RetroArch (PC)

Όταν λες την έκδοση 0.257? Στο retroarch έχουν άλλες ονομασίες. Πχ Arcade (FB Alpha 2012) κλπ.

Στο RetroArch, την τελευταία έκδοση του core την ονομάζει "Mame-Current".

Αυτήν την στιγμή που ποστάρω αντιστοιχεί στην έκδοση 0.257, η οποία είναι και η τελευταία "κανονική" εκδοσή εκτός RetroArch. Το λέω αυτό γιατί καμιά φορά η core αργεί να γίνει update. Πχ για ένα διάστημα λίγων μηνών το core είχε "κολλήσει" στην έκδοση 0.251 παρά το ότι το κανονικό MAME είχε φτάσει στην 0.256.

Να ξέρεις επίσης ότι το romset που έχεις (τα roms δηλαδή) θα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην έκδοση του core/emulator που έχεις. Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το current core (έκδοση 0.257 αυτήν την στιγμή που μιλάμε) τότε το ιδανικό είναι να έχεις και το 0.257 romset. Οσο πιο πολύ απέχει το romset από το core/emulator, τόσα πιο πολλά roms δεν θα τρέχουν. Αν πχ έχεις το 0.240 romset, άντε να μην σου παίζουν το 2% των roms που θα έπαιζαν αν είχες την ίδια έκδοση με το core, δλδ την 0.257. Είναι μικρό το ποσοστό γιατί δεν απέχουν τόσο πολύ οι εκδόσεις και δεν έχουν αλλάξει τόσα πολλά roms αυτό το διάστημα. Αλλά αν πας να παίξεις με τα αρχαία roms που μάλλον έχεις, δλδ του 0.78, λογικά πάνω από τα μισά δεν θα τρέχουν. Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω βέβαια.

Επίσης ένα πολύ μικρό ποσοστό roms αλλάζει όνομα όταν γίνεται update το romset. Είναι αρκετά μικρό ώστε να μην σου τύχει να συναντήσεις κάποιο αν κάνεις update από κάποια πιο πρόσφατη έκδοση. Αλλά στην δική σου περίπτωση, δηλαδή 20+ χρόνια updates, θα έχουν αλλάξει αρκετά roms όνομα. Που σημαίνει ότι θα πρέπει να ξανακάνεις scrap για εικόνες/videos για να τα αντιστοιχήσει όλα ξανά με τις νέες ονομασίες.

Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και για το FBA. Το πιο καινούριο είναι το FBNeo ενώ το Alpha βασίζεται σε πιο παλιά έκδοση. Εχει δικό του romset ξεχωριστό από το MAME αν και όσα roms έχω δοκιμάσει από MAME τρέχουν και στο FBNeo. Να προσέχεις και το Flycast. Δεν ξέρω αν τον χρησιμοποιείς για Naomi/Atomswave emulation, πάντως τα roms του ΜΑΜΕ κάνουν. Αν και λογικά δεν πρέπει να υπάρχουν καν Naomi/Atomiswave roms στην έκδοση 0.78 που έχεις.

Για το άλλο πρόβλημα που έχεις στο iPAD δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν έχω αγγίξει ποτέ συσκευή της Apple. Αλλά όταν κάτι δούλευε πριν και τώρα δεν δουλεύει τότε λογικά φταίει κάποιο update, πχ να έκανες update το core και το καινούριο να έχει πρόβλημα. Γι αυτό καλό είναι να έχεις backups προηγούμενων εκδόσεων των cores. Η μπορεί να είναι και κάποιο update της ίδιας της Apple, την οποία δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ για emulation συσκευή.
 
Στο RetroArch, την τελευταία έκδοση του core την ονομάζει "Mame-Current".

