Retro Gaming Χθεσινής Βραδιάς [Version 2009]

tarasque

RetroActive
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
254
Αντιδράσεις
3
ουφ, μετά από 39 σελίδες διάβασμα και μετά από πολύ νοσταλγία παραθέτω και εγώ ένα κόλλημα που είχα μικρός:

Captain Goodnight @ Apple IIc

CptGood2.gif
 
Γύρο στο '87 με το spectrum zx+, είχα κολλήσει με το paper boy,...


paperboy.png


 


και το Shinobi,...



Shinobi_01.png


 


Αργότερα με το Amstrad 6128 είχα κολλήσει με το Exolon...



exolon.gif


 


και το Karnov...



karnov.jpg





To shinobi, εξακολουθεί να είναι ένα από τα αγαπημένα μου και κάθομαι ακόμα και ασχολούμαι μέσω των mame στο Pc με τις ώρες!!!
 
tarasque είπε:
ουφ, μετά από 39 σελίδες διάβασμα και μετά από πολύ νοσταλγία παραθέτω και εγώ ένα κόλλημα που είχα μικρός:
Captain Goodnight @ Apple IIc

CptGood2.gif
To έχω - είναι εκπληκτικό !! (Hθελα να το αποκτήσω απο τον καιρό που το είχα δεί σε φίλο μου apple user)

Το θέμα τώρα είναι να βρω και κανέναν apple για να το τρέξω... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επεσε πολυ Starmaster εχτες

picture.php
 
Λίγο απο arcades...

midnight resistance

midnight-resistance-1.jpg


μέχρι που βαρέθηκα να του στάζω 'λεφτά' και το γύρισα στο...

galaxy force ii mega drive!! (top παιχνιδάρα)

galaxyforce2-3.png
 
Super STario land for STOT purposes.
 
picture.php


στην Α 500+ για αλλη μια φορα απο το 1993 το υπεροχο birds of prey..

το λατρευω...
 
Arkanoid 2 του Amstrad emulated στο Dreamcast!

images


Bubble Bobble σε real Αtari ST

bubble_bobble.png


Super Cars 2 real Atari ST

super_cars_ii.png
 
billy είπε:
To έχω - είναι εκπληκτικό !! (Hθελα να το αποκτήσω απο τον καιρό που το είχα δεί σε φίλο μου apple user)Το θέμα τώρα είναι να βρω και κανέναν apple για να το τρέξω... :D
το έχεις!!!!? :bow: το θέλω! :)

μη μου πεις ότι έχεις και το καλύτερο rpg του 83' το Chivalry:

Chivalry.jpg


παιχνιδάρα με φοβερά challenges!!
 
Επαιξα λιγο το planescape torment αλλα δεν εβγαλα ακρη ,με το στορυ και το παρατησα.

Εβαλα λιγο tomb raider 3 σε μεγαλη αναλυση αλλα το τσιταρα και δεν βλεπω να κραταει πολυ. :D

Τωρα σκεφτομαι να το γυρισω σε adventure σχετικα προσφατα και θελω βοηθεια για το πιο αξιζει πιο πολυ.

Λοιπον οι επιλογες ειναι οι παρακατω:

1)SPACE QUEST 6

2)LARRY (LOVE FOR SAIL)

3)JACK ORLANDO

4)DRACULA RESSURECTION αυτο ειναι adventure;;;;;

5)BROKEN SWORD 2

Κανα διαμαντι που να αξιζει;;;;; :xm:
 
Aardvark είπε:
Επαιξα λιγο το planescape torment αλλα δεν εβγαλα ακρη ,με το στορυ και το παρατησα.Εβαλα λιγο tomb raider 3 σε μεγαλη αναλυση αλλα το τσιταρα και δεν βλεπω να κραταει πολυ. :D

Τωρα σκεφτομαι να το γυρισω σε adventure σχετικα προσφατα και θελω βοηθεια για το πιο αξιζει πιο πολυ.

Λοιπον οι επιλογες ειναι οι παρακατω:

1)SPACE QUEST 6

2)LARRY (LOVE FOR SAIL)

3)JACK ORLANDO

4)DRACULA RESSURECTION αυτο ειναι adventure;;;;;

5)BROKEN SWORD 2

Κανα διαμαντι που να αξιζει;;;;; :xm:
Broken sword 2.
 
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Shinobi...!
 
Now installing Baldurs gate I and let the κάψιμο begin! :D :D

Αυτή τη φορά θα το τελειώσω!! :cool:
 
tarasque είπε:
το έχεις!!!!? :bow: το θέλω! :)
μη μου πεις ότι έχεις και το καλύτερο rpg του 83' το Chivalry:

παιχνιδάρα με φοβερά challenges!!
..."καλύτερο rpg του '83" ? wow !! :eek:

Το '83 δεν ήμουν ακόμα τόσο fan των rpg, όσο 2-3 χρόνια αργότερα (οπότε και ασχολήθηκα με αρκετούς "mainstream" και μη τίτλους), αλλά και πάλι όμως το συγκεκριμένο δεν έτυχε να περάσει ποτέ απο τα χέρια μου... :(

Σ' ευχαριστώ για το "tip" πάντως !! Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω με σχόλια για τις πρώτες εντυπώσεις. :)
 
ok, μόλις το τελείωσα. :)

Προσωπικά δεν θα το χαρακτήριζα ακριβώς "rpg" - έχει περισσότερο την λογική ενός action/επιτραπέζιου παιχνιδιού with a twist, μιά και ο πίνακας πάνω στον οποίο κινούνται οι παίκτες δεν φαίνεται. Πάντως όπως είπες, τα challenges είναι πολλά και αρκετά διασκεδαστικά !! (λίγο προσοχή χρειάζεται στα δύο τελευταία, την κρεμαστή γέφυρα και τον μαύρο ιππότη, διότι ο παίκτης αν αποτύχει δεν χάνει απλά την σειρά του, αλλά γυρίζει και αρκετά "τετράγωνα" πίσω).

Το παιχνίδι το απόλαυσα αρκετά (λέω να παίξω κι άλλο γύρο για να δω περισότερα challenges και αντικείμενα) αλλά όπως κάθε επιτραπέζιο, πιστεύω πως η πραγματική του "δύναμη" βασίζεται στην ύπαρξη άνω του ενός παικτών. Σίγουρα με τέσσερις θα γίνεται τρελό κέφι !! :D
 
Εγώ σήμερα τελείωσα το agony για πρώτη φορά στα χρονικά...

Βέβαια ενεργοποίησα τα cheat mode που βρήκα στο νετ τα οποία σου δίνουν άπειρες ζωές διότι αλλιώς αυτό το παιχνίδι δεν τελειώνει από νορμάλ ανθρώπους...είναι απάνθρωπα δύσκολο στις 2 τελευταίες πίστες!

Τι γραφικά είναι αυτά! Τι ήχος! Ακόμα και τώρα 17 χρόνια μετά με κούφαναν οι στατικές εικόνες ανάμεσα στα level! Σειρά παίρνει η τριλογία sotb...

Φυσικά το έπαιξα στην έκδοση για ...st :) (dino συγνώμη δεν κρατήθηκα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, αν δει κάποιος τα μηνύματα του spyros_s (404 τον αριθμό), είμαι σίγουρος οτι στα μισά από αυτά με αναφέρει!!!

Για τέτοια λατρεία μιλάμε!!! :D

Οφείλω να σου ευχηθώ καλή τύχη και καλό κουράγιο, με την τριλογία του SOTB! :D

Και για να είμαι on topic, έπαιξα, έτσι για το καλό, PACMAN στο "Darth Vader"...

Απαίσιο σε αυτή την έκδοση! :precry:
 
Εγω παλι επαιζα το ΑΠΑΙΧΤΟ Android Assault στο MegaCD

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cZwtiDrLkb0]YouTube - Android Assault (SCD) Stage 2
 
(Είναι αλήθεια... το ομολογώ...λατρεύω την συλλογή σου από (π)ατάρι... :) Απλά είσαι ο μόνος που ξέρω σίγουρα ότι δεν πειράζεται από την πλάκα. Αν βρω και άλλους θα μοιράσω την καζούρα και μετά θα σου λείπει :) )

Πάντως τελειώνοντας ένα παιχνίδι στην αμίγκα μετά από...χιλιετίες κατάλαβα πόσο δύσκολο μου είναι πλέον να λιώσω ένα παιχνίδι όπως τότε...,μειωμένα αντανακλαστικά και διάθεση τα ίδια και στην συγκέντρωση. Βέβαια η νοσταλγία είναι ακόμα εκεί απλά μόνο με αυτή και χωρίς cheats δεν με βλέπω να μηδενίζω τίποτα... Πάω να βρω την λύση και κανα cheat για το sotb Ι
 
Kαταπιαστηκα παλι με cd based systems (και εξακολουθω να εχω προβλημα στα πολλα κουμπια!) χθες με το Dreamcast.

Υπευθυνα τα:

SWORD OF THE BERZERK..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tbeEaRLys9U]YouTube - Sword of the Berserk - Dreamcast Clip

SEGA RALLY 2..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=l2tjPqOakDU]YouTube - Sega Rally 2 Gameplay - Desert Course 2 - Time Trial
 
Πίσω
Μπλουζα