RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Καλημέρα. Ξαναείδα το "Νησί" -λίγο επειδή πολλοί από τους ηθοποιούς παίζουν στον "Σασμό", λίγο επειδή θα βάλει την συνέχειά του η Ερτ- και διαπίστωσα πως δεν αναφέρεται η συμμετοχή της Μαριάνθης Μενεγάκη στο ρόλο της γιατρού Αθηνάς Μανάκη.
Ας το συμπληρώσει κάποιος αν γίνεται :)
 
Μερικές διορθώσεις κι συμπληρώσεις στη Λάμψη...

Η Μαίρη Βλουτή ήταν η Τάνια Δράκου #3 (2002-2004). Πήρε το ρόλο όταν αποχώρησε η Καλλιόπη Ευαγγελίδου το 2002.

Η Ελευθερία Ρήγου ήταν η Τάνια Δράκου #4 (2004-2005). Πήρε το ρόλο όταν αποχώρησε η Μαίρη Βλουτή το 2004.

Το 2001, η Αθανασία Αντωναράκου υποδύθηκε εκτάκτως για 2 εβδομάδες την Τάνια Δράκου αντικαθιστώντας την Καλλιόπη Ευαγγελίδη σε ένα ατύχημα που είχε. Μετα τις 2 εβδομάδες η Ευαγγελίδη επέστρεψε ξανά στα γυρίσματα.
Επίσης η Καλλιόπη Ευαγγελίδη, το 2001, είχε υποδυθεί κι την Κάτια, σωσία της Τάνιας Δράκου. :biglaugh:

Ο Δημήτρης Δρακόπουλος, πριν υποδυθεί τον Αλέξη Δράκο #5, ήταν ο Τζάκο ο βιαστής της Τάνιας Δράκου.

Η Ελένη Αγγελάκη ως Αρετή Δράκου ήταν η σύζυγος του Αλέξη Δράκου.

Ο Σπύρος Μαβίδης ως Φερχάτ Μπαρκίζ ήταν τα έτη 1998-2000, οχι 1998-1999. Ομοίως κι ο Γιώργος Τζώρτζης ως παππους Οσμάν Μπαρκίζ 1998-2000, οχι 1998-1999.

Ο Μάκης Ρευματάς ήταν ο βασιλιάς του Ιλβερστάιν.
Γιος του ήταν ο Ζαχαρίας Ρόχας στο ρόλο του πρίγκιπας Ξαβιέ του Ιλβερστάιν.

Ο Αρτο Απαρτιάν έπαιζε τον Χασάν Γκιουνάν (1998) κι ήταν δεσμοφύλακας στις φυλακές της Τουρκίας.

Ο Κώστας Τερζάκης ήταν:
• Ο Ευλογητός που παρίστανε τον αστυνομικό Πήτερ Αλεξ (1998)
• Ο Αλή Μπαρκίζ που έγινε Ίωνας Ρωμανός (1998-2002). Επίσης το 2001 υποδύθηκε το Ραμαντάν, σωσία του Ίωνα Ρωμανού, στην ιστορία απαγωγής & αντικατάστασης του Ίωνα με τούρκο πράκτορα. (Ναι είχε κι αυτός σωσία! :wacko: )
• Ο Μάρκος Αγγελίδης, ετεροθαλής αδερφός των Γιάγκου & Σέβου Δράκου (2005)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στη Λάμψη συμπληρώστε όποιος μπορει κι τους εν λογω ηθοποιούς που δεν υπάρχουν

20221105_170812.jpg
Η Φατμέ ήταν η αδερφή της Εμινέ Μπαρκίζ κι θεία των Αλή & Φερχάτ Μπαρκίζ.
Επίσης η Μαρία Διακουμάκου είχε υποδυθεί κι το serial killer "Εξολοθρευτή".

Αστυνόμος Σκαλούμπας
20221105_080122.jpg

Ρεφίκ
20221105_175611.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
η ηθοποιος ολγα σπανου που επαιζε τη μαρια ιορδανιδου μικρη στη "λωξανδρα' ειναι γεννημενη το 1969
 
Στη Λάμψη:
Η Τάνια Καψάλη ήταν τα έτη 1991-1994.
Η Καλλιόπη Ευαγγελίδη ήταν τα έτη 1995-2002 (σ.σ. το είχε αναφέρει η ίδια στην εκπομπή-αφιέρωμα του ant1 "Flashback: Η Λάμψη"). Η Κ.Ευαγγελίδη ήταν η μακροβιότερη Τάνια Δράκου (7 χρόνια).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αντιγόνη Κουκούλη (Πατσουράκου το πατρικό της, από τον πατέρα της και πρώτο σύζυγο της μητέρας της) 1932-4/10/2012. Ερευνώ και για την ημερομηνία γέννησής της και θα την αναφέρω μόλις τη βρω. Επίσης θα σχηματίσω λίστα για προσθήκες στη Ρετρό Ντι Μπι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@AEON Έχω την εντύπωση ότι με κάποια αναβάθμιση κάτι έχει αλλάξει στα links που οδηγούν στη retrodb.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ίδιο και εδώ... Το link για την retrodb δεν είναι σωστό στην παρακάτω σειρά:



Retrodb :
 
Στο ποντικάκι (1954) η Ρίκα Διαλυνά κάνει ένα πέρασμα. Η ηθοποιός που αναγράφεται στους τίτλους ως Μάρα Λανυιε είναι άλλη και όχι η Διαλυνά όπως λανθασμένα γράφεται στα σχόλια στο λήμμα για αυτήν. Επίσης η Διαλυνά είναι γεννημένη το 1931 και όχι το 1934 και δεν την λένε Μαρίκα αλλά Ειρήνη.
 
Δεν θυμάμαι αν το έχω γράψει κάπου, αλλά στο καστ της Λάμψης στα επεισόδια που πρωτοεμφανιστηκε ο Διονύσης Ξανθός συμμετείχε και η ηθοποιός Δέσποινα Δρεπανιά σε λίγα επεισόδια,σαν γραμματέας αν θυμάμαι και λεγόταν Τέσα
 
Η ηθοποιος Ράνια Χιόνη διπλοεμφανιζεται και ως Ράνια Χιώνη και πρεπει να συγχωνευτούν (δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο, αλλά η σελίδα με Χιόνη εχει πιο πολλές εγγραφές)

επισης το ριαλιτι Το πάρτι aka Bar 2 διπλοεμφανίζεται και ως Bar 2 και αυτα πρεπει να συγχωνευτουν

Οσον αφορα το παραπανω, εχει screenshot με τα ονοματα των παικτων, οποτε θα μπορουσαν να καταχωρηθουν και στη σελιδα (προς το παρον υπαρχει μονο το ονομα της νικητριας)

ΥΓ. θα τα εκανα εγω, αλλα οπως εχω πει εχω χασει τον κωδικο μου
 
Υπάρχει μια πληροφορία στο διαδίκτυο πως ο συνθέτης Κώστας Καπνίσης ήταν γιος της παλιάς ηθοποιού Αφροδίτης Λαουτάρη. Δε μπορώ όμως να την επιβεβαιώσω. Δίνω περισσότερες πιθανότητες στο να έχει γίνει λάθος. Γνωρίζει κανείς;
 
Πίσω
Μπλουζα