Rubik's Cube: O Κύβος του Ρούμπικ

Το Παρασκευοσαββατοκύριακο που μόλις πέρασε (δηλ. 9-11 Οκτωβρίου) έγινε στο Düsseldorf της Γερμανίας το 5ο παγκόσμιο πρωτάθλημα επίλυσης του κύβου του Rubik. :D

Τα αποτελέσματα κόβουν την ανάσα!! :D :D:D

Ενδεικτικά μόνο...

Κύβος 3x3x3 : 10.74s ( :eek: )

Κύβος 4x4x4 : 43.19s ( :eek: o_O)

Κύβος 5x5x5 : 1:10.40 ()

Κι εδώ ένα βιντεάκι από τη διοργάνωση:

http://www.spiegel.de/video/video-1026460.html

:)
 
Καλά οι χρόνοι είναι "φανταστικοί" !!!!

Πάντως για μένα ο πιο δύσκολος ειναι ο 4x4x4. Επίσης μου κάνει εντύπωση οτι στον διαγωνισμό λύνουν και τον megaminx ή 12εδρο (1:16 στο βίντεο) ο οποίος δεν είναι official Rubik's όπως και τους V-Cubes

Το Παγκόσμιο ρεκόρ είναι 7.08 8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εννοείς με το 10,74 sec?!?!?!?!?!?!

Λιποθυμώ!..... :D

Όσο για τον 4 x 4, παρτ, ένας βρωμο-αλγόριθμος είναι! :)

Αποστήθισέ τον βρε! :D
 
7:08'' ;;;;; 8)

Ούτε μιά έδρα δεν έχω φτιάξει... :(

Στο Βερολίνο, έβλεπα αρκετούς πιτσιρικάδες να παίζουν με τον κύβο και να τον λύνουν τσακ μπαμ...'

Μέχρι να σκεφτώ εγώ την επόμενη κίνηση τα χέρια τους τον είχαν αλλάξει 534,2 φορές...
 
Rubiks 360

Χθες επιτέλους μετά απο 4 μήνες έφτασε το πακετάκι (με τα πόδια να το έστελναν θα είχε φτάσει προ πολλού).

Ανοίγω την συσκευασία και άρχισα να περιεργάζομαι τον 360 Rubik. 3 σφαίρες η μία μέσα στην άλλη. Η κεντρική έχει μια έξοδο/είσοδο, η μεσαία 2 και η 3η είναι χωρισμένη σε 2 ημισφαίρια το καθένα με 3 εισόδους/εξόδους.

ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ....

Για να τον λύσεις δεν χρειάζονται αλγόριθμοι αλλά την Θεία Τύχη αγκαζέ, το φτερό της νυχτερίδας, το ποδαράκι του λαγού, κανένα πέταλο, τετράφυλλα τριφύλλια και να μην είναι Τρίτη 13 !!!!! Τάμα πρέπει να κάνεις μπας και σου κάνει την χάρη να βγει καμιά απο τις μικρές μπίλιες μέσα απο την κεντρική σφαίρα.

Και άντε και βρήκα το κολπάκι για το πώς θα την βγάλεις από την κεντρική σφαίρα. Μετά είναι καθαρά θέμα τύχης σε ποιό ημισφαίριο της 3ης σφαίρας θα καταλήξει. Γιατί αν είναι σε λάθος ημισφαίριο πρέπει να επιστρέψει η χρωματιστή μπίλια πάλι στο κέντρο καθώς από το ένα ημισφαίριο στο άλλο δεν μπορεί να περάσει :mad:

Περίμενα κάτι παραπάνω :( . Δεν μου πήρε πάνω απο μισή ώρα για πρώτη φορά να τον λύσω. Αν και όπως είπα είναι θέμα τύχης και λεπτεπίλεπτων κινήσεων (σαν να πας να ξεκρεμάσεις πίνακα απο το Λουβρο και να μην χτυπήσει ο συναγερμός :p )

Θα το ψάξω περισσότερο μήπως βρω κανένα άλλο κολπάκι.
 
Αχεμ, αχεμ.... (καθάρισμα λαιμού):

Ξεθάβω το τόπικ, για να δηλώσω την έμπρακτη συμπαράστασή μου στην φίλτατη Κάμπια.

Το Σάββατο είχα "τη χαρά" να παίξω κι εγώ με τον κύ(β)κλο του Rubik....

Εμένα, μου πήρε κανά τρίωρο μέχρι να το λύσω (και αυτό γιατί έβαζα μια μπίλια, δοκίμαζα την επόμενη, δεν έβγαινε από το #@#(!@#$!#$ το μεσαίο τον κύκλο, τα έπαιρνα στο κρανίο, τον αγριοκοιτούσα με σκοπό να τον κοπανήσω κάτω, θυμόμουν τους 4 μήνες που περίμενε η Κάμπια, το παρατούσα σε μια γωνία, κάπνιζα 2 τσιγάρα απανωτά και μετά από ώρα/-ες, το ξανάπιανα....)

Έφαγα μεγάλο σκάλωμα: Συνήθως, όταν πρέπει να λύσω ένα κύβο, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κατανοήσω, είναι η λογική του. Φαντάζεστε τη φρίκη μου, όταν συνειδητοποίησα ότι η λογική του είναι ακριβώς τόσο απλή, όσο δείχνει.... Φρίκη υπ' αριθμόν 1...

Και ξεκινάω να το λύσω..... I quote for the truth of it:

Kambia είπε:
Για να τον λύσεις δεν χρειάζονται αλγόριθμοι αλλά την Θεία Τύχη αγκαζέ, το φτερό της νυχτερίδας, το ποδαράκι του λαγού, κανένα πέταλο, τετράφυλλα τριφύλλια και να μην είναι Τρίτη 13 !!!!! Τάμα πρέπει να κάνεις μπας και σου κάνει την χάρη να βγει καμιά απο τις μικρές μπίλιες μέσα απο την κεντρική σφαίρα.
...και συνεχίζω: Τάμα στην Παναγιά της Τήνου, να μην είναι ανάδρομος ο Ερμής, να έχεις κληρονομικό χάρισμα και τον Άγιο Πέτρο μπατζανάκη..... Φρίκη υπ'αριθμόν 2

Όπως είπε και η Κάμπια, είναι καθαρά θέμα λεπτών χειρισμών (ένα πράγμα, σα να προσπαθείς ν' ανέβεις απότομη βουνοπλαγιά με δίχρονο εντούρο)..... Σίγουρα, δε μπορείς να το λύσεις σε λεωφορείο ή στη στάση ή οπουδήποτε κουνάει... Κι ενώ οι υπόλοιποι κύβοι έχουν ηρεμιστικές ιδιότητες για τα νεύρα μου (και καταστροφικές για των υπολοίπων!), αυτός έχει απλά καταστροφικές - νευρασθενικές ιδιότητες για όλους! (κι εγώ ανεβάζω πίεση που δε μπορώ να το κουμαντάρω και οι υπόλοιποι που με ακούν να ρίχνω μπινελίκια!).... Φρίκη υπ' αριθμόν 3...

Overall, δε θα έλεγα ότι είναι κακό puzzle - είναι παιχνίδι επιδεξιότητας. Αλλά, σίγουρα δεν είναι αντάξιο του ονόματος Rubik's....
 
Lego,robots και android phones,η τεχνολογια στην υπηρεσια του ανθρωπου.

The Amazing ARM Powered Android Speedcuber

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Κύβος του Ρούμπικ «μπορεί πάντα να λυθεί με 20 ή λιγότερες κινήσεις»

....

Οποιαδήποτε διάταξη στον Κύβο του Ρούμπικ μπορεί να επιλυθεί με 20 κινήσεις το πολύ, υπολογίζουν Αμερικανοί ερευνητές, οι οποίοι δέχτηκαν τη βοήθεια της Google για να λύσουν ένα πρόβλημα που κεντρίζει την προσοχή των μαθηματικών εδώ και τέσσερις δεκαετίες.Ο μέγιστος αριθμός κινήσεων που απαιτούνται για τη λύση του κύβου είχε...

βαφτιστεί «ο αριθμός του Θεού», καθώς υποτίθεται ότι μια οντότητα που γνωρίζει τα πάντα θα γνώριζε και την απάντηση στο πρόβλημα.

Η νέα μελέτη εξέτασε ουσιαστικά όλους τους δυνατούς συνδυασμούς και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι ο μαγικός αριθμός είναι 20. Η εκτίμηση αυτή θα ισχύει μέχρι να ανακαλυφθεί κάποια διάταξη που χρειάζεται 21 κινήσεις, ένα ενδεχόμενο μάλλον απίθανο.

«Γνωρίζουμε πλέον με βεβαιότητα ότι ο μαγικός αριθμός είναι το 20» είπε στο BBC ο Μόρλει Ντέιβιντσον, καθηγητής Μαθηματικών στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Κεντ και επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας.

Η μελέτη υποβάλλεται τώρα για έλεγχο και δημοσίευση σε επιστημονική επιθεώρηση.

Δύσκολοι υπολογισμοί

Ο Κύβος του Ρούμπικ εφευρέθηκε το 1974 από τον Ούγγρο αρχιτέκτονα Έρνο Ρούμπικ, και έχει περισσότερα από 43 δισεκατομμύρια δισεκατομμύρια δυνατές διατάξεις ή σημεία εκκίνησης.

Στη νέα μελέτη, οι ερευνητές ήταν αδύνατο να εξετάσουν όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. Για να κάνουν πιο εύκολο το πρόβλημα, εντόπισαν και απέκλεισαν τους συμμετρικούς και παρόμοιους συνδυασμούς και περιορίστηκαν σε 56 εκατομμύρια ομάδες των 20 δισεκατομμυρίων διατάξεων.

Η πλειονότητα των διατάξεων αυτών επιλύεται με 15 έως 19 κινήσεις, βρέθηκαν όμως και 100 εκατομμύρια σημεία εκκίνησης που λύνονται μόνο με 20 κινήσεις.

Η πρώτη εκτίμηση για τον μαγικό αριθμό δημοσιεύτηκε το 1981 από τον μαθηματικό Μ.Θίσλουεϊτ, και ήταν 52 κινήσεις. Μια μεταγενέστερη εκτίμηση που έριχνε τον «αριθμό του Θεού» στις 18 κινήσεις καταρρίφθηκε το 1995, όταν βρέθηκε μια διάταξη του κύβου που απαιτούσε 20.

«Είχαμε τη μυστική ελπίδα στις δοκιμές μας ότι θα υπήρχε μία [διάταξη] που απαιτεί 21 κινήσεις» σχολίασε ο Δρ Ντέιβιντσον.

Δεδομένου ότι ένα καλό PC θα χρειαζόταν 35 χρόνια για να εξετάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, η ομάδα του Ντέιβιντσον δέχθηκε τη βοήθεια που προσέφερε η Google.

Τα συστήματα του διαδικτυακού γίγαντα χρειάστηκαν μόλις μερικές εβδομάδες για να λύσουν όλες τις πιθανές διατάξεις.

«Ακόμα δεν γνωρίζουμε τι μηχανήματα χρησιμοποίησαν» στη Google, παραδέχτηκε ο Ντέιβιντσον στο Beep.
Προελευση : http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/08/20_13.html
 
Δεν το πιστεύω ότι υπάρχουν κ άλλοι CubAdes στο φόρουμ!!!!!

Είμαι Νο1 cubas τραιλένομαι αλλά ο αγαπημένος μου είναι ο 2x2 της Eastsheen έχει φάση.

.....και ειναι ο μονος που εχω λύσει....

