RetroArch (PC)

Αλλο ενα που εφτιαξα πιο κοντα σε απλη τηλεοραση rgb. Μολις ξεκινησει η κινηση ομως αν εχεις παιξει τα τελευταια 10 χρονια σε CRT καταλαβαινεις τι παιζει.


 
Τελευταία επεξεργασία:
Vectrex σε TATE monitor με αναλογο shader αν και δεν εχω δει το αυθεντικο πιστευω ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα αυτο που εχω.
Παρα πολυ καλο.

Τι ειναι αυτο το πραμα με τον Retroarch ,γιατι δεν διδασκεται δωρεαν στα σχολεια ωρε.
Προτεινω να μετανομαστει το φορουμ σε Retroarchmaniax!
 
Ναι αλλά η κίνηση δεν είναι τόσο ομαλή όσο σε CRT εξαιτίας των LCD. Επίσης κανένα mask δεν είναι σωστό σε αναλύσεις 1080p. Έχω δει σε αναλύσεις 4k και κάπως πλησιάζει. Στα 1080p πιο πολύ χαλάνε την εικόνα, artifacts και το άσπρο γίνεται γκρι. Κάπως βλέπεται το mask lottes.
 
Εγώ το εγκατεστησα πριν 4 μέρες αφού είδα ένα ποστ του Aardvark που έλεγε ότι είναι απλό κ εύκολο. Κ γω είχα τρομάξει ότι θα είναι τρομερά πολύπλοκο. Το έβαλα k πέρασα για αρχή roms nes k snes αλλά ακόμα παλεύω να περάσουν τα thumbnailτων roms. Μου δείχνει ότι τα κατεβάζει αλλά δεν τα εμφανίζει πουθενά.
 
@dkssprs Θα σου προτεινα να μην βασανιστεις και να πας κατευθειαν σε Launchbox. Δεν θα το μετανιωσεις. Ο συνδυασαμος, σκοτωνει ασε που θα βαλεις ολα τα emulators σου μεσα στο Launchbox και θα ησυχασεις.
 
Ναι μονο που δεν παιζει με joystick καναπεδατα, αν αυτος ειναι ο σκοπος.
 
Παιζει αν ψωνισει το BigBox (ποτε δεν θα τα κλαψει αυτα τα λεφτα)
 
Υπάρχει και το Hyperspin που είναι για καναπέ και είναι δωρεάν αλλά είναι νεκρό project εδώ και καιρό. Δουλεύει καλύτερα σε συνδυασμό με το Rocketlauncher, το οποίο είναι active, έχει τις πιο πολλές δυνατότητες αλλά είναι και πολύ περίπλοκο. Εγώ αυτά χρησιμοποιώ σαν main.

Εμένα μου αρέσει και το emulationstation αλλά στο σετάρισμα είναι ότι χειρότερο, όχι λόγο πολυπλοκότητας αλλά χαζού σχεδιασμού που μάλλον έχει να κάνει με το ότι κυρίως χρησιμοποιείται για Retropie. Ομως έχει τα πιο όμορφα themes για μένα.

Το Launchbox/Bigbox είναι το πιο εύκολο στο setup. Πληρώνεις κάτι αλλά ξενοιάζεις. Προσωπικά το βρίσκω λίγο βαρύ και πιο αργό σε σχέση με τα άλλα. Ειναι όμως το μόνο που σε αφήνει να επιλέξεις emulator (αν έχεις σετάρει πολλούς για ένα σύστημα) από τον καναπέ με την επιλογή "open with". Εγώ χρησιμοποιώ μια πιο παλιά έκδοση (που είναι πιο ελαφριά) για desktop χρήση.
 
Παιζει αν ψωνισει το BigBox (ποτε δεν θα τα κλαψει αυτα τα λεφτα)
Εμένα δεν μου άρεσε αυτό το LaunchBox. Μου φάνηκε δύσκολο το στήσιμο, άλλοτε έβλεπε τα μισά games και τα άλλα μισά τα προσπερνούσε κλπ. Το παράτησα, αυθημερόν.
Γενικά όποτε ασχολήθηκα με Front Ends, κυρίως από MAME μεριά, κατέληξα με το... joystick στο χέρι, γιατί είτε τους παρατήσανε και έψαχνα για εναλλακτική και φτου κι απ' την αρχή στήσιμο, είτε δεν ενσωματώναν νέα χαρακτηριστικά, είτε τα ενσωματώναν ελλιπώς, είτε είχαν ατελείωτα bugs, είτε κατέληξαν με την ενσωμάτωση ατελείωτων features, να ψάχνω μια ώρα κάθε φορά που είναι κρυμμένη η τάδε ρύθμιση... Κομφούζιο.
 
Θέλει υπομονή, επιμονή και γερά νεύρα το θέμα των frontends, ειδικά αν πας για πολλά συστήματα και full βιβλιοθήκες.
 
Εγω Pegasus χρησιμοποιω, θελει να παιξεις με txt αρχεια να βαλεις μονος σου διαφορα, και εξωτερικο scraper αλλα μετα ειναι ολα κομπλε. Και παιζει και με χειριστηριο
 
Δεν θα ελεγα οτι πλεον το Launchbox ειναι δυσκολο.
Το στηνεις, προσθετεις RetroArch και λοιπους emulators και τους συνδεεις στα gaming συστηματα.
Σου φτιαχνει αυτοματα φακελους για roms, images, videos, manuals κτλ.
Βαζεις τις Roms και τραβας ενα update metadata και σου βαζει αυτοματα εικονες, πληροφοριες κτλ
Κανεις και ενα λογαριασμο στο Emumovies, τον συνδεεεις στο Launchbox και κατεβαζεις videos, manuals
Παιζεις λιγο με τα αισθητικα ή διαλεγεις καποιο skin.
Ετοιμο.

Υποστηριζει εσωτερικα καλουδια τυπου retroachievements, mame high scores στην GamesDB, ratings κτλ και εχει αρκετα καλο search.

Ο τυπος ειναι ευγενικος και υπομονετικος, βγαζει ΣΥΝΕΧΩΣ Beta και καθημερινα βαζει πραγματα που του ζηταει η κοινοτητα.

Επισης μεγαλη μαγκια το DRM free.

Kαλο θα ειναι να γινει μια συμβαση στις διαδρομες των αρχειων και στη εγκατασταση των emulators ωστε το συστημα να ειναι portable. Ενας δισκος που τον πας οπου θες, τον κανεις backup κτλ. Εγω εκλεψα απο τον @Imgema την ιδεα να εχω παντα τον δισκο ως L: και το ιδιο να κανουν και οι διαδρομες. Ετσι αν παω σε αλλο PC, τον κανω L: και παιζει.

Μετα για καναπε, ψωνιζεις και μια αδεια BigBox (για ενα χρονο αρχικα και στο Black Friday δινεις αλλα τοσα και το κανεις forever) και ισιωσες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ χαρουμενος που θα παιξω τα GX4000 για πρωτη φορα με pad.
Δεν περιμενα να τα τρεχει ο Caprice.
Γλυτωσα κανα 50αρι για το 32in1 του.
 
Το Pcsx2 core αν και σε alpha δεν μου δημιουργησε κανεναν θεμα μεχρι στιγμης. Αν μαλιστα χωσουν και την CHD υποστηριξη απο το standalone, θα ειναι μια χαρα.
Εχετε στο νου οτι δεν μπουταρει με Vulkan. Θελει GL.

Καποια στιγμη
 
Δεν θα ελεγα οτι πλεον το Launchbox ειναι δυσκολο.
Το στηνεις, προσθετεις RetroArch και λοιπους emulators και τους συνδεεις στα gaming συστηματα.
Σου φτιαχνει αυτοματα φακελους για roms, images, videos, manuals κτλ.
Βαζεις τις Roms και τραβας ενα update metadata και σου βαζει αυτοματα εικονες, πληροφοριες κτλ
Κανεις και ενα λογαριασμο στο Emumovies, τον συνδεεεις στο Launchbox και κατεβαζεις videos, manuals
Παιζεις λιγο με τα αισθητικα ή διαλεγεις καποιο skin.
Ετοιμο.

Υποστηριζει εσωτερικα καλουδια τυπου retroachievements, mame high scores στην GamesDB, ratings κτλ και εχει αρκετα καλο search.

Ο τυπος ειναι ευγενικος και υπομονετικος, βγαζει ΣΥΝΕΧΩΣ Beta και καθημερινα βαζει πραγματα που του ζηταει η κοινοτητα.

Επισης μεγαλη μαγκια το DRM free.

Kαλο θα ειναι να γινει μια συμβαση στις διαδρομες των αρχειων και στη εγκατασταση των emulators ωστε το συστημα να ειναι portable. Ενας δισκος που τον πας οπου θες, τον κανεις backup κτλ. Εγω εκλεψα απο τον @Imgema την ιδεα να εχω παντα τον δισκο ως L: και το ιδιο να κανουν και οι διαδρομες. Ετσι αν παω σε αλλο PC, τον κανω L: και παιζει.

Μετα για καναπε, ψωνιζεις και μια αδεια BigBox (για ενα χρονο αρχικα και στο Black Friday δινεις αλλα τοσα και το κανεις forever) και ισιωσες.
Οντως το Big Box αξιζει τα λεφτα του, ειναι τουμπανο.
 
Ηταν στον 6128 τοσο αργα τα παιχνιδια;
Με το fast forward του retroarch παντως πανε σφαιρα ,ιδιως κατι 3d παιχνιδια του οπως Castle master και Total Eclipse χαχα.
 
Πως φαινονται οι μπαρες φωσφορου απο την μασκα και οι scanlines απο το αυθεντικο snes με συνδεση composite σε μεγαλη crt sony trinitron 29"καμπυλωτης οθονης που βγηκε περιπου τον καιρο που πρωτοκυκλοφορησε το snes.

Street fighter 2: the world warrior (snes)

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Guest-Venom preset με Lottes scanilne:

uXfPuCl.png


Λίγο zoom με την κάμερα του κινητού:

OTPJ4Zu.jpg


Τέρμα zoom:

66PMeDO.jpg
 
Kαι στο mame εχουν ετοιμα φιλτρα για lcd οθονες αν θελει να παιξει καποιος.

Μερικα φιλτρα απο πιο παλια εκδοση.Στις πιο καινουργιες εκδοσεις ισως εχουν αλλαξει.

Το γνωστο bilinear filtering

1.JPG

2.JPG

Crt φιλτρο με scanlines

3.JPG

4.JPG

Και φιλτρο για να φαινεται σαν crt tv sony trinitron

5.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα