RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Διαβάζω για την ηθοποιό Ταυγέτη πως γεννήθηκε μεταξύ 1914-17. Εδώ υπάρχει ένα πρόγραμμα του 1926, που αναφέρει κάποια ηθοποιό (πρόκειται για θίασο φοιτητών) Ταυγέτη Χουλουβέα. Μου έχει σφηνωθεί στο μυαλό πως πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο. Ξέρει κανείς τίποτα; (Αν ισχύει βέβαια η ηθοποιός θα πρέπει να γεννήθηκε γύρω στο 1906.

THP.2007.03.37.jpg
 
Αν μου επιτρέπετε, μερικές διορθώσεις για την σειρά "Λαβ Σόρρυ".
Επειδη τυγχάνει να έχω στο αρχείο μου όλη την σειρά..

1. Η σειρά ξεκίνησε να προβάλλεται Τρίτη κι συνέχισε μέχρι κι το Δεκέμβριο '94. Από τον Ιανουαριο '95 αλλαξε μέρα προβολής από Τρίτη, σε Δευτέρα, κι συνέχισε Δευτέρα μέχρι το τέλος στις 29 Μαιου 1995.
(σ.σ. 29 Μαίου 1995 -ημέρα προβολής τελευταίου επεισοδίου- ήταν Δευτέρα, όχι Τρίτη)

2. Τα επεισόδια ήταν 38, οχι 39:
Ήταν 35 κανονικά επεισόδια (Νο 1-35) κι 3 έξτρα επεισόδια.
α) Το έξτρα επεισόδιο "Πίσω από τις κάμερες" ως Νο 36 (Εχω κάνει θεματικό αφιέρωμα εδώ).
β) Το έξτρα διώρο εορταστικό Πρωτοχρονιάς "Long play special" με καλεσμένους Β.Μοσχολιου-Θ.Καλλίρη.(Εχω κάνει θεματικό αφιέρωμα εδώ).
γ) Το έξτρα δίωρο εορταστικό Καθαράς Δευτέρας με καλεσμένους Κ.Γαρμπή-Σ.Κονιτοπούλου (Εχω κάνει θεματικό αφιέρωμα εδώ).
35 επεισόδια + 1 επεισόδιο "Πίσω απο τις κάμερες" (Νο 36) + 2 εορταστικά = 38 επεισόδια

Αν θέλετε κι ενδιαφέρει την retroDB, επειδή όπως είπα έχω στο αρχείο μου την σειρά, μπορώ να σας πω κι σε ποια επεισόδια έκαναν guest οι ηθοποιοί : Ειρήνη Κονίδου (Ρωρώ) , Δανάη Παρίση (μικρή) , Νίκος Βαρνάς (Θωμάς) , Ευτυχία Λιβανίου (Έλλη) , Ήρα Ρωμαϊδου (Ρίκα) , Σοφία Χαραλαμπίδου (Σοφία) , Χρήστος Σιάφκος (κος Τσαντάκης, διευθυντής νοσοκομείου), διότι δεν ήταν μόνιμοι ρόλοι στο σήριαλ, αλλά περαστικοί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Διαβάζω για την ηθοποιό Ταυγέτη πως γεννήθηκε μεταξύ 1914-17. Εδώ υπάρχει ένα πρόγραμμα του 1926, που αναφέρει κάποια ηθοποιό (πρόκειται για θίασο φοιτητών) Ταυγέτη Χουλουβέα. Μου έχει σφηνωθεί στο μυαλό πως πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο. Ξέρει κανείς τίποτα; (Αν ισχύει βέβαια η ηθοποιός θα πρέπει να γεννήθηκε γύρω στο 1906.
Δε μπορεί να είναι τόσο μεγάλη η γνωστή Ταϋγέτη... Στη βάση την έχουμε να πρωτοεμφανίζεται στον κινηματογράφο το '55 στην "Ιστορία Μιας Κάλπικης Λύρας", πρωτοεμφανίστηκε στο θέατρο το '44, όπως έχουμε και συγκεκριμένα με το θίασο του Γιώργου Κουκούλη και μέλος του "Σ.Ε.Η." έγινε στις 15 Νοεμβρίου 1943. Ο σκηνοθέτης, συγγραφέας & κριτικός κινηματογράφου Μιχάλης Κουνελάκης, γεννήθηκε το 1898 και ήταν δάσκαλός της στη "Δραματική Σχολή του Εθνικού Ωδείου" όπου σπούδασε, επομένως δε μπορεί να είχαν μόλις 8 χρόνια διαφορά ηλικίας... Άλλη είναι αυτή η Ταϋγέτη Χουλουβέα, αλλά ποια είναι τώρα...
 
διορθώστε αν θέλετε και το θέμα στη σειρά "Τα καθημερινά"
 
Για την αλλαγη της προβολης από Τριτη σε Δευτερα για το Love Sorry επιβεβαιωνεται κι εδω, απο το τρειλερ ;)
 
Τι να διορθώσουμε στα "Καθημερινά"; Ποιο θέμα;
Υπάρχει ένα λάθος στη retrodb όσοι ασχολείστε με αυτό το κομμάτι το διορθώνετε αν θέλετε. Ολοκληρώθηκε σε 61 επεισόδια και όχι 62 και επίσης ολοκληρώθηκε στις 9 Ιουνίου 1984 και όχι στις 16
img20210305_13203035.jpg
 
Πολύ ωραία! Αυτό έπρεπε να γράψεις την πρώτη φορά όχι ένα ξερό "διορθώστε" και τρέχα γύρευε εσύ τι θα μπορούσε να είναι αυτό! Σας ευχαριστώ όλους τους συμφορουμήτες για μια ακόμη φορά, για τη σπουδαία συνεισφορά σας!! :thanks:
 
Πολύ ωραία! Αυτό έπρεπε να γράψεις την πρώτη φορά όχι ένα ξερό "διορθώστε" και τρέχα γύρευε εσύ τι θα μπορούσε να είναι αυτό! Σας ευχαριστώ όλους τους συμφορουμήτες για μια ακόμη φορά, για τη σπουδαία συνεισφορά σας!! :thanks:
Πρέπει να εξεταστεί η περίπτωση μήπως η προβολή αναβλήθηκε λόγω προεκλογικών συγκεντρώσεων. Υπάρχει το πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας?
 
Η Λένα προσπάθησε πριν μερικές μέρες να φτιάξει τους Χριστόφορους Νέζερ και να ξεμπερδέψει ποιος έπαιζε σε ποια παραγωγή, αλλά θέλει να αφαιρέσουμε μια φωτογραφία που είχε ανεβάσει ο Νάσος (ως στιγμιοτυπο απ' την ταινία "Διπλή Θυσία" ('45)) στον 1ο διότι δεν τον αναγνωρίζει ως κανέναν απ' τους δύο, έστω στα νειάτα του... Η φωτογραφία είναι αυτή εδώ:

Προβολή συνημμένου 209685

Μήτσος ον αναγνωρίζει κΌσο
 
Η Λένα προσπάθησε πριν μερικές μέρες να φτιάξει τους Χριστόφορους Νέζερ και να ξεμπερδέψει ποιος έπαιζε σε ποια παραγωγή, αλλά θέλει να αφαιρέσουμε μια φωτογραφία που είχε ανεβάσει ο Νάσος (ως στιγμιοτυπο απ' την ταινία "Διπλή Θυσία" ('45)) στον 1ο διότι δεν τον αναγνωρίζει ως κανέναν απ' τους δύο, έστω στα νειάτα του... Η φωτογραφία είναι αυτή εδώ:

Προβολή συνημμένου 209685

Μήτσος ον αναγνωρίζει κανείς;
Όσο και αν εκπλήσσεται κανείς είναι ο Κούλης Στολίγκας στον ρόλο του Συνταγματάρχη στην ταινία "Διπλή Θυσία"
 
Για μεγαλύτερη "πληρότητα" στο λήμμα του "Φόνου Χωρίς Ταυτότητα":
αν θέλετε προσθέστε τα ονοματεπώνυμα και τις ιδιότητες των ηθοποιών που παραθέτω εδώ:
 
Για μεγαλύτερη "πληρότητα" στο λήμμα του "Φόνου Χωρίς Ταυτότητα":
αν θέλετε προσθέστε τα ονοματεπώνυμα και τις ιδιότητες των ηθοποιών που παραθέτω εδώ:
Έτοιμος φίλε μου και σ' ευχαριστώ!
 
Έτοιμος φίλε μου και σ' ευχαριστώ!
Σ' ευχαριστώ πολύ, Mandrake :)
Το link που έβαλα, όμως, με βγάζει σε σελίδα "προς διαγραφή"... :(
Edit: Μέσω της οδού: "RetroDB ανά έτος -> 1990 -> Φόνος χωρίς ταυτότητα" εμφανίζεται κανονικά. Χίλια μπράβο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σ' ευχαριστώ πολύ, Mandrake :)
Το link που έβαλα, όμως, με βγάζει σε σελίδα "προς διαγραφή"... :(
Ναι, διότι διόρθωσα τον τίτλο της σειράς και έτσι άλλαξε η σελίδα σε αυτήν εδώ (όπως και το "Σκοτεινές Δυνάμεις" εδώ πλέον), σε μια γενικότερη ανανέωση της βάσης που προσπαθούμε να κάνουμε από πέρυσι. Οι παλαιές σελίδες σύντομα θα διαγραφούν. Οι αλλαγές κεφαλαιοποίησης των λέξεων που πρέπει να γίνουν σε τίτλους είναι αμέτρητες, οπότε μη μ' αρχίσετε τώρα για τέτοια μονάχα... Θα ολοκληρωθούν αλλά θα πάρει αρκετούς μήνες. :)
 
Ναι, διότι διόρθωσα τον τίτλο της σειράς και έτσι άλλαξε η σελίδα σε αυτήν εδώ (όπως και το "Σκοτεινές Δυνάμεις" εδώ πλέον), σε μια γενικότερη ανανέωση της βάσης που προσπαθούμε να κάνουμε από πέρυσι. Οι παλαιές σελίδες σύντομα θα διαγραφούν. Οι αλλαγές κεφαλαιοποίησης των λέξεων που πρέπει να γίνουν σε τίτλους είναι αμέτρητες, οπότε μη μ' αρχίσετε τώρα για τέτοια μονάχα... Θα ολοκληρωθούν αλλά θα πάρει αρκετούς μήνες. :)
Φυσικά και δεν θα σ' αρχίσουμε. Προηγούνται (θεωρώ) άλλα πράγματα.
Και μια ερώτηση: σκοπεύετε να κάνετε "Οδηγούς Επεισοδίων" διαφόρων σειρών στην RetroDB; Διότι, έχω μερικές περιλήψεις από επεισόδια π.χ. της "Δίψας".
 
Φυσικά και δεν θα σ' αρχίσουμε. Προηγούνται (θεωρώ) άλλα πράγματα.
Και μια ερώτηση: σκοπεύετε να κάνετε "Οδηγούς Επεισοδίων" διαφόρων σειρών στην RetroDB; Διότι, έχω μερικές περιλήψεις από επεισόδια π.χ. της "Δίψας".
Ασφαλώς και πρέπει να γίνουν και είναι το μεγάλο μου στοίχημα, αλλά χρειάζονται "χέρια" που δυστυχώς δε διαθέτουμε... Γιατί δεν αιτείσαι ο ίδιος να γίνεις τροφοδότης στην "RetroDB", να δημιουργείς τα λήμματα των επεισοδίων και να τα περνάς τις πληροφορίες μόνος σου, εφόσον τα έχεις παρακολουθήσει κιόλας; :)
 
Ασφαλώς και πρέπει να γίνουν και είναι το μεγάλο μου στοίχημα, αλλά χρειάζονται "χέρια" που δυστυχώς δε διαθέτουμε... Γιατί δεν αιτείσαι ο ίδιος να γίνεις τροφοδότης στην "RetroDB", να δημιουργείς τα λήμματα των επεισοδίων και να τα περνάς τις πληροφορίες μόνος σου, εφόσον τα έχεις παρακολουθήσει κιόλας; :)
Αλήθεια; Γίνεται να αιτηθώ; Αυτό θα είναι τέλειο!
Δεν τα έχω δει, δυστυχώς, αλλά τα έχω εντοπίσει σε τεύχη του " Τηλεθεατή". Βέβαια, έχω ελάχιστα τεύχη, αλλά κάτι μπορεί να γίνει.
Προς το παρόν, στα σκαριά έχω έναν οδηγό επεισοδίων για το "Κεκλεισμένων των Θυρών" (ημερομηνία και ώρα προβολής κάθε επεισοδίου, σε μερικά επεισόδια του πρώτου κύκλου περίληψη, ενώ στον δεύτερο κύκλο έχω βρει αρκετές περιλήψεις).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αλήθεια; Γίνεται να αιτηθώ; Αυτό θα είναι τέλειο!
Δεν τα έχω δει, δυστυχώς, αλλά τα έχω εντοπίσει σε τεύχη του " Τηλεθεατή". Βέβαια, έχω ελάχιστα τεύχη, αλλά κάτι μπορεί να γίνει.
Προς το παρόν, στα σκαριά έχω έναν οδηγό επεισοδίων για το "Κεκλεισμένων των Θυρών" (ημερομηνία και ώρα προβολής κάθε επεισοδίου, σε μερικά του πρώτου κύκλου περίληψη, ενώ στον δεύτερο κύκλο έχω βρει αρκετές περιλήψεις).
Και βέβαια γίνεται, απλώς θα πρέπει να εκπαιδευτείς εάν δεν έχεις ασχοληθεί ξανά, για να μη γίνουν αφενός ζημιές στον κώδικα και αφετέρου αλλιώσεις σε πληροφορίες που έχουμε περάσει ήδη εμείς. Δηλαδή κάποια πράγματα που θα πρέπει να 'χεις κατά νου, σε περίπτωση που θεωρήσεις ότι πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές. Κάνε αίτηση εδώ αν θέλεις.
 
Και βέβαια γίνεται, απλώς θα πρέπει να εκπαιδευτείς εάν δεν έχεις ασχοληθεί ξανά, για να μη γίνουν αφενός ζημιές στον κώδικα και αφετέρου αλλιώσεις σε πληροφορίες που έχουμε περάσει ήδη εμείς. Δηλαδή κάποια πράγματα που θα πρέπει να 'χεις κατά νου, σε περίπτωση που θεωρήσεις ότι πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές. Κάνε αίτηση εδώ αν θέλεις.
Οκ, αν είναι αύριο το πρωί, πρώτα ο Θεός, θα κάνω την αίτηση :)
Όσον αφορά την εκπαίδευση, βρίσκομαι σε πολύ αρχικό στάδιο, μιας και η τεχνολογία δεν είναι ο κλάδος μου, και ειδικότερα τα wikis. Αλλά εντάξει, κάθε αρχή και δύσκολη :)
 
Πίσω
Μπλουζα