Satandisk\Ultrasatan

πολλά SID touches έχει το κομματάκι
 
Εγώ να κάνω την ερώτηση τον sid player που τον βρήκες?
 
είναι SND player. πρέπει να το έχω κι εγώ κάπου
 
Χτες παράγγειλα τον HDDriver και μου τον έστειλε σε email σαν συνημμένο μαζί με ένα seirial και μου είπε τις οδηγίες θα τις στείλει ταχυδρομικά. Εκτύπωσα τις οδηγιες από την σελίδα του jookie αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει σωστά! μου βγάζει ότι έχω χαλασμένη δισκέτα την μια στο γράμμα Ι και την μια στο Κ, το γνωστό DATA damaged on disk κτλ. με τα 1000 ζόρια πάω παρακάτω και στο σημείο που πρέπει να κάνω initialize partitions γίνεται χαμός μου λέει insuffisient memory, administration cannot access ή locate memory adress ή κάτι τέτοια! τι γίνεται δεν φτάνει το 1ΜΒ RAM ? τελικά ο driver μπήκε στην κάρτα μνήμης και βλέπει ΜΟΝΟ το 1ο partition δλδ 16ΜΒ © τα άλλα όχι και στα win δεν την βλέπει! έβαλα TOS 1.02 compability. Τι κάνω λάθος ρε παιδιά???? όμως ο driver είναι εγκατεστημένος στην κάρτα και bootarei από εκεί κανονικά. Αν ξέρει κανείς ας βοηθήσει! :( :( :(

Δεν γίνεται να είναι η κάρτα όλη ένα partition © όπως με τον ICD pro driver???? επειδή έχω ΤΟS 1.02 πρέπει το κάθε partition να είναι λιγότερο από 256MB!!! τα άλλα γράμματα εκτός του C γιατί δεν εμφανίζονται??? Η κάρτα είναι microSD 4GB με adaptora σε SD, με τον ICD pro driver έπαιζε μια χαρά απλά ήθελα τον HDDriver για να παίζει η κάρτα και σε pc και δεν μπορώ να το κάνω και αυτό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς δεν κατάφερα τπτ!!! ακομα και με το link που βρήκα που είπε ο Jookie http://joo.kie.sk/ultrasatan/tosdos/ τώρα δεν μου κάνει καθόλου install τoν driver και μου χάλασε και η δισκέτα που είχα τον HDDriver! ευτυχώς τον έχω και αλλού! τι να πω κρίμα, το ICD pro έπαιζε τελεια έβλεπε ΟΛΗ την κάρτα 1 partition απλά δεν την έβλεπαν τα windows. :( :( :(
 
έχω καιρό να ενημερώσω το θέμα! τελικά με τα έτοιμα images του ppera και ΜΟΝΟ μέσω του mac mini G4 με leopard Mac Os που έχω μπορώ να γράφω και να διαβάζω τις καρτούλες και αυτές παίζουν μια χαρά στον ST!!! έτσι λύθηκε το θέμα και στην ουσία δεν δουλεύω καθόλου καθαρά με τον HDDdriver, και τον άλλον τον free driver τον δουλεύω για να περνάω τις παλιές δισκέτες μου σε microSD κάρτες! (με SD adaptor), πραγματικά τελικά άξιζε τα λεφτά του!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν κατραλαβα καλα τερμα τα ultrasatan στο ebay σωστα? κριμα μιας και ζσταθηκα διαβαζοντας τα ποστς εδω.

βασικά το πρωτο πραμα που εκανα ηταν να δω αν εχω το καλο DMA chip στον STE και ειμαι κομπλε. ειναι το καλο.

καθ' όσον λοιπον δεν υπαρχει το Ultrasatan πλεον (δεν ξερω και το πως θα επικοινωνουσα με jooke κτλ), σκεφτηκα την λυση του....sd floppy emulator by lotharek. χμμμμ....
 
Υποθέτω πως το sd emulator θα παίζει μια χαρα. Απλώς με το ultrasatan ειναι σα να εχεις σκληρό δίσκο επανω στο σύστημα και μπορείς να κανεις κι αλλα πράγματα, που μεσω δισκέτας (και μάλιστα εικονικής) δε μπορείς...
 
ενταξει Νικόλα.

Βασικά δεν θέλω να κάνω τιποτα παραπανω απο να παιζω καποιες φορες μερικά παιχνιδια, και να αποφευγω καθε φορα να γραφω δισκετα απο το PC με το γνωστο προγραμματακι. Οποτε θα το παραγγειλω το SD Floppy Emulator, που ουτως η αλλως, μπορω να το χρησιμοποιησω και σε κανενα ZX ή CPC ή MSX2 μελλοντικα.

Βασικά σκεφτομαι να το εκταταστησω στην θέση του floppy μέσα στον STE. Το κανουν ηδη απο οτι ειδα και στο σαιτ του Lotharek. Βεβαια...... πρέπει να βρω εναν τρόπο να μπορω να κάνω access τα κουμπια της πλακετας για το eject,back,forward γιατι η εγκοπη του fdd στο πλαι του ST ειναι σχετικά λεπτη, δεν μπαινει δάχτυλο...... Any ideas?
 
Ε τότε ο sd emulator κανει αυτό που θες...
 
Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να μην έχεις βίδες στο καπάκι του ST και οταν χρειάζεται απλά να το σηκώνεις! και εγώ εδώ και χρόνια δεν του έχω βιδες επειδη το ανοιγω συχνα και βαριεμαι να τις ξεβιδωνω! ή αλλιώς πρέπει να κόψεις το πλαστικό του να αφήσεις τα κατάλληλα ανοίγματα, αν ψάξεις στο youtube ή στο google θα δεις διάφορες πατέντες!

πάντως σου συνιστώ να στείλεις email για το UtraSatan disk γιατι πραγματικά αξίζει! εγώ το έχω πάρει και μετα πήρα και τον Hddriver αλλά δουλεύω και τον free και πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια! η καλυτερη αγορά επάνω στον ST ever!!! έχω πολλές δισκέτες δεν θα ήθελα ποτέ να αφαιρεσω το disk drive, αλλα και το μηχάνημα να μην χάσει την αυθεντικότητα του! ακόμα και ο ήχος της δισκέτας που φορτώνει μου αρέσει να τον ακούω! :pppp

Δυστυχώς και εγώ που έψαξα μόνο αυτό βρήκα : http://cgi.ebay.ie/SD-Floppy-Emulator-Rev-C-BLUE-EDITION-/180644240826?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item2a0f3c5dba
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το SD Floppy Emulator πρόσφατα το απεκτησα. Ειναι πολυ καλο εργαλειο και την έχω καταβρει με τον STE μου. Ειναι πραγματικά απιθανο εργαλειο παιδια! Φορτωσα και μια SD με 700-800 roms και τέλος!

Αν βαλει καποιος το autoboot loader, τοτε με το που bootαρει ο ST μπαινει στο μενου με την επιλογη folder και game/program images.

attachment.php


AUTOBOOT LOADER MENU:

attachment.php


Επεκταση FDD καλωδιου (αρσενικο-θυληκο χρειαζεται) προκειμενου να το φτασετε μεχρι την ακρη, στην θέση του Floppy:

attachment.php


Να ο καινουργιος "νοικαρης" της θέσης του floppy!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό δείχνει! ποσο σου πηγε? εγω έχω πάρει το ultrasatan disk και μετά και τον HDdriver και εγώ την εχω καταβρει, αλλά το προτιμώ από αυτο που εχεις εσυ γιατι παιζει σαν σκληρός και ετσι μπορώ να δουλεύω και δισκέτες που έχω απειρες. Το floppy emulator είναι πολύ καλό κυρίως αν μας έχει χαλάσει το disk drive μας. Τελικά στην τελευταία φωτο έχεις κοψει το πλαστικό στο πλάι ?
 
65 λιρες Αγγλίας + 9 λιρες μεταφορικά απο το ebay shop του Lotharek.

οχι δεν εκοψα ΚΑΝΕΝΑ πλαστικο φιλε μου! δεν θα εβαζα ποτε χερι! το λυπαμια τον Αταρακο, και γενικά δεν χρειάζεται.

Απλά εβγαλα το disk drive και αυτο που φαινεται στο πλαι ειναι το μαμησιο κοψιμο για το fdd! ολα νοικοκυρεμενα!

Παντως ειναι καλο εργαλειο το SD Floppy Emu. Δεν ξέρω τι ακριβως παιζει με το Ultrasatan, ειχα διαβασει πληροφοριες γι αυτο, αλλα φοβηθηκα για θεματα ασυμβατοτητας με τα STE (κι ας εχω το σωστο DMA chip μεσα, ευτυχως).

Με το SD Floppy Emu παιζω τα παντα. Ασε που εχει και ηχειακι (!) απανω και ακους και τον ηχο των tracks στην δισκετα καθως διαβαζονται! Εχει την πλάκα του κι αυτο!
 
είχα σκεφτεί να αγοράσω ένα για τον χαβαλέ! αλλά δεν θέλω να βγάλω το disk drive από τον ST!
 
ναι κι εγω το λυπηθηκα το FDD αλλα νομιζω οτι το αντικατεστησε πληρως και με το παραπανω μαλιστα! δεν ειχα χρονο να γραφω δισκετες κτλ. μιλαμε για 800+ roms!

το γνησιο (EPSON) FDD του STE μου το πακεταρα και το μαζεψα για να υπαρχει. Εχω σκεφτει καθε 2μηνο κτλ να το συνδεω παλι και να φορτωνω καμια δισκετουλα ετσι για να το κραταω σε "φορμα"...
 
Οχι όποιος προλάβει, αλλα όποιος κερδίσει :D . Ειμαι περίεργος να δω πού θα φτάσει. Υπολογίζω περίπου 150 ευρώ, ενώ η αρχική τιμή πώλησης αν θυμαμαι καλα ηταν γυρω στα 70. Ετσι πανε αυτά....
 
Πίσω
Μπλουζα