Αυτήν την στιγμή που ποστάρω αντιστοιχεί στην έκδοση 0.257, η οποία είναι και η τελευταία "κανονική" εκδοσή εκτός RetroArch. Το λέω αυτό γιατί καμιά φορά η core αργεί να γίνει update. Πχ για ένα διάστημα λίγων μηνών το core είχε "κολλήσει" στην έκδοση 0.251 παρά το ότι το κανονικό MAME είχε φτάσει στην 0.256.

Να ξέρεις επίσης ότι το romset που έχεις (τα roms δηλαδή) θα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην έκδοση του core/emulator που έχεις. Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το current core (έκδοση 0.257 αυτήν την στιγμή που μιλάμε) τότε το ιδανικό είναι να έχεις και το 0.257 romset. Οσο πιο πολύ απέχει το romset από το core/emulator, τόσα πιο πολλά roms δεν θα τρέχουν. Αν πχ έχεις το 0.240 romset, άντε να μην σου παίζουν το 2% των roms που θα έπαιζαν αν είχες την ίδια έκδοση με το core, δλδ την 0.257. Είναι μικρό το ποσοστό γιατί δεν απέχουν τόσο πολύ οι εκδόσεις και δεν έχουν αλλάξει τόσα πολλά roms αυτό το διάστημα. Αλλά αν πας να παίξεις με τα αρχαία roms που μάλλον έχεις, δλδ του 0.78, λογικά πάνω από τα μισά δεν θα τρέχουν. Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω βέβαια.

Επίσης ένα πολύ μικρό ποσοστό roms αλλάζει όνομα όταν γίνεται update το romset. Είναι αρκετά μικρό ώστε να μην σου τύχει να συναντήσεις κάποιο αν κάνεις update από κάποια πιο πρόσφατη έκδοση. Αλλά στην δική σου περίπτωση, δηλαδή 20+ χρόνια updates, θα έχουν αλλάξει αρκετά roms όνομα. Που σημαίνει ότι θα πρέπει να ξανακάνεις scrap για εικόνες/videos για να τα αντιστοιχήσει όλα ξανά με τις νέες ονομασίες.

Τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω και για το FBA. Το πιο καινούριο είναι το FBNeo ενώ το Alpha βασίζεται σε πιο παλιά έκδοση. Εχει δικό του romset ξεχωριστό από το MAME αν και όσα roms έχω δοκιμάσει από MAME τρέχουν και στο FBNeo. Να προσέχεις και το Flycast. Δεν ξέρω αν τον χρησιμοποιείς για Naomi/Atomswave emulation, πάντως τα roms του ΜΑΜΕ κάνουν. Αν και λογικά δεν πρέπει να υπάρχουν καν Naomi/Atomiswave roms στην έκδοση 0.78 που έχεις.

Για το άλλο πρόβλημα που έχεις στο iPAD δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν έχω αγγίξει ποτέ συσκευή της Apple. Αλλά όταν κάτι δούλευε πριν και τώρα δεν δουλεύει τότε λογικά φταίει κάποιο update, πχ να έκανες update το core και το καινούριο να έχει πρόβλημα. Γι αυτό καλό είναι να έχεις backups προηγούμενων εκδόσεων των cores. Η μπορεί να είναι και κάποιο update της ίδιας της Apple, την οποία δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ για emulation συσκευή.

Σε μένα πάντως δεν υπάρχει core για mame με το όνομα Mame-current.

IMG20230901232318.jpg

Στα περισσότερα χρησιμοποιώ το 2003 plus.

Τώρα κάτι άλλο. Έχει παίξει κανείς στο retroarch το Virtua Strike 1? To 2 υπάρχει στο dreamcast. Το 1 όμως με ποιον core μπορώ να το παίξω;
 
Σε μένα πάντως δεν υπάρχει core για mame με το όνομα Mame-current.

E, τότε είναι το Arcade (MAME), που είναι σκέτο. Σε μένα έχει το "current" μάλλον είναι θέμα core info files, τα οποία μπορείς και αυτά να κάνεις update. Mιλαμε πάντα για PC Windows, σε άλλα platforms δεν ξέρω τι cores έχει.

To Virtua Striker 1 υπάρχει μόνο στο Model 2. Στο MAME δεν παίζει ακόμα και ο μόνος working emulator που υπάρχει για αυτό είναι ο m2emulator των Windows. Οπότε δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να παιχτεί αυτό το game στo RetroArch αυτήν την στιγμή. Στο κοντινό μέλλον, ίσως όταν βελτιωθεί το model 2 emulation στο MAME.

Mια arcade έκδοση του Virtua Stirker 2 υπάρχει και στο Naomi ενώ στο Naomi 2 υπάρχει και το Virtua Striker 3. Ολα παίζουν με το Flycast αλλά θα πρέπει βέβαια ή να έχεις και τα roms, τα οποία υπάρχουν και σε πιο πρόσφατες εκδόσεις του MAME romset.
 
E, τότε είναι το Arcade (MAME), που είναι σκέτο. Σε μένα έχει το "current" μάλλον είναι θέμα core info files, τα οποία μπορείς και αυτά να κάνεις update. Mιλαμε πάντα για PC Windows
Ούτε σε εμένα γράφει current, με ενημερωμένα info files. Γράφει Arcade (MAME) σκέτο...
 
Aυτο το retroarch ποτε δεν το συμπαθησα και ουτε προκειται.Βαζω και παιζω τα παιχνιδια κανονικα και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Απο mame εχω φτασει αρκετα ψηλα μετα απο ανανεωσεις αλλα ομως μετα κοπων και βασανων λογο στις αλλαγες ρυθμισεων και roms.

Ειχα ξεκινησει με την mame εκδοση του xbox το 2002 και τωρα εχω φτασει στο σημειο μετα απο πολλες αλλαγες αλλα το παλεψα να ανεβω πολυ ψηλοτερα και εφτασα στο σημειο να εχω την εκδοση 0.151 του 2013 για βασικη και μια ποιο καινουργια την 0.156 του 2014 μιας και τρεχει το raiden 2 και καπου εδω τερματιζει το mame για μενα μιας και ειναι υπερ κομπλε.Δεν εχει να προσφερει κατι αλλο.
 
Ούτε σε εμένα γράφει current, με ενημερωμένα info files. Γράφει Arcade (MAME) σκέτο...
Eχεις δίκιο. Τελικά την λέξη "current" την είχα προσθέσει εγώ στο info file γιατί για μια περίοδο χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα ένα λίγο παλιότερο core και έφτιαξα ένα copy του info file για να τα βλέπει και τα δύο και να τα ξεχωρίζω.

Sorry για το μπέρδεμα.


Aυτο το retroarch ποτε δεν το συμπαθησα και ουτε προκειται.Βαζω και παιζω τα παιχνιδια κανονικα και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.
Οπως βολεύεται ο καθένας. Το τι προσφέρει το RetroArch το έχω γράψει σε αυτό το topic παλιότερα. Εχει τα θέματά του αλλά προσφέρει και πολλά συν που πλέον δεν μπορώ χωρίς αυτά. Προσωπικά θα ήθελα να μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο το RetroArch για τα πάντα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Αλλά όσα περισσότερα συστήματα μπορώ να χρησιμοποιήσω, τόσο το καλύτερο.


Ειχα ξεκινησει με την mame εκδοση του xbox το 2002 και τωρα εχω φτασει στο σημειο μετα απο πολλες αλλαγες αλλα το παλεψα να ανεβω πολυ ψηλοτερα και εφτασα στο σημειο να εχω την εκδοση 0.151 του 2013 για βασικη και μια ποιο καινουργια την 0.156 του 2014 μιας και τρεχει το raiden 2 και καπου εδω τερματιζει το mame για μενα μιας και ειναι υπερ κομπλε.Δεν εχει να προσφερει κατι αλλο.
Τα ίδια είχα πει κι εγώ σε κάποια παλιότερα updates. Αλλα μετά βλέπω ένα καινούριο update που με ενδιαφέρει και κυλάω πάλι στον βούρκο. Πχ πρόσφατα έγινε ένα update που βελτιώνει το Time Crysis 2. Το θεωρώ αρκετά σημαντικό game για να κάνω τελικά το update. Συν το ότι θα είναι απαραίτητο για το Light-gun project μου σύντομα.

