Retro "στημενα" συγκριτικα [BBC-464-QL]

λέτε όχι σε αυτό:

clipboard02d.jpg


λέτε ναι σε αυτό:

clipboard01omv.jpg


νομίζω είστε φανατικοί amstradάδες. ναι, το μαύρο μηχάνημα είναι φτηνότερο, αλλά σκεφτείτε τη διαφορά. ας μην αναφέρω το Spectrum που είναι ο ουσιαστικός στόχος του 464. ::)
 
Δεν εχει να κανει με κανενα φανατισμο, και η διαφορα δεν βρισκεται απλως στο "ειναι φθηνοτερο". Αν βαλεις εγχρωμο μονιτορ της commodore και disk drive στον C64, η διαφορα ειναι ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ φθηνοτερη για τον 464. Ακομα και τον 6128 να βαλεις για να γινουν "ισαξια" τα μηχανηματα (που και παλι ο 6128 εξακολουθει να ειναι κατα πολυ φθηνοτερος), φαντασου απλα δυο πιτσιρικια με τους πατεραδες τους να πηγαινουν σε καταστηματα καπου στα μεσα του 80 και να ζητουν αντιστοιχα τα παραπανω setup των μηχανηματων. Ειμαι σιγουρος οτι ο πιτσιρικας που πηγε τον πατερα του στο Micropolis θα γυρισε σπιτι με τον υπερπληρες (με ενα πολυ καλο ποσοστο να εχει παρει τον εγχρωμο) CPC με ενα χαμογελο που ουτε 89 lifting δεν θα μπορουσαν να δημιουργησουν, ενω ο αμοιρος πιτσιρικας που πηγε με τον πατερα του σε καποια αντιπροσωπεια της commodore θα πηρε στην καλυτερη περιπτωση σφαλιαρες (απο την ανακοινωση της σουμας που θα του εβγαλε ο τρισχαρης πωλητης) ενω στην χειροτερη θα γυρισε με τον σανιδωμενο c64 και κανενα κασσετοφωνο και με ενα χρονοδιαγραμμα του ποτε θα μπορει η οχι να χρησιμοποιει την τηλεοραση του σαλονιου. Aυτη ηταν η ελληνικη πραγματικοτητα στον πολεμο των 8bit. Απο οσους φιλους ειδα ειτε cbm ειτε zx (ακομα και εγω που ξεκινησα με +2 τον χρησιμοποιουσα υπο ορους) δεν ειδα ποτε να εχουν monitor (δεν κανω καν λογο για monitor της Commodore/Ηantarex μιας και ηταν απελπιστικα πανακριβα), και φυσικα για τηλεοραση στο δωματιο τους πολυ σπανια επαιζε αυτο το σεναριο. Σχεδον παντα μαζευομασταν και μπαιναμε στην ζουλα πρωινα σαββατοκυριακου που δεν χρησιμοποιουνταν η τηλεοραση του σαλονιου για να παιξουμε. Χωρια οι διαφορες αλχημειες που μαθαιναμε απο τα διαφορα εξωτερικα κασσετοφωνα που βρισκοντουσαν στο σπιτι, αν δεν ειχε αγοραστει ο υπολογιστης με καποιο δικο του. Με τον 6128 λιγο αργοτερα απεκτησα μια πληρη ελευθερια και ενιωσα πως ειναι να εχεις ενα αποκλειστικα δικο σου μηχανημα, στο δωματιο σου, χωρις να σε ενοχλει κανενας και τιποτα στον κοσμο. Ειχα monitor, ειχα υπολογιστη, ειχα παιχνιδαρες, ειχα το ΠΡΟ-ΠΟ (απαιτηση μπαμπα για οταν τον αποκτουσαμε μιας και ειχε δει την διαφημιση στο Pixel!!), ειχα diskdrive, ειχα ενα μηχανημα που η εικονα του ολο και εδραιωνοταν απο τοπικα καταστηματα και υπηρεσιες που τα χρησιμοποιουσαν (και το εκανε buy-me friendly μιας και οι γονεις συνιθιζαν στην εικονα αυτου του μαυρου "επαγγελματικου" μηχανηματος που το ειχε και ο τοπικος χασαπης), ολα σε τιμη που ακομα και οι γονεις υπεκυπταν και θα ελεγαν δυσκολα οχι.. need I say more?

Σαν μηχανηματα, και εγω ο ιδιος το εχω αναφερει οτι θα μου αρεσε ενας c64 που να μην εχει βουτηχθει στην χλωρινη. Ο λογος για την απαισια παλετα του που με απωθει καν να τον χρησιμοποιησω σαν μηχανημα ακομα και σε εξομοιωση, με εξαιρεση ισως τα sidtunes. It just sucks! Ειναι απλα ενα απαισιο οπτικα συνολο ειτε σε C64 ειτε σε C64C, ειτε εχει κασσετοφωνο ειτε diskdrive (θυμιζει lego απο τα περιφερειακα που εχει τριγυρω), και οπως ανεφερα ηδη για την ασχημη παλετα του. Δεν ειπα οτι δεν εχει παιχνιδαρες η οτι δεν ειναι καλυτερος σαν hardware. Απλα ο amstradικος, με το λειψο του hardware, με τις ατελειες και της αδυναμιες του, εξακολουθει να εχει τα πιο φανταχτερα και πανεμορφα παιχνιδια απο καθε αλλο 8bit μηχανημα. Οπως επισης ειπα οτι ποτε σε καμια υπηρεσια δεν ειδα οτιδηποτε αλλο σε γραφεια εκτος απο 6128. Oυτε commodore, ουτε spectrum ουτε τιποτα αλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Ψωροκώστενα όμως δεν είναι το μέτρο σύγκρισης. Αν δούμε μια άλλη αγορά όπως η Γερμανία για παράδειγμα που εκείνη την εποχή είχε παραπάνω από 20 φορές περισσότερους υπολογιστές ανά κάτοικο, τα πράγματα θα είναι σίγουρα διαφορετικά.

Το ότι πήγαν σε κάποιες χώρες καλά κάποιοι υπολογιστές μπορεί να ήταν θέμα διαφήμισης, προώθησης του προιόντος δηλαδή, σωστής αντιπροσωπείας, ειδικού τύπου και 1002 άλλα.

Στην πράξη όμως τα νούμερα είναι συντριπτικά. Ποιος υπολογιστής έχει πουλήσει περισσότερο στην ιστορία της πληροφορικής μέχρι και σήμερα? Να ήταν μόνο για τα παιχνίδια? Ίσως αλλά και πάλι...

Ποιος 8bitος είχε το περισσότερο business software? Ποιος είχε εκείνη την εποχή (όχι 20 χρόνια μετά) γραφικό σύστημα και λειτουργικές εφαρμογές υψηλού επιπέδου?

Σε όλο τον κόσμο πλην της Ελλάδας που δεν έπιασε λόγω κόστους δουλεύανε mini office II κσι Geos μέχρι και τη δεκαετία του 90 μετά φυσικά πάλι λόγω κόστους και δυνατοτήτων μεταπηδήσανε απευθείας στα PC.

Να θυμήσω ότι η CBM δεν ήθελε την Amiga για business computer γιατί θα έπαιρνε πωλήσεις από τους 64-128!

Και εγώ Amstrad είχα αλλά όχι επειδή ήταν καλύτερος ή πιο τίμιος σε αυτά που σου έδεινε. Τον είχα αγοράσει από το εξωτερικό σε ένα ταξίδι που είχα κάνει οπότε μπορούσα να πάρω και τον C64 σε ΠΟΛΥ πιο χαμηλή τιμή από αυτήν που είχε στην Ελλάδα.

Τι θα έκανα όμως με software? Amstrad είχαν όλοι σχεδόν οι γνωστοί μου εκείνη την εποχή και ήταν πιο εύκολη η εύρεση και ανταλλαγή software. Πήγαινες μια βόλτα στην Στουρνάρη και όλα τα μαγαζιά σου γράφανε κασσέτες/δισκέτες για Spectrum/Amstrad. O C64 ήταν πολύ ριγμένος στην Ελλάδα.

Πάντως για να πω και κάτι σχετικό με το θέμα θα έλεγα ότι συμφωνώ με τον Βασίλη. Αν αφαιρέσεις τον C64 που ήταν ανύπαρκτος στο UK λόγω του ισχυρού "καρτελ" της εποχής και βλέποντας το θέμα από τη μεριά τους, πρώτο και εγώ τον BBC θα έβγαζα μιας και ήταν σε άλλη "λίγκα".

2ος ο Amstrad λόγω της τριπλέτας πακέτου-τιμής-παιχνιδιών και..

3ος και καταιδρωμένος ο QL λόγω potentials μιας και δε νομίζω να υπήρχαν και πολλοί που να δουλεύανε :)
 
spyros_s είπε:
Θέλετε να μιλήσουμε για τα αυτοκινητιστικά περιοδικά και το πως πλασάρουν εταιρείες που τα χώνουν σαν λόγου χάρη την vw;
Δεν ξέρω αν τα "χώνει" η VW , αλλά οι τούρμπο κινητήρες του group , κάνουν όλους τους κινητήρες των ανταγωνιστών να δείχνουν ... ρετρό , τουλάχιστον 20 χρόνια πίσω ...
 
Και για να επανελθουμε στο θεμα, ο QL θα μεινει στην ιστορια και ως η χαμενη ευκαιρια του Θειου να λιωσει τον ανταγωνισμο. Η μανια του να βγαλει "σοβαρο" μηχανημα στοιχισε σε υποστηριξη και δυνατοτητες. Κριμα διοτι με 3-4 προσθηκες, δεν θα ειχε αντιπαλο στα κυβικα του...
 
Σχετικά με τις τιμές , ο C64 με drive 5 1/4 και έγχρωμο μόνιτορ , πρέπει να έπαιζει γύρω στις 170.000δρχ - 180.000 δρχ το 1986 , όταν ο 6128 έκανε 100.000δρχ έγχρωμος (και 75 ή 80.000 δρχ πράσινος).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Karnov είπε:
Σχετικά με τις τιμές , ο C64 με drive 5 1/4 και έγχρωμο μόνιτορ , πρέπει να έπαιζει γύρω στις 170.000δρχ - 180.000 δρχ το 1986 , όταν ο 6128 έκανε 100.000δρχ έγχρωμος (και 75 ή 80.000 δρχ πράσινος).
είσαι σίγουρος γιατί εγώ νομίζω ο CPC έκανε 120,000.

κι έτσι να είναι ότι πληρώσεις παίρνεις.
 
Shinobi είπε:
είσαι σίγουρος γιατί εγώ νομίζω ο CPC έκανε 120,000.κι έτσι να είναι ότι πληρώσεις παίρνεις.
Είμαι 100000% απολύτως σίγουρος.

Το Δεκέμβριο του 1986 ο 6128 έγχρωμος , έκανε 100.000δρχ ακριβώς στη Στουρνάρη. Για τον πράσινο , δεν είμαι σίγουρος πόσο φθηνότερος ήταν. Πρέπει να ήταν φθηνότερος από 20.000 εώς 30.000 δρχ.

Την ίδια εποχή ο C64 , έκανε με 5 1/4 και έγχρωμο μόνιτορ πάνω από 170.000 δρχ , τιμή που καθιστούσε την πιθανότητα απόκτησής του με βάση τα οικονομικά της δικής μου οικογένειας ίδια με μιας ... bmw ...

Και βέβαια τα παιχνίδια για τον C64 ήταν κυρίως κασέτες , στην Ελληνική αγορά. Με τις οποίες ο χρόνος φορτώματος μετριόταν σε τέταρτα της ώρας ...
 
Ας αφήσουμε τη διαμάχη C64 vs Amstrad και να πάμε πίσω στα τρία πρώτα.

Αν το δούμε ως ολοκληρωμένα μηχανήματα και όχι ως gaming consoles (όπου εκεί σαφώς υπερέχει ο 464) και εγώ τον BBC θα έβαζα πρώτο, παρότι το συγκριτικό ήταν "ότι να'ναι" με ένα τελείως αυθαίρετο σύστημα βαθμολόγησης. Ακόμα και αν το θεωρήσουμε "στημένο" (που πιθανώς ήταν λόγω BBC) τελικά είχε δίκιο.

Ο BBC ήταν πραγματικά πρωτοποριακό μηχάνημα και η Acorn κατείχε φοβερή τεχνολογία και τεχνογνωσία που δυστυχώς δεν πατεντάρισε και δεν την προώθησε σωστά (πχ. Econet, ARM-αν και αυτός επιβιώνει ακόμα). Από τις Αγγλικές νομίζω ότι ήταν η μόνη που θα μπορούσε να συγκριθεί με τις Αμερικάνικες και αν είχε κάνει πιο σωστές κινήσεις θα μπορούσαμε να μιλάμε σήμερα για δεύτερη Apple. Πέραν του "έδωσε micro στο λαό" (φυσικά και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό) ποια είναι η συνεισφορά της Sinclair στο computing; Καλά για την Amstrad ούτε λόγος.
 
Η acorn ωστόσο στην Ελλάδα είχε παρουσία αντίστοιχη με της ... Rolls Royce ...

Ξέρατε πολλούς να χρησιμοποιούν bbc ;

Πόσους ξέρατε αντίστοιχα με spectrum μέχρι το 1985 και cpc μετά το 1985 ;

Και ο Αρχιμήδης της acorn παινεύεται σήμερα από νοσταλγούς retromaniacs.

Τότε , πόσοι τον είχαν αγοράσει;

Και πόσοι μπορούσαν να τον αγοράσουν ;
 
O Αξαρλης πιστευω οτι ειχε αδικησει την Acorn
 
billy είπε:
η ιστορία γράφτηκε, και μηχανάκια όπως ο BBC (και ακόμα περισσότερο ο ανεκδιήγητος ο Quite Late) έφαγαν την σκόνη του cpc με το κιλό.

Κάπως έτσι δεν ήταν η σκηνή και στα ... pc ??????/

Υπήρχαν οι χλιδάτες brand-ες κάποτε , IBM κτλ και οι ταπεινοί , γύφτικοι , ξεφτυλισμένοι "συμβατοί" ...

Σήμερα ;

Ποιός παίρνει "επώνυμο" pc ?????

Που είναι η ... IΒΜ ????????? (οέο ??????)
 
Karnov είπε:
Δεν ξέρω αν τα "χώνει" η VW , αλλά οι τούρμπο κινητήρες του group , κάνουν όλους τους κινητήρες των ανταγωνιστών να δείχνουν ... ρετρό , τουλάχιστον 20 χρόνια πίσω ...
πάλι λάθος κάνεις...τα προβλήματα που έχουν παρουσιάσει είναι πολλά και αυτός ήταν ο λόγος της κατάργησης των διπλότουρμπων tsi 170-140 με αντικατάσταση τους από τον 160 και μονότουρμπο 122. Σε λίγο καιρό θα μας αφήνει και ο διπλότουρμπος 160 αφού θ' αντικατασταθεί απο τον μονότουρμπο 1.8 160. Βέβαια σε σένα θα πούνε ότι το έκαναν για περιβαλλοντικους λόγους...ότι εκαναν κάποτε με την σειρά g για τους γνώστες!

Άσε...αν κάνεις βόλτα απο τα φόρουμ τους θα γελάσεις...τι σασμαν, τι τριγμούς ,τι safe mode, τι τουρμπίνες...τι τρελή κατανάλωση... μακριά από τους φρόνιμους αυτή η εταιρεία...τόσες άλλες υπάρχουν!!! ;)

Αν θες να το συζητήσουμε με πμ όχι όμως εδώ διότι θα χαλάσουμε ένα καλό τόπικ!

Συγνώμη για το off topic παιδιά! :)

------------

Στο θέμα μας:

O Φίλιππας περιέγραψε της ελληνική πραγματικότητα της δεκαετίας του 80

με γλαφυρό τρόπο! Το πακέτο του cpc6128 ήταν μακράν πιο ολοκληρωμένο και πιο συμβατό με την κατάσταση του μέσου Έλληνα τότε! Μην κρίνετε λοιπόν με απλή παράθεση χαρακτηριστικών διότι οδηγήστε σε λάθος συμπεράσματα! Δεν αγοράζαμε τότε τον καλύτερο αλλά εκείνον που έφτανε η τσέπη μας! Αυτό δεν σημαίνει ότι ο c64 ήταν καλύτερος ή χειρότερος του 6128! Απλά ο τελευταίος είχε φοβερό value for money καλύτερο από οτιδήποτε στα home computers στην Ελλάδα!

Δεν είναι τυχαίο που και το 1989 πουλούσαν χαλαρά πολλά καινούρια cpc! Δεν γνώριζε ο κόσμος λέτε την ανωτερότητα των 16μπιτ μηχανημάτων; Που όμως τα χρήματα για να τ' αποκτήσει;;; Έκανε λοιπόν τους συμβιβασμούς του! O c64 με τα ίδιο configuration ήταν πανάκριβος!

Με τον Φίλιππα όμως διαφωνώ στον απόλυτο...αφορισμό του c64! Δεν είναι έτσι...ακόμα και στα παιχνίδια συχνά είχε καλύτερα από τα δικά μας cpc! Δείτε λόγου χαρη το robocop! Μακράν καλύτερο στο c64. Δείτε τα operation wolf & dragon ninja! Καλύτερα χαλαρά στο cpc! Μάλλον όλα ήταν θέμα διάθεσης των προγραμματιστών! Νομίζω ότι δεν έχει νόημα η κόντρα διότι τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα! Πάντως η ιστορία επαναλήφθηκε λίγα χρόνια μετά που κάποιοι έπαιρναν st επειδή δεν είχαν τα χρήματα να πάρουν αμίγκα! Εκεί βέβαια οι διαφορές ήταν περισσότερο διακριτές αλλά η βάση της αντιπαράθεσης είναι ίδια!
 
spyros_s είπε:
πάλι λάθος κάνεις...τα προβλήματα που έχουν παρουσιάσει είναι πολλά
Έχω προσωπική άποψη , από ένα Skoda Octavia 5 facelift 1.8 tfsi 200ps.

Όσο πιο σβέλτα πάει ένα αυτοκίνητο , τόσο πιο εύκολα θα βγάλει προβλήματα (δες αντίστοιχα σε Mitsubishi Evo και porsche τι γίνεται).

Το ότι τα ανταγωνιστικά πίνουν τσάγια όμως , είναι γεγονός!

(Τον 170άρη 1.4 δεν τον ακτήργησαν. Μείωσαν την απόδοση στα επόμενης γενιάς vw. Η Seat όμως τον έλβαλε με ακόμη μεγαλύτερη απόδοση στα 180 άλογα στο νέο cupra ibiza.Τα προβλήματα ωφείλονται συχνά σε άσχετους χρήστες. Έλλειψη παραφλού, μπουζί με πολλά χλμ , συνεχές σκίσιμο ενώ το ακούνε [;] ότι κόβει αβάνς κτλ)

spyros_s είπε:
Δεν είναι έτσι...ακόμα και στα παιχνίδια συχνά είχε καλύτερα από τα δικά μας cpc! Δείτε λόγου χαρη το robocop! Μακράν καλύτερο στο c64. Δείτε τα operation wolf & dragon ninja! Καλύτερα χαλαρά στο cpc! Μάλλον όλα ήταν θέμα διάθεσης των προγραμματιστών! Νομίζω ότι δεν έχει νόημα η κόντρα διότι τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα! Πάντως η ιστορία επαναλήφθηκε λίγα χρόνια μετά που κάποιοι έπαιρναν st επειδή δεν είχαν τα χρήματα να πάρουν αμίγκα!
Σαφώς πολλά games στον C64 , ήταν καλύτερα από τις αντίστοιχες εκδόσεις του cpc.

Ειδικά όταν οι εκδόσεις του cpc ήταν spectrum ports ...

Οι χρόνοι φορτώματος όμως ;

Τους θυμάσαι;

Στον C64 περίμεναν κανά τεταρτάκι την κασέτα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό είναι με πρόγραμμα της ελληνικής αντιπροσωπίας! Το μοτερ σου βγαζει 160 κανονικά ...εγώ μιλώ για tsi διπλότουρμπα...η χαρά των συνεργείων! Τα tsi 1.4 twincharged εγκαταλείπονται σιγά σιγα...δεν είναι τυχαία η μείωση των ίππων από το γκολφ gt! Θα με θυμηθείς στο γκολφ 7 και θα καταλάβεις τι σου έγραψα σήμερα! Από μοτέρ του γκρουπ εκανες την καλύτερη επιλογή να το ξερεις! ;) Μακάρι να σου βγει καλό!

Αυτό που εχεις είναι τίμιο για τα χρήματα του αν και θα ήθελα να κάνουμε την κουβέντα μας πάλι σε μερικές δεκάδες χιλιαδες χιλιόμετρα! Σταματώ εδώ η συνέχεια με pm αν θέλεις!

--------------------------------------------------

Έψαξα τα σκαναρισμένα πίξελ μου και είδα ότι ένας πράσινος cpc 6128 έκανε 80000 δραχμές το 1986! Ενδεικτικά ένας απλός c128d ξεπερνούσε τις 140000 δίχως μόνιτορ! ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά που τα όποια specs δεν την δικαιολογούσαν...κακά τα ψέμματα! Προσωπικά ακόμα και με την σημερινή οικονομική άνεση πάλι την ίδια επιλογή θα έκανα στα 8μπιτ! CPC 6128! :)

(karnov είχα και σπέκτρουμ 48αρι από τα τέλη του 1983...ξέρω τι εννοείς και φυσικά συμφωνώ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Karnov είπε:
Σαφώς πολλά games στον C64 , ήταν καλύτερα από τις αντίστοιχες εκδόσεις του cpc.Ειδικά όταν οι εκδόσεις του cpc ήταν spectrum ports ...

Οι χρόνοι φορτώματος όμως ;

Τους θυμάσαι;

Στον C64 περίμεναν κανά τεταρτάκι την κασέτα ...
Εμ γιαυτό έπαιρνες disk drive και Fastload ή Final Cartridge. :) Μιλάμε για άλλο μηχάνημα!

Παίδες καλός και ο Amstrad, αλλά αυτό που μετράει πάνω από όλα είναι το software. Amstad/Spectrum ήταν ανύπαρκτοι στην Αμερική οπότε τα Αμερικάνικα software houses δεν έβγαζαν παιχνίδια για αυτούς. Αντίθετα ο C64, που ήταν δημοφιλής και στις δύο ηπείρους, είχε και Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα παιχνίδια.

Και μη μου λέτε για παλέτες, γιατί μπορεί του C64 να ήταν ξεπλυμένη αλλά του Αmstrad ήταν η απόλυτη κιτσαρία. Άσε που είχε κάτι pixels ΝΑ (με το συμπάθιο :D ) και να μη μιλήσουμε για scrolling...

Τώρα για το monitor...Βρε μερικοί δεν παλεύεστε! :) Εκτός του ότι το έγχρωμο του CPC δεν αντεχόταν με τίποτα, που είναι το κακό να το συνδέσεις στην τηλεόραση άμα δεν είχες λεφτά να πάρεις monitor; Μια ζωή δεν λέγανε οι κονσολάδες "Καλά παίζε εσύ στο γραφείο στο monitor, εγώ αράζω στην καναπεδούμπα με μεγάλη τηλεόραση". Ε δηλαδή επειδή μπορούσαμε να το κάνουμε με το ΜΕΓΑ gaming PC (τον C64 βρε) από τότε, ήταν κακό; :p
 
δεν ήταν τόσο η τιμή το πρόβλημα στην ελληνική αγορά όσο το ρεύμα υπέρ του CPC που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται και μια πολύ ισχυρή αντιπροσωπία (amstrad hellas). στο κάτω κάτω μπορούσες να αγοράσεις ένα C64+κασετόφωνο για 40-45 χιλ. αντί για το 464 έγχρωμο που έκανε 80-90 χιλ. μη μου πείτε τώρα ότι ξέρατε πολύ κόσμο εκείνη την εποχή να έχει μηχάνημα με drive...
 
spyros_s είπε:
Έψαξα τα σκαναρισμένα πίξελ μου και είδα ότι ένας πράσινος cpc 6128 έκανε 80000 δραχμές το 1986! Ενδεικτικά ένας απλός c128d ξεπερνούσε τις 140000 δίχως μόνιτορ! ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά που τα όποια specs δεν την δικαιολογούσαν...κακά τα ψέμματα! Προσωπικά ακόμα και με την σημερινή οικονομική άνεση πάλι την ίδια επιλογή θα έκανα στα 8μπιτ! CPC 6128! :)
(karnov είχα και σπέκτρουμ 48αρι από τα τέλη του 1983...ξέρω τι εννοείς και φυσικά συμφωνώ)
Σχετικά με τον C128D , υπήρχαν λίγες disk version στην Ελλάδα . Οπότε και να μπορούσε να τον αγοράσει κάποιος , έπρεπε να πάρει ΚΑΙ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ , για να έχει πρόσβαση σε ολόκληρη τη βιβλιοθήκη παιχνιδιών για κόμοντορ , οπότε +15.000δρχ το κασετόφωνο +++ η οθόνη ...

Γινόταν επιλογή για πλουσίους , οπότε ανταγωνιζόταν την amiga 2000 που ήταν άλλη επιλογή για πλουσίους.

Ο Spectrum 48Κ πριν το 1985 που βγήκαν οι cpc , ήταν κορυφαία επιλογή. Γύρω στα 40.000δρχ αν θυμάμαι καλά με τα φθηνά κασετόφωνα που χρησιμοποιούσαν οι spectrum (πολύ φθηνότερα από το commodore) και joystice interface αν θυμάμαι καλά , που ήταν εξτρά.

Το μηχάνημα έφερε το computer gaming , όταν μέχρι τότε ήμασταν σε κάτι atari 2600 , που το 1 game κόστιζε το 80% της τιμής της κονσόλας. Εκατοντάδες τίτλοι , κασετούλα φθηνή .

Τα μηχανήματα "του λαού" στην Ελλάδα νομίζω ήταν ο 48άρης μέχρι το 1985 , 0 6128 από το 1986 και μετά μέχρι και το 1990 τουλάχιστον .
 
Shinobi είπε:
μπορούσες να αγοράσεις ένα C64+κασετόφωνο για 40-45 χιλ.
Ο C64 με το κασετόφωνο της commodore , έκανε 60.000δρχ το 1986.

45.000 έκανε σκέτος.
 
Leon είπε:
Τώρα για το monitor...Βρε μερικοί δεν παλεύεστε! :) Εκτός του ότι το έγχρωμο του CPC δεν αντεχόταν με τίποτα, που είναι το κακό να το συνδέσεις στην τηλεόραση άμα δεν είχες λεφτά να πάρεις monitor;
Εσύ δεν παλεύεσαι ρε αρχηγέ !!!!!! :D :D:D:D:D

Το έγχρωμο του 6128 μπροστά στις τηλεοράσεις της εποχής ,

κάτι μπακατέλες uranya,itt, normende, brandt και άλλες ξεφτύλες , που είχαν τα ελληνικά σπίτια ήταν ULTRA HIGH DEFINITION !!! (και μιλάμε για σύνδεση με rf , scart δεν υπήρχαν στις μπακατέλες)

Και η ακτινοβολία του έγχρωμου του cpc μπροστά σε αυτές ήταν ανύπαρκτη , αφού οι τηλεοράσεις εκείνες ήταν μεταξύ Τσέρνομπιλ & Κοζλοντούι!

Εκτός κι αν ήξερες πολλούς τη δεκαετία του 80 ,

να είχαν B & O τηλεοράσεις ή Sony Trinitron (κόστος Χ10 σε σχέση με τις ... "λαικές")
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα