Sandybell (1981)

Dominion

RetroMasteR
Αντιδράσεις
504
Οι περιπέτειες ενός ιωθετημένου χαρούμενου και άτακτου αγοροκόριτσου (με χρυσή καρδιά όμως) από την Σκωτία. Παραγωγή από το στούντιο TOEI ANIMATION που λάνσαρε και την Candy-Candy. 47 επεισόδια από 24 λεπτά το καθένα...βγήκανε αρκετά από αυτά (νομίζω όλα) σε κασσέτες από την Elite Video και με μεταγλώτιση στα στούντιο της ΕΡΑ από το ίδιο ελληνικό κάστ της κάντυ (Αργύρης Παυλίδης, Ματίνα Καρρά, Γιώργος Μάζης, Γιώργος ΘΕΟΧΑΡΗΣ Βασιλείου, Μάκης Ρευματάς). trivia Σε ένα από τα επεισόδια H Sandybell επισκέπταιται την Ελλάδα μαζί με την παρέα της και μπλέκουνε σε μια περιπέτεια.

http://www.algonet.se/~modehus/sandybel.htm

http://us.imdb.com/title/tt0294099/

candy

RetroNuts!
Αντιδράσεις
67
Σαν την candy candy καμία!!! ;)

Dominion

RetroMasteR
Αντιδράσεις
504
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά οκ η sandybell είχε πολύ καλύτερο animation (έχουνε και 5 χρόνια διαφορά βλέπεις). Άσχετα με το θρεντ candy περιοδικά της candy έπερνες ??? (ενωω φυσικά το 1ο Manga που κυκλοφορούσε και στην ελλάδα και για όσους δεν γνωρίζουνε ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ τα anime που έχετε δει στηρίζονται σε Manga (ασπρόμαυρα ιαπωνικά κόμικς)

candy

RetroNuts!
Αντιδράσεις
67
Φυσικά και έπαιρνα Dominion, το έχω αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν.Τα χρησιμοποιούσα για να ζωγραφίζω τα καλοκαίρια στην κατασκήνωση.Έχω γεμίσει μπλοκ ζωγραφικής...:rolleyes:

Dominion

RetroMasteR
Αντιδράσεις
504
Γουάου πήγαινες κατασκήνωση βρε...αυτά είναι 80ς rules...δεν παίζει να υπάρχει κάτι τέτοιο για τα σημερινά παιδιά...παίζει???

candy

RetroNuts!
Αντιδράσεις
67
5 χρόνια πήγαινα φίλε μου, στο τέλος μας έδωσαν και μετάλλιο για την υπομονή μας!!!Υπάρχουν ακόμα στην Χαλκιδική κατασκηνώσεις, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει ανάλογη συμμετοχή και ζήλος όπως τότε.Ωραία χρόνια...:rolleyes:

Dominion

RetroMasteR
Αντιδράσεις
504
Στην Πάτρα υπάρχει ακόμα μια κοντά στην παραλία Βραχνείκων είναι εγκατελημένη και μοιάζει με οικιά βγαλμένη από κανα silent hill (ακόμα και μέρα μεσημέρι σε ποιάνει σύγκρυο με τα παιχνίδια που σαπίζουνε από τη σκουριά και τους κισσούς) καμιά μέρα λέω να μπουκάρω στο παράνομο να βγάλω και κάμοια spooky photo εκεί μέσα

Windaria

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
είναι επικίνδυνο πλέον να στείλεις το παιδί σου κατασκήνωση... υπερβολικά θα έλεγα...

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

TallMan

RetroNuts!
Αντιδράσεις
27
Dominion είπε:
Στην Πάτρα υπάρχει ακόμα μια κοντά στην παραλία Βραχνείκων είναι εγκατελημένη και μοιάζει με οικιά βγαλμένη από κανα silent hill (ακόμα και μέρα μεσημέρι σε ποιάνει σύγκρυο με τα παιχνίδια που σαπίζουνε από τη σκουριά και τους κισσούς) καμιά μέρα λέω να μπουκάρω στο παράνομο να βγάλω και κάμοια spooky photo εκεί μέσα
Τι στενοχωριεσαι;Τωρα ολοι κατασκηνωνουν απο...Ιμαγκο-Ριβιερα μερια...:biglaugh:

bi-bi

RetroActive
Αντιδράσεις
14
Dominion να' σαι καλά που το θυμήθηκες.Αυτό που με είχε εντυπωσιάσει ήταν τα κόκκινα κοκαλάκια της.Τι τραβήξανε οι δικοί μου για να μου βρούνε ίδια!!!!

f_sandybellm_27a8933.jpg

domniki

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
1.792
Κ'εγω σε βιντεοκασετες την εβλεπα.

Μονο 47 επεισοδια ειχε η Σαντυμπελ? Νομιζα οτι ειχε περισσοτερα. Καλα, μονο η Καντυ εχει τοσα πολλα???? Παντως η Σαντυμπελ, παρολο το μελο της (κ'αυτη ειχε τραβηξει τα πανδεινα η καημενη) ειχε happy end φυσικα.

Dominion

RetroMasteR
Αντιδράσεις
504
Σε μερικά επεισόδια σκάσανε μύτη και από Ελλάδα οι ήρωές μας, πάντως το καστ της Σάντυμπελ ήτανε το ίδιο με αυτό της Κάντυ. Εξάλλου στο ίδιο στούντιο νομίζω κάνανε και την μεταγλώτιση (ΕΡΑ)

amalitsa

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
agapame trela sandybell!!!! dn itan san tin candy all itan omos para poli kali!!

milaw

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Πολυ ωραια σειρα.Την εβλεπα μαζι με την canty canty:cool:

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
3.896
H θεα (φωναρα) Micchi,ζωντανα το 2001 απο το Χονγκ-Κονγκ και εν τω μεσω επιφημιων τρελαμμενου κοινου, τραγουδαει το δυνατοτερο κοριτσιστικο jingle στο ηλιακο μας συστημα...

[video=youtube;hIKlZE-gEPs]http://www.youtube.com/watch?v=hIKlZE-gEPs

και εδω το 1982

http://www.youtube.com/watch?v=23Ur5A36w_g

χαλαρα την προτιμω στα 50 της! :)

domniki

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
1.792
Πού το βρηκες βρε Wally????? :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Απιθανη η θειτσα :clap:

videomania

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Και εαν θελέτε να κατεβασετε [edit]

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Λορένα

RetroNuts!
Αντιδράσεις
248
Αγαπητε/η videomania, καλως ηρθες κατ'αρχην.

Συμφωνα με τους κανονισμους του φορουμ, δεν επιτρεπεται η αναρτηση υλικου για κατεβασμα.

Μπορεις να συζητησεις οτι θελεις για τα αγαπημενα σου παιδικα, αλλα οχι αν αφορα "κατεβασμα" υλικου

Artemis

Banned
Αντιδράσεις
20
Δεν μου αρεσε αυτο το ανιμε πολυ μελο ηταν. Ολοι την ωρα την βασανιζαν την καημενη την Σαντυμπελ σε καποια φαση πεθανε και ο θετος της πατερας και βρισκεται ολομοναχη... Μετα αλλα μαρτυρια στο σπιτι του καπεταν φουρτουνα του δημοσιογραφου που την ειχε αναλαβει μετα τον θανατο του πατερα της... Τσ τσ τσ τι τραβηξε και αυτο το κοριτσι.

Domenica

Banned
Αντιδράσεις
119
Η Σαντυμπελ δεν ηταν που πηγαινε στο ταφο της μαμάς και μιλούσε με τους λευκούς ασφόδελους ή ηταν απο αλλο παιδικο; Πάντως πηρα απο φοβο τους ασφόδελους! Θυμάμαι νοικιαζα σε κασετες Σαντυμπελ αλλά δεν θυμάμαι πολλά δυστηχώς. Ο τυφώνας Καντυ βλέπετε, έκλεψε ολες τις σκηνες που σημάδεψαν τα παιδικά μας χρόνια!

Μπλουζα