Retro πεποιθήσεις

Το τέλος του κόσμου είναι το 2012 !
 
pooky(1) είπε:
Τι λέτε βρε παιδιά; Εδώ ακόμα και σήμερα αντιμετωπίζω τέτοιο φοβερό πρόβλημα , ιδιαίτερα από το περιβάλλον της αρραβωνιαστικιάς μου που δεν περιγράφεται, σε σημείο που έχουμε αναβάλει για χρόνια το γάμο!!!!
Φυσικά το πρόβλημά τους είναι το εξής: Τι θα λένε στον κύκλο τους όταν τους ρωτούν τι δουλειά κάνει ο γαμπρός τους!!!!!!!!!! Γιατί και αυτοί αλλά και ο "πεφωτισμένος κύκλος των ανωτέρων" που οι τύποι συναναστρέφονται δεν καταλαβαίνουν τίποτε από υπολογιστές - επεξεργαστές και τα τοιάυτα, είναι ακόμα κολημμένοι στην εποχή που ήταν "ιν" να δήλωνες στρατιωτικός, δικηγόρος ή γιατρός! Αν είναι δυνατόν να υπάρχουν ακόμα τέτοια μυαλά. Να προτιμούν να κάνεις ένα επάγγελμα που σου αποδίδει ένα μισθό πείνας και που σε τρέχουν άλλοι όλη μέρα πάνω κάτω σαν να είσαι λάστιχο....

Αλλά τι λέμε τώρα..... το κοινωνικό πρεστίζ πάνω από όλα.....

Καταλάβατε για ποιό κύκλο μιλάμε! Την γνωστή και μη εξαιρεταία κοινωνική ομάδα των άφραγκων wannabe αριστοκρατών που μόνο να κρίνει και να επικρίνει ξέρει, ή τους "Λώρενς της αφραγκίας" που ήταν και ρετρό ταινία.....

Τι δουλειά να λέτε ότι κάνει ο γαμπρούλης σας; Μα επιχειρηματίας φυσικά, ή ακόμα πιο συγκεκριμένα "διευθυντής επιχειρήσεως εκκενώσεως βόθρων η μυρωμένη άννοιξης"...

Νισάφι πια με τους εγγεφαλικά νεκρούς......νισάφι!!!!!!!
Να τους γράψετε κανονικά και να παντρευτείτε στο Λας Βέγκας....

-Μην τρώς τα νύχια σου, είναι γρουσουζιά

-Μην ανοίγεις την ομπρέλα μέσα στο σπίτι, είναι -επίσης- γρουσουζιά

-Μην πιάνεις την γάτα και μετά τα μαλλιά σου, θα σου πέσουν

-Επίσης, μία κακιά συνήθεια η οποία τείνει να εξαλειφθεί (ΤΕΙΝΕΙ είπα) στο χωριό που μεγάλωσα στην Ρόδο ήταν να βγαίνει η κοπέλα με κάποιον και να πρέπει να την αρραβωνιάσουν γιατί τους έχει δει ο κόσμος μαζί και τι θα πεί..Αηδίες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Snoopitsa ο Pooky από τότε που έγραψε το post παντρεύτηκε. Είχε happy end η ιστορία του. Τώρα τι λέει ο κύκλος της γυναίκας στους γνωστούς δεν ξέρω! :animlaugh:
 
pooky(1) είπε:
Παιδιά σας καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά καταλαβαίνω πώς είναι αργά να αλλάξετε δρόμο. Εγώ πάντως πίσω δεν γυρίζω.

Προτιμώ να πεθάνω της πείνας, παρά να γίνω ξανά ένα ρομποτάκι που για βασικό μισθό θα μου φορέσουν το λουρί του σκλάβου στο λαιμό...

Καλύτερα να ζήσεις μια μέρα σαν αετός και να πετάς στον ουρανό, παρά 100 χρόνια σαν τυφλοπόντικας και να σέρνεσαι κάτω από τη γη.
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Τα βιβλία έχουν τη χρησιμότητα τους, όταν δεν γίνονται καταναγκασμός. Στην Ελλάδα οι σπουδές έχουν καταντήσει περιττή πολυτέλεια. Το τελευταίο κ@λοχώρι της Αγγλίας δίνει μεταπτυχιακούς τίτλους σε ανθρώπους που στο σχολείο δεν έπιαναν ούτε τη βάση -χωρίς πάντα να θεωρώ τους βαθμούς ασφαλές κριτήριο.

Στο λέω εγώ, που σπούδασα εξολοκλήρου στην Ελλάδα, χωρίς να στοιχίσω φράγκο στους δικούς μου, πέρασα από παντού με εξετάσεις, 6 χρόνια στο δημοτικό, 6 χρόνια στο γυμνάσιο, 6 χρόνια στο Πανεπιστήμιο...που λέει και ο Τσάκωνας, μεταπτυχιακά, σεμινάρια, εργασίες και πάει λέγοντας, και χαΐρι δεν είδα...

Όσο για το αμαρτωλό και βρώμικο δημόσιο, oι δημόσιοι υπαλληλοι ζουν σε ένα παράλληλο σύμπαν... Θα εξεγερθούν μόνο, όταν αρθεί η μονιμότητα, αμην και πότε...

Αυτό όμως δε θα γίνει ποτέ: Οι έλληνες είμαστε μακράν οι πιο βολεψάκηδες και φιλοτομαριστές κάτοικοι αυτού του πλανήτη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οι γιαγιάδες μας έλεγαν ότι πρέπει να εγκαινιάζουμε τα καινούρια μας ρούχα στην εκκλησία...
 
AEON είπε:
Eμένα ο πατέρας μου ακόμα εξακολουθεί να μου λέει "Μην παίζεις τόση ώρα κομπιούτερ!" όταν με βλέπει μπροστά στην οθόνη. Του έχει μείνει από την εποχή του C64 :)

Πολυ στοργικό οταν λένε και κάνουν πράγματα όπως οταν ήμασταν παιδιά....

Για αυτούς πάντα παιδιά θα ήμαστε!

Να είναι καλά ο άνθρωπος!
 
Πίσω
Μπλουζα