Retro Gaming Χθεσινής Βραδιάς [Version 2009]

τί είπες τώρα.... Terminal Velocity !!!! παιχνιδάρα! πριν μερικούς μήνες το αγόρασα από το eBay σε κανονικό χάρτινο κουτί, καρασπάνιο για αυτό το παιχνίδι!
 
mike είπε:
H εκδοση που εχω ειναι AGA, 7 δισκετες. Φυσικα την δοκιμασα σε Α1200, blizzard030, 32MB, και δεν επαιξε. Αυριο θα δοκιμασω σε σκετη Α1200.
[..]
βλέπω ότι υποστηρίζεται από το whdload

http://whdload.de/games/RobinsonsRequiem.html

μη μου πεις τώρα ότι έχεις Α1200+1230 και πας να το παίξεις από δισκέττες... ???

(υπ'όψιν το whdload εκτός από το να κάνει τα παιχνίδια να παίζουν από το δίσκο, τους διορθώνει και προβλήματα που έχουν σε amiga με διάφορες επεκτάσεις...)
 
Σημερα εβαλα να παιξω το Enemy Zero για Sega Saturn! ^^ Eλπιζω να το τερματισω :p
 
Σήμερα τελείωσα το pegasus της gremlin...με cheats φυσικά γιατί είχε 50 levels...πολύ καλά γραφικά και χρώματα... α ρε αμιγκάρα!!!!
 
Κι εγώ θα πρότεινα το whdload αν και από όσο ξέρω το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι HD installable από μόνο του. Αλήθεια η έκδοση CD έχει βγεί για Amiga ή μόνο για PC/Falcon?

Επίσης στον falcon060 πρέπει να τρέξω το executable για 040. Μήπως πρέπει να κάνεις κι εσύ το αντίστοιχο; Τέλος το χεις αυθεντικό; Παίζει να είναι και bad crack...
 
τί είπες τώρα.... Terminal Velocity !!!! παιχνιδάρα! πριν μερικούς μήνες το αγόρασα από το eBay σε κανονικό χάρτινο κουτί, καρασπάνιο για αυτό το παιχνίδι!
Σε κανονικό μέγεθος? Γιατί το έχω σε χάρτινο μικρό (Σαν ορισμένα CD μουσικής).

Off topic mode on

Τί γινεται με το Clone-A, που έχεις στην υπογραφή σου?

Off topic mode off
 
OT:

προχωράει... αργά αλλά σταθερά...
 
@κεροπι κατεβασα το πακετο whdload για δοκιμη. Μολις ξεκιναει το install, μου βγαζει ενα μηνυμα οτι δεν εχω whdload. Φυσικα και εχω, αφου με αυτο παιζω. Αρα δεν μπορω να το παιξω σαν whdload. Αλλα θυμαμαι οτι το εκανα install σαν hd game και παλι δεν επαιζε. Αυριο που θα παω στο πατρικο, εκει εχω τις δισκετες, θα το ξαναδοκιμασω.
 
Οχι το εχω σε δισκετες.

Ακολουθησα το λινκ που εδωσες για το επισημο whdload site, και κατεβασα τον installer, απο εκει. Αλλα κολαει λεγοντας οτι δεν εχω whdload.
 
κατέβασέ το έτοιμο από το site... μπορεί η έκδοση που έχεις να μην υποστηρίζεται...

χάνεις πολλά που δεν παίζεις με whdload, είναι ΑΛΛΗ εμπειρία
 
In the Hunt - Sega Saturn

Einhander - PSX

Strikers 1945 - Sega Saturn

(shooters fest) :headbang:
 
@ κεροπι Φυσικα εχω ολα τα πακετα με παιχνιδια whdload.

Απλα επεσαν τυχαια στα χερια μου αυτες οι δισκετες.
 
...χθες θυμήθηκα ότι το Flying Shark, από τα πολύ αγαπημένα μου στον CPC, ήταν ηλεκτρονικό... οπότε προσπάθησα να λειώσω στην καμπίνα, αλλά διάολε! τί δύσκολο που είναι! Ακόμα και στο εύκολο, εφ'όσον χάνεις όλα τα power ups είναι εγγυημένο ότι θα βρεθείς αντιμέτωπος με το game over πολύ γρήγορα...

Το βράδυ στο κρεββάτι, και αφού είχα ξεφυλλίσει το καινούργιο Retro Gamer, η καλή μου με έβγαζε από τον μισούπνο μου με ατάκες όπως "ΑΑΑΑΑΑΑ! Το ξέχασα πως η χελώνα κάνει έκρηξη!" και "δεν έχει continue αυτή η μ....α?!", παίζοντας Super Mario στο Gameboy :D
 
πάλι με το deluxe galaga κόλλησα χθες...71η πίστα έφτασα...τελικά είναι θέμα όχι τόσο ικανοτήτων όσο στρατηγικής εκμετάλλευσης των coins.
 
Thanatos - CPC 6128

thanatos.png


Double Dragon τριλογία - Amiga

ddamiga4.gif


double-dragon-2.gif


double_dragon_3_-_the_rosetta_stone_bootleg.png


Ειδικά ο τερματισμός του DD3 είχε καταπληκτική μουσική που σε ταξίδευε πέρα από κάθε φαντασία...

και για την πλάκα μας να θυμηθούμε νιάτα και τον Chuck Norris...

Operation Wolf - Arcade !

1126699018.jpg
 
Μόλις έπαιξα Pssst... δυστυχώς όχι σε Spectrum, αλλά σε κάποιο ψυχρό emulator.

Όπως και ναναι, φέρνει ωραίες αναμνήσεις από άλλες αθώες εποχές...
 
Επαιξα και εγω, το παιχνιδι που αναφερθηκε σε προηγουμενα ποστς, το Robinson's Requiem σε Α1200, αφου πρωτα αφαιρεσα σκληρους, cdrom, επιταχυντες κτλ.

Συγμωμη, αλλα δεν ενθουσιαστικα, εκανα βολτες μεσα σε 3D περιοχες, εδειρα κανα δυο τυπους αλλα...

Ισως αν το προχωρησει καποιος, να αποκτα ενδιαφερον, αλλα εχω παρατηρησει κατι περιεργο με μενα: δεν μπορω/δεν θελω να ξεκινησω μεγαλα παιχνιδια, που δεν εχω παιξει ποτε στο παρελθον. Δηλαδη προτιμω να ξεκινησω colonazition σε Α1200 που το εχω τερματισει 100 φορες, παρα να ξεκινησω το colonazition που βγηκε τωρα στα πι-σι και εχει φοβερα γραφικα, αλλα ειναι το ιδιο παιχνιδι.
 
Εχω διαβασει οτι η εκδοση του JaguarCD ειναι καλυτερη. Ισως να εχει ακομα μεγαλυτερη ποκιλια θανατων, :)
 
Πίσω
Μπλουζα