Retro μικρά στέκια (μπαράκια-παμπ-κλαμπ-καφέ κλπ...)

Crazy στο Χαλάνδρι... Μαυρίλα, Σκοτάδι, Μεταλ... Ένας Μαύρος διάδρομος που στο τέλος του υπήρχε μια "πίστα" με καθρέφτες οπού "χτυπιόταν" ο κόσμος :) :)

exetlaie το ερώτημα δεν είναι που έγινε μαχαίρωμα, αλλά που δεν έγινε, μιας και εκείνη η εποχή ήταν λίγο άγρια. Μάλλον μιλάς για την Ombre οπού είχαν γίνει φοβερά και τρομερά πράγματα που αγγίζουν τη σφαίρα του μύθου.
 
MamaMyrto είπε:
(Πάντοτε είχα την απορία πως έφευγαν αυτές οι κοπέλες από το σπίτι τους με νυφικό??? πως έβγαιναν στον δρόμο και σταμάταγαν ταξί??? Ο τύπος με το φέρετρο πως το κουβαλούσε στην διαδρομή? Είχε και αμάξι νεκροφόρα?:nervous:)
Αυτά ανήκουν στις ρετρό απορίες. :D
 
O soulis της boom boom ειχε και τη Βικτωρια στον κορυδαλλο στην Αθηνας, τη κατ εξοχην μητροπολη του Ηeavy metal, ειχαν παιξει και οι scorpions εκει πριν γινουν πιο soft.

Αραζε η κλουβα στο πεζοδρομιο επανω στην πορτα του μπαρ και φορτωνε.

Ομπρε στο χαλανδρι

Συμπληγαδες στη Μεμου (κορυδαλλο)

Γραναζι (Ανθουπολη) ιστορια μεγαλη εφτιαχνε καποτε και δικια του μπυρα

JAzz (κορυδαλλο) στην Αθηνας

TRAMP (Πειραια)

Αμερικανικο (Πειραια)

Νηρηιδες (Πειραια)

Hollywood (Πειραια)

Sussex 1 & 2 κατεβαιναμε με τα παπακια να πουλησουμε μουρη στα αμερικανακια, οταν υπηρχαν οι βασεις.
 
demos8enes είπε:
TRAMP (Πειραια)Αμερικανικο (Πειραια)

Νηρηιδες (Πειραια)

Hollywood (Πειραια)
Ρε συ, πειραιωτάκι είσαι ;

Η TRAMPS υπάρχει ακόμα, πολύ καλτ μαγαζί.

Το "αμερικάνικο" υπάρχει και αυτό, απαράλακτο.

Οι Νηρηίδες δυστυχώς έκλεισαν εδώ και καιρό. Φοβερές στιγμές με εκπηλώσεις σχολείου.

Το Hollywood κάτι μου λέει, αλλά δεν το θυμάμαι καλά.

BAY-QUEEN πήγαινες ;
 
το Bay Queen αν θυμάμαι καλά πρέπει ν άνοιξε τέλη δεκαετίας του 80 ?

το καραρετρό Sail in (δεν το λες μικρό club) στη Καστέλλα το προλάβατε... μικρά?

:)
 
demos8enes είπε:
Νηρηιδες (Πειραια)

Καλά... ::) τι μου θύμησες τώρα...

Πρέπει να έχω ακόμη αναδευτηράκια από το 80τρεχαγύρευεκάτι...:augenrollen:
 
malvina είπε:
το καραρετρό Sail in (δεν το λες μικρό club) στη Καστέλλα το προλάβατε μικρά?

:)
Όχι και τόσο μικρά :cool:

Η Hollywood ήταν στο Πασαλιμάνι παραλιακά όπως ανεβαίναμε για Καστέλλα , άκρως καρεκλάδικο στέκι που μόλις έβαζε καμμιά γκιραπιά και πέφτανε τα στοιχήματα αμέσως ο DJ έβαζε Careless Whisper για να τη σπάσει γιατί τα στοιχήματα ποτέ δεν είχαν καλή κατάληξη, όπως φυσικά καλή κατάληξη δεν είχε και το μαγαζί καθώς έκλεισε γιοα γνωστούς λόγους :zip:

demos8enes είπε:
Συμπληγαδες στη Μεμου (κορυδαλλο)
Σούπερ καλτ μαγαζί με τον "Κώστα Φέρρη" ή ενα τύπο που του έμοιαζε πολύ :D στη μπάρα.

Να συμπληρώσω τις 2 τελευταίες Ντίσκο από εκείνη τη χρυσή εποχή:

Serenade στο Πειραιά κάτω απο τη γέφυρα που ανεβαίνει Καστέλλα (κάπου την έχει αναφέρει και ο exetlaios σε άλλο thread),

Disco Video ανάμεσα στο Διογένη και στη Barbarella, εκλεισε γύρω στα 1991 - 1992.
 
malvina είπε:
το καραρετρό Sail in (δεν το λες μικρό club) στη Καστέλλα το προλάβατε μικρά?

:)
Το αυθεντικό Sail-In, το πρόλαβα και μάλιστα στις δόξες του.

Πολύ mainstream μαγαζί για τα γούστα μου,

αλλά τότε πήγαινε εκεί η παρέα, οπότε ακολουθούσα.

Καθημερινές περνάγαμε φίνα, αλλά Σ/Κ ήταν όλεθρος !

Η μετεξέλιξή του (το Sail-In-Cafe) ήταν σαφώς καλύτερο.

Ονειρεμένα ξενύχτια, και μετά ποδαρόδρομος από Καστέλα στο Νέο Φάληρο,

με βλέμμα ιλαρό (λόγω ποτού) και υπέροχη θέα τη θάλασσα την ώρα που ξημερώνει.

Αργότερα, ιδανικό μέρος για "πρώτο ραντεβού".

Αν δεν ψηνόταν εκεί η κοπέλα, δεν ψηνόταν πουθενά !

Παρόμοιο μαγαζί/σκηνικό και στο γειτονικό Black-Light.

Επίσης ένα φεγγάρι, το μετέπειτα sail-In-Cafe μεσουρανούσε ως May-Day.
 
Εxetlaios γεννημα Πειραια, αλλα σχολειο αρχισα να πηγαινω στον Κορυδαλλο (εκτος).

Ολα τα παιρναμε στη σειρα, κατα καιρους και εποχες, πολυ πορτα ομως ρε παιδακι μου.

Επιστρεφαμε με τα ποδια αρκετα βραδυα οταν τα ειχαμε πιει ολα, και αφου ειχαμε καρδαμωσει με μια ομελετα απο το American House.

Εχω ξεχασει και το ροκαδικο στο νεοκλασσικο στην Καστελλα στον οροφο

Στο μυαλο μου ερχεται το Καλλιδρομιο αλλα μαλλον αυτο ειναι στο Αιγαλεω.

juanita εχω και εγω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
demos8enes είπε:
Εχω ξεχασει και το ροκαδικο στο νεοκλασσικο στην Καστελλα στον οροφο

Στο μυαλο μου ερχεται το Καλλιδρομιο αλλα μαλλον αυτο ειναι στο Αιγαλεω.
Μήπως λες το Διαχρονικό απέναντι από το La Rocka ?
 
Α γεια σου και ειχa κολλησει, σε ευχαριστω MamaMyrto
 
Πολύ καλό μαγαζί το Διαχρονικό!!!

Έχω κάνει Χριστούγεννα με την Deth2Eliza το 2000 εκεί και είχαμε περάσει τέλεια!!! Λογικά θα θυμάται ακόμη το περπάτημα που είχαμε ρίξει τα ξημερώματα μέχρι να βρούμε ταξι... κοντεύαμε να φτάσουμε στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας όταν τελικά τα καταφέραμε...
 
Το διαχρονικό έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Το ΛαΡόκα, πλέον δεν εχει κόσμο (αλλα ούτε και καλη μουσική). Μόνο το Ζαπάτα υπάρχει και το Wild Thing καθώς και το Καταφύγιο.
 
Εχω σκάσει μύτη πολλές φορές εκεί και να παίζει κάργα 80ιλα ποπ!
 
Zippo είπε:
Το διαχρονικό έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Το ΛαΡόκα, πλέον δεν εχει κόσμο (αλλα ούτε και καλη μουσική). Μόνο το Ζαπάτα υπάρχει και το Wild Thing καθώς και το Καταφύγιο.
Το Ζαπάτα το επισκεπτόμουν τακτικά όταν ήταν στη περιοχή που γίνεται το Κυριακάτικο παζάρι, τότε που γινόταν πανικός με το Βαρελάδικο , Καρπούζι κλπ ήταν η αρχή της εποχής του "Ελληνάδικου" όταν τα μπαράκια που έπαιζαν ξένα πέθαναν.

Τι γίνοταν και τότε στο Ζαπάτα Παρασκευές και Σάββατα, πανικός μέχρι έξω στο δρόμο.

Δυστυχώς δεν έχω επισκεφτεί το καινούριο Ζαπάτα στη Καστέλλα όπως και στο Καταφύγιο έχω να πατήσω πάνω απο δέκα χρόνια.
 
Το Λαρόκα το θυμάμαι από κάποιες εκδηλώσεις που κάναμε εκεί στο Λύκειο...
 
Το Λαροκα εχει παρει την κατω βολτα για τα καλα πλεον. Παντα μου αρεσε περισσοτερο απο το Διαχρονικο (το οποιο ειχε και το φοβερο σκυλι που ηταν η επιτομη της αφασιας). Κανεις δεν ανεφερε την Αστροπαλια στο Πασαλιμανι. Καθε παρασκευη σαββατο γινοταν χαμος. Μετονομαστηκε αργοτερα σε Cult παιξε λιγο μπαλα ακομα και τον πουλο.

Μια που λεμε για μεταλ στεκια δεν αναφερθηκε το υπερcult μαγαζι της Νικαιας. Paranoid. Eιδικα στην φαση που μεγαλωσε και ηταν ολοι οι τοιχοι σκεπασμενοι με τοιχογραφιες απο θεματα κλασσικων εξωφυλλων.
 
joe είπε:
...Κανεις δεν ανεφερε την Αστροπαλια στο Πασαλιμανι. Καθε παρασκευη σαββατο γινοταν χαμος. ...
Σωστός !

Αγαπημένος προορισμός για κοπάνες.

"Έπιασε" αμέσως ως μαγαζί και μάλιστα ήταν ίσως το πρώτο καφέ στον Πειραιά,

που έφερε επιτραπέζια παιχνίδια (εκτός από το καθιερωμένο τάβλι).

CONTROL στην Πετρούπολη (Λόφος Αξιωματικών).

Για γερά "στομάχια" !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια εγω σαν πειραιωτακη και πρωτη εξοδο ποτου το 89, συχναζα πασαλιμανι στο καναλι, boulevard(η οποια παραμενει η ταμπελα αν και κλειστo το μαγαζι δεκαετια και) και hollywood's , και απο οτι φαινεται πιναμε με καποιους απο εσας ποτο διπλα διπλα....
 
Πίσω
Μπλουζα