RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

A, ρε Ντον! :)

Γι' αυτό ψάχνω τον Αριστοφάνη? (Βρε, εδώ ο Αριστοφάνης, εκεί ο Αριστοφάνης, πού είναι ο Αριστοφάνης, ωέο!) :D

Οκ, alles klar! ;)
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B9%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%82_%CE%9C%CE%BF%CF%8D%CE%B6%CE%B1%CF%82

Ο σκηνοθέτης Μιχάλης Μούζας πέθανε στις 11 Δεκεμβρίου 1994.

Μίκης Φοινικαρίδης (1940 - 2005) Σκηνογράφος, νομίζω θα μπορούσε να έχει κι αυτός άρθρο.

Γεννήθηκε στη Λευκωσία το 1940 και πέθανε στην Αθήνα το 2005. Σπούδασε στην ΑΣΚΤ. Δίδαξε στην κυπριακή εκπαίδευση και δούλεψε ως γραφίστας στην κυπριακή και κυρίως στην ελληνική τηλεόραση. Το έργο του διακρίνεται για τον κυπροκεντρικό του χαρακτήρα τόσο στο χρώμα όσο και στη θεματογραφία

Δημήτρης Χοπτήρης (1926-2002)

Φίλιππας Φυλακτός. Πέθανε το Μάρτιο του 2007.

Πηγή: ΑΤΑΚΑ (ΣΕΗ)

Γιώργος Νάκος. Ηθοποιός του μουσικού θεάτρου,





πέθανε σε ηλικία 73 ετών, στις 6/2/1981.
 
stakovios είπε:
Έτοιμο.

stakovios είπε:
Μίκης Φοινικαρίδης (1940 - 2005) Σκηνογράφος, νομίζω θα μπορούσε να έχει κι αυτός άρθρο.Γεννήθηκε στη Λευκωσία το 1940 και πέθανε στην Αθήνα το 2005. Σπούδασε στην ΑΣΚΤ. Δίδαξε στην κυπριακή εκπαίδευση και δούλεψε ως γραφίστας στην κυπριακή και κυρίως στην ελληνική τηλεόραση. Το έργο του διακρίνεται για τον κυπροκεντρικό του χαρακτήρα τόσο στο χρώμα όσο και στη θεματογραφία
Έτοιμο.

stakovios είπε:
Δημήτρης Χοπτήρης (1926-2002)
Εμ... Αυτόν, τι να τον κάνω?! :D

stakovios είπε:
Φίλιππας Φυλακτός. Πέθανε το Μάρτιο του 2007.
Πηγή: ΑΤΑΚΑ (ΣΕΗ)
Έτοιμο.

stakovios είπε:
Γιώργος Νάκος. Ηθοποιός του μουσικού θεάτρου,  


πέθανε σε ηλικία 73 ετών, στις 6/2/1981.
Ο πρώτος ή ο δεύτερος???

Επειδή στοιχεία περνάω κι εγώ (που είμαι εντελώς αστοιχείωτη! :D ), κάνε σε παρακαλώ έναν κόπο να δίνεις και τα retrodb links, μην πεθάνω λάθος ανθρώπους! :D
 
D@redevil είπε:
Ευχαριστώ για τις άμεσες διορθώσεις: ο πρώτος . Άλλωστε πέθανε 73 ετών. Γεννημένος το 1908, πέθανε το 1981. Χρειάζεται όμως μια ακόμη διόρθωση και στη φωτογραφία: στη φωτό του άρθρου μας στη Ρετρο Ντι μπι δεν είναι ο Νάκος, αλλά ο Γιώργος Βλαχόπουλος; Άρα, η εν λόγω φωτό πρέπει να αφαιρεθεί και να μπει στο Γιώργο Βλαχόπουλο. Βρήκα στοιχεία και για το Βλαχόπουλο

Με τη βοήθεια της Μπαμπινέλα και άλλων συμφορουμιτών, νομίζω θα ταυτοποιήσουμε και το Νάκο.

από εδώ:


Ο Δημήτρης Χοπτήρης γεννήθηκε το 1926 και πέθανε το 2002, σύμφωνα με την "Ατάκα". Δυστυχώς δεν είναι πλέον διαθέσιμη ούτε στο διαδίκτυο, ούτε όπως έμαθα και σε έντυπο. Είχε στήλη με θανάτους ηθοποιών και συντελεστών του κινηματογράφου, σε κάθε τεύχος.

Ο Τόλης Πολλάτος





γεννήθηκε το 1945 και πέθανε το 2002, σύμφωνα με την πηγή εδώ:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχάς συγγνώμη για τη στραβομάρα μου!!!... Γέμισες το πρώτο σου ποστ με links κι εγώ ζητάω να τα βάλεις - ένας Θεός ξέρει τι έβλεπα!.....

stakovios είπε:
Ευχαριστώ για τις άμεσες διορθώσεις: ο πρώτος . Άλλωστε πέθανε 73 ετών. Γεννημένος το 1908, πέθανε το 1981. Χρειάζεται όμως μια ακόμη διόρθωση και στη φωτογραφία: στη φωτό του άρθρου μας στη Ρετρο Ντι μπι δεν είναι ο Νάκος, αλλά ο Γιώργος Βλαχόπουλος; Άρα, η εν λόγω φωτό πρέπει να αφαιρεθεί και να μπει στο Γιώργο Βλαχόπουλο. Βρήκα στοιχεία και για το Βλαχόπουλο
Έτοιμα και τα 2!

stakovios είπε:
Με τη βοήθεια της Μπαμπινέλα και άλλων συμφορουμιτών, νομίζω θα ταυτοποιήσουμε και το Νάκο.
από εδώ:
Άρα για τη φωτό του Νάκου, περιμένω να με δώσετε το οκ προτού ανεβάσω οτιδήποτε.

stakovios είπε:
Ο Δημήτρης Χοπτήρης γεννήθηκε το 1926 και πέθανε το 2002, σύμφωνα με την "Ατάκα". Δυστυχώς δεν είναι πλέον διαθέσιμη ούτε στο διαδίκτυο, ούτε όπως έμαθα και σε έντυπο. Είχε στήλη με θανάτους ηθοποιών και συντελεστών του κινηματογράφου, σε κάθε τεύχος.
Έτοιμο!

stakovios είπε:
Ο Τόλης Πολλάτος 


γεννήθηκε το 1945 και πέθανε το 2002, σύμφωνα με την πηγή εδώ:
Έτοιμο!
 
Ας σβήσει κάποιος και το "Αισχύλος" παρακαλώ πολύ, ξανά...
 
Το 38ο αστυνομικό τμήμα εμφανίζεται στο πρόγραμμα τηλεόρασης για πρώτη φορά την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 1972. Μετά εξαφανίζεται και επιστρέφει την Κυριακή 1 Απριλίου 1973.

Έτσι διόρθωσα τις χρονολογίες και των δυο στο 1973.
 
stakovios είπε:
Η σειρά "Ο δολοφόνος που έκλαιγε" παιζόταν μάλλον το 1972, αν ισχύει ότι παιζόταν παράλληλα με το "38ο αστυνομικό τμήμα" στην ΥΕΝΕΔ. Στο άρθρο γράφει 1978 όμως.
Εμ.... Η ημερομηνία που γράφει στο λήμμα, είναι 1973 - όχι 1978!

Το 38ο αστυνομικό τμήμα γράφει όντως 1972...

Τι ισχύει?! :)
 
Gifra είπε:
Λοιπόν έκανα την ταυτοποίηση για την σειρά 'ο Ιός του πατέρα' (αφορά τα επεισόδια 20-21, βλέπε και προηγούμενα post).Η Valbona που αναφέρεται στους τίτλους αρχής είναι η Valbona Coba (υπάρχει λήμμα και στο imdb) http://www.imdb.com/name/nm1784332/

Η 'Μαρία Δρακοπούλου' αναφέρεται ως 'Μαίρη Δρακοπούλου' (ίσως χρησιμοποιεί και τα 2 ονόματα). Άρα λάθος έχει μπει η συμμετοχή της στο λήμμα της 'Μαίρης Δρακοπούλου'. Φωτογραφία της έχω βάλει σε προηγούμενο post.

Στις φωτογραφίες (από αριστερά προς δεξιά) : Τίτλοι Αρχής, Δήμητρα Καλπάκη, Τζένια Κονταράτου, Γεωργία Μαυρογεώργη (και Μαυρογιώργη), Valbona Coba. (τα ονόματα για να μην γίνει μπέρδεμα υπάρχουν και στους τίτλους των φωτογραφιών)
Όταν τα φτιάξει κάποιος αυτά, ας έχει στα υπόψιν ότι το προφίλ θα το δημιουργήσει ως "Valbona" (μιας και μόνο έτσι την βρίσκουμε σε τίτλους προς το παρόν) και στο trivia θα γράψει ότι το πλήρες όνομά της είναι Valbona Coba. Στην IMDB λέει πως είναι Αλβανικής καταγωγής ενώ στην σελίδα της στο facebook ότι στέφθηκε Miss Albania 1991 και πως γεννήθηκε στις 3 Μαϊου 1975.

nasos kolias είπε:
Το 38ο αστυνομικό τμήμα εμφανίζεται στο πρόγραμμα τηλεόρασης για πρώτη φορά την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 1972. Μετά εξαφανίζεται και επιστρέφει την Κυριακή 1 Απριλίου 1973.Έτσι διόρθωσα τις χρονολογίες και των δυο στο 1973.
Προφανώς η πρώτη ημερομηνία που αναφέρεις, του Δεκέμβρη του 1972, είχε δρομολογηθεί για πρώτη προβολή ενώ ανακοινώθηκε και στο τηλεοπτικό πρόγραμμα, αλλά για τον χ ψ λόγο ματαιώθηκε μέχρι την επόμενη ημερομηνία που αναφέρεις. Τι προβάλλεται κάθε Πέμπτη από τον Δεκέμβρη του 1972 μέχρι τον Απρίλη του 1973; Συνεχίζει από κει κι έπειτα να προβάλλεται τις Πέμπτες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο αγαπημένος μας κωμικός, Περικλής Χριστοφορίδης, έφυγε από τη ζωή το 1983 (όπως πολύ σωστά αναφέρεται) και πιο συγκεκριμένα στις 30 Σεπτεμβρίου 1983.


Και μία ερώτηση: πώς μπορώ να βάλω σύνδεσμο γράφοντας, χωρίς να μου βγάζει αυτά τα..... μακαρόνια στα quotes? Παράδειγμα: Μόνο το Περικλής Χριστοφορίδης να είναι ένας σύνδεσμος, χωρίς να εμφανίζονται άλλα;
 
Μαρκάρεις την λέξη που θέλεις και πατάς το κουμπί που γράφει "Link" όταν πας επάνω. Δοκίμασε με "Προεπισκόπηση αλλαγών" να δεις αν το πετυχαίνεις σωστά πριν το σώσεις. Μετά το link εγώ επιλέγω κι ένα μπλε χρώμα γιατί το προεπιλεγμένο είναι μεταξύ κόκκινου και πορτοκαλί και δεν φαίνεται καλά. Εσύ θα δεις.

Υ.Σ. Σε περίπτωση που θέλετε να την περάσετε, μια ταινία ντοκιμαντέρ μικρού μήκους που "έσκασε μύτη" είναι το "Φιλιά Εις Τα Παιδιά". Το trailer

και λοιπές πληροφορίες εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να διαγραφουν οι εξής σελίδες:

Singapore sling

Στα μονοπάτια των Θεών (1995)

Ασπασία (1971)

Στα μονοπάτια των Θεών (1995) (II)
 
Και να 'ταν μόνο οι εξής... Έχω συγκεντρώσει εκατοντάδες προς διαγραφή. Στα άλλαξα έτσι γιατί το συγκεντρωτικό λήμμα θα πρέπει να αποφεύγεται όπου δεν χρειάζεται. Και στην προκειμένη περίπτωση δεν είχαμε δύο παραγωγές με ίδιο τίτλο. Η ταινία είχε τον Αγγλικό και ο άλλος ήταν η official απόδοσή της στα Ελληνικά.
 
Μπορείτε να δίνεται λινκ για αυτά που θέλετε να διαγραφούν? Είναι πιο εύκολο για μας από το να τα ψάχνουμε. Ευχαριστώ :)
 
Δεν είναι απλά θέμα ευκολίας αλλά είναι και ο μοναδικός τρόπος που θα πρέπει να γίνεται! Δεν πρέπει να σβήνονται πάντοτε τα πρώτα λήμματα όταν γίνει κάποια μετακίνηση, επειδή για τον χ ψ λόγο μπορεί να χρειάζονται! Πρέπει να δηλώνονται. Αρκεί να υπάρχει και ανταπόκριση...
 
Πίσω
Μπλουζα