RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Mandrake είπε:
Daredevil: Με συγχωρείς, ένα λεπτό... Για χρόνια ολόκληρα ήταν έτσι, μέχρι πριν μερικούς μήνες που το αλλάξατε! Εννοείς πως δε ξέρεις με ποιον τρόπο το αλλάξατε για να το επαναφέρετε;
Δεν το αλλάξαμε, Κώστα μου.... Έκανε αναβάθμιση. Και ναι μεν, μπορεί να λέει τι διορθώνει (ντεμέκ) η νέα έκδοση, αλλά δε λέει με ποιον τρόπο το κάνει και τί αρχεία πειράζει...

Mandrake είπε:
Tonytony: Έχεις προσέξει ότι η υπογραφή σου δείχνει αυτό: "ΣΓ΅Γ*Γ΄ΓʽãìΓʽΓ΄Γñ÷çò ΓΓ©ΓΓ°Γ?Γ©Γ* (1979) - Retromaniax" με ένα hyperlink, μάλιστα, που δεν οδηγεί πουθενά; :burn: Μήπως είναι κάποιου είδους "κώδικας" για τους μύστες του φόρουμ; :what:
Επειδή κοίταξα τα ποστ του Αντώνη και βλέπω ότι από κάτω δεν έχουν υπογραφή, πού το είδες αυτό για να το φτιάξω? :)
 
Α, οπότε έγινε αυτοματοποιημένα και δεν ήταν αλλαγή για δοκιμή! Επομένως η Βικιπαίδεια, η ξένη Wikipedia κτλ., είτε δεν έχουν περάσει το νέο αυτό update, είτε το έχουν επαναφέρει, που στη 2η περίπτωση σημαίνει ότι υπάρχει τρόπος να γίνει! Εντάξει τότε, Μαριάννα! Όποτε βρείτε χρόνο! Για την υπογραφή του TonyTony, μπορείς να δεις το post #1051 στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα. Έχει υπογραφή στην οποία βλέπω αυτό:

ΣáíôΓʽãìΓʽΓ΄Γñ÷çò ΓΓ©ΓΓ°Γ?éí (1979) - Retromaniax

http://www.retromaniax.gr
 
Δεν είναι υπογραφή αυτό που βλέπεις Mandrake. Eίναι κάποιο λίνκ (που δε λειτουργεί!)

Η υπογραφή θα δεις πως μπαίνει στα ποστ κάτω από μια ευθεία από τελείες
 
Και γιατί ο TonyTony έγραψε και τη σελίδα του retromaniax ακριβώς από κάτω; Έχω δει ότι συνήθως στα φόρουμ είναι μετά την ευθεία που μου λες, αλλά το από κάτω link του Retromaniax με μπέρδεψε. Όλα καλά λοιπόν! Μπορεί τώρα κάποιος να δει στην ταινία "Η Ζούγκλα Των Πόλεων" ('70) που πήγε η φωτογραφία κάτω αριστερά; Εάν δεν υπάρχει το αρχείο, πλέον (για κάποιο λόγο), θα πρέπει να το αφαιρέσουμε από το λήμμα. Μήπως δεν έχει μπει σωστά με την κατάληξή του; Μπορεί να βρεθεί αυτό; Βλέπω πως την είχε περάσει ο Νάσος, στις 17 Αυγούστου 2012. Σβήστηκε έκτοτε ή δεν περάστηκε ποτέ σωστά η ονομασία;
 
Kαλησπερα,εχω να προτεινω κ γω λιγες διορθωσεις ΚΥΡΙΩΝ τιτλων (ξερω πως γινεται αλλα πρεπει να το ξαναψαξω γιατι το χω ξεχασει)

Μισό μισό και λίγο από το άλλο --)Μισό μισό και λίγο απ' τ' άλλο a.k.a Δάσκαλε... που δίδασκες

Η ζωή αρχίζει στα σαράντα --)Η ζωή αρχίζει στα... -40.

Παντρέψτε με κι' ας κλαίω... --)Παντρέψτε με κι' ας κλαίω!..

Πορτοφολά αγάπη μου --)Πορτοφολά... αγάπη μου

ειναι ακριβεις τιτλοι των ταινιων οπως εμφανιζονται στους τιτλους αρχης της ταινιας,βασει των οποιων βγαινουν οι τιτλοι.
 
Cathy είπε:
Θόδωρος Σαραντόπουλος
Ο συγγραφέας κσι σκηνοθέτης Θόδωρος Σαραντόπουλος είχε σκηνοθετήσει την δεκαετία του ᾽80 την σειρά ᾽Πίσω απο τις μάσκες᾽ στην οποια έκανε μια απο τις πρώτες της εμφάνισεις η Ειρήνη Σκλήβα και μια σειρά ντοκιμαντέρ με θέμα τα ελληνικά μοναστήρια. Βαζω απλως τις πληροφοριες εδώ διότι δεν κατάφερα να τις προσθέσω στην RetroDB και ειδα πως το ονομα του απουσιαζει. Παλαιότερα, είχα δει αργά το βράδυ πως παιζοταν συχνά τα ντοκιμαντερ.
Ψάχνω να βρω παλιές εκκρεμότητες και μια απ' αυτές είναι ετούτη εδώ. Επειδή για τη σειρά ντοκιμαντέρ δε βρήκα κάποια στοιχεία, εάν έχεις, δώσε μας για να περάσουμε την/τις παραγωγή/παραγωγές στις οποίες αναφέρεται, στη βάση! Στην τηλεοπτική σειρά βλέπω απ' το ιστορικό πως ήταν ήδη περασμένος και πραγματικά δε ξέρω σε ποιο λήμμα είχες κοιτάξει...
 
Pharcyde είπε:
Kαλησπερα,εχω να προτεινω κ γω λιγες διορθωσεις ΚΥΡΙΩΝ τιτλων (ξερω πως γινεται αλλα πρεπει να το ξαναψαξω γιατι το χω ξεχασει)Μισό μισό και λίγο από το άλλο --)Μισό μισό και λίγο απ' τ' άλλο a.k.a Δάσκαλε... που δίδασκες

Η ζωή αρχίζει στα σαράντα --)Η ζωή αρχίζει στα... -40.

Παντρέψτε με κι' ας κλαίω... --)Παντρέψτε με κι' ας κλαίω!..

Πορτοφολά αγάπη μου --)Πορτοφολά... αγάπη μου

ειναι ακριβεις τιτλοι των ταινιων οπως εμφανιζονται στους τιτλους αρχης της ταινιας,βασει των οποιων βγαινουν οι τιτλοι.
Μην προτείνεις. Ελάχιστοι παλεύουμε πλέον και το ξέρεις. Εφόσον είσαι στην τροφοδοσία, έχεις τσεκάρει τους τίτλους αρχής και είναι έτσι, προχώρα το ο ίδιος! Δεύτεροι τίτλοι κτλ. σε όποιες έχουμε πληροφορία. Οι τηλεοπτικοί μπαίνουν δεύτεροι, σε VHS τρίτοι, σε DVD τέταρτοι, σε κάποια re-release σε DVD οι νέοι. Με αυτή τη σειρά διανεμήθηκαν συνήθως. Και στο τέλος μπαίνουν ως εναλλακτικοί εκείνοι που υπάρχουν στα εξώφυλλα και τις αφίσες, με τις όποιες παραμικρές διαφοροποιήσεις τους (εικαστικές και μη).
 
Mandrake είπε:
Μην προτείνεις. Ελάχιστοι παλεύουμε πλέον και το ξέρεις. Εφόσον είσαι στην τροφοδοσία, έχεις τσεκάρει τους τίτλους αρχής και είναι έτσι, προχώρα το ο ίδιος! Δεύτεροι τίτλοι κτλ. σε όποιες έχουμε πληροφορία. Οι τηλεοπτικοί μπαίνουν δεύτεροι, σε VHS τρίτοι, σε DVD τέταρτοι, σε κάποια re-release σε DVD οι νέοι. Με αυτή τη σειρά διανεμήθηκαν συνήθως. Και στο τέλος μπαίνουν ως εναλλακτικοί εκείνοι που υπάρχουν στα εξώφυλλα και τις αφίσες, με τις όποιες παραμικρές διαφοροποιήσεις τους (εικαστικές και μη).

Mandrake θα το χα ηδη φτιαξει,αλλα δεν θυμαμαι πως γινεται.

ψαχνω στα email μου οδηγιες που μου χες στειλει εσυ αν θυμαμαι καλα αλλα δεν τις βρισκω με τπτ.
 
Pharcyde είπε:
Mandrake θα το χα ηδη φτιαξει,αλλα δεν θυμαμαι πως γινεται.

ψαχνω στα email μου οδηγιες που μου χες στειλει εσυ αν θυμαμαι καλα αλλα δεν τις βρισκω με τπτ.
Σου στέλνω ξανά. Δεν είναι τίποτα!
 
Παιδια, δεν ξέρω αν το γράφω στο σωστο thread, αλλά επειδή ειδα "προσθήκη" σε λήμματα, θεώρησα οτι μάλλον εδω είναι.

Εχω μια προσθήκη, την οποια ανακάλυψα τυχαία βλεποντας την σειρά "Θα σε δω στο πλοίο" στο youtube.

H Kωνσταντίνα Μιχαήλ, ο Χρήστος Βαλαβανίδης και ο Περικλής Λιανός, είχαν παίξει στην σειρά "Θα σε δω στο πλοίο" σε δύο επεισόδια.

Συγκεκριμένα (οπως φαίνεται και απο το επίσημο κανάλι του Alpha που εχει ανεβάσει τα επεισόδια στο διαδίκτυο) έχουν παιξει στην σεζόν 2 στα επεισόδια


.Το αναφέρω γιατί δεν υπάρχει καταχωρημένο στα λήμματα ουτε των ηθοποιών, ουτε της σειράς.
 
Η πρώτη σαιζόν μήπως ξέρεις να μας πεις από πόσα επεισόδια αποτελείται; Ρωτάω για να φτιαχτεί πρόχειρα μια λίστα επεισοδίων (λέω "πρόχειρα" επειδή δεν έχουμε τις ακριβείς ημερομηνίες προβολής για κάθε επεισόδιο και προς το παρόν δε θα συμπεριλαμβάνονται) και να περαστούν και οι συντελεστές που λες.
 
Mandrake είπε:
Η πρώτη σαιζόν μήπως ξέρεις να μας πεις από πόσα επεισόδια αποτελείται; Ρωτάω για να φτιαχτεί πρόχειρα μια λίστα επεισοδίων (λέω "πρόχειρα" επειδή δεν έχουμε τις ακριβείς ημερομηνίες προβολής για κάθε επεισόδιο και προς το παρόν δε θα συμπεριλαμβάνονται) και να περαστούν και οι συντελεστές που λες.
Mandrake

ωστε να σε ανακατευθυνει το λινκ) βρίσκονται ολα τα επεισόδα της σειράς, και της 1ης και της 2ης σεζον, τα οποία τα έχει ανεβάσει το ίδιο το κανάλι Alpha στο διαδίκτυο ώστε να μπορει να τα βλεπει ο κόσμος free.Tα επεισόδια της 1ης σεζον έχουν το χαρακτηριστικό s1

s1 επεισόδιο 1,

s1 επεισόδιο 2,

s1 επεισόδιο 3 κλπ...

και τα επεισόδια που είναι στην 2η σεζον εχουν το χαρακτηριστικό s2

s2 επεισόδιο 1

s2 επεισόδιο 2

s3 επεισόδιο 3 κλπ...

Είναι όλα τα επεισοδια με τη σειρά, και της 1ης και της 2ης σεζον, και μάλιστα κάτω απο κάθε βίντεο υπάρχει μια μικρή περιγραφή του κάθε επεισοδίου. Επίσης μετά τους τίτλους αρχής, στην έναρξη καθε επεισόδιου, αναφερονται και τα ονοματα των ηθοποιών που παίζουν ως guests σε κάθε επεισόδιο. Δυστυχώς όμως δεν αναφερονται οι ακριβείς ημερομηνίες προβολής του κάθε επεισοδίου, γιατί το κανάλι ανέβασε συνολικά όλα τα βιντεο στο youtube το 2013.

Από ότι βλέπω τα επεισόδια της 1ης σεζόν είναι 35 (εχει ως τελευταίο βιντεο s1 επεισόδιο 35) και της 2ης σεζόν είναι 30 (έχει τελευταίο βιντεο s2 επεισόδιο 30)

Μια μικρή περίληψη των επεισοδίων 11 και 12 της 2ης σεζόν, επειδη τα είδα...

Σεζόν 2 Επεισόδιο 11

Ο καρδιολόγος Γιάννης Καραμπίνας (Χρήστος Βαλαβανίδης) προφασίζεται στην σύζυγο του Κάτια (Κωνσταντίνα Μιχαήλ) ιατρικό συνέδριο εκτός Αθηνών και ανεβαίνει στο πλοίο για κρουαζιέρα με την νεαρή ερωμένη του Νατάσσα (Αφροδίτη Αλ Σαλεχ), την οποία αναγκάζεται να παρουσιάσει ως σύζυγο καθώς προς μεγάλη του έκπληξη ο γιατρός του πλοίου (Γιάννης Μποσταντζόγλου) είναι παλιός γνωστός του.

Την ίδια ώρα όμως και η γυναίκα του η Κάτια, επωφελούμενη της απουσίας του συζύγου της και χωρίς να γνωρίζει το παραμικρό, ανεβαίνει και εκείνη στο πλοίο για κρουαζιέρα με τον εραστή της Νίκο Λεονάρδο (Περικλή Λιανό) τον οποίο συστήνει στην πλοιοκτήτρια φίλη της Μυρτώ Μαυρογιαλούρου (Χριστίνα Θεοδωροπούλου) ως τον γιατρό σύζυγο της.

Το βράδυ όμως οντας όλοι καλεσμένοι στο δείπνο των καπετάνιων Λεωνίδα (Γιώργου Παρτσαλάκη) και Χάρη (Τάσου Χαλκια) στο νυχτερινό κέντρο του πλοίου, η Κάτια βλέπει απο μακρια τον σύζυγο της και εξαφανίζεται προκειμένου να μην τον συναντήσει...

Σεζόν 2 Επεισόδιο 12

Παρότι η Κάτια (Κωνσταντίνα Μιχαήλ) προσπαθεί με κάθε τρόπο να αποφύγει τη συνάντηση με τον σύζυγο της Γιάννη Καραμπίνα (Χρήστο Βαλαβανίδη), μέσα από διάφορες κωμικές καταστάσεις που εξελίσσονται θα συναντηθούν τελικά την επομένη το πρωί όντας και παλι καλεσμένοι στο τραπέζι των καπετάνιων Λεωνίδα (Γιώργου Παρσταλάκη) και Χάρη (Τάσου Χαλκιά) για να πάρουν όλοι μαζί το πρωινό. Εκεί πλέον αποκαλύπτεται η αλήθεια, ποιοι είναι οι αληθινοί σύζυγοι και ποιοι οι εραστές, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει τρικούβερτος καυγάς ανάμεσα τους με τους δύο καπετάνιους να προσπαθούν ως "πυροσβέστες" να ηρεμήσουν τα πνεύματα…
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει φίλε μου και σ' ευχαριστώ πολύ! Θα τελειώσω με τη λίστα επεισοδίων που ξεκίνησα εχθές και θα περάσω τις πληροφορίες για τους τρεις αυτούς ηθοποιούς! Προσωπικά να ανοίξω λήμματα για επεισόδια δεν το βλέπω ακόμη, διότι εκκρεμεί σημαντική εργασία απ' τον τεχνικό μας και τη Διαχειριστική Ομάδα του φόρουμ, ώστε να καταλήξουμε με τον τρόπο που θα δομούνται και να αρχίσουμε να φτιάχνουμε οι τροφοδότες όσα τέτοια έχουν ανοιχτεί μέχρι σήμερα (για να προχωρήσουμε, έπειτα, από κει και πέρα...). Αλλά πες μου λίγο, κάτι. Εμείς έχουμε ότι η σειρά αποτελείται από 66 επεισόδια κι εσύ μας παρουσιάζεις 65. Είσαι απολύτως βέβαιος ότι τα έχεις όλα;

Παρακαλώ, να σβηστούν οι εξής φωτογραφίες: Εδώ, εδώ & αυτή εδώ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Εντάξει φίλε μου και σ' ευχαριστώ πολύ! Θα τελειώσω με τη λίστα επεισοδίων που ξεκίνησα εχθές και θα περάσω τις πληροφορίες για τους τρεις αυτούς ηθοποιούς! Προσωπικά να ανοίξω λήμματα για επεισόδια δεν το βλέπω ακόμη, διότι εκκρεμεί σημαντική εργασία απ' τον τεχνικό μας και τη Διαχειριστική Ομάδα του φόρουμ, ώστε να καταλήξουμε με τον τρόπο που θα δομούνται και να αρχίσουμε να φτιάχνουμε οι τροφοδότες όσα τέτοια έχουν ανοιχτεί μέχρι σήμερα (για να προχωρήσουμε, έπειτα, από κει και πέρα...). Αλλά πες μου λίγο, κάτι. Εμείς έχουμε ότι η σειρά αποτελείται από 66 επεισόδια κι εσύ μας παρουσιάζεις 65. Είσαι απολύτως βέβαιος ότι τα έχεις όλα;
Επειδή τωρα εχω αρχίσει και βλεπω τη σειρά (τυχαία το ανακαλυψα ψαχνοντας σειρές στο youtube για το Χρήστο Βαλαβανίδη), καθε επεισοδιο που θα βλεπω, θα σου στελνω σε pm τους ηθοποιους που παιζουν και τους ρόλους που εχουν...

Οσο για τα επεισοδια, σύμφωνα με το καναλι του alpha στο youtube, στην πρώτη σεζόν δίνει 35 και στην δεύτερη 30 = 65.

Μήπως -υποθέτω- το 66 επεισόδιο ήταν επεισόδιο backstages??? Δηλαδη "Θα σε δω στο πλοιο: πως γυρίστηκε η σειρά"?????? ήταν κατι που συνηθιζόταν τότε στις σειρές, μόλις τελειωνε μια σειρά να δείχνει έξτρα επεισόδιο για το πως γυριστηκε...στο youtube παντως στο επίσημο κανάλι του σταθμού, ολοκληρωνονται τα επεισοδια στο 65 (δηλαδη στο 30 επεισόδιο της Β σεζον)
 
Αν υπάρχει κάτι τέτοιο όπως λες, δεν προσμετράται στην αρίθμηση. Θα πρέπει να μπει ως αυτόνομη παραγωγή, ως τηλεταινία-ντοκιμαντέρ. Εάν ξέρεις κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις τηλεταινιών, πες μας να ενημερώσουμε τη βάση. Θα βοηθούσε η όποια σχετική πληροφορία. Σ' ευχαριστώ πολύ για την κόπο σου και περιμένω τα δεδομένα! :) Υποθέσεις μη γράφεις, όταν έρθει η ώρα τις παίρνουμε απ' το κανάλι σου. Αν και βλέπω ότι γράφεις πολλά και καλύτερα είναι να μη βάζουμε spoilers. Προτιμούμε περιλήψεις. Δε χρειάζεται να "πιάνει" το νόημα ο αναγνώστης για όλο το επεισόδιο. Θα το δούμε όταν με το καλό έρθει η ώρα...
 
Kambia είπε:
Στην τηλεοπτική σειρά "Πάθος" δεν είχαμε λάθος, απλώς η μοναδική ημερομηνία που έχουμε βρει μέχρι στιγμής για τη σειρά ήταν η πρεμιέρα. Κατά συνέπεια η "Δευτέρα" ήταν σίγουρη ως ημέρα προβολής και από κει και πέρα εκκρεμεί μία τεράστια λίστα επεισοδίων (όπου αν την είχαμε θα γνωρίζαμε και τις υπόλοιπες ημέρες). Έτοιμα! Με τις φωτογραφίες παραπάνω που ζήτησα να διαγραφούν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα