Satandisk\Ultrasatan

Θεωρητικά δουλεύει σε οποιονδήποτε Atari έχει ACSI port. Στα υπόλοιπα ζητήματα προτιμώ να μην παίζω αλλά να χρησιμοποιώ.
 
ChrisTOS είπε:
Εγώ! Αργησες! :D Τι λες για το gadgetάκι; Αρχικά σκέφτηκα να τολμήσω την πλακέτα που έφτιαξαν οι 2 τύποι. Εχω και τη βοήθεια ενός συναδέλφου που φτιάχνει πλακέτες για πλάκα σαν να είναι φέτες με μερέντα, αλλά προς το παρόν δεν παίζει σε STe, οπότε Θα αρκεστώ στο US.
 
Ναι, μου χάλασε το pc και έτσι ο μόνος τρόπος για internet ήταν ο Falcon. Αλλά δεν θα μπορούσα να γράψω ελληνικά με τρόπο που να το καταλάβετε οπότε το μήνυμα θα σβηνόταν. Anyway.. αναφέρεσαι στο gadgetaki του pperror.. Κοίτα αν δεν έχεις πρόβλημα με καμιά 40αρα soldering points και αν δεν φοβάσαι την πιθανότητα ανατίναξης... go ahead. Σε ότι αφορά τον ultra satan. Πρώτον θα κοστίζει αρκετούτσικα, δεύτερον ελπίζοντας να μην είναι το, σε web 1.0 όρους, epic fail που ήταν ο Satandisk είναι μια καλή περίπτωση. Το πραγματάκι που δεν μου αρέσει είναι ότι δεν ξέρουμε αν ο Ultra Satan είναι Ahdi compatible (το solder nightmare του pperror λέει ότι απαιτεί το bigdos, το οποίο είναι αποτυχία εξ ορισμού). Επιπλέον, σαν τεχνική λεπτομέρεια, η μεταφορά αρχείων μεταξύ pc και atari μπορεί να γίνει μέσω ενός setting του HDDriver σύμφωνα με το οποίο γίνεται TOS/Windows partition. Το πρόβλημα είναι ότι ο HDDriver επιτρέπει μόνο μια partition αυτού του τύπου. Δεν μπορείς να έχεις δεύτερη τέτοια στον δίσκο, δεν γνωρίζω όμως τι ισχύει για διαφορετικούς δίσκους. Αν πάντως είχα έναν ST χωρίς σκληρό, και μου ζητούσες να διαλέξω ένα από τα δύο προϊόντα ασυζητητί θα έπαιρνα του Jookie. And keep my fingers crossed.
 
και στο ξένο forum που είναι και ο jookie για το δικό του λέμε, άντε να το δούμε σε μαζική παραγωγή να πάρουμε και εμείς κανένα! δεν την παλεύουμε με τις δισκέτες!
 
ChrisTOS είπε:
αναφέρεσαι στο gadgetaki του pperror..
Οχι, στο Ultrasatan αναφέρομαι :D . Απλά ανέφερα και την άλλη λύση του...pperror(ακου pperror:D:D:D:D). Εντάξει, πόσο θα κοστίσει μωρέ; Το satandisk κοστιζε γυρω στα 25 ευρώ +μτφ, αυτό αντε να παει 40-45, σιγά τα χρήματα. Ξέρεις πόσα έχω δώσει για Mac; :D Ανέφερα τη λύση του ppera ως εναλλακτική και για να με δοκιμάσω, αν θα μπορούσα να το καταφέρω.

Οπότε περιμένουμε τον Mikro να βγάλει ανακοίνωση....
 
O satandisk έβγαινε γύρω στα 40 ευρώ μέχρι να χρησιμοποιηθεί (με την προϋπόθεση ότι είχες συμβατή κάρτα και δεν χρειαζόταν να αγοράσεις 4-5 μέχρι να βρεις κάποια που να δουλεύει), ενώ επιπλέον έπρεπε να αγορασεις και τον HDDriver μιας και δεν ήταν AHDI compatible. Με την ίδια λογική, ο Ultra Satan υπολογίζω ότι θα καταλήξει στα 65-70 ευρώ. Πάλι σε σχέση με τα Mac φθηνό είναι, αλλά ξεφεύγει από το power without the price. Anyway, και με το D-Bug advent callendar δεν λέει καθόλου να έχεις ST χωρίς σκληρό δίσκο.
 