:p :p :p
 
πολύ ενδιαφέρον το άρθρο Nemo. Θα κάτσω το βραδάκι να μετρήσω και πόσες είναι οι περισσότερες κινήσεις που πρέπει να κάνει κάποιος για να λύσει τον 3χ3.

Υγ. Χθές απόκτησα και τον 21 κύβο μου :D
 
Για όσους είναι Θεσσαλονίκη και στα κοντινά περίχωρα και ενδιαφέρονται:

Balazs Bernat (Ουγγαρία) Κύβος Rubic

Φέτος ο κύβος του rubic κλείνει 30 χρόνια και φιλοξενούμε έναν απο τους πρωταθλητές, τον Balazs Bernat, που λύνει τον κύβο του rubic σε 10ʼʼ. Tα παιδιά «χαλάνε» τον κύβο και ο Balazs εκπλήσει τους πάντες ξανά και ξανά με την ταχύτητα και την ικανότητά του.

Καθημερινά για 2 ώρες στην Kid & Fun στην Δ.Ε.Θ.

Πηγή http://www.kid-fun.gr/

Εμένα θα με βρείτε εκεί να χαζεύω :D

EDIT

Στο πρόγραμμα λέει οτι στις 18:30 κάθε μέρα (εκτος Κυριακής) γίνεται η επίδειξη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lol.

Smallest (10mm) Rubik's Cube solve on video!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RuBot II, The Cubinator - A Rubik's Cube Solving Robot

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ρεκορ μηχανης το κατεχει το παρακατω με 10.69 sec ,ο Felics Zemdegs ερχεται πρωτος με 6.24 sec.

Swinburne's Record Breaking Rubik's Cube Robot

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια και αρκετές φορές μου ζητήθηκε να βάλω φωτογραφίες από τους κύβους μου. Ιδού :)

fetch


Οι κλασικοί Rubiks (3χ3, 4χ4, 5χ5, 2χ2 και Rubiks Twist) ξεκίνησαν να πωλούνται δεκαετία 80. Οι υπόλοιποι που βλέπετε είναι παραλλαγές (γνωστές και ως Fishers cubes) και αρκετοί είναι κατοχυρωμένοι ως ευρεσιτεχνίες στα τέλη του 80 και δεκαετία 90.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι η πρωταθλήτρια μας στο λύσιμο.

Απίστευτη συλλογή και το λέει ένας άνθρωπος που δεν μπορεί να λύσει ούτε τον 4χ4
 
Έχει κανα 3-4 που δεν μπόρεσα να τους λύσω (ακόμα :p ) τελείως! Πχ αυτός που βρίσκεται τέρμα πάνω αριστερά, ο λεγόμενος Diamond κύβος.

Ο 4χ4 μη σε ανησυχεί που δεν τον λύνεις. Για την πλειοψηφία των λυτών είναι ο πιο δύσκολος!

Προσωπικά ο αγαπημένος μου είναι το Megaminx (12εδρος)



Θεωρώ τον πιό έξυπνο το Rubik's Twist ή Snake (Όσοι έχετε μικρά παιδιά είναι πολύ καλό παιχνίδι)



Ο πιό δύσκολος ο 4x4 (μαζί πάνε και ο V6 δλδ 6χ6 καθώς ακολουθεί την ίδια σειρά αλγορίθμων)

Ο πιό χαζός (προς στιγμή) ο Rubik's 360

Εννοείται οτι η συλλογή θα μεγαλώνει :D Και δεν πάω πουθενά χωρίς τον 3χ3 μου

Megaminx6.jpg

rubiks twist.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως ούτε τον κλασσικό 3x3 δεν μπορώ να λύσω. Βέβαια δεν γνωρίζω tips και αλγόριθμους και προσπαθούσα να τον λύσω από μόνος μου. Ακόμα κι έτσι πάντως αισθάνομαι λίγο χαζός που δεν τα κατάφερα ποτέ.
 
Πίσω
Μπλουζα