RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Προστέθηκε, Κατερινάκι! :)

Ευχαριστούμε!
 
Mandrake είπε:
Διόρθωση στα δικά μου...:

Αλέκος Τζανετάκος (έχει δύο αδερφές. Την τραγουδίστρια Κάση Τζανέτ και την, επίσης ηθοποιό, Νινή Τζανέτ)

Νινή Τζανέτ (έχει αδερφό τον, επίσης ηθοποιό, Αλέκο Τζανετάκο και αδερφή την τραγουδίστρια Κάση Τζανέτ)

Reckless (γεννήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 1988) (Το πραγματικό του όνομα είναι Θάνος Λαμπρόπουλος)

Και μερικά ακόμη..έτσι..για ανοίξει η όρεξη! :acoustic: (ή να κλείσει με τους διάφορους θανάτους που βλέπουμε...):

Μιχάλης Παπαδάκης (γεννήθηκε το 1905 και πέθανε το 1978) (Έχει αδερφή την, επίσης ηθοποιό, Ελένη Παπαδάκη)

Ελένη Παπαδάκη (Έχει αδερφό τον, επίσης ηθοποιό, Μιχάλη Παπαδάκη)

Νίκος Παπαδάκης (VI) (γεννήθηκε στις 23 Μαρτίου)

Γιώργος Παπαδάκης (IV) (γεννήθηκε στις 5 Φεβρουαρίου 1951) (έχει σύζυγο την πρώην δημοσιογράφο Τίνα Παπαδέλη)

Γιάννης Αποστολίδης (I) (γεννήθηκε το 1894 και πέθανε το 1974)

Γιάννης Αποστολίδης (II) (γεννήθηκε στις 12 Ιανουαρίου 1977)

Λάζος Τερζάς (το πραγματικό του όνομα είναι Λάζαρος Τερζανίδης)

Μαριάννα Μαυρέα (γεννήθηκε το 1961 και πέθανε στις 8 Μαρτίου 2007)

Κώστας Παληός (πέθανε στις 26 Δεκεμβρίου 1996)

Αντώνης Παραράς (γεννήθηκε στις 4 Ιουνίου 1967)

Γιώργος Φόρας (πέθανε στις 13 Ιουλίου 1996)

Αλίκη Θεοδωρίδου (πέθανε στις 8 Οκτωβρίου 1995)

Αλέξης Μπίστικας (γεννήθηκε το 1964 και πέθανε στις 29 Σεπτεμβρίου 1995)

Φανή Δρακοπούλου (γεννήθηκε στις 10 Απριλίου) (το βαΦτιστικό της όνομα είναι Φωτεινή Δρακοπούλου)

Βαλάντης (γεννήθηκε στις 16 Δεκεμβρίου) (το πραγματικό του όνομα είναι Αυγενικός Χρυσοβαλάντης)

Νίνα Λοτσάρη (γεννήθηκε στις 25 Ιουλίου 1974) (σύζυγός της είναι ο επιχειρηματίας Κωνσταντίνος Σκορδάλης)

Εύα Αντωνοπούλου (το πραγματικό της όνομα είναι Ευαγγελία Αντωνοπούλου)

Ηλίας Πανταζόπουλος (γεννήθηκε στις 22 Σεπτεμβρίου)

Μαριάντα Πιερίδη (γεννήθηκε στις 13 Ιουλίου)

Κλεοπάτρα Πατλάκη (γεννήθηκε στις 4 Νοεμβρίου)

Ντέσσυ Κουβελογιάννη (γεννήθηκε στις 20 Αυγούστου)

Χρήστος Λούλης (γεννήθηκε στις 10 Απριλίου)

Κυριάκος Βελόπουλος (γεννήθηκε στις 24 Νοεμβρίου)

Εβελίνα Παπούλια (πρώτος της σύζυγος είναι ο, επίσης ηθοποιός, Γιώργος Λιάντος, ενώ ο δεύτερός της σύζυγος είναι ο σκηνοθέτης Παναγιώτης Κράββας)

Γιώργος Λιάντος (υπήρξε ο πρώτος σύζυγος της, επίσης ηθοποιού, Εβελίνας Παπούλια)

Παναγιώτης Κράββας (είναι ο δεύτερος σύζυγος της ηθοποιού Εβελίνας Παπούλια)

Εβελίνα Παπαντωνίου (γεννήθηκε στις 7 Ιουνίου 1979)

Γιάννα Τερζή (γεννήθηκε στις 1 Δεκεμβρίου)

Αλεξία Καλτσίκη (γεννήθηκε στις 9 Σεπτεμβρίου 1976)

Νέστωρ Κοψιδάς (γεννήθηκε το 1975)

Μηνάς Ζώης (γεννήθηκε στις 18 Ιουλίου 1977)

Ευαγγελία Μουμούρη (γεννήθηκε στις 7 Μαϊου)

Φώτης Σπύρος (γεννήθηκε το 1975)

Γιάννης Χατζηγιάννης (γεννήθηκε το 1955)

Ελεάνα Παγουρά (το πραγματικό της όνομα είναι Ελεάνα Παγούρα)

Ηρώ Λεγάκη (γεννήθηκε το 1989)

Μαίρη Συνατσάκη (γεννήθηκε στις 27 Δεκεμβρίου 1983)

Δήμητρα Αλεξανδράκη (γεννήθηκε το 1990)

Πέτρος Ζαρκάδης (γεννήθηκε στις 28 Οκτωβρίου 1940)

Λευτέρης Παπαδόπουλος (III) (γεννήθηκε στις 26 Μαϊου)

Laura Narjes (γεννήθηκε στις 8 Αυγούστου 1990)

Γιώργος Τριανταφύλλου (I) (γεννήθηκε το 1944 και πέθανε στις 12 Απριλίου 2009)

Ανθή Γούναρη (Είναι σύζυγος του, επίσης ηθοποιού Κώστα Χατζόγλου και μαζί έχουν γιο τον τραγουδιστή Μιθριδάτη)

Κώστας Χατζόγλου (Έχει σύζυγο την, επίσης ηθοποιό, Ανθή Γούναρη και μαζί έχουν γιο τον τραγουδιστή Μιθριδάτη)

Μιθριδάτης (Πατέρας του είναι ο ηθοποιός Κώστας Χατζόγλου και μητέρα του η, επίσης ηθοποιός, Ανθή Γούναρη)

Κώστας Τύμβιος (γεννήθηκε το 1940)

Στέλλα Ζινευράκη (γεννήθηκε στις 24 Νοεμβρίου 1987)

Λένα Καλουτσάκη (γεννήθηκε στις 22 Απριλίου 1980)

Δήμητρα Στογιάννη (γεννήθηκε το 1982)

Μάνος Μαγιάτης (γεννήθηκε στις 25 Απριλίου)

Δήμητρα Λημνιού (γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 1982)

Μαρία Καμακάρη (γεννήθηκε στις 30 Νοεμβρίου 1983)

Γιώργος Χουλιάρας (γεννήθηκε στις 9 Ιουλίου 1978)

Ευγένιος Λαμπρινάκος (γεννήθηκε στις 22 Ιουνίου 1973)

Μάνος Πυροβολάκης (γεννήθηκε το 1963) (συμμετείχε στα δύο πρώτα άλμπουμ του μουσικού συγκροτήματος "Κινούμενα Σχέδια")

Valbona Coba (γεννήθηκε στις 3 Μαϊου 1975) (είναι Αλβανικής καταγωγής και πήρε τον τίτλο της Miss Albania το 1991)

Τάσος Μασμανίδης (γεννήθηκε το 1945)

Αγγελική Ηλιάδη (γεννήθηκε στις 16 Σεπτεμβρίου 1977)

Γιώργος Φουρνιάδης (γεννήθηκε το 1937)

Πέτρος Μπουσουλόπουλος (γεννήθηκε στις 22 Μαρτίου 1983)

Χριστίνα Γκορίτσα (γεννήθηκε στις 26 Δεκεμβρίου)

Γιάνκα Αβαγιανού (γεννήθηκε το 1949 στην Σλοβενία)

Βάλη Μαυρίδη (γεννήθηκε το 1986)

Στέλιος Ανεμοδουράς (γεννήθηκε στις 22 Μαϊου 1917 και πέθανε στις 6 Μαϊου 2000)

Ζακ Στεφάνου (γεννήθηκε στις 31 Ιανουαρίου 1984)

Τάσος Γιαννόπουλος (I) (έχει εγγονό τον συνονόματο, επίσης ηθοποιό, Τάσο Γιαννόπουλο (II))

Τάσος Γιαννόπουλος (II) (έχει παππού τον συνονόματο, επίσης ηθοποιό, Τάσο Γιαννόπουλο (I))

Ξένη Δράμαλη (γεννήθηκε το 1913)

Ρένα Βλαχοπούλου (έχει ξαδέρφη την, επίσης ηθοποιό και τραγουδίστρια, Μάγια Μελάγια. Ανιψιός της είναι ο ερμηνευτής Μάριος Φραγκούλης)

Μάγια Μελάγια (Έχει ξαδέρφη την, επίσης ηθοποιό και τραγουδίστρια, Ρένα Βλαχοπούλου)

Γιάννης Δραγασάκης (γεννήθηκε το 1947)

Γιάννης Μιχελάκης (γεννήθηκε στις 10 Απριλίου 1960)

Νίκος Μιχαλολιάκος (γεννήθηκε στις 11 Δεκεμβρίου 1957)

Κυριάκος Μητσοτάκης (γεννήθηκε τον Μάρτιο του 1968) (πατέρας του είναι ο πρώην πρωθυπουργός της Ελλάδας Κωνσταντίνος Μητσοτάκης και μητέρα του η Μαρίκα Μητσοτάκη) (είναι αδερφός της βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας Ντόρας Μπακογιάννη)

Ελευθέριος Βενιζέλος (I) (γεννήθηκε στις 23 Αυγούστου 1864 και πέθανε στις 18 Μαρτίου 1936) (γιος του είναι ο πρώην πρωθυπουργός της Ελλάδας Σοφοκλής Ε. Βενιζέλος)

Φώτης Κουβέλης (γεννήθηκε στις 3 Σεπτεμβρίου 1948)

Νίκος Ψυρούκης (γεννήθηκε το 1923 και πέθανε το 2003)

Κομνηνός Πυρομάγλου (γεννήθηκε το 1899 και πέθανε το 1980)

Κώστας Κωβαίος (γεννήθηκε το 1954 και πέθανε το 2004)

Βασίλης Μεσολογγίτης (γεννήθηκε το 1906 και πέθανε στις 30 Απριλίου 1988)

Τίμης Παρίσης (γεννήθηκε το 1959 και πέθανε στις 21 Απριλίου 2001)

Ειρήνη Νικολοπούλου (γεννήθηκε στις 16 Αυγούστου)

Ίνα Λαζοπούλου (γεννήθηκε στις 26 Νοεμβρίου) (Είναι Ελληνικής και Αμερικανικής καταγωγής. Έχει αδερφή την τραγουδίστρια Γεωργία Λαζοπούλου.)

Σωτήρης Ξενάκης (γεννήθηκε το 1966)

Μιλτιάδης Έβερτ (γεννήθηκε στις 12 μαϊου 1939 και πέθανε στις 9 Φεβρουαρίου 2011)

Γεώργιος Ράλλης (γεννήθηκε στις 26 Δεκεμβρίου 1918 και πέθανε στις 15 Μαρτίου 2006) (Το πλήρες όνομά του είναι Γεώργιος Ι. Ράλλης. Πατέρας του είναι ο πρώην πολιτικός και Μακεδονομάχος Ιωάννης Δ. Ράλλης, ενώ παππούς τους είναι ο πρώην πρωθυπουργός της Ελλάδας Δημήτριος Ράλλης)

Μανώλης Γλέζος (γεννήθηκε στις 9 Σεπτεμβρίου 1922) (είναι γνωστός και ως Μανόλης Γλέζος)

Γιάννης Κατέβας (γεννήθηκε στις 8 Οκτωβρίου 1950) (υπήρξε σύζυγος της, επίσης τραγουδίστριας, Τζίνας Σπηλιωτοπούλου)

Τζίνα Σπηλιωτοπούλου (υπήρξε σύζυγος του, επίσης τραγουδιστή, Γιάννη Κατέβα)
Τελείωσα και όσες εκκρεμότητες υπήρχαν απ' την Φανή Δρακοπούλου και κάτω, με κάποιες επιπλέον πληροφορίες που βρέθηκαν.
 
Ξέρω ότι η σειρά Διαπλεκόμενοι δενάπτεται του φόρουμ αλλά θέλω τη βοήθειά σας σε κάτι. Το STAR στο youtube ανέβασε όλα τα επεισόδια της σειράς και φυσικά δεν ταιριάζουν με τις σημειώσεις μου! :) Έχουμε Γενάρη-Μάη 1997 58 επ., 1998-1999 30 επ. κλπ. Εγώ αναρωτιέμαι την περίοδο 1997-1998 δεν έπαιξε καθόλου η σειρά αυτή; Ξέρεικανείς να μου απαντήσει; Στη βάση μας γράφουμε ότι την περίοδο 1997-1998 έχουμε τον τίτλο Διαπλεκόμενοι. Άλλο η "άνοιξη 1997" και άλλο η περίοδος 1997-1998 που ξεκινάει Οκτώβρη 1997. Τι λάθος έχει γίνει; :(

Επίσης: Dr Τζούλια και μΙς Χάιδω. Παντού το βρίσκω 1994-1995 και μόνο το STAR στα βίντεο στο Youtube γράφει ημερομηνία προβολής Οκτώβρη 1995 (δλαδή 1995-1996). Ποιο είναι το σωστό;

Επίσης η σειρά Δακρυσμένα φεγγάρια είναι 10 και όχι 15 επεισόδια. Το έχω ψάξει παντού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr Τζούλια και μΙς Χάιδω. Παντού το βρίσκω 1994-1995 και μόνο το STAR στα βίντεο στο Youtube γράφει ημερομηνία προβολής Οκτώβρη 1995 (δλαδή 1995-1996). Ποιο είναι το σωστό; :(
 
Να σου πω την αλήθεια δεν εμπιστεύομαι και πολύ τις official σελίδες των καναλιών. Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει λάθη στην σελίδα του ΑΝΤ1 (στην "Ανατομία Ενός Εγκλήματος"), άπειρα λάθη με ημερομηνίες στο πρώην "Ψηφιακό Αρχείο Της ΕΡΤ" και κάποια έτη σε εκπομπές, στο youtube κανάλι του Star. Δεν αποκλείεται και σ' αυτήν να υπάρχει λάθος. Την ημερομηνία προβολής πρέπει να την είχα περάσει εγώ και δεν ήταν από τηλεπεριοδικά, αλλά απ' το βιβλίο του Στάθη Βαλούκου. Κι εκείνος έχει κάνει τα λαθάκια του, βέβαια, αλλά εφόσον υπάρχει ημερομηνία με ακρίβεια, είναι εύκολο να διασταυρωθεί από κάποιον που έχει τηλεπεριοδικά του '94, φαντάζομαι. Νομίζω πως δεν υπάρχει διαδικτυακό αρχείο εφημερίδας με πρόγραμμα τηλεόρασης που να καλύπτει το έτος αυτό...

Στην σειρά "Δακρυσμένα Φεγγάρια" διόρθωσα σε 10 επεισόδια, όπως αναφέρεις, μέχρι αποδείξεως του ενάντιου.

"Οι Διαπλεκόμενοι" δεν άπτεται του φόρουμ, αλλά άπτεται της βάσης και το thread εδώ είναι γι' αυτήν! Ο αριθμός επεισοδίων που έχει η βάση όντως πρέπει να είναι λάθος, γιατί για 4 σαιζόν μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα... Ενδεχομένως οι πληροφορίες σου να είναι πιο σωστές. Και την περίοδος '97-'98 δεν αποκλείεται να είχε σταματήσει η σειρά, γι' αυτό και στον 4ο κύκλο αναφέρει ο Νάσος ότι ξαναπήρε τον πρώτο της τίτλο η σειρά! Ενδεχομένως, δηλαδή, να μιλάμε για νέα παραγωγή και να χρειάζεται να μπει σε ξεχωριστό λήμμα.

Διόρθωσα τα "Νίκος Νικολαϊδης" μιας και παρέπεμπαν στο συγκεντρωτικό λήμμα. Για όσα δεν ήμουν σίγουρος ποιος απ' όλους είναι, ακολούθησα την γνωστή μέθοδο του να ακολουθεί ερωτηματικό σε παρένθεση. Επίσης διόρθωσα ένα "Νίκος Μαστοράκης" που είχε ξεμείνει κι αυτό να οδηγεί στο συγκεντρωτικό λήμμα. Εδώ παρατηρείται το εξής πρόβλημα. Φωτογραφία ενός μουσικού Νίκου Μαστοράκη που βρήκα, θεώρησα πως είναι του "Νίκος Μαστοράκης (IV) που είναι συνθέτης, αλλά στον θεατρικό σκηνοθέτη "Νίκος Μαστοράκης (III)" έχουν ήδη περαστεί δύο φωτογραφίες απ' το ίδιο άτομο που βρήκα ως μουσικό! Η Lass πέρασε την πρώτη φωτογραφία του "Νίκος Μαστοράκης (III)" και ο Νάσος την δεύτερη, οπότε ας τσεκάρουν για σιγουριά αν αυτός που απεικονίζεται είναι όντως ο θεατρικός συγγραφέας και δεν έχει σχέση με μουσική!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρά ξεκίνησε στις 4/10/1994. Η ημερομηνία προβολής επιβεβαιώνεται από το αρχείο της "Καθημερινής".

Τώρα το λάθος του Mandrake είναι ότι επανειλλημένα σβήνει τον εναλλακτικό τίτλο "Δόκτωρ Τζούλια και Μις Χάιδω". Και όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο για κάποιον που κάνει αναζήτηση για τη σειρά να σκεφτεί εξ αρχής ότι πρέπει να την αναζητήσει ως Dr Τζούλια αφού αν πληκτρολογήσει Δόκτωρ Τζούλια δεν εμφανίζεται απολύτως τίποτα. Σκεφθείτε ότι δυσκολεύομαι ακόμα και εγώ να την βρω γρήγορα.

Μπορεί λοιπόν ο εναλλακτικός τίτλος να μην υπάρχει αλλά ότι μπορεί να βοηθήσει στην αναζήτηση δεν το διαγράφουμε
 
Έχω την εντύπωση ότι όταν το γράφουμε στο "Trivia", το εμφανίζει στα αποτελέσματα της αναζήτησης.....

Μήπως να τα γράφαμε εκεί σε τέτοιες περιπτώσεις?
 
nasos kolias είπε:
Η σειρά ξεκίνησε στις 4/10/1994. Η ημερομηνία προβολής επιβεβαιώνεται από το αρχείο της "Καθημερινής".Τώρα το λάθος του Mandrake είναι ότι επανειλλημένα σβήνει τον εναλλακτικό τίτλο "Δόκτωρ Τζούλια και Μις Χάιδω". Και όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο για κάποιον που κάνει αναζήτηση για τη σειρά να σκεφτεί εξ αρχής ότι πρέπει να την αναζητήσει ως Dr Τζούλια αφού αν πληκτρολογήσει Δόκτωρ Τζούλια δεν εμφανίζεται απολύτως τίποτα. Σκεφθείτε ότι δυσκολεύομαι ακόμα και εγώ να την βρω γρήγορα.

Μπορεί λοιπόν ο εναλλακτικός τίτλος να μην υπάρχει αλλά ότι μπορεί να βοηθήσει στην αναζήτηση δεν το διαγράφουμε
Το πρόβλημα λύθηκε με το "Δόκτωρ Τζούλια". Αν έδινε κάποιος σκέτο "Χάιδω" θα τον πάει στην κινηματογραφική ταινία του '67, οπότε με τα υπόλοιπα δεν τίθεται θέμα. Καλό είναι να κρατάμε τις σωστές πληροφορίες στην σελίδα της παραγωγής και από λήμματα με ανακατεύθυνση, όσα θέλεις. Και στο trivia λάθος θα ήταν να αναφέρεται, ενώ αν έμπαινε έτσι ένας ξέμπαρκος τίτλος, θα αναρωτιόταν ο αναγνώστης γιατί να είναι εκεί εφόσον δεν λέει κάτι... Καλύτερα με επιπλέον ανακατευθύνσεις σε τέτοιους μυστήριους τίτλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Τζοϋς Ευειδη συμμετειχε και στη σειρα "Σταυρωση χωρις Ανασταση" ως Λολα

attachment.php


tzois.JPG
 
D@redevil είπε:
Το 'πιασα το υπονοούμενο, κοπελιά! :D
Θα το φτιάξω αύριο!.....

Ευχαριστώ! :flower:

[edit] Έτοιμη και η Υβόνη! :)
Έφτιαξα το λήμμα της ταινίας "Martha" ('67), όπου αφαίρεσα απ' τα trivia κάθε ηθοποιού την συμμετοχή αυτή και τους πρόσθεσα όλους στο λήμμα της ταινίας. Κανονικά αν έχουμε ονόματα Ελλήνων ηθοποιών να αναγράφονται σε Greeklish στους τίτλους, πρέπει να τα αναφέρουμε στα επιμέρους προφίλ των ηθοποιών αυτών. Θα το κάνω κάποια στιγμή που θα δω τους τίτλους αρχής. Ξεκίνησα να περνάω κάποιες αρκετά σημαντικές πληροφορίες (κατά τη γνώμη μου) στα προφίλ διαφόρων προσώπων, όπως τον τόπο γέννησης, τον τόπο καταγωγής, τον τόπο θανάτου και αν είναι γνωστός ο τόπος διαμονής, ο χώρος ταφής (σε περίπτωση που κάποιος μας έχει "αφήσει"...) ή το αίτιο θανάτου. Δυστυχώς γίνεται ο κακός χαμός και θα πάρει μήνες να ολοκληρωθεί κάτι τέτοιο... Λείπουν πολλές χιλιάδες βιογραφικά, αλλά τουλάχιστον τέτοια στοιχεία, κατά την άποψή μου, είναι καλό να υπάρχουν. Απαντούν σε ερωτήματα πολλών φίλων που ασχολούνται με τον Ελληνικό Κινηματογράφο, την τηλεόραση και το βίντεο. Ας υπάρχει κι εδώ συγκεντρωμένο, λοιπόν, ότι μπορεί να βρεθεί.

stakovios είπε:
Παρατήρησα ότι δεν έχουμε λήμμα για τη Μάρα Μαρτίνι, σκηνογράφο και ενδυματολόγο στις "Τρεις Χάριτες".
Πολλές πληροφορίες για τη σειρά του 1981 "Λούμπεν"εδώ
Η Μάρα Μαρτίνι έχει, πλέον, λήμμα. Το έφτιαξε η Lass. Για το "Λούμπεν" βλέπω πως δεν έγινε κάτι, οπότε θα το αναλάβω ο ίδιος. Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νάσο αν το διαβάζεις, ελευθέρωσε χώρο στα μηνύματα σου γιατί δε μπορώ να σου στείλω.
 
Νάσο, προσπαθώ εδώ και μέρες να σου στείλω κάποιο pm αλλά είσαι γεμάτος. Άδειασε κάποια απ' τα μηνύματά σου σε παρακαλώ για να επικοινωνήσω, αλλιώς στείλε μου ξανά το e-mail σου γιατί πάει καιρός και δεν το βρίσκω...
 
Mandrake δοκίμασε να του αφήσεις μήνυμα επισκέπτη στο προφίλ του :)

Τα off topic θα καθαριστούν το βραδάκι
 
Απλά κι εκεί πέρα δε μπορεί να τα σβήσει ο άλλος μετά, γι' αυτό το έβαλα εδώ... Εντάξει, θα του "σφυρίξω" εκεί μπας και το δει.
 
Πρέπει να προσεχθεί λίγο το θέμα με τα συγκεντρωτικά λήμματα ορισμένων ονομάτων ηθοποιών.

Π.χ. στο λήμμα της Μαρίας Κωνσταντάκη ΙΙ δεν αναφέρονται οι συμμετοχές της στο Με τα παντελόνια κάτω και Γυναίκες στα πρόθυρα νευρικής κρίσης (2011) αλλά υπάρχει παραπομπή στο συγκεντρωτικό λήμμα Μαρία Κωνσταντάκη
 
[edit]

Gifra είπε:
Πρέπει να προσεχθεί λίγο το θέμα με τα συγκεντρωτικά λήμματα ορισμένων ονομάτων ηθοποιών.
Π.χ. στο λήμμα της Μαρίας Κωνσταντάκη ΙΙ δεν αναφέρονται οι συμμετοχές της στο Με τα παντελόνια κάτω και Γυναίκες στα πρόθυρα νευρικής κρίσης (2011) αλλά υπάρχει παραπομπή στο συγκεντρωτικό λήμμα Μαρία Κωνσταντάκη
Είναι διαφορετικές ηθοποιοί? Αν ναι, πού πρέπει να καταχωρηθούν οι ταινίες που αναφέρεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την Μαρία Κωνσταντάκη την διόρθωσε ο Νάσος. Απλά δεν το ανέφερε εδώ. Ευχαριστούμε Gifra!

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ προβληματιζόμουν μήνες τώρα, αλλά πρέπει να είναι η ίδια ταινία. Έχεις δίκιο! Ωστόσο έχουμε παραγωγές του '88 και του '89 στα λήμματα αυτά και εγώ στο αρχείο μου με τις ταινίες που αναζητώ, την έχω ως παραγωγή του '86. :burn: Σε περίπτωση συγχώνευσης από κάποιον, να σημειωθεί ότι ο τίτλος "Τρελλοκομείο Η "Ελλάς"" είναι και ο πρωτότυπος. Το '86 που έχω μου φαίνεται πιο απίθανο, βέβαια, γιατί έτσι θα είχαμε 4 χρόνια μέχρι την τηλεοπτική σειρά του ΑΝΤ1 "Αστυνόμος Θανάσης Παπαθανάσης" ('90-'92?)!
 
Πίσω
Μπλουζα