Schwarzenegger vs Stallone

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες σε αρκετά σημεία.Θα ήθελα ωστόσο να διευκρυνίσω το εξής:Δεν έχει σημασία αν κάτι που τότε με τα μάτια ενός παιδιού φάνταζε ιδανικό, σήμερα έχει υποτιμηθεί. Σημασία έχει να μπορείς να κρατάς αυτή την ανάμνηση, ως μια εμπειρία που διαμόρφωσε τον χαρακτήρα σου και ενδεχομένως σε έκανε καλύτερο άνθρωπο. Όποιος και αν ήταν ο ρόλος αυτών των ηθοποιών, ήταν κάτι πρωτόγνωρο για τότε. Σκεφτείτε πως μια Amiga 3000 όπως αναφέρθηκε σε άλλο θέμα, βρέθηκε στα σκουπίδια. Αυτό σημαίνει πως αυτή είναι η πραγματική της αξία;Όχι, γιατί για ανθρώπους σαν και εμάς που ζήσαμε τις εποχές της δόξας της, σήμαινε πολλά. Θα μου πείτε είναι πράγματα τελείως διαφορετικά, όμως στην ουσία αποτελούν δημιουργήματα μιας άλλης εποχής που την ζήσαμε και που μεγαλώσαμε μαζί τους. Επομένως, θεωρώ ότι αν για τον Shadowdancer2501 οι Schwarzenegger και Stalone φαντάζουν ρετρό, τότε δεν μπορώ παρά να σεβαστώ την άποψή του.

Συνηγορώ εν ολίγοις με την άποψη του AEON: "Μερικές φορές ξέρεις δεν είναι μόνο η ταινία αυτή καθεαυτή, αλλά και το κλίμα της εποχής που μεταφέρει, οι αναμνήσεις που σου ξυπνά για πράγματα που συνέβησαν γύρω ή παράλληλα με αυτήν. Θέλω να πω μη το βλέπεις μόνο με την οπτικής της καλλιτεχνικής / κινηματογραφικής κριτικής. Πολλές φορές τα "συμπαραμαρτούντα" μεταφέρουν εξίσου μεγάλο (ή και μεγαλύτερο) ενδιαφέρον."
 
ΟΛΟΙ μα όλοι οι ηθοποιοί, ακόμα και οι μεγαλύτεροι, έχουν κάνει και πατάτες...
Φυσικα αλλα δεν μπορουμε να θεωρησουμε τους Σταλονε-Αρνι ως μεγαλους ηθοποιους! Μονο ως εμπορικους.

Συμφωνω με την Candy, αυτα ειπα κι εγω.

Ο παραλληλισμος με την Αmiga3000 δεν "κολλαει" στο θεμα. Τα computers ειναι μια τεχνολογια που συνεχως εξελισεται.
 
"Μερικές φορές ξέρεις δεν είναι μόνο η ταινία αυτή καθεαυτή, αλλά και το κλίμα της εποχής που μεταφέρει, οι αναμνήσεις που σου ξυπνά για πράγματα που συνέβησαν γύρω ή παράλληλα με αυτήν. Θέλω να πω μη το βλέπεις μόνο με την οπτικής της καλλιτεχνικής / κινηματογραφικής κριτικής. Πολλές φορές τα "συμπαραμαρτούντα" μεταφέρουν εξίσου μεγάλο (ή και μεγαλύτερο) ενδιαφέρον."

Right on brothers,you got the point!

α και κατι ακομα φιλε Γιωργο,ο Αρνολντ δεν ειναι απλα μεγαλος ηθοποιος,ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ χαχαχαχαχα(πολλες ιντσες δικεφαλα και πολλα κιλα παγκο) peace!
 
Θα σπάσω τη σιγή μου και θα συμφωνήσω κι εγώ. Ο Άρνολντ δεν είναι απλά τεράστιος είναι τρισμέγιστος. Ανυπέρβλητος. Όσο για το αν είναι εμπορικός ηθοποιός, ναι είναι, τιμή του και καμάρι του. Τι το κακό έχουν, στην τελική, οι εμπορικοί ηθοποιοί; Ή μήπως τελικά ο κινηματογράφος πρέπει και αυτός να είναι για τους "λίγους" ψευτοκουλτουριάρηδες που το μόνο που κάνουν είναι να αναλώνονται σε ανούσιες επιδειξιακές συζητήσεις ξερολισμού;

Ο Άρνολντ ήταν απολαυστικότατος σαν η απόλυτη termination machine, ακόμα και το νούμερο 3 μπορώ να πω ότι το είδα ευχάριστα. (Βέβαια εδώ έπαιξε ρόλο και η κακιά συμπρωταγωνίστριά του).

Απίστευτος στον Κυνηγό, τέλειος στο True Lies!

.............και όπως είπα, απλά ανυπέρβλητος!!!!!!!!!
 
Ο παραλληλισμος με την Αmiga3000 δεν "κολλαει" στο θεμα. Τα computers ειναι μια τεχνολογια που συνεχως εξελισεται.
Φίλε giorgos, όπως προανέφερα είναι διαφορετικά πράγματα με κοινό άξονα όμως. Τα πάντα εξελίσσονται και με τον καιρό απαρχαιώνονται και όλα είναι απότελεσμα προχωρημένης τεχνογνωσίας. Απλά στους υπολογιστές είναι διαφορετικές οι ταχύτητες. Η ουσία είναι ότι για τον κάθε άνθρωπο ο τρόπος που αντιλαμβάνεται ένα γεγονός και το αποτυπώνει στην μνήμη του είναι ξεχωριστός, επομένως ανάλογα το μεγαλοποιεί, το υποβαθμίζει ή το θέτει στις σωστές του διαστάσεις. Αυτό ακριβώς κάνουμε εδώ, καταθέτουμε τα διάφορα βιώματα με τις όποιες υπερβολές. Παρόλα αυτά συμφωνώ μαζί σου :D :D

Υ.Σ. Όντως είναι εμπορικοί όπως και κάθε τι άλλωστε που θυμόμαστε σαν παιδιά, διαφορετικά δεν θα το ξέραμε.
 
Υ.Σ. Όντως είναι εμπορικοί όπως και κάθε τι άλλωστε που θυμόμαστε σαν παιδιά, διαφορετικά δεν θα το ξέραμε.
 
Candy-Candy

Oπως ειπα, στην ουσια συμφωνουμε.Αν διαβασεις και τα posts μου σε αυτο το thread θα το διαπιστωσεις.

Οσο για την Αmiga3000, ο παραλληλισμος ειναι ασχετος γιατι μιλας για 2 διαφορετικες καταστασεις. Τα computers ξεπερνιουνται αναγκαστικά, γιατι η τεχνολογια προχωραει με πολυ γρηγορους ρυθμους και νεα μοντελα πιο εξελιγμενα βγαινουν συνεχως και αντικαθιστουν τα προηγουμενα. Ενω οι καλοι ηθοποιοι και οι καλες ταινιες παραμενουν αναλλοιωτα στο χρονο(οπως και οι "πατατες" παραμενουν "πατατες")

pooky(1)

pooky, pooky, pooky...εισαι 36 χρονων και εξακολουθεις να θεωρεις τον Σβαρ/γκερ..τεραστιο? Εννοεις τεραστιο ποιοτικα...σωστα?

Παω στοιχημα οτι δε γνωριζεις τους πραγματικα τεραστιους ξενους ηθοποιους.

Επισης φανταζομαι οτι τεραστιο θα θεωρεις και τον Ψαλτη ή τον Τσακωνα.

Τωρα που το σκεφτομαι...σα να εχεις δικιο!!

Ο Τσακωνας και ο Ψαλτης ειναι σκαλες ανωτεροι απο τους Σταυριδη, Παπαγιαννοπουλο, Ηλιοπουλο ή Βεγγο!

Α, το σωστο σωστο :D :D
 
giorgo, giorgo, giorgo, το τι πιστεύω εγώ, δεν θα το συζητήσω μαζί σου.
 
giorgos είπε:
Επισης φανταζομαι οτι τεραστιο θα θεωρεις και τον Ψαλτη ή τον Τσακωνα.
Τεράστιοι (Ελληνες) ηθοποιοί είναι :

ΤΑΚΗΣ ΣΟΥΠΙΑΔΗΣ

ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΕΔΟΣ

ΤΑΣΟΣ ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ (εγγονός του Αθηνόδορου)

ΑΚΗΣ ΦΛΩΡΕΝΤΗΣ

ΤΕΛΥ ΣΤΑΛΛΟΝΕ

ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ
 
exetlaios είπε:
Τεράστιοι (Ελληνες) ηθοποιοί είναι :
ΤΑΚΗΣ ΣΟΥΠΙΑΔΗΣ

ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΕΔΟΣ

ΤΑΣΟΣ ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ (εγγονός του Αθηνόδορου)

ΑΚΗΣ ΦΛΩΡΕΝΤΗΣ

ΤΕΛΥ ΣΤΑΛΛΟΝΕ

ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ
Σουπιάδης και ξερό ψωμί!
 
Ρε παιδιά είμαστε ασυγχώρητοι. Ξεχάσαμε το Γκουσγκούνη!!!!!!!

Επίσης στην παραπάνω λίστα προσθέστε τον

ΣΟΥΓΚΛΑΚΟ

αλλά και τον

ΣΤΑΜΑΤΗ ΓΑΡΔΕΛΗ

(ο τελευταίος είναι cult μορφή)
 
Έλα ντε! Ξεχάσαμε 2 από τις πιο cult μορφές του ελληνικού κινηματογράφου.

Ας αυτομαστιγωθούμε!!

Θυμάσαι πως έλεγαν την ταινία που ο Γαρδέλης ειχε ροκ μπάντα και κυνήγαγε την Αλιμπέρτη? Επος!!!
 
Ολοι αυτοι ειναι σκουπιδαρία...

Ειναι υβρεις να τους συγκρινετε με τους πραγματικα μεγαλους ηθοποιους.

Ποσο χρονων ειστε ρε παιδια? Υποτιθεται οτο εδω ειμαστε ανω των 30 αλλα στοιχηματιζω οτι εσεις ειστε πολυ μικροτεροι.

Επισης αναφερθηκαν ονοματα του ελληνικου πορνο(Γκουζγκουνης,Τελης Σταλονε), ακομα και ο... Σουγκλακος!!!

χα χα χα, ναστε καλα ρε παιδια, ξεραθηκαμε στο γελιο.
 
Μαγκες ξεχασατε το προτυπο μου

ΣΤΗΒ ΝΤΟΥΖΟΣ....

Μπακα,μουσι,αλανι,μηχανοβιος(με στρογγυλοφαναρη χοντα-σαν τη δικια μου),τατου και σκουλαρικι σε εποχες που το πακετο αυτο ηταν πολυ Χ-TREME

α...μη ξεχασω και τη see-through μπλουζα.ΑΠΛΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ
 
Αποκρουστικη σκατοφατσα ο χοντρος...

Δεν θα ελεγα ομορφη η αδελφη του...

Ποσο εφημερη η δοξα του...Μετα μπλεχτηκε στα ναρκωτικα.

Παραμενει ακομα το προτυπο σου?
 
keeper7k είπε:
Θυμάσαι πως έλεγαν την ταινία που ο Γαρδέλης ειχε ροκ μπάντα και κυνήγαγε την Αλιμπέρτη? Επος!!!
"ΟΤΑΝ ΟΙ ΡΟΔΕΣ ΧΟΡΕΥΟΥΝ"

giorgos είπε:
Ολοι αυτοι ειναι σκουπιδαρία...Ειναι υβρεις να τους συγκρινετε με τους πραγματικα μεγαλους ηθοποιους.

Ποσο χρονων ειστε ρε παιδια? Υποτιθεται οτο εδω ειμαστε ανω των 30 αλλα στοιχηματιζω οτι εσεις ειστε πολυ μικροτεροι.

Επισης αναφερθηκαν ονοματα του ελληνικου πορνο(Γκουζγκουνης,Τελης Σταλονε), ακομα και ο... Σουγκλακος!!!

χα χα χα, ναστε καλα ρε παιδια, ξεραθηκαμε στο γελιο.
Επίσης να προσθέσω τον συνήθως-συμπρωταγωνιστή του Τέλυ Σταλλόνε,

τον Σπύρο Λοκατζή.

Και φυσικά τους γνωστούς ΧΧΧ-αστέρες :

"υπερβίαιος" Μανώλης Αρτάκης

"μεγάλος" Αντώνης Κόκκινος

Παύλος Καρανικόλας (με το μουστάκι).

Υ.Γ. : Εγώ είμαι 31, άρα όντας σε ώριμη ηλικία,

ξέρω καλά από ποιοτικό κινηματογράφο.

Παιδιά, ποιός ο αγαπημένος σας ΧΧΧ-σκηνοθέτης ;

Εμένα ήταν ο ΜΕΓΑΛΟΣ-ΜΠΕΡΤΟ (Νάσος Σπυρής).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χμ....@giorgos στα εφηβικα μου ματια οι ρολοι που ενσαρκωνε ηταν προτυπο χαβαλε και ανεμελιας!Οι σουζες το καμακι και ο χορος ηταν ακομα δυσκολο για την ηλικια μου την εποχη που εβλεπα για πρωτη φορα τις ταινιες αυτες

@exetlaios Ομηρος Ευστρατιαδης
 
exetlaios είπε:
Επίσης να προσθέσω τον συνήθως-συμπρωταγωνιστή του Τέλυ Σταλλόνε, τον Σπύρο Λοκατζή.

Και φυσικά τους γνωστούς ΧΧΧ-αστέρες :

"υπερβίαιος" Μανώλης Αρτάκης

"μεγάλος" Αντώνης Κόκκινος

Παύλος Καρανικόλας (με το μουστάκι).

Παιδιά, ποιός ο αγαπημένος σας ΧΧΧ-σκηνοθέτης ;

Εμένα ήταν ο ΜΕΓΑΛΟΣ-ΜΠΕΡΤΟ (Νάσος Σπυρής).
Αν ειναι να πιασουμε και τους ΧΧΧ τοτε να αναφερουμε και τους ξενους...

Peter North

John Holms (rest in peace)

Ron Jeremy

Tom Byron

John Dohn...
 
Shadowdancer2501 είπε:
χμ....@giorgos στα εφηβικα μου ματια οι ρολοι που ενσαρκωνε ηταν προτυπο χαβαλε και ανεμελιας!Οι σουζες το καμακι και ο χορος ηταν ακομα δυσκολο για την ηλικια μου την εποχη που εβλεπα για πρωτη φορα τις ταινιες αυτες

@exetlaios Ομηρος Ευστρατιαδης
Σωστός !

Αν δεν κάνω λάθος, γύρισε και "σκληρές" με ψευδόνυμο βέβαια.

Επίσης προσθέτω ΛΑΚΗΣ ΛΑΛΟΣ και ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ.

giorgos είπε:
Αν δεν απατώμαι, λέγεται John Dough.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι εχει γυρισει και "σκληρες" οπως το, ηταν καποτε παρθενες,ανωμαλα θηλυκα και αρκετες soft
 
Πίσω
Μπλουζα