RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Αυτή την εντύπωση έχω και γω,πως ήταν συνωνυμία
Είμαστε σε διαδικασία ξεκαθαρίσματος των Αντωνηδων Αντωνίου. Είναι πολλοί η αλήθεια είναι. Θα βοηθούσε αν ξέρει κανείς ποιο ρόλο κάνει στην ταινία του 60 ο Αντώνης Αντωνίου.

Ξέρει κανείς αν η Μαρίκα Μηλιαδου που παίζει στις ταινίες του Μιχαήλ Μιχαήλ του Μιχαήλ πχ εδώ https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_Μιχαήλ_δεν_έχει_ψιλά

Είναι το ίδιο πρόσωπο με τη Μαρίκα Ανθοπουλου, τη μαμά δλδ του Τάκη Μηλιαδη;
Και για να απαντήσω κ στη δική μου απορία μη μπει άδικα κανείς στον κόπο να το ψάξει, όχι δεν είναι αυτή, είναι η κουνιαδα της απ ότι βρήκαμε
 
Είμαστε σε διαδικασία ξεκαθαρίσματος των Αντωνηδων Αντωνίου. Είναι πολλοί η αλήθεια είναι. Θα βοηθούσε αν ξέρει κανείς ποιο ρόλο κάνει στην ταινία του 60 ο Αντώνης Αντωνίου.


Και για να απαντήσω κ στη δική μου απορία μη μπει άδικα κανείς στον κόπο να το ψάξει, όχι δεν είναι αυτή, είναι η κουνιαδα της απ ότι βρήκαμε
την είδα αρκετές φορές αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιός είναι ο Αντωνίου σε αυτή την ταινία οπότε δυσκολεύει το πράγμα.Πήγε αρχικά το μυαλό μου σε έναν σε έναν νεαρό με στολή στρατιώτη αλλά όπως τον είδα καλύτερα δεν πρέπει να είναι αυτός.Παραθέτω και ένα στιγμιότυπο με αυτόν που λέω:printscreen.png
 
την είδα αρκετές φορές αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιός είναι ο Αντωνίου σε αυτή την ταινία οπότε δυσκολεύει το πράγμα.Πήγε αρχικά το μυαλό μου σε έναν σε έναν νεαρό με στολή στρατιώτη αλλά όπως τον είδα καλύτερα δεν πρέπει να είναι αυτός.Παραθέτω και ένα στιγμιότυπο με
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει καμία περίπτωση αυτός που βλέπουμε να είναι το ίδιο πρόσωπο με αυτόν
 
την είδα αρκετές φορές αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιός είναι ο Αντωνίου σε αυτή την ταινία οπότε δυσκολεύει το πράγμα.Πήγε αρχικά το μυαλό μου σε έναν σε έναν νεαρό με στολή στρατιώτη αλλά όπως τον είδα καλύτερα δεν πρέπει να είναι αυτός.Παραθέτω και ένα στιγμιότυπο με αυτόν που λέω:Προβολή συνημμένου 215918


οχι δεν ειναι αυτος,κολλησα και δεν θυμαμαι πως τον λενε αλλα δεν ειναι ο αντωνιου
 
Αυτή την εντύπωση έχω και γω,πως ήταν συνωνυμία
Τελικά δεν είναι λάθος. είναι ο Αντωνίου της Μουρμούρας ο ηθοποιός που παίζει στην ταινία κ η πληροφορία στη βάση είναι σωστή.

Την πρώτη μου ταινία την έκανα το 1961. Έπαιξα τότε σε ηλικία 16 ετών…
 
Γνωρίζει κανείς αν η ηθοποιός Βάσω Μεριδιώτου έπαιζε σε παιδικό θέατρο ως έφηβη; Έχουμε μια Βασιλική Μεριδιώτου σε παράσταση του 1950 εδώ. Απ ότι βλέπω είναι γεννημένη το 1933 αλλά η παράσταση είναι παιδική οπότε υποθέτω μπορεί να είναι κ αυτή
 
Έχω παρατηρήσει ότι διάφορα links από το Retromaniax προς το RetroDB δε λειτουργούν πια γιατί έχουν αλλάξει οι σελίδες εκεί. Αλλάζω ότι πετύχω, αλλά καλό είναι να ρίξετε κι εσείς μια ματιά.

Oύτε το αντίστροφο ισχύει. Φτιάχνονται σιγά σιγά τα 1000 links+ από το RetroDB προς το Retromaniax, αλλά χρειάζεται πιο συλλογική δουλειά για να τελειώσει σε εύλογο χρόνο. Όποιος θέλει και μπορεί να βοηθήσει για το 2ο ας στείλει pm να το δρομολογήσουμε.
 
Βλέπω στη βάση πως ο ηθοποιός Περικλής Χριστοφορίδης "είναι 7ος στη λίστα με τις συμμετοχές στον Ελληνικό Κινηματογράφο με 128 συμμετοχές".

Ξέρει κανείς μήπως πρόκειται για λάθος; Προηγούνται δηλαδή σε συμμετοχές άλλοι 6; Ποιοι είναι;
 
Βλέπω στη βάση πως ο ηθοποιός Περικλής Χριστοφορίδης "είναι 7ος στη λίστα με τις συμμετοχές στον Ελληνικό Κινηματογράφο με 128 συμμετοχές".
Ξέρει κανείς μήπως πρόκειται για λάθος; Προηγούνται δηλαδή σε συμμετοχές άλλοι 6; Ποιοι είναι;
Δεν ξερω ποιοι ειναι οι υπολοιποι εξι, αλλα πρωτος απο ολους ειναι ο Λαυρεντης Διανελος.
 
Το σπίτι με τα πιάτα είναι στη λίστα?
 
Γνωρίζει κανείς αν αυτός ο ηθοποιός 120px-Nikosdeloudis.jpg
εμφανίζεται στην ταινία

ΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑ;;

 
Ξέρει κανείς αν οι δύο κυρίες, οι ηθοποιοί Γιάνκα Αβαγιανού & Λόισκα Αβαγιανού έχουν κάποια συγγένεια; Υποθέτω πως πρέπει να είναι συγγενείς και κοντινές συγγενείς κιόλας αλλά δε μπορώ να το διασταυρώσω
 
Ξέρει κανείς αν οι δύο κυρίες, οι ηθοποιοί Γιάνκα Αβαγιανού & Λόισκα Αβαγιανού έχουν κάποια συγγένεια; Υποθέτω πως πρέπει να είναι συγγενείς και κοντινές συγγενείς κιόλας αλλά δε μπορώ να το διασταυρώσω
Εχω διαβασει πως ειναι αδελφες.
 
στο λήμμα "Γιάννης Οικονομίδης" υπάρχει μια σύγχυση ανάμεσα στον γνωστό ελληνοκύπριο σκηνοθέτη του Σπιρτόκουτου (ο οποίος όμως εμφανίζεται σε κάποιες ταινίες και ως ηθοποιός σε μικρούς ρόλους) και σε κάποιον ηθοποιό Γιάννη Οικονομίδη.Ακόμη και σε βιντεοκασέτα των 80ς είναι περασμένο το όνομα του σκηνοθέτη:


δηλαδή στο σημείο που στην retro db λέει "Ελληνικές σειρές που έχει παίξει",ο σκηνοθέτης Οικονομίδης δεν έχει παίξει σε καμία από αυτές που αναφέρονται,στις "Ελληνικές κινηματογραφικές ταινίες που έχει παίξει" είναι λάθος η συμμετοχή στον "Καλύτερο μου φίλο", ενώ τέλος στις "Ελληνικές βιντεοταινίες που έχει παίξει" είναι άλλος Γιάννης Οικονομίδης και όχι ο σκηνοθέτης του "Σπιρτόκουτου".
έκατσα μια μέρα και έγραψα την φιλμογραφία του Γιάννη Οικονομίδη (όσα πιο πολλά μπόρεσα) και αν μπορείτε να το διορθώσετε.Υπάρχουν αρκετά λάθη στην retro db που τον μπερδεύουν με κάποιον ηθοποιό λόγω συνωνυμίας.Έφτιαξα αυτό το σχέδιο με τις ταινίες που έχει σκηνοθετήσει και πάιξει σε μικρούς ρόλους ως ηθοποιός:

Γιάννης Οικονομίδης

Ημερομηνία γέννησης:1967 Λεμεσός Κύπρος

-Τηλεοπτικές σειρές στις οποίες έχει παίξει:

(δεν έχει παίξει σε καμιά τηλεοπτική σειρά)

- Κινηματογραφικές ταινίες τις οποίες έχει σκηνοθετήσει:

Επεισόδιο (1989) (μυθοπλασία μικρού μήκους)

Καλημέρα νύχτα (1990) (ντοκιμαντέρ μικρού μήκους)

Σταδιακή βελτίωση του καιρού (1992) (μυθοπλασία μικρού μήκους)

Μόνο μυρίζοντας γιασεμί (1995) (ντοκιμαντέρ μικρού μήκους)

Η ζωή που θα 'θελες (1995) (ντοκιμαντέρ μεσαίου μήκους)

Σπιρτόκουτο (2002)

Η ψυχή στο στόμα (2006)

Μαχαιροβγάλτης (2010)

Το μικρό ψάρι (2014)

Η μπαλάντα της τρύπιας καρδιάς (2020)


-Κινηματογραφικές ταινίες που έχει παίξει:

Γκοντ/Μπαζ (2000 ταινία μικρού μήκους)

Kι αν φύγω θα ξανάρθω (2005)

Αγρύπνια (2005)

Ισοβίτες (2008)

Κάθαρση (2009)

Wasted Youth (2011)

Χαμένο Κορίτσι (2012)

Suntan (2014)

Μαζί ή τίποτα (Αus Dem Nichts) (2017 γερμανική ταινία του Fatih Akin)

Όλα για όλα (2018)

Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος, αλλά πρέπει να µιλήσουµε για κάτι πολύ σοβαρό (2019)

Πρόστιμο (2020)

*επίσης εμφανίζεται στο ντοκιμαντέρ για το έργο του Νίκου Νικολαϊδη "Σκηνοθετώντας την κόλαση" (2011)


-Eκπομπές στις οποίες έχει κάνει την σκηνοθεσία :


H τέχνη της φωτογραφίας (1996 -ντοκιμαντέρ ΕΤ2 σε 13 επεισόδια)

πηγές λίστας: www.retrodb.gr
www.shortfilm.gr
www.imdb.com
www.cine.gr
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορεί κανείς να μας πει αν αυτή η ηθοποιός


Είναι η μικρή που παίζει την υπηρέτρια του Διαμαντόπουλου στην Τελευταία Αποστολή που τρώει το ξύλο απ τους Γερμανούς; Στην ταινία στους τίτλους γράφεται ως Σοφή Λιλα αλλά ο Λαζαρίδης γράφει πως το όνομα της ηθοποιού είναι Σοφή Λαμπράκη. Είναι η ίδια λέτε;
 
Στα προφίλ των ηθοποιών Κική Δαλάκου και Νίκου Σπυριδωνάκου, οι φωτογραφίες είναι άλλων ηθοποιών. Η Κική Δαλάκου είναι η υπάλληλος του Παπαγιαννόπουλου και ο Νίκος Σπυριδωνάκος είναι ο υπάλληλος του Ο.Τ.Ε., που ρυθμίζει το τηλέφωνο του Γκιωνάκη.
Στις φωτογραφίες του προφίλ της Κικής Δαλάκου, η αριστερή είναι της Μαρίας Γιουρούση και η δεξιά άλλης ηθοποιού.
 
Πίσω
Μπλουζα