RetroArch (PC)

@Imgema το πανω ειναι νομιζω πιο κοντα... το κατω παρα ειναι κιτρινο.

Update. Eιχα μια φωτο , απο το δικο μου gameboy. Το γυρω γυρω που δεν εχει πιξελς ειναι κιτρινο αρκετα... αλλα μεσα στην οθονη ειναι πρασινο.

image_105129.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η πρώτη φωτό είναι πιο κοντά στο gameboy από ότι θυμάμαι. Πράσινα ήταν όλα
 
imgema ειχα κρατησει την εικονα με το final fight απο το arcade monitor που ειχες βαλει (εχουν χαθει τα ποστς) και μιας και αλλαξα για λιγο τηλεορασεις απο sony σε philips για το pc εβαλα το mame και εβγαλα και μια φωτο.

Ενωσα τις φωτο.Αριστερα ειναι η δικια σου φωτο και δεξια η δικια μου.Δεξι κλικ για να φαινεται καλυτερα.

Προβολή συνημμένου 200508
Ιδια ακριβώς είναι με όποιες διαφορές στο brightness και saturation που έρχονται αυτά.


@Imgema το πανω ειναι νομιζω πιο κοντα... το κατω παρα ειναι κιτρινο.

Update. Eιχα μια φωτο , απο το δικο μου gameboy. Το γυρω γυρω που δεν εχει πιξελς ειναι κιτρινο αρκετα... αλλα μεσα στην οθονη ειναι πρασινο.

Προβολή συνημμένου 200521

Η πρώτη φωτό είναι πιο κοντά στο gameboy από ότι θυμάμαι. Πράσινα ήταν όλα

Οκ τελικά θα το αλλάξω όπως στην πρώτη φωτογραφία τότε.

Μαλλον τελικά θυμάμαι την οθόνη οπως είναι σβηστή, που έτσι είναι πιο κίτρινη.
 
Ποιον emulator χρησιμοποιείς εγώ στο κινητό παίζω με gambatte και έχει επιλογή και βάζει μόνο του τα πράσινα χρώματα του Gameboy.

 
RetroArch + Gambatte core + GB shader + GB overlay (30% opacity)

Untitled.png

Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι ένα ενδιάμεσο preset του κίτρινου και του πράσσινου που πόσταρα πριν.
 
@Imgema Θα δωσεις ενα χερακι να στησω Bally Astrocade με το RetroArch MAME core?
 
Θανξ. Βασικα εχω χασει τη μπαλα με τα εξτρα folders, hashes και που πρεπει να ειναι, πως να ονομαζονται κτλ

Οταν μπορεσεις ριξε μια ματια στο setup σου
 
Θανξ. Βασικα εχω χασει τη μπαλα με τα εξτρα folders, hashes και που πρεπει να ειναι, πως να ονομαζονται κτλ

Οταν μπορεσεις ριξε μια ματια στο setup σου
Εχεις δίκιο, δεν σκέφτηκα να σου δώσω και τον φάκελο MESS στο system

https://www5.zippyshare.com/v/gXxbYNtj/file.html

Αποσυμπίεσε το και βάλτο όπως είναι τον φάκελο στο system. Λογικά δεν θα θέλει κάτι άλλο.
 
@Imgema Το καινούργιο GB είχε τον χρωματισμό της πρώτης φωτογραφίας και με τα χρόνια χρήσης γινόταν όπως στην δεύτερη φωτογραφία.

Ανάλογα τι θέλεις εσύ, εγώ βασικά θα προτιμούσα την δεύτερη με την κιτρινίλα περισσότερο γιατί δείχνει την ρετρίλα! :)
 
Το καινούργιο GB είχε τον χρωματισμό της πρώτης φωτογραφίας και με τα χρόνια χρήσης γινόταν όπως στην δεύτερη φωτογραφία.

Ανάλογα τι θέλεις εσύ, εγώ βασικά θα προτιμούσα την δεύτερη με την κιτρινίλα περισσότερο γιατί δείχνει ρετρίλα! :)
Οπότε έβαλα ένα ενδιάμεσο χρωματικό preset όπως την τελευταία φωτογραφία που πόσταρα με το overlay πιο πάνω. Ετσι είναι λίγο πράσσινο και λίγο κίτρινο. ;)
 
Flycast Wide Screen hack:
  1. Καλη φαση
  2. Ιεροσυλια
  3. Δεν χαλαω τα bezels μου? :)
 
Το pocket πιο καλό μου φαίνεται και πιο μικρό. Με κανένα cartridge στιλ everdrive είναι καλό γκατζετακι για παραλία διακοπές κλπ. Ορίτζιναλ κατάσταση, που να κουβαλάς να βγάζεις τώρα χειριστήρια στο κινητό στην παραλία θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.
 
Αν γινομουν παγκοσμιος δικτατορας, ενα απο τα πρωτα πραγματα που θα θεσπιζα θα ηταν να κυρηξω παρανομα τα RetroArch builds για iOS,Android,Switch,Vita και λοιπες ανοητες πλατφορμες. Επιπλεον οποιος επαιζε retro παιχνιδια σε κινητο, δεν θα ξαναεβλεπε τον ηλιο. Επισης θα εκανα την Σαμπρινα Σαλερνο υπουργο παρα τω Δικτατορα
 
Εγω παντως στο κινητο παιζω απ' ολα χαχαχα. Μεχρι και bullet hell shooters (donpachi κτλ). Ειναι ωραια η αισθηση να εχεις παντου μια τεραστια βιβλιοθήκη retro games.

Ps. Ευτυχως που δεν εισαι πάγκοσμιος δικτατορας... :p
 
Μια χαρά είναι το retroarch στο κινητό, αρκεί να έχεις ένα χειριστηριακι στιλ ipega. Στο δικό μου κινητό παίζει τρένο όπως έχω πει και με shaders δύσκολους όπως crt-geom. Άμα δεν έχεις χειριστήριο, τίποτα το ξεχνάς. Μόνο κάτι touch screen παιχνίδια παίζω όπως mini dayz κλπ
 
Μιας και αναφέρθηκε...

Gargoyle's Quest (USA, Europe)-191115-140634.png


Βελτίωσα και ελάχιστα το classic Gameboy preset. Χαμήλωσα λίγο την φωτεινότητα, ανέβασα το opacity της κονσόλας και πρόσθεσα γύρω γύρω "νεκρά" pixels αφού και στο πραγματικό δεν έπιανε όλη την οθόνη.

Untitled.png

Φαίνεται ποιο κίτρινο και ανοιχτό γιατί είναι σαν να έχει backlight. Δεν γίνεται αλλιώς στην οθόνη, αμα χαμηλώσεις πολύ την φωτεινότητα δεν θα βλέπεις τίποτα (όπως στο κανονικό δηλαδή). Είπαμε να είναι κοντά στην πραγματικότητα αλλά να μπορείς να παίξεις :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξέρεις τι γίνεται το Gameboy δεν είχε τόσο κοντραστ δηλαδή τα χρώματα ήταν κοντά το ένα στο άλλο και δεν ξεχώριζες πολύ καλά τι γίνεται στην οθόνη
 
Πίσω
Μπλουζα