Retro Gaming Χθεσινής Βραδιάς [Version 2009]

Τι άλλο ρετρό να έπαιζα, εκτός από το Falcon 3.0; :cool:

falcon3shotsij0.jpg
 
Shinobi είπε:
είχες 1200 και έπαθες σοκ με τη διαφορά ST-A500?δεν έπαθες και δεύτερο σοκ με τη ελάχιστη διαφορά στα games Α500-Α1200?

+1 to me :D
εσυ κανεις τον εξυπνο εδω μεσα?Just get a life...
 
Φίλε noxrider τέτοιου τύπου "πειράγματα" είναι standard στο GRM μεταξύ "οπαδών" των διαφόρων εταιριών. Πχ Amiga vs Atari, C64 vs Spectrum, Sega vs Nintendo κλπ κλπ

Ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα sections και θα δεις επικές "μάχες".

Καλό θα ήταν λοιπόν να τα συνηθίσεις και να μην τα "παίρνεις" έτσι.

(μεταξύ μας, αν και γουστάρω την Amiga σαφώς πιο πολύ από τα Atari-α, ο Shinobi έχει μάλλον δίκιο) :D
 
Shinobi είπε:
είχες 1200 και έπαθες σοκ με τη διαφορά ST-A500?δεν έπαθες και δεύτερο σοκ με τη ελάχιστη διαφορά στα games Α500-Α1200?

+1 to me :D
Η αλήθεια είναι ότι σε ελάχιστα παιχνίδια υπήρχε διαφορά ανάμεσα στα aga και στα προ aga μηχανήματα. Ακόμα και έτσι βέβαια η απόσταση από τα (π)ατάρια είναι από αισθητή ως χαώδης!

(φίλε noxrider όπως σου τα έγραψε ο maddog είναι...πλάκα κάνουμε η οποία όταν πειράζει τους συμφορουμίτες μας απλά σταματάει και δεν συνεχίζεται...)
 
spyros_s είπε:
Η αλήθεια είναι ότι σε ελάχιστα παιχνίδια υπήρχε διαφορά ανάμεσα στα aga και στα προ aga μηχανήματα. Ακόμα και έτσι βέβαια η απόσταση από τα (π)ατάρια είναι από αισθητή ως χαώδης!
(φίλε noxrider όπως σου τα έγραψε ο maddog είναι...πλάκα κάνουμε η οποία όταν πειράζει τους συμφορουμίτες μας απλά σταματάει και δεν συνεχίζεται...)
Ο 1040 STE ηταν το πρωτο μου home το 1992 και εντυπωσιαστηκα τοτε καθως ημουν κατοχος ενος τρισαθλιου PC με Hercules...αλλα οπως και να το κανουμε αυτη ειναι η αληθεια...η Amiga ειναι ενα μηχανημα που φτιαχτηκε ως το πρωτο multimedia μηχανημα με chipακια που σχεδιαστηκαν να λειτουργουν ολα μαζι απο το σχεδιαστηριο ενω ο Atari σε συγκριση μαζι της σου δινει την αισθηση αυτο που ηταν...ενα μηχανημα που φτιαχτηκε απο chipακια του ραφιου της Atari(δεν θεωρω τον Glue custom chip).

Λογικο ηταν οταν πηρα την 1200 το 1993 να ανταλλαξω με τη πρωτη ευκαιρια τον 1040 με μια 500.

Ευχαριστω και εσενα και τον maddog για τo ενδιαφερον σας να δωσετε πληροφοριες για τη λειτουργια του forum.Το θεμα ομως spyros_s ειναι οτι δεν ειμαστε πια εφηβοι αλλα 30+ οποτε εμενα με ενοχλουν εριστικα σχολια με χιουμορ 15χρονου,ειδικα απο ατομα που δεν γνωριζω καν.Μαλλον θα περιοριστω μονο σε αναγνωση του forum απο δω και περα,αποφευγοντας να γραφω ωστε να αποφευγω τετοια σχολια-ατομα.
 
Δεν πειραζει φιλε μου καλη καρδια ,δεν μπορουμε να τους κερδιζουμε ολους .

Αν αργοτερα αλλαξεις γνωμη,εδω ειμαστε παλι. :thumbup:

tarasque είπε:
:thanx2: Tarasque θα το ρισκαρω και θα το δοκιμασω,δεν το εχω παιξει ποτε το QFG 5.
 
Κρίμα να χάσουμε ένα μέλος από ένα "πείραγμα", το οποίο το συνηθίζουμε εδώ μέσα...

Ήδη εγώ σε είχα "πειράξει" πριν τον Shinobi...

Πάντως εγώ δηλώνω όχι 30+, ούτε έφηβος, αλλά βρέφος! :baby2:
 
Ασχοληθηκα λιγο σημερα και με το captive 2 στην Amiga,Αλλα δεν θυμομουν καλα στο χειρισμο και εχασα στους πρωτους εχθρους (σκουργιασα) :)

Foto+Captive+2%3A+Liberation.jpg


Foto+Captive+2%3A+Liberation.jpg


Dino ποιο game ειναι η φωτογραφια στο Avatar σου?
 
Είναι το Panther για Atari XL/XE.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=A4Sq4h44SUY]YouTube - Atari 800 XL - Panther - Longplay to Survivor Unload

Έχει απίστευτη μουσική! Δεν το πιστεύεις οτι βγαίνει από οχτάμπιτο!

Και μιας και το'φερε η κουβέντα... Πάω να παίξω Panther!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως εντυπωσιακη μουσικη και πολυ ομορφα γραφικα,μαλλον με βλεπω να βρω κανενα emulator για Atari ΧL/ΧΕ για να δω τι παιχνιδια εχω χασει.Thanks for the info dino
 
λοιπόν επειδή σε πείραξε ρίχνω τις απόψεις μου:

ο Αtari ST είναι ένα αξιαγάπητο μηχάνημα που δεν έχει πολλά να ζηλέψει απο μια Amiga 500 εκτός τον ήχο και με μια βάση χρηστών πολύ πιο μικρή απο Amiga που αγαπούν παράφορα το συγκεκριμένο μηχάνημα και μπορούν να σε βοηθήσουν σε κάθε απορία. Το ίδιο λίγο πολύ και η Amiga αν και κάποιοι την "έχουν δει" λίγο παραπάνω απο τους άλλους.. Σαφώς η Amiga έχει μεγάλο οπλοστάσιο απο τη μαμά Commodore ( η τον RJ mical και jay miner? ;) ) που δεν έχει το Atari αλλα και το ST έχει πολλά όμορφα παιχνίδια και εφαρμογές..

Η Amiga 500 είναι το computer που έχω εδω και...18 χρόνια και δεν είχα ακουμπήσει άλλο μέχρι το 2000 που πήρα PC.

Η Amiga 1200 για μένα, συγκριτικά με την A500 είναι ότι ήταν ο Atari STE για τα ST το 1989.. δεν είναι αρκετό.

Απλά αυτά τα λίγα και επανέρχομαι αν χρειαστεί.
 
Εγώ ελπίζω και πραγματικά θα ήθελα,να μην ξεσπάσει ένα ανούσιο flaming και θα παρακαλέσω τους πάντες να φροντίσουν για την αποφυγή αυτού... ;)
 
Και γω επειδή είμαι στα -άντα, έχω να πω κάτι βαρυσήμαντο που θα γράψει ιστορία

cpc 6128 ρεεεε!!!!!! :D

Παίδες, οι αντιπαραθέσεις είναι μέσα στο "παιχνίδι" σε ένα φόρουμ, φτάνει να είναι γόνιμες, κόσμιες και ουσιαστικές....

Είναι περισσότερα αυτά που μας ενώνουν από αυτά που μας χωρίζουν, ειδικά στα retro-μηχανήματα.

Και ναι, που και που καλό είναι να αισθανόμαστε και λίγο παιδιά, γι'αυτό και παλιμπαιδίζουμε και λίγο όταν ασχολούμαστε με οτιδήποτε ρετρό, που θυμόμαστε από την παιδική μας ηλικία. ;)
 
Δυστυχώς ο γραπτός λόγος -παρά το πλούσιο περιεχόμενο της Ελληνικής γλώσσας- συχνά δεν αποτυπώνει αυτό που πραγματικά εννοεί ο γράφοντας και δημιουργούνται παρεξηγήσεις που σε λεκτική επικοινωνία θα λύνονταν σε δευτερόλεπτα. Στο συγκεκριμένο φόρουμ η συντριπτική πλειοψηφία το έχει εμπεδώσει!

Συμφωνώ λοιπόν με τα περισσότερα από τα γραφόμενα του Tallman εκτός φυσικά από το spoiler του αφού είναι γνωστό σε όλους ότι amiga rules άσχετα αν ο 6128 αποτελεί τεράστιο κεφάλαιο για όλους μας. Στην τελική, σύνταξη στο home gaming πήραμε όλοι σε αμιγκα ενώ στο cpc απλά κολλήσαμε ένσημα :)

Τώρα για τα (π)ατάρια σίγουρα δεν είναι του πεταμού όπως γράφουμε εν μέσω αστεϊσμού, σίγουρα θα υπάρχουν αξιόλογα προγράμματα και παιχνίδια αλλά προφανώς...δεν μου τα έχει δείξει ποτέ κανείς! :)
 
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι με την Amiga 500 ευχαριστήθηκα παιχνίδι, αλλά μόνο όταν πήρα την Α1200 ένιωσα ότι είχα πραγματικό υπολογιστή, αφού απέκτησα και σκληρό δίσκο και μπόρεσα να κάνω εκεί τις εργασίες μου σαν φοιτητής, να προγραμματίζω σε C και άλλα πολλά που δεν ήταν τόσο πρακτικά με δισκέτες. Και μη μου πείτε "μα και στην Α500 μπορούσες να βάλεις σκληρό" γιατί πόσους ξέρετε να έκαναν κάτι τέτοιο;
 
Είναι λίγο ανούσια η κουβέντα. Είμαστε μερικά χιλιόμετρα off topic. Ξεκινήσαμε για Χίο και απο μια πλάκα έχουμε βγεί στη Κύπρο :p
 
Η Κυπρος ειναι μακρια χαχαχαχαχαχα

Επαναφορα στο topic
 
Επιτελους ανακαλυψα και ενα αλλο "diablo clone " Μετα το καταπληκτικο "Divine Divinity".

Arcanum και δεν ειναι κακο καθολου κακο.:hmmm:

arcanum_screen002.jpg
 
!!

το εχω το arcanum original..δεν το εχω δει καθόλου..αξίζει τον κόπο πιστεύεις ε?
 
Και εγω original απο Pcmaster.

Tωρα αν αξιζει ,να σου πω ,στις αρχες ειμαι ακομα και εχει τα στοιχεια που ψαχνω.

Αναλαμβανεις quests και τριγυρνας σε πολεις και δαση αναβαθμιζοντας τα οπλα σου.

Και βασικο το isometric view (οπως λεγεται)

Με αυτα εγω ειμαι happy,τωρα αν σε καλυπτουν εσενα τα βασικα που αρεσουν σε μενα;;;;;;;;;;;;;

Aυτο που το κανει να ξεχωριζει ειναι οτι εκτος απο μαγικα spells και τα παρομοια εισαγει και το στοιχειο της τεχνολογιας στην εποχη του 1800 με πιστολια καραμπινες ατμομηχανες κ.τ.λ.

Τωρα αν διαλεξεις τον εναν δρομο για upgrade δεν θα τα πας καλα στον αλλον.

Αnyway ριχτου μια ματια,(ειχα δοκιμασει και το Planescape Torment αλλα δεν εβγαλα ακρη με το στορυ και το παρατησα (ασχετο)). :D
 
Πίσω
Μπλουζα