RetroDB - Πρόοδος εργασιών

Γεναρη μαλλον...εχουμε αλλωστε πολυ παραληλη δουλεια εδω μεσα :)
 
Kύριοι,έτοιμο κι ολοκληρωμένο και το Σ

Σπάσαμε και τις 1100 καταχωρήσεις σήριαλς...
 
:bow:

Είδατε πως το αρχικό 1001 έγινε 1100 μέσα σε σχεδόν ένα μήνα.

Μπράβο σε όλο το team για την υπερ-προσπάθεια και το αποτέλεσμα.
 
Πέρασε κιόλας ένας μήνας? Νόμιζα ότι δεν ήταν παραπάνω από 2-3 βδομάδες !
 
Παιδιά,έχουμε ένα μικρό θεματάκι...

Στα σήριαλς που έχουν σε παράνθεση άρθρα (Το),(Η) κτλ κτλ,άλλα τα έχουμε περάσει έτσι κι άλλα χωρίς αυτά...

Το θέμα είναι ότι όσα είναι περασμένα με το όποιο άρθρο έχουν,στην αναζήτηση αν δε βάλεις κι αυτό,δεν εμφανίζουν αποτέλεσμα (απλά εμφανίζουν τη σειρά από κάτω ως παρεμφερές αποτέλεσμα...)

Εγώ προσωπικά δε τα έχω βάλει (τα άρθρα) να φαίνονται στον τίτλο της εκάστοτε σειράς,αλλά τα έχω βάλει στο series name στην καρτέλα του κάθε σήριαλ βέβαια....

Για λόγους ομοιομορφίας όμως,φαντάζομαι όλα τα σήριαλς αυτά πρέπει ν' ακολουθούν κοινή γραμμή.Πώς θα τα καταχωρήσουμε τελικά,με το άρθρο στον τίτλο ή χωρίς ;
 
Κοιτα,σωστα συμπεριφερεται.Το ασχημο θα ηταν να μην τα εμφανιζε.

Σε long term μπορουμε αν συμφωνησουμε απλα να κανουμε edit τα pages με τα αρθρα (απλα move σε αλλες σελιδες που δεν θα το περιεχουν στο τιτλο).

Επισης ισως βρουμε και ακρη στη ατονη αναζητηση.

Παρολα αυτα,ειναι λεπτομερειες.
 
ΟΚ,απλά τότε μη σβήσουμε σε καμία περίπτωση το αρχικό post του παρόντος thread,ώστε να θυμάται ο καθένας μας,σε μελλοντικές "εργασίες",ποια γράμματα είχε αρχικά επιμεληθεί...
 
Διαγραφών συνέχεια:

Άκης Σακκελαρίου

Ακης Σακελλαρίου (χωρίς τόνο στο Α)

Άρης Λεμπεσοπουλος (χωρίς τόνο στο ο)

Έλενα Κρίτα (σωστό Ελένη)

Έφη Τσαμποδημου (χωρίς τόνο στο η)

Αβα Γαλανοπούλου (χωρίς τόνο στο Α)

Ανέτ Παπαθανασίου

Βλάσσης Μπονάτσος

Γεωργια Ζώη (χωρίς τόνο στο ι)

Δήμητρα Δημητριάδη

Δημήτρης Ιωακεμίδης

Ελενη Φιλινη (χωρίς τόνους)

Θωμαϊς Ανδρίτσου

Καλλιόπη Ευαγγελίδη

Μαιρη Ραζή (χωρίς τόνο στο ι)

Μαρία Καβουκίδου

Μαρίσα Τριανταφυλλίδη

Μαργαρίτα Αμαραντίδου

Μαρια Σολωμού (χωρίς τόνο στο ι)

Μαρκέλα Γιαννάτου

Λογικά τα λήμματα είναι κενά. Έχω κάνει τις διορθώσεις.

Θα επανέλθω.
 
Διαγραφών συνέχεια:

Μπέτυ Μαγγίρα (σωστό Μπέττυ)

Νίκος Γαρουφάλου

Νίκος Γαροφάλου (πιο σωστό Γαροφάλλου)

Νίκος Γιαλέλης (σωστό Γιαλελής)

Νίκος Μπουσδουκος (χωρίς τόνο στο υ)

Νατάλία Δραγούμη (με δυο τόνους)

Νινλη Βοσνιάκου

Ντίνα Κώνστα- (με παύλα)

Ντενίζ Μπάλτσαβιά (με δυο τόνους)

Ουρανία Μπαζλή

Πίτσα Καπιτσινεα (χωρίς τόνο στο ε)

Σταύρος Νικολαίδης (χωρις διαλυτικά)

Τζέση Παπουτσή (σωστό Τζέσυ)

Φάνη Σπανού (σωστό Φανή)

Φαίδρα Δούκα (σωστό Δρούκα)

Φώτης Σπύρου (σωστό Σπύρος)

Χρήστος Δαχτυλίδης

Χρήστος Στεργιόγλου (σωστό Στέργιογλου)

Χριστίνα Μάντεση (σωστό Μαντέση)

Χριστινα Παππά (χωρίς τόνο στο ι)
 
Θα τα "φαω" το βραδυ... :)
 
Μιά χαζή παρατήρηση...

Δε θα ήταν προτιμότερο οι ηθοποιοί να είναι με αλφαβητική σειρά επωνύμου και όχι ονόματος;;;; :what:
 
Εχεις ενα δικιο απο τη μια...αλλα απο την αλλη φροντιζουμε παντα να ειμαστε πρωτοτυποι :)

Παντως αν ψαξεις και με το επιθετο μονο,θα βρεις αυτο που θες
 
Δεν είναι κακό το σύστημα άλλωστε όταν ψάχνεις έναν ηθοποιό συνήθως το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι το όνομα δεν θα σκεφτείς ποτέ Βουγιουκλάκη Αλίκη.
 
*Εχουν ξεμεινει σε καποια (λιγα) λημματα με διπλες ημερομηνιες (διορθωσα τα περισοτερα πιστευω)

π.χ 1996-97

που πρεπει να διορθωθουν ως π.χ year=1996 season=2

*Εχουμε περασει με πολλους τροπους καποια καναλια (ΑΝΤ,ΑΝΤ1,ΑΝΤ(με Ελληνικα),ΕΤ1,ΕΤ1(με Ελληνικα κτλ) τα οποιo κανει προβληματικη την συνδεση των καναλιων με τα σηριαλς.Μαλλον θα το αναλαβει ο Αντωνης το Σουκου απο οτι μου ειπε.

*Μπορειτε να κανετε χρηση της δυνατοτητας προσθεσης φωτογραφιων και video οπως περιγραφεται στις ανανεωμενες Οδηγιες.

*Επισης οταν δεν υπαρχει year,στη φιλμογραφια του ηθοποιου εμφανιζει δεκαεξαδικα το χρωμα του background.Ειτε διορθωνουμε το template ή κανουμε ενα μαζικο db update στο year οπου ειναι αδειο με καποιο χαρακτηρα/ες

*Σε επομενη φαση θα "δεσουμε" σκηνοθετες,ετη,τυπους ωστε να ολοκληρωθει το "σχεσιακο" του project

*Ισως ενα φρεσκο skin.

*Αν πετυχει το parsing του αρχειου του Νασου,οι Βιντεοταινιες θα περαστουν πολυ πιο αναιμακτα
 
nasos kolias είπε:
Δεν είναι κακό το σύστημα άλλωστε όταν ψάχνεις έναν ηθοποιό συνήθως το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι το όνομα δεν θα σκεφτείς ποτέ Βουγιουκλάκη Αλίκη.
Δε λέω όχι, αλλά έχεις περισσότερες πιθανότητες (χωρίς να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση :D ) να βρεις γρηγορότερα τη Βουγιουκλάκη Αλίκη παρά το Δημήτρη Παπαμιχαήλ ή το Γιάννη Φέρτη...

Άσχετο... Νάσο, ξανά συγχαρητήρια για την εκπληκτική δουλειά! Ποτέ δεν περίμενα πως θα είναι τόσα πολλά τα σήριαλ και πως θα υπάρξει άνθρωπος με το δικό σου μεράκι... Και πάλι :bow:

Και πάλι κάτι άσχετο.

Σε κάποιες από τις βιντεοκασσέτες μου υπάρχουν κάποια ελάχιστα αποσπάσματα που (μετά από έρευνα στο Υ/Τ δεν υπάρχουν) θα ήθελα να τα παραθέσω: π.χ. έναρξη "Πορεία 090"

Ξέρει κανείς να μου πει αν και πως μπορώ να κάνω αβίαστα και ανέξοδα :D ψηφιοποίηση;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανοιξτε μου κι εμενα ενα λογαριασμο να βαζω καμια φωτο που εχω αρκετες καλες... (δεν εχω δει πουθενα,δεν υπαρχει δυνατοτης ακομα?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
*Μπορειτε να κανετε χρηση της δυνατοτητας προσθεσης φωτογραφιων και video οπως περιγραφεται στις ανανεωμενες Οδηγιες.
Φιλε JohnAlepou thanx και θα σου σταλει με PM το password ;)
 
Γυμνές φωτό επιτρέπονται??
 
Ε για να υπάρχουμε την επόμενη μέρα καλύτερα όχι :)
 
Πίσω
Μπλουζα