RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

στο λημμα προσθεστε και την ηθοποιο Θαλεια Παπαζογλου,ο Νικος προσθεσε φωτογραφια με τη συμμετοχη της εδω
 
Μόλις ενημερώθηκε η retrodb
 
tsalk είπε:
Μόλις ενημερώθηκε η retrodb
Και σε οσα εγραψα εδω και δεκαπεντε μερες στο ποστ 807 γιατι δεν ενημερωθηκε ακομα; Επιλεκτικα ενημερωνεται;
 
Να το ''τακτοποιήσουμε'' και αυτό Βιβή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Δηλαδή είναι λάθος όλη η πλοκή της ταινίας?
Να το ''τακτοποιήσουμε'' και αυτό Βιβή.
Οχι ολη η πλοκη. Ειναι λαθος τα σημεια οπου ο Μπαρκουλης αναφερεται παντρεμενος και αργοτερα διαζευγμενος.

Για να ενημερωνω τη Retrodb το εχω ψαξει. Δε συνηθιζω να δινω ανεξακριβωτες πληροφοριες. Αλλωστε ειναι κατι που μπορει να διαπιστωθει απο τον καθενα εαν παρακολουθησει την ταινια η εστω τα επιμαχα σημεια της. Υπαρχει μαλιστα μια σκηνη οπου ο Μπαρκουλης προσκαλει την Καζελη στη βιλα του για να παρει πρωινο μαζι του. Δε νομιζω να συνεβαινε κατι τετοιο αν ηταν συζυγοι.

Ειναι κατι που πρεπει να διορθωθει και το ιδιο ακριβως λαθος εντοπισα και στην Ταινιοθηκη της Ελλαδος. Δεν ξερω ποιος μπερδεψε ποιον.
 
Bambinella 100

Η δημιουργία περίληψης είναι αρκετά δύσκολο έργο ειδικά αν δεν έχεις δει την ταινία ολόκληρη. Και επειδή προσωπικά γνωρίζω ότι κάθε παραατήρηση σου ή σχόλιο σου είναι πάντα προσεγμένο, δεν αμφισβητεί κανείς το "ορθό" των παρατηρήσεων. Άλλωστε έχουν γίνει πολλές διορθώσεις χάρη στις παρεμβάσεις σου.

Αν λοιπόν μπορείς και έχεις όρεξη ποστάρησε μια νέα περίληψη με τις διορθώσεις στο "σενάριο" ώστε να μπορέσουμε να την προσθέσουμε αυτούσια.
 
Νασο, οπως ειδα, τη νεα περιληψη την ετοιμασε ο tsalk λιγα λεπτα υστερα απο το τελευταιο μου σχολιο. Η παλια περιληψη αλλωστε, ηταν σωστη κατα τα αλλα.

O tsalk δε χρειαστηκε παρα να διορθωσει τα σημεια που ανεφεραν τον Μπαρκουλη ως παντρεμενο και διαζευγμενο και τωρα πια ειναι απολυτως ενταξει.
 
Όλα καλά λοιπόν.

Ευχαριστούμε tsalk.
 
στην ταινια προσθεστε και τις Ρενα Βουτσινα,Γιολα Βουτσαρα, Νανσυ Μανδρου και

ap,nans.JPG

την Ευτυχια Παρθενιαδου,δεν αναφερεται στους τιτλους αλλα συμμετεχει κι αυτη

apota.JPG

η περιληψη θελει διορθωμα γιατι η αιτια που μενει αναπηρη η μικρη δεν ειναι αγνωστη:

στο αυτοκινητο βρισκονται και οι 3 (Γκελυ Μαυροπουλου,Στεφανος Στρατηγος και Νανσυ Μανδρου) τρεχει ο ΣΣ για να προλαβουν τη φωτια στις αποθηκες (ο ιδιος ειχε ζητησει απ τον Περικλη Χριστοφοριδη να βαλει τη φωτια) και τοτε γινεται το ατυχημα.Ο ΣΣ πεθαινει στο νοσοκομειο αφου πρωτα πει καποια πραγματα στη γυναικα του ΓΜ ενω το κοριτσακι τους μενει αναπηρο μετα το αυτοκινητιστικο

διορθωμα θελει και η περιληψη της ταινιας : η κορη ειναι η Ελντα Αθανασακη,η Μαιρη Λαλοπουλου ειναι η μητερα της

φωτο της Ελντας Αθανασακη

iora.JPG φαινεται καλυτερα το προσωπο της

φωτο του Πυθαγορα

iorapit.JPG

Επισης η μικρη Κια Καναρελη στους τιτλους γραφεται με δυο "Λ"

2.JPG

φωτο της

3.JPG

μακαρι να βρεθει καλυτερη

11.JPG

13.JPG

14.JPG

ior,vgenas.JPG

4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια να προστεθουν οι φωτο των παιδιων:

Χριστινα Νικολαϊδου

izoim.JPG

Βασιλης Σιμος

izoims.JPG

στην ταινια να προστεθει ο ηθοποιος Ηλιας Καπετανιδης

gir5.JPG

οπως φαινεται στο στιγμιοτυπο των τιτλων συμμετεχει κι ενας ηθοποιος που λεγεται Σωτηρης Τζεβελεκης , ισως να μην ειναι ο Σωτηρης Τζεβελεκος που λεει η retrodb.

Βρηκα εδω καποια στοιχεια για τον Σωτηρη Τζεβελεκη ,μπορει να ειναι αυτος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο ενεργητικο της Λουιζας Μητσακου προσθεστε παρακαλω και την εμφανιση της στη σειρα Τα παλιοπαιδα τ' ατιθασα.

Την ειδα προσφατα στο επεισοδιο Ο κυριος Υφηγητης, στο ρολο της υπηρετριας της Αννας Κυριακου.
 
bambinella 100 είπε:
Στο ενεργητικο της Λουιζας Μητσακου προσθεστε παρακαλω και την εμφανιση της στη σειρα Τα παλιοπαιδα τ' ατιθασα.Την ειδα προσφατα στο επεισοδιο Ο κυριος Υφηγητης, στο ρολο της υπηρετριας της Αννας Κυριακου.
Δημιούργησα το λήμμα με τους δύο ηθοποιούς που αναφέρεις, μιας και δεν υπήρχε καθόλου το επεισόδιο αυτό πέρα απ' την λίστα επεισοδίων στο κεντρικό λήμμα. Εάν γνωρίζεις και άλλους συντελεστές, πες μου να τους περάσω! Σ' ευχαριστώ Βιβή!

Κατερίνα τα έχω υπόψιν τα παραπάνω και σ' ευχαριστώ κι εσένα! Απλώς δεν προλαβαίνω γιατί αυτόν τον καιρό έχω πάθει ζημιές τόσο σε 3 μηχανήματα δικά μας, όσο και σε τριών φίλων και είμαι συνέχεια στην τσίτα... Έχω πάθει κάποιες μεγάλες ζημιές σε εξωτερικούς και εσωτερικούς δίσκους τους τελευταίους μήνες, με την τελευταία να είναι και η πιο δυνατή όπου από 3 Tb εξωτερικό σκληρό έχασα περίπου 2.200 Gb με υλικό που μάζευα 15+ χρόνια και που είχα μεταφέρει συγκεντρώνοντάς τα στον δίσκο αυτόν... Οι προηγούμενες ζημιές που είχα πάθε ήταν 1.4 Tb, 400 Gb, 270 Gb, 150 Gb και τώρα έχω αυτό... Με τα υπόλοιπα μηχανήματα που έχουν χαλάσει και με "τρέχουν" πολύ καιρό τώρα (μέσα σ' άλλα μηχάνημα των δικών μου, του αδερφού μου & τριών φίλων) και το υλικό που συγκεντρώνω με το αρχείο μου να χρειάζεται διαρκώς ενημέρωση και διορθώσεις, αντιλαμβάνεστε πως δεν προλαβαίνω να δουλέψω στη βάση όσο θα ήθελα.

Θα βρω χρόνο να ασχοληθώ για να μη μου παραπονιέστε, όπως φαντάζομαι πως θα κάνουν και όλα τα παιδιά που τροφοδοτούν! Προχωρήστε με ότι σημείωση θέλετε και αργά ή γρήγορα θα γίνει! Μην ξεχνάτε ότι ο ίδιος έχω πιάσει και posts σε διάφορα threads με παρατηρήσεις για διορθώσεις/ελλείψεις της βάσης πριν την "εποχή μου", να απαντήσω με παράθεση ότι έχουν προχωρήσει και σε ποιο στάδιο βρίσκονται. Προσπαθώ να μην αφήσω κανέναν αναπάντητο ή παραπονεμένο, ακόμη κι αν είχε κάνει την παρατήρησή του χρόνια πίσω και δεν παρακολουθεί πλέον το εκάστοτε νήμα. Δε μου αρέσουν οι εκκρεμότητες. Γνωρίζετε πολύ καλά πως ήμαστε πολύ ελάχιστα άτομα με αρκετές άλλες προσωπικές ασχολίες ο κάθε ένας από εμάς και δεν είναι δυνατόν να προλαβαίνουμε οτιδήποτε νέο προκύπτει άμεσα, ούτε πάντοτε τη διάθεση, μετά από μια κοπιαστική μέρα, να το φτιάξουμε ντε καλά εκείνη τη στιγμή που θα το δούμε. Δε σημαίνει ότι το παρατάμε, όμως. Προσωπικά, όταν διορθώνω κάτι το αναφέρω σε όλους με παράθεση, επομένως έρχεται ενημέρωση στο e-mail σας και αν κάπου "κουτουλήσω" με βοηθάτε αργότερα στο τι θεωρείτε πως χρειάζεται ν' αλλάξει. Και προχωράμε σιγά σιγά... Δύο άτομα το παλεύουν περισσότερο τους τελευταίους μήνες. Ο Νάσος να επικεντρώνεται στις νέες παραγωγές και να 'χει βαλθεί να μην αφήσει καμία απ' έξω και ο Βερνάρδος σε εκκρεμότητες από παλιές. Βοηθάνε και τα υπόλοιπα παιδιά βέβαια (Lass, Lolisman, Daredevil, Rakeesh, Tsalk κ.α.), δεν το συζητάμε, απλώς οι δύο προαναφερθέντες έχουν γκαζώσει άσχημα τους τελευταίους μήνες! Υπομονή και όλα θα γίνουν... Αναφέρετε ότι θέλετε εν τω μεταξύ. Δεν πάνε πουθενά, εδώ θα είναι και θα τα δούμε!
 
στην ταινια προσθεστε τη φωτογραφια της Ουρανας Βερωνη (ετσι τη γραφει στους τιτλους)

marinn.JPG

marr.JPG

στην ταινια να προστεθουν τα ονοματα :Μαριανα Μεταξοπουλου (με ενα "ν" τη γραφει στους τιτλους) ,Νασος Κεδρακας,Μυρσινη Τζιωτη (μικρη Δημητρα)imik.JPG,Αχιλλεας Σκορδιλης,Κ.Παπαχρηστος (αστυνομος),Ι.Γαλανη (Ηβη) , Θ.Κεφαλοπουλος (μπακαλης),Γ.Ξυδης (φαρμακοποιος),Β.Βοϊτσης (γιατρος)

αυτη μαλλον ειναι η φωτο της Νατασας Ραμου

3.JPG

στην ταινια "παιζει" και 2η μικρουλα αλλά μαλλον το ονομα της δεν αναφερεται καθολου (στους τιτλους)

im,annoul.JPG φωτο της "Αννουλας",αυτο ηταν το ονομα της στην ταινια και ηταν η "εγγονη" του Χριστοφορου Νεζερ

mar.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Δημιούργησα το λήμμα με τους δύο ηθοποιούς που αναφέρεις, μιας και δεν υπήρχε καθόλου το επεισόδιο αυτό πέρα απ' την λίστα επεισοδίων στο κεντρικό λήμμα. Εάν γνωρίζεις και άλλους συντελεστές, πες μου να τους περάσω! Σ' ευχαριστώ Βιβή!
Kι εγω ενα - ενα τα ανακαλυπτω, Κωστα. Οτιδηποτε αλλο υποπεσει στην αντιληψη μου, θα σας ενημερωσω αμεσως.

Προς το παρον, στο εν λογω επεισοδιο (Ο κυριος Υφηγητης) μπορειτε να προσθεσετε ακομα τα ονοματα των ηθοποιων:

Ηλιας Λογοθετης, Ειρηνη Ελισαιου, Κλημης Ελευθεριαδης, Βασιλης Λαμπρινατος, Καιτη Φουτση, Αγγελος Γεωργιαδης, Δημητρης Μπανος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενημερώθηκε το επεισόδιο "Ο κος υφηγητής. Βρήκα και πρόσθεσα περίληψη επεισοδίου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο παιδιά :)

Κώστα, ελπίζω να καταφέρεις να ανακτήσεις τα αρχεία σου - ξέρω πόσο μεγάλο χτύπημα είναι να σου συμβαίνει αυτό - την έχω πατήσει κι εγώ στο παρελθόν.... :(
 
Στο επεισοδιο Ιστορια με προικα απο τη σειρα Τα παλιοπαιδα τ' ατιθασα, προσθεστε και το ονομα της Μιρκας Καλατζοπουλου στο ρολο της Φροσως.

Αν και κραταει ρολο - κλειδι, ολως περιεργως δεν αναφερεται στους τιτλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Στο επεισοδιο Ιστορια με προικα απο τη σειρα Τα παλιοπαιδα τ' ατιθασα, προσθεστε και το ονομα της Μιρκας Καλατζοπουλου στο ρολο της Φροσως. Αν και κραταει ρολο - κλειδι, ολως περιεργως δεν αναφερεται στους τιτλους.
Έτοιμο - σε ευχαριστούμε για την επισήμανση bambinella 100 :)
 
Παιδιά μου σε κάμποσα λήμματα της Νόρας όπως σε αυτό πχ http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BB%CE%B1_%CF%83%CF%84%CE%B7_%CE%BD%CF%8D%CF%87%CF%84%CE%B1 ,εχουν προστεθεί περιλήψεις που εγώ έχω φτιάξει στο http://clubs.pathfinder.gr/norabalsamiclub . Καλό θα ήταν να μπαίνει και το link από κατω για να διαφημίζεται και το club. Ευχαριστώ!!

Επίσης στη ΣΤΗΣΙΧΟΡΟΥ 73 κάποια στιγμή ανέλαβε σεναριογράφος ο Χρήστος Αντωνιάδης και σκηνοθέτης ο Δημήτρης Παπακωνσταντής αλλά δεν βλέπω πώς μπορώ να τους προσθέσω! Αν μπορεί κάποιος ας το κάνει! Εγώ πρόσθεσα άλλους 6 ηθοποιούς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια δεν ξερω αν πρεπει να προστεθει η κατα καποιο τροπο συμμετοχη της Αφροδιτης Γρηγοριαδου,λεπτομερειες εδω
 
Πίσω
Μπλουζα