RetroArch (PC)

Δύο φορές έχει εγκατασταθεί, και δύο φορές έφυγε!!! Ποιό εύκολα φτιάχνω emulator στο matlab, παρά να αυτό το χάλι!!!  :mad:   :shake:
 
To content downloader δεν έχει καμία σχέση με το core downloader. Και πραγματικά δεν ξέρω γιατί δεν στο βγάζει. Iσως κάποιο bug στην έκδοση Linux?

Κατέβασε αμα είναι οποια cores θες απο εδώ χειροκίνητα:

http://buildbot.libretro.com/nightly/linux/x86_64/latest/
 

1@Captain Kal[/USER] οπως λεμε συνηθως...θα φας 2-3 μερες ψαξιμο και πειραματισμους αλλα μολις το στρωσεις, ειναι απιστευτο περιβαλλον. Ολα σε ενα.

Μετα αν θες να το κανεις ακομα πιο ευκολο, του βαζεις και εναν εξτρα launcher (Launchbox, Hyperspin κτλ) και εισαι αρχοντας.

1@Imgema[/USER] δεν μου τρεχει η νεα core για το Saturn (Kronos). Γυρισα και σε GL αλλα και παλι μια μαυριλα. Ελπιζω να ειναι ελαφρυτερος απο τον madnafen (ο οποιος εχει και αυτος ελαφρυνει - παιζω Panzer Dragoon II σχεδον συνεχως στα 60 καρε)

 

1@Imgema[/USER] Ευχαριστώ, τα κι' εγώ βρήκα εδώ


και μάλλον δεν είμαι ο μόνος με αυτο το πρόβλημα.

Πρέπει να βρω το *.cfg αρχείο των windows να δω που ψάχνει να τα κατεβάσει.

Λογικά θα υπάρχει κάτι τέτοιο...

core_updater_buildbot_assets_url = "http://buildbot.libretro.com/assets/"
core_updater_buildbot_url = "http://buildbot.libretro.com/nightly/linux/x86_64/latest/"

Όλα τα άλλα τα κάνει κανονικά update.

Απ' ότι καταλαβαίνω θα έχω κι'άλλα θέματα, και πιθανότατα να μην μου δίνει την επιλογή για Dremcast core.  Ελπίζω να κάνω λάθος γιατί έχει πέσει πολύ google-αρισμα.

Το θετικό είναι ότι παίζει ο x-one controller.

 

1@Wally[/USER] Λογικά το αν τρέχει κάποιο core ή όχι μπορεί να είναι και θέμα συστήματος. Δηλαδή μπορεί να έχεις τα Windows αλλά να μην έχεις πχ την έκδοση GL που χρειάζεται λόγω παλιάς κάρτας ή να θέλει κάποια CPU instructions που δεν τα υποστηρίζει η παλιά CPU σου. Σε μένα το Kronos τρέχει, το δοκίμασα σε 3-4 παιχνίδια μόνο βέβαια. Έβαλα και 4x ανάλυση και για πρώτη φορά είδα Saturn games με καλό internal resolution. Μου φαίνεται ότι ακόμα και με 4x είναι πιο ελαφρύ από τον Mednafen αλλά δεν περιμένω πολλά από compatibility.

1@grinder[/USER] Οπως είπα και πιο πάνω, μπορεί λόγω συστήματος ακόμα και αν δεις το core στην λίστα να μην σου παίζει. Τα cores δεν διαφέρουν πολύ από τους κανονικούς standalone emulators που προέρχονται, δηλαδή αν για να τρέξεις το standalone reicast θες DX10 και πάνω (σαν παράδειγμα, δεν ξέρω αν όντως θέλει), ε, και το reicast core θα την έχει αυτήν την απαίτηση. Σε σένα βέβαια ισχύει και το ότι έχεις άλλο λειτουργικό, δεν είναι όλα τα cores διαθέσιμα σε όλα τα λειτουργικά από ότι ξέρω.

Το θέμα που έχεις με το ότι δεν βρίσκει τα cores ο updater το είχα κι εγώ σε κάποια φάση λόγω παλιού cfg. Είχε διατηρήσει ένα παλιό link οπότε έσβησα το cfg και όταν δημιουργήθηκε καινούριο μπήκε το σωστό link. Ήξερα βέβαια ποιες αλλαγές είχα κάνει για να τις επαναφέρω στο νέο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έβγαλα (χειροκίνητη) άκρη...τα cores πρέπει να υπάρχουν σε δύο directories  στο linux

libretro_directory = "/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libretro/"

/home/user/.config/retroarch/cores/

https://wiki.archlinux.org/index.php/RetroArch

Το mega drive  (genesis_plus_gx_libretro.so) παίζει. 

Το Dreamcat (redream_libretro.so - reicast_libretro.so) στιγμιαία μαύρη οθονη και κλείνει το retroarch.

Ερωτήσεις:

1. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το bios (Dreamcast) που έχω βάλει;

2. Στην περίπτωση του mega drive, bios δεν έχω βάλει, πως παίζει; Το bios είναι μέσα στα cores;

3. roms  και bios πρέπει να είναι στο ίδιο directory;

Πιθανότατα να φταίει, όπως λες,  η κάρτα γραφικών.

Δεν ξέρω αν φτάνουν 2-3 μέρες για να το καταλάβεις και να το στήσεις "σωστά". :)  
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1 - Ναι, το Dreamcast θέλει bios και πρέπει να είναι στην σωστή θέση και ονομασμένο σωστά.

2 - Δεν θέλουν όλοι οι emulators bios για να παίξουν.

3 - Οχι.

Το σωστό directory για το bios του Dreamcast είναι (στα Windows) RetroArch folder/system/dc. και μέσα εκει υπάρχουν τα dc_boot, dc_flash, dc_nvmem κλπ. Δεν ξέρω τι ισχύει για τα linux όμως.

Το RetroArch δεν ενδεικνύεται για "plug and play" ή "βάζω και παίζω κατευθείαν" εάν δεν το ξέρεις καλά. Εχει πάρα πολλές παραμετροποιήσεις και δυνατότητες καθώς και την ιδιότητα να έχεις τελείως διαφορετικά options για κάθε σύστημα ή rom ξεχωριστά, σχεδόν σαν να είναι το κάθε rom στο δικό του sandbox, χωρίς να επηρεάζει κανένα άλλο. Μπορείς να έχεις διαφορετικά options για controls, drivers, video, sound, overlays, shaders, latency και ότι υπάρχει στο RetroArch για κάθε rom (ή σύστημα, ή core) ξεχωριστά. Ακόμα και τα core options (που δεν έχουν να κάνουν με το RetroArch) μπορούν να είναι διαφορετικά για κάθε rom. Και όλα αυτά μπορείς να τα παραμετροποιείς από τον καναπέ, με το gamepad.

Κανένα άλλο πρόγραμμα ή emulator δεν έχει αυτές τις δυνατότητες, ή τουλάχιστον δεν έχω δει εγώ. Θέλει καιρό να το μάθεις γιατί εχει πολλά options και ιδιοτροπίες, όπως το πως σώζεις σωστά τα configs χωρίς να μπερδεύεσαι , αλλά όταν το μάθεις δεν θα μπορείς χωρίς αυτό. Εγώ πχ θα ήθελα όλοι οι emulators να υπήρχαν στο RetroArch και να μην χρησιμοποιούσα ποτέ πια standalones. Ουτε πληκτρολόγια ή mouse. Μόνο gamepad από τον καναπέ.

Στην τελική, αν δεν μπορείς να συνηθίσεις το μενού του, μπορείς να χρησιμοποιείς το RetroArch σαν κοινό emulator μέσω Launchbox ή Ηyperspin/Rocketlauncher και να καλείς το μενού του μόνο όταν είναι να κάνεις αλλαγές στα options, shaders κλπ. Κι εγώ έτσι το χρησιμοποιώ. Ειδικά σε συνδυασμό με το RocketLauncher είναι ότι καλύτερο.

Και τέλος πάντων, μόνο με το RetroArch μπορείς να έχεις ένα τέτοιο αποτέλεσμα (δεξί κλικ, view image για σωστή ανάλυση):

retroarch-0905-152424-1081556.png


5P4MCeG.png


Οπότε όσο δύσκολο και να είναι θα κάτσω και θα το μάθω, όπως και έκανα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το dc_nvmem δεν το έχω, και να πω την αλήθεια δεν ξέρω ποια είναι τα λοιπά.

Έχω βρεί κάποια σφάλματα (τουλάχιστον έτσι λέει το retroarch), και θα κάνω δοκιμές με κάποιο άλλο λιγότερο απαιτητικό core που να χρειάζεται και bios.

Ευχαριστώ (γα την ώρα...)!
 

1@Imgema[/USER] μπορείς (ή όποιος άλλος μπορεί) να δεις αν τα 3 αρχεία που χρησιμοποιείς έχουν το ίδιο hash με αυτό της εικόνας

retroarch4.png

για τον υπολογισμό το παρακάτω...

https://md5file.com/calculator

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλα μου βγάζει εμένα.

Σου στέλνω PM.
 
Στο nightly του Reicast εχει πλεον CHDv5 υποστηριξη
 
Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, άλλαξε όμως το output core information

Τα αρχεία πρέπει να έχουν το md5 hash  της εικόνας.

Το αρχείο naomi_boot.bin είναι το αρχείο epr-21576g.bin και πρέπει να μετονομαστεί.

Και τα τρία αρχεία πρέπει να είναι στο ~/system/dc/ . Στο core information μόνο το  naomi_boot.bin λέει ότι πρέπει να είναι εκεί.

Τα αρχεία τα βρίσκει σε οποιοδήποτε path, αρκεί να υπάρχει το  ~/system/ .... Απ' ότι έχω καταλάβει ψάχνει για system. Αν δηλαδή είναι ~/xxx/dc δεν το βρίσκει.

Το ~/system directory δεν υπάρχει εξαρχής, πρέπει να δημιουργηθεί.

Στο linux γίνεται εγκατάσταση του retroarch. Η εγκατάσταση γίνεται (και) στο /home/grinder(user)/.config/retroarch/

Για να υπάρχει πρόσβαση/διαχείριση μέσω retroarch gui των hidden directories (.config/), πρέπει στο retroarch.cfg,  το show_hidden_files = "false" να γίνει "true".

Για κάθε αλλαγή στο retroarch.cfg (και πάντα ως sudo (admin)), το  retroarch δεν πρέπει να τρέχει.

Ευχαριστώ τον Imgema για την βοήθεια, και τον Wally για την ιδέα. :D

Κι' ακόμα δεν τρέχει τίποτα...

retroarch.png
 
Πάντως με το Reicast core τρέχω μόνο Dreamcast isos. Naomi και Atomiswave δεν τρέχουν γιατί έχω τα κλασσικά roms του MAME. Το Reicast θέλει άλλα roms με κάτι πρόσθετα .lst files και δεν ξέρω τι άλλο. Τα οποία δεν τα έχω βρει.

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω παραπάνω αλλά με τα linux δεν ξέρω να παίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως με το Reicast core τρέχω μόνο Dreamcast isos. Naomi και Atomiswave δεν τρέχουν γιατί έχω τα κλασσικά roms του MAME. Το Reicast θέλει άλλα roms με κάτι πρόσθετα .lst files και δεν ξέρω τι άλλο. Τα οποία δεν τα έχω βρει.

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω παραπάνω αλλά με τα linux δεν ξέρω να παίζω.
Τρελο timing...Reicast Naomi Roms :)
 
To είδα κι εγώ αλλά το δοκίμασα και δεν μου δουλεύει, λογικά θα θέλει ένα σωρό ρυθμίσεις πάλι ή διαφορετικά bios και βαρέθηκα να ασχοληθώ. Θα περιμένω μέχρι να υποστηρίξουν και GD roms, Naomi 2 και Atomiswave.

Τελικά το έφτιαξα αλλά θέλουν δουλειά ακόμα. Ακόμα και στα παιχνίδια που λειτουργούν, το Reicast είναι αρκετά πίσω από το Demul σε πιστότητα. Δυστυχώς δεν ξέρω αν θα κάνω την αλλαγή ακόμα και αν προσθέσουν Naomi 2, Atomiswave κλπ.
 
Το MAME core πηγε στην εκδοση 203 (η τελευταια εκδοση του κανονικου MAME!)
 
Αλλη μία χαζομάρα του Reicast είναι ότι στο Naomi βάζει πάντα 9 credits στην αρχή. Κάποιο hack είναι αυτό λέει ένας στο forum. Οπότε δεν μπορείς να φορτώσεις ένα game και να δεις το attract mode σαν άνθρωπος.

Οσο πάει και απομακρύνεται το core από τις προτιμήσεις μου...
 
Σήμερα δοκιμασα κάποια νέα cores που εγώ τουλαχιστον δεν είχα δοκιμάσει, δηλαδή caprice για CPC και fuse για σπεκτρουμ. Αν και  στον σπεκτρουμ η καλύτερη επιλογή μάλλον είναι ο spectaculator (αν θες πειστικά scanlines/rf φιλτρο με παραμετροποίηση) γενικά ηταν ικανοποιητική εμπειρία ειδικα σε cpc, υπαρχουν όμως κάποια θέματα πχ πατάς f για να γράψεις (υπολογιστής είναι) και σε πετάει σε window mode. Πάντως είναι σουπερ να μπορείς να αλλαξεις ενα σωρό shaders εγώ τουλαχιστον σε CPC δεν είχα δει κανένα emulator με ενα καλό φίλτρο scanlines της προκοπής. Στην εκδοση 1.7.4 όλα αυτά 
 
Σήμερα δοκιμασα κάποια νέα cores που εγώ τουλαχιστον δεν είχα δοκιμάσει, δηλαδή caprice για CPC και fuse για σπεκτρουμ. Αν και  στον σπεκτρουμ η καλύτερη επιλογή μάλλον είναι ο spectaculator (αν θες πειστικά scanlines/rf φιλτρο με παραμετροποίηση) γενικά ηταν ικανοποιητική εμπειρία ειδικα σε cpc, υπαρχουν όμως κάποια θέματα πχ πατάς f για να γράψεις (υπολογιστής είναι) και σε πετάει σε window mode. Πάντως είναι σουπερ να μπορείς να αλλαξεις ενα σωρό shaders εγώ τουλαχιστον σε CPC δεν είχα δει κανένα emulator με ενα καλό φίλτρο scanlines της προκοπής. Στην εκδοση 1.7.4 όλα αυτά 
To f είναι απλά hotkey του RetroArch. Μπορείς να τα απενεργοποιησεις ώστε να μην σε ενοχλούν. H μπορείς και να τους αλλάξεις κουμπί. Εγώ έχω κρατήσει μόνο λίγα που τα χρειάζομαι αν και γενικά δεν χρησιμοποιώ το keyboard. Αν ανοίξεις το retroarch.cfg θα τα βρεις, απλά βάλε "nul" στην θέση του κάθε hotkey.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα