RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Ο συμπαθης μυστακιοφορος Αντώνης Αντωνίου (I) που εγινε ευρυτερα γνωστος απο τη Μουρμουρα, αναφερεται στο προφιλ του οτι συμμετειχε στο Κοκκινο Δωματιο. Μαλιστα σε εκεινα τα λημματα αναφερεται ως "Παρουσιαστης". Προσωπικα δεν τον θυμαμαι να εχει συμμετασχει σε αυτη τη σειρα, και βεβαια το παρουσιαστικο του δεν ειναι καταλληλο για να υποδυθει καποιον παρουσιαστη. Αντιθετως, σε οποια επεισοδια υπηρχε καποιο "δελτιο" ειδησεων, παντα ηταν ο ιδιος, σχετικα αγνωστος, νεος ηθοποιος του οποιου ομως δεν ξερω το ονομα, αλλα λογικο να υποθεσουμε οτι λεγοταν κι αυτος Αντωνης Αντωνιου, εξ ου και η συγχυση.

Υπαρχει ενας Αντώνης Αντωνίου (IV) που πιθανον (κατα 70%, γιατι μοιαζει αλλα οχι πολυ) να ειναι ο εν λογω "παρουσιαστης".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγνωμη, δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. Τι αναφερεται στη βαση; Ποια βαση;
Εννοεί στη retrodb βάση!

Αυτό που αναγράφεται από πάνω: Επεισόδια σειρών μυθοπλασίας & εκπομπών στα οποία συμμετείχε ή παρουσίαζε:

δε σημαίνει πως ο ηθοποιός ήταν παρουσιαστής. Γι αυτό διαχωρίζεται σε συμμετείχε ή παρουσίαζε. Επειδή μιλάμε για τηλεοπτικά προγράμματα κι οι ηθοποιοί μπορούν να έχουν και τους δύο ρόλους. Σε ότι αφορά τον Αντωνίου συμμετείχε δεν παρουσίαζε. Άλλωστε το Κόκκινο Δωμάτιο ήταν σειρά όχι εκπομπή.

Στο σύνδεσμο που σου δίνει ο james1980 βγαίνει το συγκεκριμένο επεισόδιο στο οποίο απ ότι βλέπω υπάρχει κι η φωτογραφία του ηθοποιού οπότε δε μπορεί να μιλάμε για λάθος. https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_Κόκκινο_Δωμάτιο:_1965
Απ όσο γνωρίζω η σειρά «Κόκκινο Δωμάτιο» έχει περαστεί υποδειγματικά από τα παιδιά στη βάση κι υποθέτω οτι και στα υπόλοιπα επεισόδια που είναι περασμένος ο ηθοποιός έχει όντως παίξει. Φυσικά μπορεί κάπου να υπάρχει λαθάκι κι αν το εντοπίσεις ασφαλώς να το επισημάνεις.

* Το λάθος που βλέπω εγώ είναι στο βιογραφικό του Αντωνίου αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :)
 
@Rakeesh

Λοιπόν άκυρο. Έψαξα λίγο και απ ότι καταλαβαίνω μιλάς για το επεισόδιο: https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_Κόκκινο_Δωμάτιο:_Ο_Αδελφός_μου_ο_Σοσιαλιστής

Πρέπει όντως να είναι ο Αντωνίου (IV) . Θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα.
:thanks:

Για πειτε λοιπόν συμφορουμίτες.. είναι αυτός ο ηθοποιός κι αυτός εδώ https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αντώνης_Αντωνίου_(IV)
το ίδιο πρόσωπο;


1597666191602.png




.... συνεχίζω ψάχνωντας... στο επεισόδιο 1965 απ ότι βλέπω τώρα παίζουν κι οι δύο Αντώνηδες Αντωνίου :)
Θα τα ξεμπλέξουμε !
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είστε φοβεροί και οι τρεις σας που τον εντοπίσατε! Η φωτογραφία από το "Μάλιστα Σεφ" είναι 7 χρόνια μετά, παρόλα αυτά δεν είναι εκείνος... Το λήμμα με το καστ είχε δημιουργηθεί από τον Νάσο και άλλαξα ο ίδιος το όνομα στο "I" στις 3 Απριλίου 2011, όταν έφτιαξα το συγκεντρωτικό λήμμα και έπρεπε να αλλάξω το όνομα του γνωστού ηθοποιού. Έχει περαστεί υποδειγματικά φίλη Λένα η σειρά αυτή απ' την άποψη ότι έτσι πρέπει να είναι κάθε λήμμα τηλεοπτικής σειράς, ολοκληρωμένο πλέον! Από κει και πέρα ενδέχεται να υπάρχουν λάθη, όπως σε οποιαδήποτε άλλη παραγωγή, αλλά εδώ είμαστε για να τα διορθώσουμε! :)

Στην "IMDB" έχουν περισσότερους "Αντώνηδες", μεταξύ άλλων 2 ηθοποιούς που δεν έχουμε και έναν μουσικό συνθέτη. Κι αυτό επειδή έχουν παίξει σε ταινίες μικρού μήκους, όπου μας λείπουν χιλιάδες. Ο Αντώνης Αντωνίου λοιπόν που αναζητάμε είναι αυτός εδώ, ο οποίος φαίνεται πως στην ίδια σειρά αλλά και γενικότερα είναι βοηθός σκηνοθέτη και η "IMDB" δείχνει πως είχε αυτό τον ρόλο σε όλα αυτά τα επεισόδια του "Κόκκινου Δωματίου" ως τηλεοπτικός παρουσιαστής πλην ίσως του "1965" όπου παίζει ο γνωστός. Εδώ υπάρχει ένα άλλο πρόβλημα βέβαια... Μπορεί να μας πει ο @Rakeesh εάν υπάρχει και σε 2ο επεισόδιο ως τηλεοπτικός παρουσιαστής ο συγκεκριμένος; Παρακολουθείς τη σειρά; Διότι τον 1ο Αντώνη Αντωνίου, ΔΕΝ τον έχει η "IMDB" καθόλου να παίζει σε αυτή τη σειρά και το ότι εμφανίζεται αποδεικνύεται από τη φωτογραφία, όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω! Στην "IMDB" λοιπόν πέρασαν μεν την πληροφορία του βοηθού σκηνοθέτη ως ηθοποιού, στο συγκεκριμένο επεισόδιο θα τον αλλάξουμε, μένει όμως να δούμε τι συμβαίνει στα υπόλοιπα που αναφέρονται στο προφίλ του γνωστού ηθοποιού πλην του "1965"!
 
συγκεκριμένο επεισόδιο θα τον αλλάξουμε, μένει όμως να δούμε τι συμβαίνει στα υπόλοιπα που αναφέρονται στο προφίλ του γνωστού ηθοποιού πλην του "1965"!


Τα κοίταξα εγώ. Σε όλα παίζει ο κυριος που έχω στη φώτο κ παίζει πάντοτε ως παρουσιαστής ειδήσεων. Στο 1965 παίζουν κι οι δύο. Κι απ ότι βλέπω ο ηθοποιός παίζει ως παρουσιαστής κ σε άλλα επεισόδια πέρα απ αυτά που έχουμε ήδη.
Συνοψίζοντας:
Ο Αντωνίου της μουρμούρας παίζει στο 1965.
Ο άλλος Αντωνίου της φωτογραφίας παίζει σε όλα. Και στο 1965. Και πάντοτε ως παρουσιαστής ειδήσεων.
 
ο ηθοποιός που έχουμε περασμένο ως Αποστόλη Καλογήρου https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αποστόλης_Καλογήρου

εμφανίζεται μόνο ως Αποστόλης Καλόγηρος στο κόκκινο δωμάτιο που είναι κ οι μόνες μέχρι ώρας παραγωγές του. Μήπως είναι λάθος το Καλογήρου;;

Επίσης έχω την εντύπωση πως ο ηθοποιός
δεν είναι σωστά τονισμένος. Νομίζω τ ονομα του ήταν Πρωτοπαππάς. Αλλά δεν είμαι σίγουρη. Ξέρει κανείς στα σίγουρα; Τον βρίσκω κι έτσι κι αλλιώς
 
Επίσης έχω την εντύπωση πως ο ηθοποιός
δεν είναι σωστά τονισμένος. Νομίζω τ ονομα του ήταν Πρωτοπαππάς. Αλλά δεν είμαι σίγουρη. Ξέρει κανείς στα σίγουρα; Τον βρίσκω κι έτσι κι αλλιώς.
Τα ιδια κι εγω. Δεν ξερω που να τον τονισω, αν και παντοτε τον ακουγα περισσοτερο Πρωτοπαππά. Σιγουρη ομως δεν ειμαι για τιποτα και μακαρι να βρεθει κανεις να ξερει με βεβαιοτητα.
Να μου λυθει επιτελους απορια ετων!
 
ο ηθοποιός που έχουμε περασμένο ως Αποστόλη Καλογήρου https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αποστόλης_Καλογήρου

εμφανίζεται μόνο ως Αποστόλης Καλόγηρος στο κόκκινο δωμάτιο που είναι κ οι μόνες μέχρι ώρας παραγωγές του. Μήπως είναι λάθος το Καλογήρου;;

Επίσης έχω την εντύπωση πως ο ηθοποιός
δεν είναι σωστά τονισμένος. Νομίζω τ ονομα του ήταν Πρωτοπαππάς. Αλλά δεν είμαι σίγουρη. Ξέρει κανείς στα σίγουρα; Τον βρίσκω κι έτσι κι αλλιώς

Τα ιδια κι εγω. Δεν ξερω που να τον τονισω, αν και παντοτε τον ακουγα περισσοτερο Πρωτοπαππά. Σιγουρη ομως δεν ειμαι για τιποτα και μακαρι να βρεθει κανεις να ξερει με βεβαιοτητα.
Να μου λυθει επιτελους απορια ετων!

Η "ΕΡΤ" τον έχει Πρωτόπαππα, η "Finos Film" "Πρωτοπαππά". Η "Βικιπαίδεια" τον έχει "Πρωτοπαππά" αλλά υπολείπεται πηγών. Υπάρχουν τονισμοί και στα δύο επίθετα. Το μυστικό είναι μάλλον στο επιπλέον 3ο "π". Συνήθως τα επώνυμα που έχουν μονάχα δύο "π" και όχι τρία, τονίζονται στην προπαραλήγουσα. Εκείνα που έχουν τρία "π" τονίζονται στη λήγουσα. Υπάρχουν βέβαια και επώνυμα με τρία "π" που τονίζονται στην προπαραλήγουσα, αλλά πιθανόν να άλλαξαν στην πορεία. Στην προπαραλήγουσα είναι πιθανόν "αμερικανοποιημένα". Π.χ. Ο Τόμας Πρωτόπαππας γεννήθηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο και στο κανονικό του όνομα αναγράφεται με δύο "p", εξ ου και ο τονισμός στην προπαραλήγουσα. Για τον σκηνοθέτη Άρη Πρωτόπαππα, τώρα, δε ξέρω. Τείνω πάντως προς την πληροφορία που δίνει η "Finos Film" για τον Βαγγέλη Πρωτοπαππά. Ας το ψάξουμε λίγο. Θα κοιτάξω πως τον έχει καταχωρήσει και ο Θεόδωρος Έξαρχος, που είχε πρόσβαση στο αρχείο του "Σώματος Ελλήνων Ηθοποιών".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η σειρά Θα Γίνει της Πολυκατοικίας ολοκληρώθηκε έχτες 10 Ιούλιου του 2020 με την προβολή των επεισοδίων 35 και 36 και όχι στης 29 Νοεμβρίου του 2019 όπως αναφέρεται στο retrodb.........

Παρακάτω είναι η λίστα των επεισοδίων
1. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας σταρ, μια κατάληψη και μια απόπειρα αυτοκτονίας" (24/9/2019)
2. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια εμπορική διευθύντρια, ένα στρώμα κι ένας κεραυνοβόλος έρωτας" (25/9/2019)
3. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας εκβιασμός, μια κλοπή επίπλων κι ένα τρακάρισμα" (1/10/2019)
4. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα ραντεβού στα τυφλά, ένα πακέτο και ένας ανιχνευτής Ψεύδους" (2/10/2019)
5. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια απαγωγή, ένα στοίχημα και μια οικιακή βοηθός" (11/10/2019)
6. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια σακαράκα, ένα μεθύσι και μια κατσίκα στον κήπο" (18/10/2019)
7. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας φορολογικός έλεγχος, ένας ματάκιας κι ένα χαμένο πορτοφόλι" (25/10/2019)
8. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: ένας πρώην, μια έξωση κι ένα τουρνουά τένις" (1/11/2019)
9. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια κατάθλιψη, μια διαρροή και ένας δούρειος ίππος" (8/11/2019)
10. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα λαχείο, μια φήμη κι ένα γκέι μπαρ" (15/11/2019)
11. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας εθισμός, μια ανικανότητα και μια λέσχη για singles" (22/11/2019)
12. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας παππούς, ένα ντουλάπι κι ένας δάσκαλος πληροφορικής" (29/11/2019)
13. «Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια εγκυμοσύνη, ένα reunion κι ένας οίκος ευγηρίας» (10/1/2020)
14. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας μάνατζερ, τρία προξενιά και ένα καινούριο κινητό» (17/1/2020)
15. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας άλλος διαχειριστής, ένας συναγερμός κι ένας κατά λάθος εραστής» (24/1/2020)
16. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μία φωτογράφιση, ένας πυροβολισμός και μια καθηγήτρια μαθηματικών» (31/1/2020)
17. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια ανακαίνιση, ένας αυτοκινητόδρομος κι ένας λευκός γάμος» (7/2/2020)
18. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας χωρισμός, μια άδεια λειτουργίας και ένα κρυφό ταλέντο» (14/2/2020)
19. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας κολλητός, ένα κλιματιστικό κι ένα εφηβικό αίσθημα» (21/2/2020)
20. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια δορυφορική, ένα φάντασμα και ένα επίμονο φλερτ» (28/2/2020)
21. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια συγγραφέας, ένα καρδιακό και μια επέτειος γνωριμίας» (22/6/2020)
22. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα εστιατόριο, μια μικρή σταρ και πολλές κατσαρίδες» (23/6/2020)
23. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα τηλεοπτικό αφιέρωμα, μια φαρυγγίτιδα κι ένα ερωτικό όνειρο» (24/6/2020)
24. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια άνεργη, μια ακριβή τσάντα κι ένα διαφημιστικό» (25/6/2020)
25. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια συνοδός, ένα ιδιωτικό πάρτι και μια παιδική ασθένεια» (26/6/2020)
26. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια πεθερά, ένας εκδότης και μια κλήση της τροχαίας» (29/6/2020)
27. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα ποντίκι, ένα γεύμα συμπεθέρων κι ένα ερωτικό γράμμα» (30/6/2020)
28. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια γιαγιά, ένας κατάδικος κι ένα μαλακτικό ρούχων» (1/7/2020)
29. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα babysitting, δυο παπαγάλοι κι ένας νευρικός γιόγκι» (2/7/2020)
30. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα διαβατήριο, μια αίρεση κι ένας αποχαιρετισμός» (3/7/2020)
31. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένας ένορκος, μια απόλυση κι ένας σεναριογράφος» (6/7/2020)
32. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια ανιψιά, ένα δάνειο κι ένα ανώνυμο γράμμα» (7/7/2020)
33. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Μια πλημμύρα, μια μετεμψύχωση και μια ανθοδέσμη» (8/7/2020)
34. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα φάρμακο, ένας πυροσβέστης και πολλά μυστικά» (9/7/2020)
35. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα γενεαλογικό δέντρο, μια άδεια και ένα παιδικό τραύμα» (10/7/2020)
36. "Θα Γίνει της Πολυκατοικίας: Ένα τηλεσκόπιο, δυο vloggers και μια αποκάλυψη» (10/7/2020)

Έτοιμη και η λίστα επεισοδίων φίλε μου, όπως και πολλά άλλα που ανέφερατε παραπάνω διάφοροι φίλοι και σας ευχαριστούμε πολύ! :thanks: Μένει να περάσουμε τους ηθοποιούς που παίζουν σε κάθε ένα από αυτά τα επεισόδια. Θα πάω πιο πίσω σιγά σιγά να δω τι άλλο εκκρεμεί...
 
Στη σειρά «Μια γυναίκα από το παρελθόν» αναγράφεται στους τίτλους ο Θοδωρής Πανάς.


Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για τον χορογράφο Θοδωρή Πανά που πήρε μέρος στη Γιουροβίζιον με την Παπαρίζου δλδ αυτόν εδώ τον κύριο;

panas.jpg
 
Ξέρει κανείς αν η Μαρίκα Μηλιαδου που παίζει στις ταινίες του Μιχαήλ Μιχαήλ του Μιχαήλ πχ εδώ https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_Μιχαήλ_δεν_έχει_ψιλά

Είναι το ίδιο πρόσωπο με τη Μαρίκα Ανθοπουλου, τη μαμά δλδ του Τάκη Μηλιαδη;
 
Μηπως γνωριζουμε αν οι ηθοποιοι Φωτης και Γιωργος Αρμενης εχουν καποια συγγενεια; Ρωταω επειδη νομιζω πως μοιαζουν καπως μεταξυ τους.

οχι καμια συγγενια

Στη σειρά «Μια γυναίκα από το παρελθόν» αναγράφεται στους τίτλους ο Θοδωρής Πανάς.


Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για τον χορογράφο Θοδωρή Πανά που πήρε μέρος στη Γιουροβίζιον με την Παπαρίζου δλδ αυτόν εδώ τον κύριο;

Προβολή συνημμένου 215263


μονο σαν παιδι αλιως ηλικιακα δεν γινεται,νομιζω οτι παντως εχει παιξει σαν παιδι

Προβολή συνημμένου 170127

Στην Η ωραία των Αθηνών ( 1954)

-αν δεν κάνω λάθος -πρέπει να κάνει πέρασμα ως κομπάρσος (ο

νεαρός από το ζευγάρι), που συναντάει φεύγοντας ο Κοσμάς(N.Σταυρίδης) από το ξενοδοχείο

,όπου είχε πάει προκειμένου να στήσουν την παγίδα στον Zάχο (B.Αυλωνίτη)

Προβολή συνημμένου 170128





ο Χρήστος Δοξαράς .

Προβολή συνημμένου 170129


μοιαζει αρκετα οντως αλλα πιστευω οτι δεν ειναι
δεν το γνωριζω ομως,οποτε διατηρω μια επιφυλαξη

Κατι δεν κολλαει στο προφιλ του ηθοποιου Δημητρη Μπισλανη.

Ημερομηνια θανατου αναφερεται το 1977,αλλα εμφανιζεται να χει παιξει σε βιντεοταινια του 1988...


φυση αδυνατο αυτο,δεν υπαρχει καμια περιπτωση

μου εχουν πει οτι στην σειρα "εργαζομενη γυναικα" δεν αναφερονται οι συναδερφοι που ειναι στους τιτλους τελους της σειρας

αυτο συμβαινει σε καθε επεισοδιο


αναφερονται ολοι αλλα καποιοι στους τιτλους τελους και οχι αρχης
 
Ο Λουκας Μεταξας ειναι το ιδιο προσωπο μ αυτο της ταινιας "εταιρια θαυματων"; αν τελη 70ς αρχες 80ς ηταν παιδι τοτε σιγουρα το 1962 που γυριστηκε η ταινια δεν ηταν καν γεννημενος


ο λουκας μεταξας εχει γεννηθει το 1969

Σε συνεντευξη που ανηρτησε ο αγαπητος tony στο Pathfinder,η Αριελ Κωνσταντινιδη αναφερει ότι συμμετειχε πολύ λιγο στο ΠΟΝΗΡΟ ΘΗΛΥΚΟ ΚΑΤΕΡΓΑΡΑ ΓΥΝΑΙΚΑ


οντως ηταν παιδι

Πρέπει να υπάρχουν πάνω από... μία βιντεοταινίες με τον Επιθεωρητή Ξεφτέρη,

Η πληροφορία για το Επιθεωρητής Ξεφτέρης "Επιδρομή στη βίλλα των αγγέλων" προϋπήρχε.

Για το Χωρίς μαλλί και γνώση βρέθηκε η βιντεοταινία με εξώφυλλο και τίτλο συνεπώς επιβεβαιώθηκε

Αναζητείται ακόμα η πρώτη.

Διορθώθηκε και η χρονολογία γέννησης της Ρίτας Άντλερ.


ισχυει ναι υπαρχουν καποιες,δεν ξερω νουμερο αλλα παντως οχι μια

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιωσει αν η ηθοποιος Μαιρη Λαϊδου συμμετειχε στην ταινια "Λατερνα φτωχεια και γαρυφαλο";

Φωτογραφια εδω -> http://greekactor.blogspot.gr/2011/06/blog-post_480.html

επιβεβαιωνω,συμμετειχε ως τσιγγανα
 
μονο σαν παιδι αλιως ηλικιακα δεν γινεται,νομιζω οτι παντως εχει παιξει σαν παιδι
Γιατί δεν γίνεται ηλικιακά; Ο πάνας ειναο γύρω στα 50. Δεν ξέρω πόσο ακριβώς πάντως εκεί γύρω. Άνετα μπορεί να είναι αυτός ηλικιακά. Αν δε μπορούσε θα το είχα γράψει ότι ψάχνουμε για παιδί.
Το θέμα είναι όχι αν θα μπορούσε να είναι αυτός. Αυτό το βεβαιώσαμε, θα μπορούσε. Αλλά αν είναι αυτός.
 
Γιατί δεν γίνεται ηλικιακά; Ο πάνας ειναο γύρω στα 50. Δεν ξέρω πόσο ακριβώς πάντως εκεί γύρω. Άνετα μπορεί να είναι αυτός ηλικιακά. Αν δε μπορούσε θα το είχα γράψει ότι ψάχνουμε για παιδί.
Το θέμα είναι όχι αν θα μπορούσε να είναι αυτός. Αυτό το βεβαιώσαμε, θα μπορούσε. Αλλά αν είναι αυτός.


αν ειναι γυρω στα 50 ναι,εγω νομιζα πως ειναι γυρω στα 40
δεν ειδα το ποστ της βεβαιωσης γιαυτο το εγραψα
 
Γενικά ο Αντώνης Αντωνίου είναι λίγο μπέρδεμα .Εχω μια τεράστια απορία.Διαβαζω στην retro db ότι η πρώτη του ταινία είναι το 1960 και συγκεκριμένα το "Ένα κορίτσι σε περιμένει", όπως και στην wikipedia.
Την ταινία έκατσα να την δω αρκετές φορές μήπως εντοπίσω κάπου τον Αντωνίου αλλά δεν το κατάφερα με τίποτα.Κι αν ο συμπαθής ηθοποιός είναι γεννημένος το 1945 όπως γράφει δηλ στην συγκεκριμένη ταινία είναι μόνο...15 χρόνων;Μήπως είναι κάποια συνωνυμία;Έχει 60 χρόνια καριέρα;μου φαίνεται αδύνατον.Μπορεί κάποιος να μας δώσει τα φώτα του αν γνωρίζει κάτι παραπάνω; ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Γενικά ο Αντώνης Αντωνίου είναι λίγο μπέρδεμα .Εχω μια τεράστια απορία.Διαβαζω στην retro db ότι η πρώτη του ταινία είναι το 1960 και συγκεκριμένα το "Ένα κορίτσι σε περιμένει", όπως και στην wikipedia.
Την ταινία έκατσα να την δω αρκετές φορές μήπως εντοπίσω κάπου τον Αντωνίου αλλά δεν το κατάφερα με τίποτα.Κι αν ο συμπαθής ηθοποιός είναι γεννημένος το 1945 όπως γράφει δηλ στην συγκεκριμένη ταινία είναι μόνο...15 χρόνων;Μήπως είναι κάποια συνωνυμία;Έχει 60 χρόνια καριέρα;μου φαίνεται αδύνατον.Μπορεί κάποιος να μας δώσει τα φώτα του αν γνωρίζει κάτι παραπάνω; ευχαριστώ εκ των προτέρων.


ο γνωστος αντωνης αντωνιου(δηλ παραγγελια,μουρμουρα κτλ)
δεν ειναι σιγουρα,το υπογραφω
 
Πίσω
Μπλουζα