Κοίτα, χωρίς να θέλω να προκαλέσω flamming, συγκρίνοντας τη μεγάλη (commercial ή μη) υποστήριξη των Amiga με την ελάχιστη που έχουν τα Atari, προσωπικά θα είμαι υπερευχαριστημένος μ'αυτό. Και από τις δυνατότητες που έχω διαβάσει για τον HDDriver, αξίζει να τον αγοράσει κανείς. Πάντως τα 25 ευρώ δεν τα είπα έτσι. Οταν ήθελα να παραγγείλω ένα, αφου είχε τελειώσει και το τελευταίο batch, έστειλα ενα πμ σε εναν τυπο στο atari-home.de (κάπως έτσι), o οποίος είχε φτιάξει το τελευταίο batch και μου'χε πει 21+μτφ. Δεν το αγόρασα, γιατί ο τύπος δε μου απαντούσε στα επανειλλημένα pm's.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, αν και το ζήτημα είναι αρκετά συζητήσιμο. Τι θες για Atari και δεν το βρίσκεις; Και για ποιον λόγο το θες; Σε ότι αφορά στο hardware υπάρχουν 5 πράγματα που μπορεί κανείς να χρειαστεί:

Accelerator, Mouse/Kbd, Hard disk, Ethernet, ε... τι άλλο;

Accelerator: Για να δούμε ποιοι τον χρειάζονται... DTP, 3d modellers... αυτοί. Όταν υπήρχε νόημα για αυτούς τους χρήστες να χρησιμοποιούν atari υπήρχαν και αρκετοί accelerators, από απλούς overclockers μέχρι accelerators που έκαναν τον TT να φαντάζει χελώνα. Πλέον αν πάρεις accelerator για ST, πιο πιθανόν είναι να αποτελεί πρόβλημα παρά χρήσιμος.

Mouse/Kbd: υπάρχουν 3-4 projects. Eiffel interface, QWERTYX, PeST, αυτό που έκανε ο Mikro etc.

Hard disk: Λοιπόν, οι ST χρησιμοποιούν ένα subset του SCSI. Οπότε από πολύ νωρίς εμφανίστηκαν SCSI adaptors. ICD Link, ICD Link II, AdSCSI etc. Αυτό είναι κάτι στο οποίο είμαστε καλυμένοι εδώ και αρκετά χρόνια (+τα διάφορα πρότζεκτ που είχαν εμφανιστεί κατά καιρούς). Το ζήτημα είνα ότι με το κλείσιμο της ICD αυτά εδώ απέκτησαν μια διαρκώς αυξανόμενη αξία, και εκεί έρχεται ο SD και ο US.

Ethernet: Ethernec, Netusbee. Ενώ με έναν SCSI adapter μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το DaynaLink.

Αν τώρα μιλάμε για software, εκεί πάλι πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν βρίσκεις...
 
Μονο σε hardware αναφέρομαι. Και όχι, από τη δική μου εμπειρία δε βρίσκεις τίποτα ή αν το βρεις (όποτε π.χ. βγει κάτι σε δημοπρασία στο ΕΒΑΥ), κοστίζει πανάκριβα. Παρε παράδειγμα, το Link 97 που πρόσφατα το είδα να πιανει πανω από 100 ευρώ! Αλλά θα βγουμε εκτός θέματος. Το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι ότι κινήσεις όπως αυτή με το Ultrasatan, πρέπει να μη σταματούν. Παράδειγμα βγήκε το Satandisk σε 2-3 Batches και τέλος, ενώ εγώ έβλεπα ότι κι άλλοι ενδιαφέρονταν να το αγοράσουν. Αυτά.... (μη συνεχίσεις :D :D)
 
Βρε παλιοπαιδα ! Τι μαγιουρεύετε ιδωϊα μέσα...... :eek: ?

Ευτυχώς που κάποιοι στη γειτονιά ξεχνανε τα router ξεκλείδωτα και έχουν τα αμοιρα παλικάρια, ιντερνέτι, που ο δικός τους παροχέας τους έχει γράψει στα κάκκαλά του :cry: :cry:

Ξεδοντιάρη Ρούγαρ', βάλε και 'μένα στη λίστα οτι κι αν ψουνίστι. Πιστεύω σ' εσένα και δεν ερευνώ :D :D:D:D

:bow:
 
Δεν το συνεχίζω. Anyway, φαντάζομαι ότι μες την άνοιξη θα είναι έτοιμο, οπότε την επόμενη φορά που θα δείξεις τον STE σου δεν θα βάλεις κάποιο παιχνίδι όπως το Gianna (Flip screen). Το STario είναι καλύτερο σαν επίδειξη (it scrolls).
 
