RetroArch (PC)

Η πλάκα είναι ότι ρυθμίζεις ρυθμίζεις και μετά άμα κάνεις το λάθος "save on exit" και εχεις κάνει καμια γκέλα εκεί να δεις γλέντια.
Ποτέ ενεργοποιημένο το save on exit. Όποιος σκέφτηκε να το βάλει εκεί και να είναι ενεργοποιημένο ως default είναι εγκληματίας και πρέπει να πάει φυλακή.

Οπότε δεν κάνουμε κάτι διαφορετικό, εχω κι εγώ το ίδιο θέμα, δηλαδή δεν μπορώ να τρέξω τα MAME handheld roms (που είναι πολύ καλύτερα) μέσω MAME core (που είναι το καλύτερο σενάριο). Τα τρέχω κι εγώ μέσω MAME standalone αλλά θα ήθελα το core.
 
Πως μπορει να γινει αυτο το αθλιο θεμα να μην με το εμφανιζει καν οταν παταω ''μη αναγνωσμενο περιεχομενο''.Να το αποκλεισω εντελως να μη βλεπω τιποτα ουτε της δυο αραδες πχ απο το τελευταιο Post που φαινεται οταν παταω μη αναγνωσμενο περιεχομενο.Δεν μπορω να βλεπω αλλες ρυθμισεις και ρυθμισεις και ρυθμισεις γιαυτο το καταραμενο retroarch σιγα σιγα θα αρχισουν να τρεχουν αιμα τα ματια μου.
1@metalcandyman[/USER]

1@metalcandyman[/USER]

1@metalcandyman[/USER]

:)

 
Δεν μπορω να βλεπω αλλες ρυθμισεις και ρυθμισεις και ρυθμισεις γιαυτο το καταραμενο retroarch σιγα σιγα θα αρχισουν να τρεχουν αιμα τα ματια μου.
Δες και την άλλη άποψη του θέματος. Όσο προσπαθούν να ρυθμίσουν αυτό το πράμα, εγώ ήδη έχω παίξει κανα δυό παιχνίδια, με τους κλασσικούς emulators!!!

Βασικά dungeon στο Gothic 3, έχω καθαρίσει, αλλά δεν θέλω να τους απογοητεύσω τελείως!!
 
Eww, κλασσικοί emulators χωρίς shaders και "file, open" με το mouse για να φορτώσεις roms... Θυμάμαι τα έκανα αυτά το 2009 :p
 
Ποτέ ενεργοποιημένο το save on exit. Όποιος σκέφτηκε να το βάλει εκεί και να είναι ενεργοποιημένο ως default είναι εγκληματίας και πρέπει να πάει φυλακή.

Οπότε δεν κάνουμε κάτι διαφορετικό, εχω κι εγώ το ίδιο θέμα, δηλαδή δεν μπορώ να τρέξω τα MAME handheld roms (που είναι πολύ καλύτερα) μέσω MAME core (που είναι το καλύτερο σενάριο). Τα τρέχω κι εγώ μέσω MAME standalone αλλά θα ήθελα το core.
Την παλευεις να δοκιμασεις?

Bonus: δυνατο tutorial για RetroArch CDi
 
Την παλεύω αλλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι θέλει τα softlists. Η τουλάχιστον έτσι λέει. Που σημαίνει rename όλα τα roms και τα media πάλι. Αυτό το αποφευγω, αν θέλει να παίξει με τα roms που έχω ήδη ας παίξει αλλιώς μην σώσει, και ο standalone ΜΑΜΕ μια χαρά είναι.

Αν και δεν νομίζω τελικά να θέλει τα softlist στην τελική. Εγώ ήδη έχω κάνει κάποια συστήματα να τρέχουν στο RetroArch με το MAME όπως το Tiger Game com και το MegaDuck, χωρίς softlists. Οπότε θα του ρίξω μια ματιά μπας και βγάλω άκρη. Ετσι κι αλλιώς βαριέμαι να παίξω games θέλω να ρυθμίσω, ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ!!!!
 
Edit:

Τελικα δούλεψαν τα Game & Watch!

To μόνο που ήθελε τόσο καιρό ήταν να κάνω disable τα softilsts από τα core options :banghead:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από shaders χρησιμοποιώ 5-6 διαφορετικά. Ενα με CRT-Geom που είναι το global, ένα πάλι CRT-Geom με κάποιες προσθήκες και ρυθμίσεις για το Mega Drive που έχει πολύ dithering, ένα για N64, ένα Lottes για τα arcade κλπ. Τώρα που έχω και την καμπίνα με την CRT μπορώ να την μελετήσω και να πετύχω ένα παρόμοιο αποτέλεσμα.
Θα βοηθησει πολυ η crt οθονη της καμπινας ωστε να ξερεις ποσο κοντα εισαι με την πραγματικη crt.

 Kαι τα shaders του retroarch σε βιντεο.Καλη επιλογη φαινεται για την hd οθονη το crt royale kurozumi και μετα το crt geom.

 
H CRT οθόνη στην καμπίνα έχει διαφορετικό pattern από τα οριζόντια scanlines μιας απλής τηλεόρασης. Στο video είναι πιο κοντά στο αρχικό CRT Royale, ή στο Lottes που πόσταρα εγώ. Γι αυτό βάζω αυτά τα shaders στα Arcades. Στις κονσόλες βάζω τα οριζόντια scanlines.
 
Η καθε μαρκα μοντελο crt τηλεορασης συνηθως εχει την δικια της ξεχωριστη εικονα για το πως φαινονται οι scanlines.Aλλο αποτελεσμα εχει η δικια σου τηλεοραση sony και αλλο πχ μια philips 21" στις scanlines οπως επισης και πολλες διαφορες αναλογα το μοντελο ως προς την εμφανιση αυτων.

Στις δικες μου τηλεορασεις 21" πχ.Ο τροπος εμφανισης στις scanlines και γενικα στην εικονα ειναι διαφορετικος μεταξυ sony trintron flat και sony trinitron με καμπυλωτη οθονη και διαφορετικος με την καμπυλωτη οθονη της philips και η crt samsung flat εχει διαφορες με αυτες.Ρολο παιζουν και οι ιντσες της τηλεορασης οπως και οι διαφορες μεταξυ shadow mask και aperture grille.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Edit:

Τελικα δούλεψαν τα Game & Watch!

To μόνο που ήθελε τόσο καιρό ήταν να κάνω disable τα softilsts από τα core options :banghead:
Καταλαβαινεις οτι δεν γλυτωνεις το Team Viewer στο μηχανημα μου, ε? :)
 
Η καθε μαρκα μοντελο crt τηλεορασης συνηθως εχει την δικια της ξεχωριστη εικονα για το πως φαινονται οι scanlines.Aλλο αποτελεσμα εχει η δικια σου τηλεοραση sony και αλλο πχ μια philips 21" στις scanlines οπως επισης και πολλες διαφορες αναλογα το μοντελο ως προς την εμφανιση αυτων.

Στις δικες μου τηλεορασεις 21" πχ.Ο τροπος εμφανισης στις scanlines και γενικα στην εικονα ειναι διαφορετικος μεταξυ sony trintron flat και sony trinitron με καμπυλωτη οθονη και διαφορετικος με την καμπυλωτη οθονη της philips και η crt samsung flat εχει διαφορες με αυτες.Ρολο παιζουν και οι ιντσες της τηλεορασης οπως και οι διαφορες μεταξυ shadow mask και aperture grille.
Εχεις δίκιο σε αυτό. Οπότε φαντάζομαι ο καθένας βάζεις αυτό που θυμάται απο αυτά που είχε. Πάντως στο θέμα arcades φαντάζομαι όλα είχαν το ίδιο? Αν ναι θα πρέπει να είναι πιο κοντά στο crt lottes. Τουλάχιστον οι 2 καμπίνες που έχουμε τέτοια οθόνη έχουν.

1@Wally[/USER]

Αστο μην βιάζεσαι...

Τελικά και τα Game & Watch αλλά και τα Tiger Electronics λειτουργούν μέσω MAME core στο RetroArch. Εβαλα και τα arwork και όλα πανέμορφα. Ομως έμελε να μου τα χαλάσει κάτι άλλο. Για κάποιο λόγο τα G&W σέρνονται όταν βάζω artwork. Και δεν είναι ότι σέρνεται το PC, αυτό ούτε στα μισά δεν κοπιάζει. Απλά για κάποιο λόγο σέρνεται το core internally και δεν φτιάχνεται, εκτός αν βάλω "alternate rendering" στα core options ή κάπως έτσι το οποίο καταστρέφει τελείως την εικόνα.

Τα Tiger δεν έχουν αυτό το πρόβλημα, ίσως γιατί τα δικά τους artwork είναι διαφορετικά? τεσπα, μια χαρά τρέχουν αυτά αλλά το πρόβλημα είναι ότι τρέχουν λιγότερα από τα μισά. Και αυτό γιατί το mame core έχει κολλήσει στην έκδοση 212. Τώρα έχουμε την 214 και ως γνωστών, τα περισσότερα Tiger handhelds τα προσθέσανε πολύ πρόσφατα. Οπότε ουτε καν υποστηρίζονται στο Mame core αυτήν την στιγμή.

Οπότε και τα δύο συστήματα πάλι πίσω στον standalone... ?

 
Στο video είναι πιο κοντά στο αρχικό CRT Royale, ή στο Lottes που πόσταρα εγώ.
Aυτο το αποτελεσμα για να το δεις οπως πρεπει με λαμπερα ωραια χρωματα χωρις εντονες scanlines θες και την καταλληλη crt οθονη.Ξερω τι αποτελεσμα θελει να βγαλει αυτο το φιλτρο αλλα δεν μπορει.καλυτερη επιλογη το crt royale kurozumi

Αυτο το αποτελεσμα το εχω σε μια παλια sony trinitron του 1990 με καμπυλωτη οθονη.Εδω η λαμψη του φωσφορου δινει ρεστα με λαμπερα χρωματα και η ενταση στις scanlines αλλου δυναμωνει και αλλου χανεται αναλογως της λαμψης της εικονας σε σημεια της οθονης.Το αποτελεσμα για μενα ειναι μαγευτικο.

Η πιο καινουργια crt flat sony trinitron δειχνει τις scanlines πιο εντονα αλλα και παλι το αποτελεσμα στα arcades ειναι super με rgb scart.
 
Aυτο το αποτελεσμα για να το δεις οπως πρεπει με λαμπερα ωραια χρωματα χωρις εντονες scanlines θες και την καταλληλη crt οθονη.Ξερω τι αποτελεσμα θελει να βγαλει αυτο το φιλτρο αλλα δεν μπορει.καλυτερη επιλογη το crt royale kurozumi
Οπα μισό, μιλάω για arcade οθόνη. Η Kurozumi στο video είναι οι ευθείες οριζόντιες scanlines. H arcade CRTs που έχουμε (δύο κιόλας) δεν είναι έτσι. Οπως είπα, το pattern τους είναι σχεδόν όπως το lottes που είχα ποστάρει στο thread για τις οθόνες ή όπως το CRT Royale το κανονικό (σύμφωνα πάντα με το video) και όχι το kurozumi.
 
Η Kurozumi στο video είναι οι ευθείες οριζόντιες scanlines. H arcade CRTs που έχουμε (δύο κιόλας) δεν είναι έτσι.
Εννοειται οτι δεν ειναι ετσι.Απλα το λεω σαν επιλογη για την hd οθονη με τα φιλτρα που ειδα στο βιντεο και οχι σαν επιλογη για να ειναι πιο κοντα στα παλια arcade monitors.
 
A οκ, κατάλαβα. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή την Kurozumi για τις κονσόλες. Πάντως το κανονικό Royale δεν είναι καλό στην δική μου HD οθόνη, ούτε στην HD τηλεόραση γιατί είναι 1080p και μάλλον αυτό θέλει 4k για να δείξει σωστά.
 
Το Royale Kurozomi απαιτει οθονες μεγαλυτερες απο 1080p (4Κ καλυτερα) απο οτι διαβασα.

Εγω γυρισα στον CRT Geom για την ωρα
 
Eδω φαινεται καλυτερα η αποδοση του crt royale kurozomi.Δεν ξερω αν ειναι ετσι η normal απεικονιση η θελει καποια επιπλεον ρυθμιση.

https://forums.libretro.com/t/crt-royale-kurozumi-edition-help/3909/301

5c05d7b9099a78fa80b90fba1263fd904f1682d2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν επειδή αυτό τον κουροζουμι τον έχω από τότε που βγήκε

Kurozumi μιμείται την Sony bvm (crt hd monitor χωρίς ορατό mask)
Lottes μιμείται το κλασικό mask που είχαν όλα τα arcade monitor των 80s

Ο καλύτερος για μένα είναι ο Crt-guest.r-Dr.Venom με πολλαπλά option για mask φυσικά είναι βαρυτατος ίσως το ίδιο με τον Kurozumi. Υπάρχει επιλογή για trinitron mask.

CRT-aperture μιμείται το mask της trinitron.
 
Πίσω
Μπλουζα