Retro τηλεπαιχνίδια

Κάτι σε τετράγωνα των αστέρων μου κάνει το τελευταίο που περιγράφεις. Έχω την εντύπωση ότι παιζόταν παλία, και πριν κάποια χρόνια έγινε μια αποτυχημένη προσπάθεια αναβίωσης του. Το crystal maze καταπληκτικό. Το άλλο στο στυλ του γκλαντιέτορς με τα φρικία, κάτι μου λέει. Είχε ένα αγώνησμα που κάτι πυροβολούσαν και ένα άλλο που έτρεχαν με ρόλλερς σε μια κυκλική πίστα και με ένα πράγμα σαν δόρι μάζευαν κάτι δακκτυλίδια. Αυτά.
 
Χμμ... Ένα ακόμα που μου ήρθε τώρα...

Μουσικό τηλεπαιχνίδι, έπαιξε γύρω στο '88 με άντρα παρουσιαστή...

Χωριζόταν σε τρεις κύκλους... Στο τρίτο λοιπόν μέρος, οι διαγωνιζόμενοι έκαναν κάτι σαν karaoke (ανοιγόκλειναν το στόμα -χωρίς ήχο- ντουμπλάροντας το τραγούδι) για 1' και βαθμολογούνταν στο συγχρονισμό. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί είχα παρακολουθήσει την πρώτη εκπομπή όπου μια κοπέλα έλεγε το "Μαύρο Γάτο" του Παπακωνσταντίνου και είχα λυθεί στα γέλια (δεν ταίριαζε καθόλου αυτό που έβλεπα με αυτό που άκουγα).

Αν κάποιος κατάλαβε και θυμάται κάτι παραπάνω...
 
namida είπε:
Το άλλο στο στυλ του γκλαντιέτορς με τα φρικία, κάτι μου λέει. Είχε ένα αγώνησμα που κάτι πυροβολούσαν και ένα άλλο που έτρεχαν με ρόλλερς σε μια κυκλική πίστα και με ένα πράγμα σαν δόρι μάζευαν κάτι δακκτυλίδια. Αυτά.
Mήπως εννοείτε το Knights and Warriors;

Το παλιό ΣΚΑΙ (δηλαδή το σημερινό Alpha) νομίζω πως τα έβαζε γύρω στα μέσα του '90.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=YvhgOHWh1BE]YouTube - Knights and Warriors (1/5)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα σε όλους.

Νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί στο site.

Αρχές δεκαετίας 90 στο Star υπήρχε ένα Αγγλικό τηλεπαιχνίδι που λεγόταν Crystal Maze.Παρουσιαστής ήταν ένας απίστευτος καραφλός Αγγλος.Το τηλεπαιχνίδι έμοιζε αρκετά με το Fort Boyard αλλά ήταν πιο δύσκολο.

Χωριζόταν σε 4 περιόδους όπως και το στούντιο και οι δοκιμασίες ήταν διαμορφωμένες ανάλογα πχ(βιομηχανική ζώνη,ζώνη των Αζτέκων κτλ)

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν οτι στους πάικτες τους έβγαινε η Παναγία και τα δώρα ήταν άθλια.Πχ βόλτα και μαθήματα αεροπλάνου,οδήγηση με επαγγελματία οδηγό αγώνων.

Το θυμάται κανένας?
 
Χα... Βρήκα το thread που ήθελα για να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί εδώ και μια δεκαπενταετία!!!

Το φθινόπωρο του 1993, μαθητούδι της Α' Γυμνασίου τότε, είχα πάρει μέρος με το σχολείο μου σε ένα τηλεπαιχνίδι της κρατικής τηλεόρασης... Τον τίτλο δεν τον θυμάμαι 100%, αλλά νομίζω πως ήταν "Το ξέρεις; Απάντησε!" ή κάπως έτσι... Παρουσιαστής ήταν ο -άγνωστος, τότε- ηθοποιός Κρατερός Κατσούλης και λάμβαναν μέρος σχολεία.

Για κάποιον λόγο η υπεύθυνη καθηγήτρια είχε επιλέξει και εμένα στους 4-5 μαθητές που θα έπαιρναν μέρος και κατάφερα να συγκεντρώσω με τις σωστές απαντήσεις τους περισσότερους πόντους του σχολείου μας, με αποτέλεσμα να κερδίσουμε. Μάλιστα χαρακτηριστικά κατά το κανάλι κέρδισα ο ίδιος βιβλιοθήκες, κρεβάτια, στερεοφωνικά και κάτι άλλα δώρα αν δεν με απατά η μνήμη μου... (προφανώς όλα αυτά τα είδα μόνο σε φωτογραφίες... ίσως να είχε κάποιο κέρδος το σχολείο, αλλά δεν το έμαθα ποτέ...)

Το πρόβλημα είναι πως ουδέποτε μπόρεσα να με... παρακολουθήσω! Αν και η εκπομπή προβλήθηκε το επόμενο καλοκαίρι νομίζω, δεν πέτυχα το εν λόγω επεισόδιο, οπότε αν το έχει πάρει κανενός το μάτι...

//Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά πάντως, είναι πως στον συμπαίκτη μου είχαν βάλει ένα κασόνι πίσω από το βάθρο για να μη φαίνεται τρία κεφάλια πιο κοντός από μένα...

//Ok, το βρήκα στο retroDB!!! Παραδόξως τον θυμόμουν ακριβώς τον τίτλο...
 
Το Super Market το θυμάστε με τον Μάκη Πουνέντη στον ΑΝΤ1 (μετέπειτα ιδιοκτήτης της Heaven και του Ρυθμού 94,9); . Το τηλεπαιχνίδι διαδραματιζόταν σε γνωστό super market
 
Ξεχάσαμε, μήπως, το τηλεπαιχνίδι που έμπαινε εμβόλιμα στα σκετσάκια του Λούνα-Παρκ, πρωτα με τον Τέρενς Κουίκ - νομίζω ήταν η πρώτη παρουσία του στην TV -και μετά με τον Βαγγέλη Βουλγαρίδη; Πρώτα έπρεπε να ρίξουν την πυραμίδα με τα τενεκεδάκια, μετά τους κρίκους, μετά σκοποβολή και μετά ερωτήσεις... Δεν έχανα επεισόδιο!
 
Το Μεγαλο Παζαρι με τον

Ανδρεα Μικρουτσικο

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δειτε ενα μικρο αποσπασμα απο το τηλεπαιχνίδι Νότες και μελωδίες με τον Μιχαλη Μανιατη που μεταδοθηκε απο την ΕΡΤ-2 το 1984

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρχε ένα (μάλλον όχι ιδιαίτερα υψηλής ποιότητας) τηλεπαιχνίδι που συμπαρουσίαζε ο μπασκετμπολίστας Σλόμπονταν Σούμποντιτς. Δε θυμάμαι πως παιζόταν, αλλά θυμάμαι ένα μέρος που προσπαθούσαν να βάλουν καλάθι και ο Σούμποντιτς τους βοηθούσε. Επίσης είχε κοπέλες ντυμένες σαν μαζορέτες, που έκαναν εντυπωσιακή είσοδο στο πλατώ από μια τσουλήθρα, και ο Σούμποντιτς τις έλεγε "τα πιπίνια μου"!

Επίσης θυμάμαι ένα αθλητικό τηλεπαιχνίδι σε εξωτερικό χώρο που λεγόταν 7-83 (μάλλον επειδή ξεκίνησε Ιούλιο του 1983). Υπάρχουν λίγες πληροφορίες στη Retro DB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/7%CE%8483
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos311 είπε:
Υπήρχε ένα (μάλλον όχι ιδιαίτερα υψηλής ποιότητας) τηλεπαιχνίδι που συμπαρουσίαζε ο μπασκετμπολίστας Σλόμπονταν Σούμποντιτς. Δε θυμάμαι πως παιζόταν, αλλά θυμάμαι ένα μέρος που προσπαθούσαν να βάλουν καλάθι και ο Σούμποντιτς τους βοηθούσε. Επίσης είχε κοπέλες ντυμένες σαν μαζορέτες, που έκαναν εντυπωσιακή είσοδο στο πλατώ από μια τσουλήθρα, και ο Σούμποντιτς τις έλεγε "τα πιπίνια μου"!
manos311 η περιγραφη σου θυμιζει αρκετα το τηλεπαιχνιδι "χρυση καρτα" με παρουσιαστη το Σπυρο Παπαδοπουλο,αλλά μαλλον δεν ειναι αυτο που ψαχνεις
 
Ενα μικρο αποσπασμα απο το τηλεπαιχνιδη της ΕΤ2 ((Το Παιχνιδι Των αστρων)) με τον Γιωργο Μαρινο.


Μεταδοθηκε το 1988
 
Πίσω
Μπλουζα