RetroArch (PC)

Ειναι κρίμα που ο περισσότερος νέος κόσμος βλέπει τα παλιά παιχνίδια έτσι και σχηματίζει λάθος άποψη για αυτά.

Και εδω φιλε imgema ενα βιντεο που μας εξηγει πως ηταν τα παλια παιχνιδια την δεκαετι 80-90.Για οσους δεν θυμουνται πως βλεπαμε παλια τα παιχνιδια.:|


Δεν υπαρχουν δυστυχως οι παλιες καλες crt τηλεορασεις καινουργιες.Τουλαχιστον εγω χρονια που ψαχνω δεν εχω βρει.Με τις πολλες χιλιαδες ωρες λειτουργιας παρα πολλες πεφτουν σε αποδοση.Χανουν την φωτεινοτητα τους και τα λαμπερα χρωματα.Οι δικες μου ευτυχως ειναι οκ.

Kαι η γνωστη φωτο που εχω βαλει και σε αλλα ποστς απ το mame χωρις φιλτρα σε lcd.Διαλεγω τον haggar!!!!

haggar.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειναι κρίμα που ο περισσότερος νέος κόσμος βλέπει τα παλιά παιχνίδια έτσι και σχηματίζει λάθος άποψη για αυτά.

Οπως στο παραπανω βιντεο.Ναι μεν το mame εχει τα παλια παιχνιδια που παιζαμε τοτε απο την πλακετα αλλα ειναι μονο το μισο κομματι της τοτε τεχνολογιας.Το δευτερο μισο της τεχνολογιας για την οποια κατασκευαστηκαν οι πλακετες της δεκαετιας 80-90 ειναι οι crt οθονες (arcades monitors crt και crt tv για παλιες κονσολες).

Περα απο τα pixels σχηματιζουν και λαθος αποψη για την crt εικονα οταν επιλεγουν για την lcd οθονη χαλια crt φιλτρα που γινεται ενας χαμος με αυτα.Αν δει καποιος φιλτρο με σκετες οριζοντιες γραμμες μπορει να πει ετσι εδειχναν οι crt τηλεορασεις-arcades monitors τοτε.Ειτε στο χρωμα ειτε στην κινηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Wally

Πλέον το puae core υποστηρίζει CD32 ;)

Οπότε άλλο ένα σύστημα με shaders και bezels από την λίστα. Μόνο 9 μείνανε :p
 
Εχεις αποψη γι αυτο? Αξιζει να το δοκιμασω ή να μεινω με Venom?

Κατα τα αλλα, η stable 1.82 εχει κυκλοφορησει μερες τωρα.

Να κανονιζαμε κανα NetPlay?
Retroachievements εχετε συνδεσει?
 
Εχεις αποψη γι αυτο? Αξιζει να το δοκιμασω ή να μεινω με Venom?

Κατα τα αλλα, η stable 1.82 εχει κυκλοφορησει μερες τωρα.

Να κανονιζαμε κανα NetPlay?
Retroachievements εχετε συνδεσει?
Γενικά δεν με ενδιαφέρει το crt-royal έχω βολευτει με Venom και το reflection shader (που έχει το Venom μέσα).

Η 1.8.2 έχει θέμα με το Citra core στα Windows και δεν το έχω βάλει, έχω μείνει στην 1.8.1.

Για netplay μέσα είμαι αλλά δεν έχω ιδέα :p

Retro Achievements, μακριά και αγαπημένοι.

Το τελευταίο καλό ήταν η υποστηριξη CD32 με το puae core. Αυτό το χάρηκα. Λειτουργεί μια χαρά μέχρι στιγμής.

Βρήκα και ένα set από Amiga WHDLoad roms στο archive.org που λειτουργεί και αυτό με puae (επιτέλους) ομως δεν ξέρω, αρκετά παιχνίδια δεν φορτώνουν ή κολλάνε ενώ με το standalone WinUAE λειτουργούν όλα. Οπότε δεν έκανα την αλλαγή.
 
Τι Format δεχεται τα CD32 το pUAE?
 
Προσθεσα και εγω το CD32.
Φοβαμαι οτι φτασαμε στη φαση να κυνηγαμε με το δικανο τι πλατφορμα (που να εχει βασικα media) εχει απομεινει να προσθεσουμε χαχαχαχα

Το βραδακι θα ποσταρω τι πλατφορμες εχω. Αν δεν βαριεσαι ποσταρε και εσυ, μηπως εντοπισει ο ενας κατι απο τη λιστα του αλλου.
 
Ολα τα συστήματα που τρέχω με RetroArch:

Sinclair ZX Spectrum
Amstrad CPC
Commodore 64
Microsoft MSX
Microsoft MSX2
Atari ST
Commodore Amiga
Sharp X68000
Fairchild Channel F
Atari 2600
Magnavox Odyssey 2
Bally Astrocade
Emerson Arcadia 2001
Mattel Intellivision
VTech CreatiVision
Colecovision
Atari 5200
GCE Vectrex
Sega SG-1000
Atari 7800
Amstrad GX4000
Nintendo Entertainment System
Nintendo Famicom
Nintendo Famicom Disk System
Sega Master System
NEC PC Engine
NEC TurboGrafx-16
NEC SuperGrafx
Sega Genesis
Super Nintendo Entertainment System
Nintendo Super Famicom
SNK Neo Geo AES (FBA core)
NEC PC Engine-CD
NEC TurboGrafx-CD
Sega CD
Commodore Amiga CD32
Sega 32X
Atari Jaguar
Panasonic 3DO
Sega Saturn
Sony Playstation
Nintendo 64
Sega Dreamcast
SNK Neo Geo (FBA core)
Capcom Play System I (MAME core)
Capcom Play System II (MAME core)
Capcom Play System III (MAME core)
Sega ST-V (MAME core)
MAME
Tiger Handheld Electronics
Nintendo Game & Watch
Creatronic Mega Duck
Watara Supervision
Nintendo Game Boy
Nintendo Game Boy Color
Sega Game Gear
Atari Lynx
SNK Neo Geo Pocket
SNK Neo Geo Pocket Color
Bandai Wonderswan
Bandai Wonderswan Color
Tiger Game.com
Nintendo Virtual Boy
Nintendo Game Boy Advance
Nintendo DS
Sony PSP
Nintendo 3DS


Συστήματα με standalones:

Sega Model 2
Sega Model 3
Daphne
Sony Playstation 2
Nintendo GameCube
Nintendo Wii
Sega Naomi
Sammy Atomiswave

Σύνολο 75 (67 με RetroArch)
 
Φτου μαμωτο το Watara Supervision με λειπει μονο.Thanks τασο :p :p :p :p :p :p :p :p :p
 
Φτου μαμωτο το Watara Supervision με λειπει μονο.Thanks τασο :p :p :p :p :p :p :p :p :p
Καλα κι εσυ τόσο καιρο χωρίς Watara την παλεύεις κοτζάμ άντρας? Παλι καλα που υπαρχει το topic να σου δειξει τον σωστό δρόμο. :cool:
 
Εγω κονσόλες md-snes-pc engine-ms-nes, τα φορητά gb-gbc-gba-gg και κάποια home cpc-c64-spectrum-st. Α και το mame2000. Στο κινητό δεν υπάρχει θέμα τα έχω όλα στον retroarch.
 
mame2000 λιγο παλιο δεν ειναι?
 
Αυτά που θέλω τα παίζει και έχω κοινό romset στα 3 pc (ένα χρεπι λάπτοπ στην τιβι, ένα λάπτοπ με gtx 1060 και ένα desktop με gtx 1070) που έχω και στο κινητό και στο Wii στην CRT.
 
Αυτά που θέλω τα παίζει και έχω κοινό romset στα 3 pc (ένα χρεπι λάπτοπ στην τιβι, ένα λάπτοπ με gtx 1060 και ένα desktop με gtx 1070) που έχω και στο κινητό και στο Wii στην CRT.
Παντως το CPS2 φαντάζομαι δεν λειτουργεί σωστά?
 
Εντάξει αν θέλω να παίξω κανένα παιχνίδι του βάζω μια έκδοση του Mame και είμαι κομπλέ. Αυτό που έκανα 2-3 χρόνια πριν ήταν να κατεβάσω επιλεγμένα 250 roms που ήθελα να τα μετατρέψω με clrmamepro για την έκδοση 0.37b11 αν θυμάμαι καλά να τα ρίξω σε ένα στικάκι και όποτε χρειαστεί να τα περνάω όπου θέλω.

Για μένα το retroarch είναι για καναπεδατο emulation, βάζεις ένα χρεπι όπως το netbook που έχω στην τιβι του ρίχνεις το retroarch, ένα ασύρματο χειριστήριο και είσαι κομπλέ. Για shaders ούτε λογος δεν σηκώνει ούτε crt-pi lol. Αυτά τα Intel Atom είναι μόνο για ταινίες και ελαφρύ emulation.
 
Πανω κατω τα ιδια. Εκανα ενα αλφαβητικο export απο το Launchbox. Arcades εχω κανει επιλογες γιατι με βολευει πολυ το TATE, τα shaders που εχω στησει στο κανονικο MAME (που με κουρασε αρκετα μεχρι να ερθει στα μετρα μου).
Τα κοκκινα ειναι με standalone. Τα υπολοιπα με Retroarch (και στα "δυσκολα" εχω και alternative τον αντιστοιχο standalone για τις κακοτοπιες).

3DO Interactive Multiplayer
Acorn BBC
Amstrad CPC
Amstrad GX4000
Arcade Vector
ArcadeCave
ArcadeCPS2
ArcadeFavorites
ArcadeNeoGeo
Atari 2600
Atari 5200
Atari 7800
Atari 800
Atari Jaguar
Atari Lynx
Atari ST
Bally Astrocade
ColecoVision
Commodore 64
Commodore Amiga
Commodore Amiga CD32
Commodore Plus 4
Daphne
Emerson Arcadia 2001
Entex Adventure Vision
Fairchild Channel F
Game&Watch(MESS)
GCE Vectrex
Interton VC 4000
Magnavox Odyssey 2
Mattel Intellivision
MS-DOS
MSX
MSX2
NEC PC Engine
NEC TurboGrafx-16
NEC TurboGrafx-CD
Nintendo 64
Nintendo DS
Nintendo Entertainment System
Nintendo Game & Watch
Nintendo Game Boy
Nintendo Game Boy Advance
Nintendo Game Boy Color
Nintendo GameCube
Nintendo Virtual Boy
Nintendo Wii
Nintendo Wii U
PC Engine SuperGrafx
RetroGames
ScummVM
Sega 32X
Sega CD
Sega Dreamcast
Sega Game Gear
Sega Genesis
Sega Master System
Sega Model 3
Sega Naomi
Sega Saturn
Sega SG-1000
Sharp X68000
Sinclair ZX Spectrum
Sinclair ZX Spectrum Homebrew
Sinclair ZX81
SNK Neo Geo Pocket Color
Sony Playstation
Sony Playstation 2
Sony PSP
Super Nintendo Entertainment System
Thomson
Touhou Project
VisualPinballX
WonderSwan Color
 
Τελευταία επεξεργασία:
Dos, pinball και διαφορα αλλα τα κραταω εκτος Hyperspin και Launchbox προς το παρων. Τα Pinball τα θεωρω διαφορετικο project και για Dos εχω στησει άλλο frontend.
 
Για dos έχω magic dosbox στο κινητό, πληρωμένο Google play για λίγα λεφτά δεν θυμάμαι κάπου 4-5€. Απαιχτο. Το χρεπι-atom μέχρι 386 παίζει στο dosbox και αν :p
 
Πίσω
Μπλουζα