Sequel to Batman Begins: Batman the dark knight (2008)


Α και για να μην ξεχνιόμαστε.

:D



6ro7zt.jpg


Χμ σας είπα πως θα πάω στην πρεμιέρα της ταινίας ζωντανός ή νεκρός, ο τρίτος παγκόσμιος να γίνει ή η δευτέρα παρουσία; :D




 
Γιατί μου το κάνεις αυτό νυχτιάτικα? :cry:

Να ρωτήσω από πού και πόσο το αγόρασες-αν και φαντάζομαι πως θα ήταν αρκετά ακριβό.

Φαίνεται και είναι καταπληκτικό πάντως.Εγώ έχω και κόλλημα να τις κρατάω στα κουτιά...Ακόμη και σε βιτρίνα να τις βάλω τα κουτιά θα είναι πάντα παρόντα-και παράγοντας γκρίνιας από μάνα,κοπέλα κτλ. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το ebay από Κίνα το αγόρασα. Δεν θυμάμαι τον πωλητή να σου πω. Ενδεικτικά είναι αυτή η φιγούρα http://cgi.ebay.com/Takara-GENX-Core-1-6-Scale-Batman-Begins-Figure_W0QQitemZ260247415999QQcmdZViewItem?_trksid=p3286.m20.l1116

Την είχα αγοράσει γύρω στα 120 δολλάρια. Όχι 220 που την πουλάει αυτός. Την είχα κάνει preorder περίπου 2 μήνες πριν την επίσημη επανακλυκλοφορία. Και εγω στο κουτί την έχω ακόμη την φιγούρα. Δεν μου πάει καρδιά καν να χαλάσω το κουτί. Καταπληκτική φιγούρα.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Μπαίνω σε πειρασμό αλλά ελπίζω σε μελλοντική κυκλοφορία άλλης φιγούρας. :)

Πήρα πρόσφατα και μία ΚΟS MOS της Alter και έμεινα λίγο πανί με πανί...

Άντε να περάσουν οι μέρες να δούμε την ταινία και να την ξαναδούμε. :D
 
Νέο τρέιλερ για να βαστάμε γερά και δυνατά..

YouTube - ** NEW ** The Dark Knight (2008) - Theatrical Trailer 3 HD [edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Τv τρέιλερ. Ζόρικο και αυτό..

YouTube - THE DARK KNIGHT - TV SPOT #9 [edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά δεν κατάλαβα, θέλεις να το δείς ή όχι;

:D :D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
Να το δω; Μα πως σου πέρασε αυτό από το μυαλό; :D
 
Και το πρωτο review Που επεσε στα ματια μου λεει τα καλυτερα.

Μπραβο αν και ποτε δεν πορωθηκα με τον "Νυχτεριδα" ισως επειδη μαρβελομεγαλωσα με τα κομικς της "Μαμουθ" και του "Καμπανα". :xm:
 
Μην μου το χαλάσει κανείς με σπόιλερ τον έσφαξα ε. :D
 
Μα καλά κανείς δε το είδε ακόμα; Παιδιά η ταινία είναι απίστευτη. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Δε θα πω πολλά ακόμα παρά μόνο ότι δεν είναι μια απλή comix-movie είναι κάτι πολύ παραπάνω. Όπως πολύ εύστοχα διάβασα κάπου, είναι το Heat στο Gotham City...
 
Λοιπόν, εννοείτε είδα την ταινία στην πρεμιέρα και στην πρώτη προβολή.

Καλό αλλά μέτριο. Δεν ξέρω δεν με εντυπωσίασε το σενάριο. Δεν πιστεύω πως η ταινία έκανε κάπου κοιλιά. Κρατούσε μία σταθερή γράμμη. Παρ'ολλα αυτά βρήκα το σενάριο και την πλοκή too much.

Σπόιλερ παρακάτω. Όσοι δεν είδατε την ταινία ΜΗΝ το διαβάσατε.

Μηδέν εντυπωσιακές εισόδους των ηρώων. Τι στο καλό; To BATMAN δεν βλέπω; Νισάφι πια με αυτά τα ψυχολογικά. Ο ΒΑΤΜΑΝ να μας έχει φάει να αποκαλύψει την πραγματική του ταυτότητα; Ομοιδεάτες του BATMAN; Η φιγούρα του είναι cult και όπως να το κάνουμε the one and only. Δεν ξέρω, δεν την έχω συνηθήσει να την βλέπω ταυτόχρονα στην οθόνη περισσότερες από μία φορά. Μου άρεσε πραγματικά που στο begins προσπάθησαν να δώσουν όσο ήταν δυνατό μία αίσθηση ρεαλισμού. Πίστευα πως το ίδιο είχε γίνει και εδω μέχρι που είδα τον BATMAN να πέφτει από τον 67όροφο στον δρόμο χωρίς να παθαίνει τίποτα. Δεν με χάλασε και πολύ αλλά μην γυρίσει κανείς να μου πει για ρεαλισμό. :D

Ο Λέτζερ κυριολεκτικά έκλεψε την παράσταση. Πιστεύω ο καλύτερος τζόκερ που έχει παρουσιαστεί ποτέ. Και γενικά από ηθοποιούς η ταινία σκίζει.

Η σκηνές με τα καράβια πρόσθεταν αγωνία αλλά προσωπικά τις βρήκα τουλάχιστο περιττές για την ταινία.

Για την μουσική έχω την εντύπωση πως δεν έκαναν καν τον κόπο να γράψουν καινούργια κομμάτια. Πρέπει να πήραν τα κομμάτια του begins και να τα άλλαξαν λίγο.

Θα παω να την ξαναδώ σίγουρα άλλη μία φορά. Μπορεί και να την δω με άλλο μάτι αλλά δεν νομίζω.

Εν τέλει, δεν πιστεύω πως είναι ανάξια της προηγούμενης ταινίας του Nolan. Απλά πιστεύω πως δεν την ξεπερνάει.
 
Απο οτι εχω διαβασει ,τα καλυτερα λενε για την ταινια,στο imdb ειναι στο ΤΟP 10κατι ,ειναι νωρις βεβαια ακομα μιας και εχουν ψηφισει λιγα ατομα ,παντως ολοι μιλανε για αριστουργημα σκηνοθεσιας και ηθοποιας καλυτερο του πρωτου. :xm:

Αν πας στο "Terminator Salvation" θρεντ μου θα δεις τον "Batman" να σκοτωνει τον '"Terminator". :D
 
Πάντως παντού διαβάζω τα καλύτερα, θεωρείται από πολλούς η ταινία της χρονιάς.

Περιμένω να σπάσει λίγο η κίνηση και θα πάω και γω σε λίγες μέρες και θα πω εντυπώσεις...
 
μολις γυρισα απο σινεμα......απιστευτη ταινια με 2:30 ωρες φουλ δραση :thumbup: καλυτερο μακραν απο το περασμενο....

ευτηχως που ειδα και φετος μια καλη ταινια....!!

το batman oπως επρεπε να ειναι παντα ,οσο για τον jocker πρεπει να παρει οσκαρ δεν το συζητω!!!

δειτε το :award: :award: :award:
 
Τo είδα προχθές και ήταν από τις λίγες φορές που ταινία που παρακολουθούσα τόσο στενά από το pre production,ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

Και ο λόγος δεν ήταν μόνο οι σκηνές δράσης-οι οποίες ήταν υπέροχες-αλλά και η ηθοποιοί και οι διάλογοι...Αψογο πραγματικά.Οι χαρακτήρες του comic ζωντανεύουν και πραγματικά αποκτούν ανθρώπινη υπόσταση.Ήταν η πρώτη φορά που Joker σε μεταφορά ταινίας έμοιαζε τόσο πολύ με αυτόν των comics.Καμμία σχέση με γελωτοποιό δλδ αλλά μια φιγούρα που προκαλεί χάος και το διασκεδάζει.Σε πολλούς στην "αίθουσα"(έστω στο θερινό) δεν άρεσε αυτή η εκδοχή...

Πραγματικά υπέροχη ταινία.Απλά ας κάνουν 3-4 χρόνια για την επόμενη-μην πω και παραπάνω-για να κλείσει η τριλογία με τον καλύτερο τρόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις γύρισα από τα village. Ήταν η τρίτη φορά που το είδα. Σπολεράκια για όσους την έχουν δει μόνο.

Αυτή η ρημάδα η σκηνή που πέφτει ο batman με την rachel από τον 50ο όροφο επάνω στο ταξί και δεν παθαίνουν τίποτα στον λαιμό μου κάθεται. Μα είναι δυνατόν δηλαδή; Γιατί βάψανε τα μάτια του δημάρχου; Όχι τίποτα άλλο αλλά είχε και αρκετά κοντινά πλάνα. Να πω και ένα blooper. Όταν ο batman πετάει στο πρόσωπο του joker τα ξυράφια που έχει στα χέρια του, ο joker πέφτει κάτω πονεμένος αλλά αμέσως μετά και μέχρι τέλους δεν υπάρχει σημάδι από τα ξυράφια στο πρόσωπό του. :wait2:
 
Πήγα και γω τις προάλλες και την είδα με την γυναίκα μου.

Η πρώτη ταινία είναι παιδική χαρά σε ατμόσφαιρα σε σύγκριση με τη δεύτερη!

Ασύγκριτα πιο σκοτεινό και σοβαρό το sequel, με ένα σενάριο μακράν από τα καλύτερα σε ταινία με χάρτινους υπερήρωες, απίστευτες ανατροπές και σασπένς, χωρίς να σε φλομώνει στα ειδικά εφέ, τα οποία ήταν παρόντα όπου κρινόταν απολύτως απαραίτητο

όλα τα λεφτά το πρόσωπο του twoface btw
ξυλίκι σε σωστές δόσεις, χορταστικότατο με εξαιρετική διάρκεια, η ερμηνεία του Heath Ledger απλά απίστευτη, μοναδική και αξεπέραστη, με ένα Christian Bale ως συνήθως "ψυχρό" σε ερμηνεία μεν, αλλά που στέκεται αξιοπρεπέστατα στο ρόλο του και τους Michael Caine, Gary Oldman και Morgan Freeman στα ίδια (καλά) επίπεδα με την πρώτη ταινία.

Πραγματικά το ευχαριστήθηκα που το είδα στο σινεμά (και σε DTS βεβαίως, βεβαίως+κουβά ποπ κορν+γλυκά+αναψυκτικό... :D ) , αξίζει όσοι δεν έχετε πάει να το δείτε στη μεγάλη οθόνη...

Action ταινία της χρονιάς! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TallMan είπε:
Η πρώτη ταινία είναι παιδική χαρά σε ατμόσφαιρα σε σύγκριση με τη δεύτερη!

Ασύγκριτα πιο σκοτεινό και σοβαρό το sequel, με ένα σενάριο μακράν από τα καλύτερα σε ταινία με χάρτινους υπερήρωες, απίστευτες ανατροπές και σασπένς, χωρίς να σε φλομώνει στα ειδικά εφέ, τα οποία ήταν παρόντα όπου κρινόταν απολύτως απαραίτητο

ξυλίκι σε σωστές δόσεις, χορταστικότατο με εξαιρετική διάρκεια, η ερμηνεία του Heath Ledger απλά απίστευτη, μοναδική και αξεπέραστη, με ένα Christian Bale ως συνήθως "ψυχρό" σε ερμηνεία μεν, αλλά που στέκεται αξιοπρεπέστατα στο ρόλο του και τους Michael Caine, Gary Oldman και Morgan Freeman στα ίδια (καλά) επίπεδα με την πρώτη ταινία.

Action ταινία της χρονιάς! :thumbup:
Προσυπογραφω ,

με μια μικρη διαφοροποιηση ,προσωπικα-(μην βαρατε)- η ερμηνεια του Gary Oldman νομιζω σχεδον συναγωνιζεται την αντιστοιχη του Heath Ledger.
 
όπως και στην έκδοση του 1989 ο κακός τζόκερ επισκιάζει τον μπάτμαν σαν παρουσία...ο νίκολσον ήταν για μένα καλύτερος αν και νέος ήταν τουλάχιστον ωραίος.

Μου άρεσε η ταινία πάρα πολύ αν και προσωπικά προτιμούσα το ύφος των 2 πρώτων ταινιών μπάτμαν. Είχε τρομερά σκοτεινή underground...αίσθηση η ταινία και θύμιζε ρεαλιστικά το κόμικ. Ίσως ο μπατμαν να έχει τελικά την πιο διαχρονική παρουσία από τους ήρωες των μαρβελ κομικς αφού η γοητεία του συγκεκριμένου ήρωα ξεπερνά κάθε άλλου.

Ίσως γιατί είναι ο πιο ρεαλιστικός...
 
spyros_s είπε:
Ίσως ο μπατμαν να έχει τελικά την πιο διαχρονική παρουσία από τους ήρωες των μαρβελ κομικς αφού η γοητεία του συγκεκριμένου ήρωα ξεπερνά κάθε άλλου.Ίσως γιατί είναι ο πιο ρεαλιστικός...
Ο Μπάτμαν είναι ήρωας της DC Comics... :)
 
Πίσω
Μπλουζα