες που μαζευονταν και τα ελεγαν Σαββατο βραδυ με μπυρα κουτακι στο χερι και πολυ χαλαρη διαθεση. Ωραιες εποχες!!!

Αλλες disco που αφησαν εποχη ηταν το πρωτοποριακο Τετραγωνο, η Mirtalli και η Κυανη Ακτη ακριβως απεναντι απο ολη τη πολη του Βολου με απιστευτη θεα φυσικα.
 
Θυμήθηκα και την καραρετρό καφετέρια στα Εξάρχεια που πολλοί μεταλάδες θα θυμούνται και που εκεί έκανα όλες τις κοπάνες από το φροντηστήριο (στην Κάνιγγος-λύκειο) . Είναι νομίζω η πιο metal καφετέρια που υπήρχε τότε...

ΚΡΟΤΑ και τα μυαλά στα καγκελα!!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

Ασχετο αλλά το ΑΓΚΆΘΙ υπάρχει ακόμη?

κι άλλη μια άσχετη ερωτησούλα

Υπάρχει και η REBOUND?

Θυμήθηκα και το θρυλικό ΠΥΡΑΝΧΑ που ποτέ δεν πήγα γιατί όταν έκλεισε ήμουν 15 χρονών και δεν με άφηναν οι γονείς μου, αλλά έχω ακούσει φοβερές ιστορίες από φίλους και από τον σύζηγο ο οποίος ήταν θαμών του καταστήματος και ήταν εκεί και το βράδυ που καθάρισαν τον πορτιέρη κι έκλεισε.

Άλλο ένα πολύ ωραίο στέκι αλλά όχι και τόσο ρετρό όσο τα άλλα ήταν και η OKTANA στα Εξάρχεια καθώς και το STAND στην ίδια περιοχή(Εμανουήλ Μπενάκη) που έκλεισε το 2004 αλλά και το DADA που μεταφέρθηκε νομίζω Ψυρή αλλά δεν έχω πάει στο καινούριο...
 
MamaMyrto είπε:
Υπάρχει και η REBOUND?
Από φιλαράκι που έμενε κοντά άκουσα ότι έκλεισε.

Όσοι πρόλαβαν να πάνε, μου είπαν τα χειρότερα :

"Έβρεχε μπουκάλια, καρέκλες κλπ" ή "Όλοι ήταν τέζα στα χάπια, σιρόπια, κλπ"
 
@Exetlaios... :rofl: αδερφε τι μου θυμησες!

ετσι ηταν τα πραγματα, Κλασσικη περιπτωση βλαβης. Φοβερη μουσικη-"πειραγμενος" κοσμος. Αλλωστε, εδω που τα λεμε δεν ξερω κανενα στεκι με αυτου του ειδους τη μουσικη, που να μην εχει πασαρελα τους ποζεραδες και τους "Και-καλα"-δες. Νομιζω τα ειχαμε πει και σε μια συζητηση απο κοντα. Και μη ξεχναμε τη νεα φυλη των Cyber-bdsm-goth-οτι να'ναι- τυπακίων. Οκ τους δηθεν δυστυχους τους αντεχω, τους αλλους ομως... :points:

To Stand ηταν ωραιο στεκι. Κριμα που εκλεισε.

Το παλιο DADΑ, ηταν το αγαπημενο μου, παρα την ανυποφορη καπνιλα και τις αληθινες-ζωντανοτατες κατσαριδες που εκοβαν βολτα.

Το νεο DADA...δεν μου κανει πολυ κεφι. Στην αρχη ειχαμε ολοι ενθουσιαστει που θα ανοιγε στου Ψυρρη. Μετα την πρωτη μερα που ανοιξε (μια μερα πριν το Seelensmertz festival) οπου και εγινε χαμος στο μαγαζι, οι τονοι επεσαν!
 
!

Το Faz, στη πλατεία Μαβίλη πήγαινε κανείς..? :cool:
 
Ρε τσακαλε Μαμα-Μυρτω που θυμηθηκες τη Κροτα? χαχαχαχα

Και το Stand κριμα που εκλεισε.Αν θυμαμαι καλα ειχε μετακομισει στη Ζωοδοχου Πηγης πριν κλεισει (αν εχει κλεισει).

Εχω πολυ καλες αναμνησεις απο μια εκδρομη με Ν μηχανες που ειχαμε κανει με τα υπολοιπα παιδια απο το Stand στη Χαλκιδικη καποια Ανοιξη πολλα χρονια πριν...
 
"Metal Grane" και "Μαγος του Οζ" λεει σε κανεναν τιποτα; :D
 
Yeap και το αλλο αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν πλατεια αμερικης. :headbang:
 
MamaMyrto είπε:
Θυμήθηκα και την καραρετρό καφετέρια στα Εξάρχεια που πολλοί μεταλάδες θα θυμούνται και που εκεί έκανα όλες τις κοπάνες από το φροντηστήριο (στην Κάνιγγος-λύκειο) . Είναι νομίζω η πιο metal καφετέρια που υπήρχε τότε...ΚΡΟΤΑ και τα μυαλά στα καγκελα!!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
Νόμιζα πως προφερόταν Grota (Γκρότα χωρίς να είμαι σίγουρος)

Ήμουν σχεδόν θαμώνας εκεί...

MamaMyrto είπε:
Ασχετο αλλά το ΑΓΚΆΘΙ υπάρχει ακόμη?
Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά μόνο και μόνο για το ότι έπαιξαν οι Manowar εκεί πρέπει να μεριμνήσει το Υπ. Πολιτισμού για να παραμείνει ενεργό... :)

MamaMyrto είπε:
κι άλλη μια άσχετη ερωτησούλα
Υπάρχει και η REBOUND?
Υπάρχει και είναι στην πλατεία Αμερικής.

Δεν έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια πάντως αν και δεν το έχω διαπιστώσει ο ίδιος.
 
Alucard είπε:
Νόμιζα πως προφερόταν Grota (Γκρότα χωρίς να είμαι σίγουρος)Ήμουν σχεδόν θαμώνας εκεί...
Δεν γνωρίζω πως πραγματικά προφερόταν αλλά εγώ και οι λοιποί γνωστοί που συχνάζαμε για περίπου 2 χρόνια , 3 με 4 φορές την εβδομάδα εκεί, το προφέραμε ΚΡΟΤΑ...

Alucard είπε:
Υπάρχει και είναι στην πλατεία Αμερικής. Δεν έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια πάντως αν και δεν το έχω διαπιστώσει ο ίδιος.
Ξέρω πολύ καλά που είναι και μπορώ, εκ πείρας, να σου πω πολύ καλά λόγια, αν σου αρέσει η Electric-Dark-Pop-Gothic μουσική και τα άτομα που περιφέρονται σαν Βρυκόλακες και Νύφες του Θανάτου με μαλλιά τύπου Robert Smith! Εκεί , ειδικά παλιότερα, οι θαμώνες ήταν αρκετά εκκεντρικοί για τα τότε δεδομένα (με αξεσουάρ όπως μαύρες μακρυές καπαρτίνες, σπαθιά, φέρετρα και ματωμένα νυφικά) όμως τα τελευταία χρόνια περιορίζονταν στο χτένισμα και το μακιγιάζ...

(Πάντοτε είχα την απορία πως έφευγαν αυτές οι κοπέλες από το σπίτι τους με νυφικό??? πως έβγαιναν στον δρόμο και σταμάταγαν ταξί??? Ο τύπος με το φέρετρο πως το κουβαλούσε στην διαδρομή? Είχε και αμάξι νεκροφόρα?:nervous:)

Shadowdancer2501 είπε:
Mαγος του Οζ...Κυψελη
Στον Μάγο του Οζ είχα κανονίσει 100 φορές να πάω αλλά πάντα κάτι γινόταν και καταλήγαμε αλλού... Μάλιστα μια φορά ήμασταν απ'έξω και δεν θυμάμαι καθόλου τί έγινε και φύγαμε και πήγαμε rebound...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ρε τσακαλε Μαμα-Μυρτω που θυμηθηκες τη Κροτα? χαχαχαχα
Ήρθε η ώρα να εξομολογηθώ κάτι ... Στην Κρότα πήγαινα γιατί γούσταρα ένας συμμαθητή από το φροντηστήριο που ήταν τραγουδιστής μέταλ συγγροτήματος... τουλάχιστον έτσι ανακάλυψα την ύπαρξή της... αλλά αυτός ήταν μεγαλύτερος(είχε μείνει καμια δεκαριά φορές στην ίδια τάξη) και με εβλεπε σαν την μικρή του αδερφή και ποτέ δεν προέκυψε τίποτα μεταξύ μας...

Αλλά μετά μου άρεσε και μάλιστα πήγαινα και όλες τις άσχετες τρέντυ φίλες μου εκεί κι ευχόμουν να περάσει κάποιο ποντικάκι κάτω από την καρέκλα τους για να γελάσουμε, ή να προσέξουν τα μαλλιά της σερβιτόρας [που κόντευαν να φτάσουν τους αστραγάλους της κι έφεραν πάνω τους σκουπιδάκια (του τύπου χαρτάκι από τσίχλα και κομμάτια ξερών φύλλων) και που όταν καθόταν ακουμπούσαν στο "λαμπερό" πάτωμα του μαγαζιού] για να φρικάρουν εντελώς...
 
Παιδιά δεν αναφέρθηκε το απόλυτο cult μαγαζί της Αθηναϊκής Metal νύχτας.... Φυσικά μιλάμε για το γνωστό και μη εξαιρεταίο "Χωρίς Ανάσα" στην Λεωφόρο Καβάλας, στο Χαιδάρι. Ένα Μαγαζί-Αποθήκη χωρίς ΤΙΠΟΤΑ απολύτως όσων αφορά τη διακόσμηση, με άθλιο ήχο αλλά καλό πρόγραμα, και τη μεγάλη Heineken μόλις 1 χιλιάρικο (το 2001 που πήγα). Τα σκηνικά που έχουν εκτυλιχθεί εκεί μέσα είναι τουλάχιστον τραγελαφικά!

Κατά τα άλλα πολύ καλό μαγαζάκι ήταν και το Αγκάθι στην πλατεία Αττικής, που έπαιζε από κλασσικό heavy μέχρι thrash (ότι έπρεπε για 'μένα που δεν ακούω καφρίλες) και με διακόσμιση από καφαλοθράυστες σπαθιά και πανοπλίες!

Πάντως το μαγαζί που μου λείπει περισσότερο δεν είναι στην Ελλάδα, είναι The Peel/ στο Kingston upon Thames της Μεγάλης Βρεττανίας.... Αχχχχχχχ.... μελαγχόλησα...:animrolleyes:
 
Van_M είπε:
Παιδιά δεν αναφέρθηκε το απόλυτο cult μαγαζί της Αθηναϊκής Metal νύχτας.... Φυσικά μιλάμε για το γνωστό και μη εξαιρεταίο "Χωρίς Ανάσα" στην Λεωφόρο Καβάλας, στο Χαιδάρι. Ένα Μαγαζί-Αποθήκη χωρίς ΤΙΠΟΤΑ απολύτως όσων αφορά τη διακόσμηση, με άθλιο ήχο αλλά καλό πρόγραμα, και τη μεγάλη Heineken μόλις 1 χιλιάρικο (το 2001 που πήγα). Τα σκηνικά που έχουν εκτυλιχθεί εκεί μέσα είναι τουλάχιστον τραγελαφικά! Κατά τα άλλα πολύ καλό μαγαζάκι ήταν και το Αγκάθι στην πλατεία Αττικής, που έπαιζε από κλασσικό heavy μέχρι thrash (ότι έπρεπε για 'μένα που δεν ακούω καφρίλες) και με διακόσμιση από καφαλοθράυστες σπαθιά και πανοπλίες!

Πάντως το μαγαζί που μου λείπει περισσότερο δεν είναι στην Ελλάδα, είναι The Peel/ στο Kingston upon Thames της Μεγάλης Βρεττανίας.... Αχχχχχχχ.... μελαγχόλησα...:animrolleyes:
Ρε παιδιά, σε ποιό μαγαζί μεταλλάδικο είχε γίνεθ ένα μαχαίρωμα ;

Θυμάμαι ότι δείχνανε στις εφημερίδες τον δράστη, που φόραγε ένα t-shirt MOTORHEAD.

Νομίζω είχανε πάει να συνδέσουν το γεγονός με τη συγκεκριμένη μουσική.
 
Ωκεανίς στο Χατζηκυριάκειο

καφετέρια-ποτάδικο που μάζευε το σχολείο απέναντι (ΗΡΩΙΚΟ 1ο Καλλιπόλεως) και μποντιμπιλντεράδες του Κωστάλα (από τον πάνω όροφο)

επίσης ΙRENE στην Πειραϊκή (ιδίας χρήσεως)

αχ και βαχ :lotsofolove::lotsofolove:
 
ποιοs θυμαται την "διασταση" στην βουλιαγμενηs?η τον "μαυρο γατο"διπλα απο το πολυκλαδικο τησ ηλιουποληs?και τον θρυλικο στουs μπραχαμιοτεs ¨κουλη¨με τα μπλιμπλικια με το εικοσαρικο η τον¨"στρατη"με το αθλιο μπιλιαρδο που επεζεs και αυτοs μαγιρεuε με την μανα του φαγητο στην κουζινα???
 
electricchurch είπε:
ποιοs θυμαται την "διασταση" στην βουλιαγμενηs?η τον "μαυρο γατο"διπλα απο το πολυκλαδικο τησ ηλιουποληs?και τον θρυλικο στουs μπραχαμιοτεs ¨κουλη¨με τα μπλιμπλικια με το εικοσαρικο η τον¨"στρατη"με το αθλιο μπιλιαρδο που επεζεs και αυτοs μαγιρεuε με την μανα του φαγητο στην κουζινα???
Αχαχαχαχα :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: !!!!

Λίγο πιο δίπλα απ'τον Στρατή μένω... Είναι και παιδικός φίλος του πατέρα μου. Πρέπει να είμαστε συμπατριώτες εμείς... δεν εξηγούνται διαφορετικά ο Κούλης, ο Στρατής και ο Μαύρος Γάτος(ξέχασες και τον Κούκο δίπλα από το Τεχνικό της Ηλιούπολης)!!! Όσο για την διάσταση, σπάω το κεφάλι μου να την θυμηθώ... Το όνομα είναι πασίγνωστο αλλά δεν μου έρχεται με τίποτα το σημείο...

Μιας και πιάσαμε τα Νότια, δεν πρέπει να παραλείψουμε το θριλικό Blue-Red !!! Το μαγαζί που κάλυψε τις άπειρες κοπάνες πολλών γενεών στο Μπραχάμι (από το γνωστό σχολείο ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ) ... Εκεί όλοι οι Μπραχαμιώτες, τα τελευταία 16 τουλάχιστον χρόνια, έπιασαν για πρώτη φορά στα χέρια τους Στέκα και Τεμπεσύρι... Εκεί μπαίναν μανάδες:grindteeth: οργισμένες να πιάσουν τα λουλούδια τους στα πράσα με το αίσθημα αγκαλιά:makia:... με το τσιγάρο λοξά στο στόμα:anim-pimp: και την στέκα ανά χείρας... Εκεί πηγαίναμε μόνοι μας, χωρίς τηλεφωνήματα και sms και πάντα ήταν όλη η παρέα εκεί... Ωραία χρόνια...
 
Θυμάται κανείς το DIVA στη Συγγρού ;

Ή την ΣΦΗΚΑ κοντά στο Holiday Inn ;
 
mamamyrto η διαστση ηταν στην πλατεια καλογυρων.μπραχαμιοτακι και εσυ ε?
 
Πίσω
Μπλουζα