Και υπάρχουν τεράστια περιθώρια για πολλά σημαντικά updates στο μέλλον. Περιμένω πως και πως για το Model 2 emulation που θα αντικαταστήσει επιτέλους αυτό το αρχαίο m2emulator. Και γιατί όχι, και το Model 3 μιας και το Supermodel δεν με βολεύει για τα projects μου. Αλλά υπάρχουν και άλλα boards όπως το Hyper Neo-Geo 64 που περιμένω (και έχουν γίνει βελτιώσεις πρόσφατα επίσης). Εχει πολύ ψωμί ακόμα μπροστά του το MAME για να πω ότι θα "κολλήσω" σε μία έκδοση. Είναι μανούρα να κάνεις update όλο το romset αλλά πλέον το έχω συνηθίσει και μου είναι αρκετά εύκολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και υπάρχουν τεράστια περιθώρια για πολλά σημαντικά updates στο μέλλον.
Εγώ περιμένω αυτό, πώς και τι!


Έχει κανείς πληροφορίες αν προχωράει το project στον MAME;

Update: Εικάζω ότι έχουν κολλήσει στο dump της MCU που προφανώς ελέγχει τα backgrounds. Φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί decap (που ισούται μάλλον, με καταστροφή του chip) πράγμα δύσκολο εφόσον είναι και το μοναδικό working prototype.

Παρακάτω το Beyond Kung-Fu χωρίς το MCU στο MAME:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ περιμένω αυτό, πώς και τι!


Έχει κανείς πληροφορίες αν προχωράει το project στον MAME;

Από ότι κατάλαβα αυτό δεν εξαρτάται από τους MAME devs αλλά από τον κάτοχο του board που δεν έχει κάνει release κάποιο dump ακόμα. Ο driver στο MAME υπαρχει πάντως.
 
Έχω το mame2003 σε όλες τις συσκευές. Παίζει αυτά που θέλω, σώζει σκορ και το σηκώνουν όλα ακόμα και κινητό του 2013. Οπότε έχω περιθώριο να ρίξω και ένα shader σε αδύναμες συσκευές. Αν παίζει με το ζόρι 60 καρέ και του ρίξεις και shader το χασες το παιχνίδι. Πηγες καρφί στα 35 καρέ και ξεκινάς απεγκατασταση
 
Από shaders δες crt-consumer, zfast-composite, crt-sines, guest.r-mini (gdv-mini σε slang), fake-crt-geom/potato. Τα έχω γράψει εγώ ειδικά για πιο αργές συσκευές. Συνολικά παίζει να έχω γράψει και 20 shaders μπορεί να ξεπέρασα και τον hunterk σε contributions
 
Να ρωτήσω, έτσι από περιέργεια. Το MAME 2003 υποστηρίζει CPS2? Θυμάμαι είχε αργήσει λίγο να τα προσθέσει αυτά και δεν ξέρω αν είχε προλάβει το 2003.

Edit: Από ότι βλέπω εδώ, αυτό έγινε το 2007:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Να ρωτήσω, έτσι από περιέργεια. Το MAME 2003 υποστηρίζει CPS2? Θυμάμαι είχε αργήσει λίγο να τα προσθέσει αυτά και δεν ξέρω αν είχε προλάβει το 2003.

Edit: Από ότι βλέπω εδώ, αυτό έγινε το 2007:

Cps1 παίζει, cps2 δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Βασικα παιζω τα παιχνίδια που έπαιζα στα ηλεκτρονικά ή μερικά άλλα καλά που δεν πέτυχα ποτέ.
 
Οπως βολεύεται ο καθένας. Το τι προσφέρει το RetroArch το έχω γράψει σε αυτό το topic παλιότερα. Εχει τα θέματά του αλλά προσφέρει και πολλά συν που πλέον δεν μπορώ χωρίς αυτά. Προσωπικά θα ήθελα να μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο το RetroArch για τα πάντα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Αλλά όσα περισσότερα συστήματα μπορώ να χρησιμοποιήσω, τόσο το καλύτερο.

Τα ίδια είχα πει κι εγώ σε κάποια παλιότερα updates. Αλλα μετά βλέπω ένα καινούριο update που με ενδιαφέρει και κυλάω πάλι στον βούρκο. Πχ πρόσφατα έγινε ένα update που βελτιώνει το Time Crysis 2. Το θεωρώ αρκετά σημαντικό game για να κάνω τελικά το update. Συν το ότι θα είναι απαραίτητο για το Light-gun project μου σύντομα.

Και υπάρχουν τεράστια περιθώρια για πολλά σημαντικά updates στο μέλλον. Περιμένω πως και πως για το Model 2 emulation που θα αντικαταστήσει επιτέλους αυτό το αρχαίο m2emulator. Και γιατί όχι, και το Model 3 μιας και το Supermodel δεν με βολεύει για τα projects μου. Αλλά υπάρχουν και άλλα boards όπως το Hyper Neo-Geo 64 που περιμένω (και έχουν γίνει βελτιώσεις πρόσφατα επίσης). Εχει πολύ ψωμί ακόμα μπροστά του το MAME για να πω ότι θα "κολλήσω" σε μία έκδοση. Είναι μανούρα να κάνεις update όλο το romset αλλά πλέον το έχω συνηθίσει και μου είναι αρκετά εύκολο.
Για 5 -10 παιχνιδια θα ηταν ευκολοτερο να υπαρχει και μια δευτερη εκδοση mame αλλα ναι εννοειται εξαρτατε απο το setup και πως βολευει τον καθενα.
Μου κανει εντυπωση παντως που δεν καταφεραν στον mame να τρεξουν ακομα σε τελεια εξομοιωση τα sega model 2 και model 3.
Πριν 10 χρονια το 2013 - 2014 πχ μεχρι και το scud race ετρεχε στον mame οχι ομως τελεια.

Αν πανε με αυτο τον ρυθμο στον mame οι ελπιδες για να εξομοιωθουν τελεια τα 3d παιχνιδια της δεκαετιας 90 της sega πανε για την δεκαετια του 2040.

Πριν πολλα χρονια στον mame.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Mπορει κάποιος που έχει το MAME 2003 core και τα roms του να τεστάρει δυο τρία πραγματάκια?

- Να δει αν το CPS2 και CPS3 emulation έχει προστεθεί και αν δουλεύουν τα roms.
- Τα Tekken 2 και 3 υπάρχουν στο romset αλλά δεν έχουν ήχο στο κανονικό MAME 0.78 (2003). Το έχουν φτιάξει αυτό?
- To ΜΑΜΕ 0.78 φτάνει μέχρι arcade games του 2000. Στο core έχουν προστεθεί και πιο καινούρια? Πχ, Metal Slug 4, 5 klp?
- Κάποια 3D arcades Αμερικάνικα οπως Gauntlet Legends και Mortal Kombat 4, υπάρχουν? Και αν ναι, παίζουν?
 
Mπορει κάποιος που έχει το MAME 2003 core και τα roms του να τεστάρει δυο τρία πραγματάκια?

- Να δει αν το CPS2 και CPS3 emulation έχει προστεθεί και αν δουλεύουν τα roms.
- Τα Tekken 2 και 3 υπάρχουν στο romset αλλά δεν έχουν ήχο στο κανονικό MAME 0.78 (2003). Το έχουν φτιάξει αυτό?
- To ΜΑΜΕ 0.78 φτάνει μέχρι arcade games του 2000. Στο core έχουν προστεθεί και πιο καινούρια? Πχ, Metal Slug 4, 5 klp?
- Κάποια 3D arcades Αμερικάνικα οπως Gauntlet Legends και Mortal Kombat 4, υπάρχουν? Και αν ναι, παίζουν?
CPS2 πρέπει να παίζει. AvsP νομίζω είναι cps2 και παιζει
 
Βρήκα ένα backup του 0.78 μαζί με τα roms. Ναι, τελικά και το standalone ΜΑΜΕ 0.78 υποστηρίζει CPS2. Η λίστα με τα MAME milestones δεν αναφέρει πότε προστέθηκαν αλλά ότι το 2007 ολοκληρώθηκε το decryption στην έκδοση 0.112. Οπότε μπορεί τότε απλά να τελειοποιήθηκε το emulation ή να προστεθήκαν όλα τα παιχνίδια.

Δεν μπορώ να βρω την πληροφορία του πότε ξεκίνησε το ΜΑΜΕ να υποστηρίζει το board αρχικά.

Αυτό που προσπαθώ να βρω γενικά είναι αν όντως το MAME 2003 core έχει μεταγενέστερα updates και αν έχει αξία να το χρησιμοποιεί κανείς σήμερα. Διαβάζω ότι έχει αλλά καμία λεπτομέρεια μετά από αυτό. Θα ρωτήσω σε κανα discord.

Πέρα από το CPS2, τα άλλα που ρώτησα ισχύουν σίγουρα. Το Tekken 2 δεν έχει ήχο στην 0.78 και δεν υπάρχει παιχνίδι μετά το 2000, οπότε δεν έχει τα Mslug4+5 παρόλο που τα Neo-Geo τρέχουν μια χαρά. Επίσης δεν υποστηρίζει σίγουρα το CPS3, αυτό θυμάμαι εμφανίστηκε πολύ αργότερα και στο XBOX ήθελε ξεχωριστό emulator.
 
Τελικά βρήκα στο MAME history.dat πληροφορίες. Είχα ξεχάσει ότι γράφουν λεπτομέρειες εκεί γιατί δεν χρησιμοποιώ πια το MAMEUI εδώ και καιρό...

Από ότι λέει, το CPS2 λειτουργεί από το 2001 στο MAME.
 
το σχολείο μας έχει κάμποσες παλιές και παρατημένες crt οθόνες για ανακύκλωση και τσίμπησα μια 15αρα της ibm , μοντέλο e54.
Έχει και 19 αλλά που να τις κουβαλήσω και να τις χωρέσω. 15 για παλιά παιχνίδια είναι ότι πρέπει

Σύνδεσα μέσω αντάπτορα hdmi->Vga στο Linux και λειτουργησε κατευθείαν.

Όταν όμως πήγα να τρέξω παιχνίδια στο retroarch η εικόνα είναι παραμορφωμενη τελείως, τραβηγμένη σα μακαρόνια και δεν διακρίνεται τίποτα. Είπα μήπως ήταν κάτι λάθος στην επιλογή crt αλλά και που την απενεργοποιησα καμία διαφορά.

Θέλει καμιά άλλη ρύθμιση;
 
το σχολείο μας έχει κάμποσες παλιές και παρατημένες crt οθόνες για ανακύκλωση και τσίμπησα μια 15αρα της ibm , μοντέλο e54.
Ωραιος. Βγαλε και καμια φωτογραφια για να την βαλεις στο σχετικο thread!

η εικόνα είναι παραμορφωμενη τελείως, τραβηγμένη σα μακαρόνια και δεν διακρίνεται τίποτα.
Αν εννοεις σαν μια καθετη γραμμη στην μεση της οθονης, αυτο ειχα συναντησει και εγω με το Recalbox RGB Dual που περιστασιακα κατι παει στραβα με το aspect ratio.

Τωρα τι φταιει δεν εχω ιδεα, αλλα για να το διορθωσω αλλαζα το aspect ratio με το χερι...
 
Πίσω
Μπλουζα