Α γειά σου! Πού να γράφω τόσες δισκέτες με το STAnio! :D :D:D

Την άνοιξη λες ε; Αργεί..... :(
 
βρε παιδιά σορρυ για το άσχετο, αλλά αλλού δεν γράφει κανείς! υπάρχει τίποτα να βρω να βγάλω ethernet στον atari 1040stfm που έχω? ενδιαφέρομαι να έχει ethernet για να τον βάλω στο δίκτυο και να παίρνει κάρτες μνήμης, ακόμα δεν έχω βρει κάτι προς αγορά. Αυτά που έχω κάνει μέχρι στιγμής μπορείτε να τα δείτε εδώ : http://s180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/ATARIST/ επίσης αυτή την περίοδο προσπαθώ να κατασκευάσω ένα scart RGB για να τον συνδέσω σε μια 32αρα TFT tv και με ένα φιλαράκι ηλεκτρονικό ένα κύκλωμα να βγάλουμε από RGB 15khz σε composite σήμα.
 
Δοκίμασε Ethernec και Netusbee. Για καλώδιο ζήτα από την Alison (AF Techie Alison). She rulez!
 
Και φαίνεται και κούκλα από το άβαταρ ;) :D
 
Αυτά τα 2 που λες υπάρχει κανείς να τα πουλάει? με ενδιαφέρει πάρα πολύ! για το καλώδιο ήδη στο άλλο forum μου έχει στείλει τα σχέδια για να φτιάξω και ήδη έφερα από Αγγλία 3 βύσματα για δοκιμές! την Κυριακή θα το φτιάξω το scart και μακάρι να παίξει! ο ST μου έχει και tv modulator αλλά το ποτενσιόμετρο μου έχει χαλάσει και γυρνάει τρελά και δεν δείχνει σε κανένα κανάλι! έχω και atari SC1224 αλλά δεν έχω χώρο στο γραφείο μου και γιαυτήν! παλιότερα πριν ακόμα πάρω το 1ο μου pc, είχα πάνω στο γραφείο και την SM124 και την SC1224. Tώρα που χώρος! τουλάχιστον κατάφερα να έχω στην TFT την high resolution του ST.
 
NikiforosST είπε:
Αυτά τα 2 που λες υπάρχει κανείς να τα πουλάει? με ενδιαφέρει πάρα πολύ! για το καλώδιο ήδη στο άλλο forum μου έχει στείλει τα σχέδια για να φτιάξω και ήδη έφερα από Αγγλία 3 βύσματα για δοκιμές! την Κυριακή θα το φτιάξω το scart και μακάρι να παίξει! ο ST μου έχει και tv modulator αλλά το ποτενσιόμετρο μου έχει χαλάσει και γυρνάει τρελά και δεν δείχνει σε κανένα κανάλι! έχω και atari SC1224 αλλά δεν έχω χώρο στο γραφείο μου και γιαυτήν! παλιότερα πριν ακόμα πάρω το 1ο μου pc, είχα πάνω στο γραφείο και την SM124 και την SC1224. Tώρα που χώρος! τουλάχιστον κατάφερα να έχω στην TFT την high resolution του ST.
Δεν ξέρω κανέναν που να τα φτιάχνει και να τα πουλάει. Πάντως τα schematics είναι διαθέσιμα..
 
Εννοώ τη λίστα που είχες ποστάρει πιο πριν με διάφορα είδη hardware, αλλά τώρα που σε ρώτησε το παληκάρι για το USB π.χ., του απάντησες ότι δεν ξέρεις πού θα το βρει :D :D:D

Τεσπα, μολις είδα ότι το interface του pperror:D κάποιος τύπος το συνέδεσε σε STe, κολλώντας το 68000 κομμάτι του interface στα ποδαράκια του 68000 της μητρικής αλλά από την κάτω μεριά (εβγαλε τη μητρική δηλαδή). Να σου πω, μαλλον θα περιμένω το ultrasatan. Εναν τον έχω (τον STE), και παιδεύτηκα αρκετά ώστε να τον βρω σε καλή κατάσταση και χωρίς κιτρινίλες. Ας μην τον μαγαρεψω με μαγειρέματα και κολλήσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα