Review: Atari 800XL

Καλά !!! Πως μου ξέφυγε εμένα αυτό το review???? :bash:

Εμένα, τον ειδικό της "μπανιέρας"???? :bash:

Dino το review σου είναι τρέλα !!! :clap: Πάντα τέτοια.... :clap: :clap:

Υγ: Οχι μόνο είναι φοβερά δύσκολο να το ανοίξεις το 800XL αλλά και επικίνδυνο για την καλωδιοταινία του πληκτρολογίου. :nervous:
 
Dino, μας "έσβησες" όλους.....Υποκλίνομαι!!!!
 
Χα χα χα!!! Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, αν και δεν είχα σκοπό να σας "σβήσω". :biglaugh:

Προσπαθώ να κάνω όμορφη την εικόνα των reviews μου, για να καλύψω τη μη ευφράδεια που έχω στα γραπτά... :D
 
Σταμάτα!!! Ξέρουμε εμείς τι λέμε!!!!! :)
 
Δείτε εδώ τί μπορεί να συνδεθεί στο 800 και σε όλα τα 8μπιτα ατάρια...
 
Φοβερό το review. Μπράβο Dino.

H Atari δυστυχώς είχε κάνει "εγκλήματα" με τους οκτάμπιτους Atari.

α) Ο Kassar επικεντρώθηκε στις κονσόλες και άφησε πίσω το computer division με αποτέλεσμα να μην έχει την προσοχή που έπρεπε. Κρίμα γιατί ήταν τεχνολογικά πολύ μπροστά και θα είχε κερδίσει τον "οκτάμπιτο πόλεμο" άνετα, αφού οι ανταγωνιστές του (κυρίως ο C64) βγήκαν 3 χρόνια μετά. Άσε που αν είχαν σημαντικά κέρδη από τους οκτάμπιτους μπορεί να μην χρεοκοπούσαν όταν βούλιαξε η αγορά κονσολών.

β) Δεν είχαν δώσει τα στοιχεία του μηχανήματος στους τρίτους developers, οπότε μόνο οι προγραμματιστές της Atari μπορούσαν να αξιοποιήσουν το μηχάνημα. Μόνο όταν βγήκε το De Re Atari του Chris Crawford (1982) μπόρεσαν οι τρίτοι να μάθουν τα ενδότερα και να βγάλουν δυνατά προγράμματα, όπως λέει και ο Archer McLean σε μια συνέντευξη. Δηλαδή πολύ μα πολύ αργότερα, χάνοντας το σημαντικό αβαντάζ των τριών-τεσσάρων χρόνων που θα μπορούσαν να τους είχαν καθιερώσει στην αγορά.
 
Σε ευχαριστώ Leon!

Φαίνεται πως είσαι αρκετά διαβασμένος και σε αυτό το θέμα! :thumbup:

Δε θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω μαζί σου αλλά και με τον McLean όταν έλεγε το κορυφαίο: "The Atari being the Porsche of home computers...." etc etc...
 
Μια και το απίθανο review σου είναι πολύ παλιό, (βλέπουμε τον AArd να γράφει με greeklish!!!! ) τσίμπα και το "thanks" σου!
 
ΧΑΧΑΧΑ!!! Πάω να νεκραναστήσω μερικά ακόμα threads!!!! :D

Aardy, συγγνώμη που σε εξέθεσα φίλε.... :biglaugh:
 
Leon είπε:
Φοβερό το review. Μπράβο Dino.
H Atari δυστυχώς είχε κάνει "εγκλήματα" με τους οκτάμπιτους Atari.

α) Ο Kassar επικεντρώθηκε στις κονσόλες και άφησε πίσω το computer division με αποτέλεσμα να μην έχει την προσοχή που έπρεπε. Κρίμα γιατί ήταν τεχνολογικά πολύ μπροστά και θα είχε κερδίσει τον "οκτάμπιτο πόλεμο" άνετα, αφού οι ανταγωνιστές του (κυρίως ο C64) βγήκαν 3 χρόνια μετά. Άσε που αν είχαν σημαντικά κέρδη από τους οκτάμπιτους μπορεί να μην χρεοκοπούσαν όταν βούλιαξε η αγορά κονσολών.

β) Δεν είχαν δώσει τα στοιχεία του μηχανήματος στους τρίτους developers, οπότε μόνο οι προγραμματιστές της Atari μπορούσαν να αξιοποιήσουν το μηχάνημα. Μόνο όταν βγήκε το De Re Atari του Chris Crawford (1982) μπόρεσαν οι τρίτοι να μάθουν τα ενδότερα και να βγάλουν δυνατά προγράμματα, όπως λέει και ο Archer McLean σε μια συνέντευξη. Δηλαδή πολύ μα πολύ αργότερα, χάνοντας το σημαντικό αβαντάζ των τριών-τεσσάρων χρόνων που θα μπορούσαν να τους είχαν καθιερώσει στην αγορά.
Πόσο δίκιο έχεις Leon. Και τι απίστευτο βιβλίο είναι το De Re Atari. Μου το είχε δώσει ένας φίλος (μέντορας καλύτερα) να το φωτοτυπίσω το 1986, όταν είμουν τρίτη γυμνασίου. Και ξαφνικά όλα αποκτούσαν νόημα, όλα ήταν αποτέλεσμα ανθρώπινης εφυίας και δημιουργικής σκέψης, όχι κάτι ανεξήγητο. Θα έπρεπε όλοι όσοι ασχολούνται με την πληροφορική και τους υπολογιστές εκείνων των εποχών να το ρίξουν μια ματιά (τουλάχιστον). Είναι διαθέσιμο on-line στη διεύθυνση που δίνει ο Leon.

Αυτό και το "από τα chip στα συστήματα" του Zaks Welfe, είναι τα καλύτερα βιβλία πληροφορικής που έχω διαβάσει.
 
Πολύ καλή δουλειά! Ένας παρεξηγημένος και αδικοχαμένος υπολογιστής με δυνατότητες... Τον έχω χ3 φορές (ο ένας έχει και internal hd με το myide)
 
Πολυ εντυπωσιακο!
 
Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση! Φανταστικό review! Μπράβο DINO!
 
Σε ευχαριστώ stratos84. :)

@Nemo: Φοβερό το animation! Πως το ανακάλυψες βρε συ...
 
Φανταστικό το video που παραθέτεις Nemo. Ο Oliver Rapp που το έχει κάνει, έχει φτιάξει και ένα καινούργιο :

[video=youtube;Os2ye-Yivrw]

και στα σχόλια του στο youtube λέει ότι το τρισδιάστατο μοντέλο του 800XL αλλά και άλλων συσκευών που ετοιμάζει θα χρησιμοποιηθούν για επεξηγηματικά video για επεκτάσεις και αντιμετώπιση βλαβών.

Τα καλύτερα παιδιά έχουμε φάει τα νιάτα μας με τα 8bit-α Atari !!!
 
Mιας και thnx (οπως και albums) δεν υπηρχανε στο forum οταν γραφτηκε το review σου βαζω ενα τωρα και σε βαζω να ψαξεις τα σεντουκια του σκληρου σου για τις φωτο του review που εχουν εξαφανιστει.


Θελω να το ξαναδιαβασω οπως και πολυ αλλοι.
 
Σε ευχαριστώ φίλτατε μυρμηγκοφάγε... :)

Ανεβάζω ξανά τις εικόνες, όμως η ανάλυσή τους μικραίνει αυτόματα κατά το ανέβασμα...

Αν δε μπορείτε να διαβάσετε λόγω των μικρών fonts, θα τις ανεβάσω εν καιρώ και αλλού, με link... ;)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Παρακαλώ, όπως μεταφερθούν στο πρώτο post.

Τhanx al lot!


Oι Φωτο μεταφερθηκαν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα