RetroArch (PC)

Στο golden axe ειναι λαθος το χρωμα.Πιο normal ειναι στην φωτο δεξια.
golen axe.jpg

Και δυο φωτογραφιες με διαφορες απο lcd και crt οθονη.Παιζει ρολο και η ρυθμιση στην crt σε contrast color κλπ για το αποτελεσμα που θελουμε.
 

dino2.png

dino.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Golden Axe το βλέπω έτσι εγώ στην Desktop oθόνη

goldnaxe-181108-182548.png

Οχι τόσο χάλια αλλά πιο ζεστο από όσο πρέπει ίσως? Και πάλι όμως δεν θυμάμαι να πρασινίζει τόσο πολύ στο arcade όσο η δεξιά φωτό.
 

Edit: Τα scanlines φαίνονται λίγο χάλια αν ανεβάζεις την εικόνα από το uploader του site.

Edit 2: H Αριστερή είναι από κάποιο home computer, αποκλείεται να το έδειχνε τόσο λάθος στο MAME.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι τόσο χάλια αλλά πιο ζεστο από όσο πρέπει ίσως? Και πάλι όμως δεν θυμάμαι να πρασινίζει τόσο πολύ στο arcade όσο η δεξιά φωτό.
Nαι πιο κοντα στο normal ειναι εδω.Ωραιες scanlines.Οι αντιθεσεις δεν φτανουν την crt αλλα για τα δεδομενα των hd τηλεορασεων ειναι ενα καλο αποτελεσμα.

Στην δεξια ειναι απο arcade monitor που βρηκα ετοιμη που ειναι πιο κοντα στο κανονικο.Αλλα οπως εχουμε γραψει παραπανω οι αποχρωσεις διαφερουν σε καποιες crt.

H Αριστερή είναι από κάποιο home computer, αποκλείεται να το έδειχνε τόσο λάθος στο MAME.
Nαι μαλλον ειναι απο καποιο home computer
 
 
Αφού έγραψα, CRT-hyllian στον WinUAE :p
 
Δεν ξερω για τον συγκεκριμενο και νομισα οτι ειναι απο mame γιατι τα γραφικα ειναι σαν το arcade.Μεγαλη διαφορα στα χρωματα απ το αυθεντικο.  
 
Λοιποοοοοον...διαβαζω

Reicast Libretro now supports the MAME ROMs for House Of The Dead 2! This was the first Sega Naomi arcade game, and it released on prototype hardware that was only used by this game.
και ενα αινιγματικο

There is now a special 3Dfx Glide-enabled core available, Dosbox SVN Glide! With this, you can play many MS-DOS 3Dfx games. It uses 3Dfx Voodoo software rendering.
 
There is now a special 3Dfx Glide-enabled core available, Dosbox SVN Glide! With this, you can play many MS-DOS 3Dfx games. It uses 3Dfx Voodoo software rendering.
Dosbox core με glide (nglide?) για να παίξεις 3D dos παιχνίδια (που το υποστηρίζουν). Δηλαδή η κάρτα σου μέσω wrapper παιζει glide παιχνίδια (υποθέτω).
 
Λεει κατι παραξενα ο developer στα σχολια

DOSBox-SVN core now has a Glide patch (not in public builds yet), only the software renderer is hooked up. Hooking up the OpenGL renderer would be quite difficult so I'm not doing that right now
Εννοει οτι το RetroArch πρεπει να ειναι γυρισμενο σε Software rendering?

 
Δεν νομίζω, δεν το έχω δοκιμάσει κιόλας να πω την αλήθεια. Από αυτά που ξέρω όμως το glide είναι hardware accelerated για 3dfx κάρτες
 
Μωρε ναι αλλα προσπαθω να καταλαβω τι λεει ο ποιητης. Μηπως εννοει οτι εκανε emulate το Glide χρησιμοποιωντας το software rendering του RetroArch?

Αν ναι, μαλλον θα θες τον υπολογιστη του Αμερικανικου Πενταγωνου για να παιξεις Screamer Rally...
 
Δεν το δοκιμασε κανενας να πει εντυπωσεις?
 
Ναι κανένα i9 για να παίξεις descent σε 25 fps. Πιο καλά να αγοράσεις ενα dos PC δηλαδή. Επειδή το dosbox δεν φημίζεται για 3D επιδόσεις δεν είναι απίθανο
 
ShmupArch

Διαβαστε το παραπανω. Δεν εχω προλαβει να εμβαθυνω. Βασικα ο τυπος εχει φτιαξει ενα fork(?) της RetroArch που αυτη τη στιγμη υποστηριζει μονο το FBA core και εχει βαλει καρφωτα τις ρυθμισεις για ΚΑΘΕ παιχνιδι ξεχωριστα ωστε να εχουν το μικροτερο δυνατο input lag χρησιμοποιωντας το RunAhead του RetroArch και οτι αλλο χρειαζεται.

Στα σχεδια του ειναι να το επεκτεινει και σε αλλα  cores.

Καλη φαση φαινεται διοτι ποσωπικα δεν ειχα καν τολμησει να δοκιμασω το RunAhead αφου το GUI του RetroArch ειναι παραξενα δομημενο και δεν συγχωρει λαθη.
 
Καλη φαση φαινεται διοτι ποσωπικα δεν ειχα καν τολμησει να δοκιμασω το RunAhead αφου το GUI του RetroArch ειναι παραξενα δομημενο και δεν συγχωρει λαθη.
Δεν χρειάζεται να κάνεις save κάθε πείραμα. Στο setup μου έχω απενεργοποιήσει να κάνει save αλλαγές με το που το κλείνεις. Για να σωθεί ότι αλλαγή θα πρέπει να κάνεις εσύ save manually.
 

1@Imgema[/USER] to the rescue!

Πρεπει να εχει καλικαντζαριασει το reicast core μου!

Οτι Dreamcast game και να φορτωσω, εχω μαυρη οθονη και ακουω πισω τον ηχο του boot

Λειτουργουσε στο pack μου μου ειχες δωσει αλλα απο τοτε κανω συχνα core updates απο τα nightly.

Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα το προβλημα συνεχιζει.

Ειναι μαλιστα στα πλαισια της μανιας μου διοτι ετσι κι αλλιως το PC μου δεν ειναι ικανο να τρεξει τα DC παιχνιδια με full frames...:)

PS:Τα Χριστουγεννα περασαν και ακομα να δουμε το Supermodel core...αγκρρρρρ

 

1@Imgema[/USER] to the rescue!

Πρεπει να εχει καλικαντζαριασει το reicast core μου!

Οτι Dreamcast game και να φορτωσω, εχω μαυρη οθονη και ακουω πισω τον ηχο του boot

Λειτουργουσε στο pack μου μου ειχες δωσει αλλα απο τοτε κανω συχνα core updates απο τα nightly.

Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα το προβλημα συνεχιζει.

Ειναι μαλιστα στα πλαισια της μανιας μου διοτι ετσι κι αλλιως το PC μου δεν ειναι ικανο να τρεξει τα DC παιχνιδια με full frames...:)

PS:Τα Χριστουγεννα περασαν και ακομα να δουμε το Supermodel core...αγκρρρρρ
Το Dreamcast core που σου είχα βάλει μέσα το κράτησες backup? Γενικα όλα τα cores που δεν είναι ώριμα (DC, Saturn, N64, PPSSPP κλπ) καλύτερα να τα κάνεις ένα backup πριν τα κάνεις update. Το Dreamcast core σε κάποια φάση άλλαξε και ένωσαν το "βαρύ" Reicast_OIT με το "απλό" ενώ πριν ήταν δύο ξεχωριστά. Εγώ (αν θυμάμαι καλά) πρέπει να είχα βάλει το απλό, γνωρίζωντας το χρέπ.... την παλαιότητα του συστήματος σου. Δες μία στα core options και άλλαξε το "Alpha_Sorting" σε κάτι πιο ελαφρύ. Αν και πάλι δεν ξέρω, μπορεί να θες το παλιό core γιατί δεν ξέρω αν το καινούριο θέλει κάρτα γραφικών που να υποστιρίζει openGL 4.3 ή κάτι τέτοιο, ότι option και να βάλεις.

Γενικά η καλύτερη λύση για σένα μιας και σου αρέσει να ανανεώνεις και να κάνεις πειράματα είναι να κάνεις μία κόπια όλου του setup και στο ένα να κάνεις αλλαγές και το άλλο να το έχεις ως original και ας παλιώσει, δεν πειράζει. Κι εγώ το δικό μου το έχω διπλό backup φαντάσου. Μου έχει τύχει να χρειαστεί να τραβήξω κάποια αρχεία γιατί κάπου έχανα την μπάλα μια, δύο φορές και δεν μπορείς πάντα να θυμάσαι τι αλλαγές έκανες.

Εγώ περιμένω το N64 core με το ανανεωμένο GlideN64, κάποιος είχε κάνει update στο bounty πριν κάτι μήνες και δήλωσε ότι θα το έχει έτοιμο 31 Δεκεμβρίου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμφότερα τα N64 cores έχουν σοβαρά προβλήματα συμβατότητας, π.χ. το Resident Evil 2 δεν παίζει με κανένα αυτή τη στιγμή και δεν έκανα backup.
 
Αμφότερα τα N64 cores έχουν σοβαρά προβλήματα συμβατότητας, π.χ. το Resident Evil 2 δεν παίζει με κανένα αυτή τη στιγμή και δεν έκανα backup.
Με το ParaLLel+Angrylion core παίζει στο δικό μου PC. Βαρύς συνδυασμός βέβαια.
 
Μέχρι πριν 2 εβδομάδες έπαιζε με αμφότερα cores, χθες έκανα update και γιοκ!
 
Κάτι πάει να γίνει με το θέμα του N64


Aντε να δούμε....
 
Πίσω
Μπλουζα