RetroArch (PC)

Νεα core για Α5200 και CDi
Με το 5200 μπηκα στην διαδικασια πια να μεταφερω τα παντα σε ενα RetroArch (δοκιμασα και παλια cores που δεν επαιζαν σε Vulcan και τωρα παιζουν). Εφαγα μιση ωριτσα αλλα τα γυρισα και εξοικονομησα χωρο στο δισκο και λιγοτερο maintenance στα updates.
 
Atari 5200 εννοεις ε;
Το γκουγλαρα και παλι ... χαχα.
 
Το νέο core του A5200 είναι στην ουσία ένα πειραγμένο A800 core.

Το νέο core του CDi είναι στην ουσία ένα πειραγμένο MAME core με τους drivers του CDi μόνο.

Χρησιμοποιώ ήδη αυτά τα original cores για αυτά τα συστήματα. Υπάρχει λόγος να αλλάξω στα καινούρια?
 
Με το Α800 core ειχαμε τα δυσκολα με το .atari800.cfg και ηταν απο τα cores που με ειχαν οδηγησει να εχω δυο RetroArch (μαζι με αυτα που δεν επαιζαν σε Vulkan). Για το CDi απλα προτιμω να σωζω per core παρα per content directory οπου δυνατον.

Δεν μπορω να βρω πουθενα φρεσκο OpenLara core. Σαν να το καταπιε η γη. Εξω ξεμεινει με ενα απο Αυγουστο 2020

Επισης στο τελευταιο Stable δεν μπορω να βρω την επιλογη Standalone Cores (που διαφημιζουν ως νεο feature)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με το Α800 core ειχαμε τα δυσκολα με το .atari800.cfg και ηταν απο τα cores που με ειχαν οδηγησει να εχω δυο RetroArch (μαζι με αυτα που δεν επαιζαν σε Vulkan). Για το CDi απλα προτιμω να σωζω per core παρα per content directory οπου δυνατον.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα .bat αρχείο μαζί με ένα .exe, για να χωρίζω τα cores. Μου το είχε φτιάξει ένας για να μου χωρίσει το MAME ώστε να έχω ένα για arcade και ένα για consoles, γιατί το .opt ήθελε ξεχωριστά settings για το κάθε ένα. Αλλά τώρα που μπορείς να σώζεις .opt per directory, μπορώ να έχω μόνο ένα MAME core για όλα.

Το ίδιο κόλπο χρησιμοποιούσα και για το A800 για τον ίδιο λόγο, νομίζω ήθελε και αυτό ένα core option που διάλεγες μεταξύ Atari 400/800 και Atari 5200, οπότε κάθε φορά έπρεπε να το αλλάζω. Για να το κάνω αυτό, πείραξα απλά το .bat αρχείο ώστε να αλλάξω τα ονόματα, τα paths, κλπ.

Πρακτικά, με αυτό τo κόλπο μπορείς να χωρίσεις όποιο core θες, αλλάζοντας το .bat αρχείο. Πχ το GenesisPlusGX σε Mega Drive, MS, Game Gear, κλπ.

Πάντως κι εγώ άλλαξα σε a5200 και same CDi. Καλύτερα, να έχεις cores που είναι optimized για συγκεκριμένη δουλειά.
 
Για μενα το τελειο στο Retroarch θα ηταν να εχει επιλογη να ξεκινα πχ το Hatari core σαν κανονικο Atari ST και να πατας ενα κουμπι που θες εσυ και να διαλεγεις rom. Δεν ξερω αν αυτο ειναι τα standalone cores. Το ειχα ριξει καποτε σαν ιδεα στο φορουμ η στο github δεν θυμαμαι και μου εριξαν ενα ξερο "NO" lol. Το ιδιο ακυρο εφαγα και απο τον Tony Wilen οταν του ειπα να βαλει ενα μενου που πατας ενα κουμπι και διαλεγεις δισκετα αλλα οχι pop up στα windows αλλα μεσα στον emulator. Με γειωσε αμεσως :p

Κατι οπως στο Mister δηλαδη
1647518723497.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα .bat αρχείο μαζί με ένα .exe, για να χωρίζω τα cores. Μου το είχε φτιάξει ένας για να μου χωρίσει το MAME ώστε να έχω ένα για arcade και ένα για consoles, γιατί το .opt ήθελε ξεχωριστά settings για το κάθε ένα. Αλλά τώρα που μπορείς να σώζεις .opt per directory, μπορώ να έχω μόνο ένα MAME core για όλα.

Το ίδιο κόλπο χρησιμοποιούσα και για το A800 για τον ίδιο λόγο, νομίζω ήθελε και αυτό ένα core option που διάλεγες μεταξύ Atari 400/800 και Atari 5200, οπότε κάθε φορά έπρεπε να το αλλάζω. Για να το κάνω αυτό, πείραξα απλά το .bat αρχείο ώστε να αλλάξω τα ονόματα, τα paths, κλπ.

Πρακτικά, με αυτό τo κόλπο μπορείς να χωρίσεις όποιο core θες, αλλάζοντας το .bat αρχείο. Πχ το GenesisPlusGX σε Mega Drive, MS, Game Gear, κλπ.

Πάντως κι εγώ άλλαξα σε a5200 και same CDi. Καλύτερα, να έχεις cores που είναι optimized για συγκεκριμένη δουλειά.

Ειχα ξεχασει μερικα συστηματα που ειχα ακομα στη δευτερη RetroArch που εσβησα και ετρεχα με καποιο mess core.
Τα εχωσα μεσα στο μοναδικο πλεον RetroArch και τα τρεχω με το mame core.
Δυο μου βγαζουν προβλημα: AdventureVision μαυρη οθονη και το VC4000 καποια κομματια της οθονης αναβοσβηνουν.
Σε εσενα τρεχουν ΟΚ?
 
Δεν τα έχω στήσει καν αυτά τα συστήματα.
 
Πρόσφατα κάνανε update στον Flycast ώστε να υποστηρίζει Naomi 2.

To δοκίμασα μόλις τώρα με το Initial D και λειτουργεί άψογα. Ακόμα καλύτερα από τον Demul αφού ο τελευταίος μου εκανε κάτι microstutters τα οποία ποτέ δεν μπόρεσα να στρώσω. Στον Flycast/RetroArch είναι smooth as butter, αν και είναι λίγο πιο βαρύ, σε κάποια σημεία μου κανει λίγο slowdown αλλά ΟΚ, η CPU μου έχει κλείσει τα 9, κάποια στιγμή φέτος θα στησω καινούριο, που θα παει.

Συν το ότι μπορείς να κάνεις upscale... Επιτέλους, βλέπω Initial D σε 1080p:

initd-220421-121723.jpg

Οπότε άλλος ένας standalone emulator στην λίστα των συστημάτων αντικαθίσταται με core του RetroArch.
 
Πρόσφατα κάνανε update στον Flycast ώστε να υποστηρίζει Naomi 2.

To δοκίμασα μόλις τώρα με το Initial D και λειτουργεί άψογα. Ακόμα καλύτερα από τον Demul αφού ο τελευταίος μου εκανε κάτι microstutters τα οποία ποτέ δεν μπόρεσα να στρώσω. Στον Flycast/RetroArch είναι smooth as butter, αν και είναι λίγο πιο βαρύ, σε κάποια σημεία μου κανει λίγο slowdown αλλά ΟΚ, η CPU μου έχει κλείσει τα 9, κάποια στιγμή φέτος θα στησω καινούριο, που θα παει.

Συν το ότι μπορείς να κάνεις upscale... Επιτέλους, βλέπω Initial D σε 1080p:

Προβολή συνημμένου 240994

Οπότε άλλος ένας standalone emulator στην λίστα των συστημάτων αντικαθίσταται με core του RetroArch.
Εβαλα το Naomi 2 bios μέσα στο DC folder αλλά κάνα δυο παιχνίδια που δοκίμασα σε .bin μου έβγαλαν το logo του Naomi 1 με ένα μήνυμα λάθους.
 
Κι εγώ απλά έβαλα το Naomi2 bios...

Μήπως θέλει πιο παλιά/καινούρια έκδοση του bios?

Tα .bin roms δεν μου ακούγεται σωστό. Εγώ πάντως στο Naomi/Naomi 2 setup χρησιμοποιώ κάποια MAME roms/chd που έχω ξέχωρα από το 2018.

Ποια roms σου βγάζουν το error?

Edit: Δοκίμασα Virtua Striker 3 και μου έβγαλε παρόμοιο error (με το logo του Naomi 2) και έπρεπε να αλλάξω το region στα core options... Δυστυχώς φαίνεται ότι δεν μπορει να δει το σωστό region αυτόματα σε όλα τα roms. Αλλά το αλλάζεις και σώζεις core options per game.
 
Τελευταία επεξεργασία:
O newpixie_crt είναι αυτές τις μέρες ο αγαπημένος shader.
Ελπίζω να κρατήσει.
Ζωντανεύει η οθόνη!
 
Κάτι σαν το τζάκι με τις φλογες να τρεμοπαιζουν ένα πραμα.
Μάλλον δηλαδή γιατί ήταν μετά από φαι και είχα πιεί κάτι παραπάνω.
.
 
Εντωμεταξύ τώρα είδα εντελώς τυχαία ότι κάνανε update το Beetle Saturn core στην έκδοση του standalone, μετά από 3 χρόνια.
 
Μπηκε και Enterprise core.

Και ετσι για το γουστο, το τελευταιο MegaBezel εν δρασει (και Duimon overlays) με Thunderforce V σε Beetle Saturn core.

Δυστυχως η συμπιεση του YT μου εχει σακατεψει τα scanlines και εχει προσθεσει μια θολουρα αλλα θα σχηματισετε μια αποψη.

Δειτε το σε Fullscreen 1080p 60 καρε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βλεπω και το PCSX2 βελτιωθηκε και τα παιζει νερακι τα παιχνιδια του PS2 .
Well αλλη μια κονσολα παει ντουλαπα λογω τεχνολογιας.
 
Βλεπω και το PCSX2 βελτιωθηκε και τα παιζει νερακι τα παιχνιδια του PS2 .
Well αλλη μια κονσολα παει ντουλαπα λογω τεχνολογιας.
Kανει exit κανονικά? Η πρέπει πάλι να το σκοτώσεις από το task manager? Γιατί αυτό ηταν το θέμα του τόσο καιρό.

Edit: Αν παίζεις από άλλο frontend που κλεινει το RetroArch κάθε φορά που αλλάζεις game, κλείνει κανονικά. Αλλά αν δεν κλείσεις το RetroArch και κανεις "close content" και πας να παίξεις κάτι άλλο κολλάει.

Πριν κόλλαγε και με τις 2 περιπτώσεις αν θυμάμαι καλά οπότε είναι μία βελτίωση. Η μπορει και να θυμαμαι λάθος και να μην άλλαξε κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aχα μια δοκιμη για Ps2 ειχα κανει παλιοτερα στο retroarch και δεν ηξερα το bug και απο οτι βλεπω το 'χει ακομη και λεω γιατι κολλαει σε καθε 2ο παιχνιδι!
Oποτε θελει restart σε καθε παιχνιδι.
 
Ναι ειναι παλιό bug και δεν ξερουν πως να το φτιαξουν για καποιο λόγο
 
Πίσω
Μπλουζα