Shadow of the Beast Trilogy (Longplays)

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.771
Να κάτι που έψαχνα εδώ και καιρό. Aπολαύστε κάποιους μάγκες gamers να τελειώνουν χωρίς άπειρες ζωές τα 3 Shadow of the Beast και θυμηθείτε τα υπέροχα γραφικά, τους ενδιαφέροντες γρίφους και την μαζοχιστική δυσκολία των αγαπημένων παιχνιδιών της Psygnosis (για HD ή HQ quality κάντε διπλό click μέσα στα videos για να τα δείτε κατευθείαν από το youtube):

 
Η τριλογία κόσμημα της Psygnosis!Μακάρι να είχαμε μία αντίστοιχη τριλογία και για το Agony...
 
Εγώ απλά να προσθέσω ότι το site των παιδιών είναι το Recorded Amiga Games, στο οποίο θα βρείτε έναν πολύ μεγάλο αριθμό βίντεο με παιχνίδια Amiga από την αρχή μέχρι το τέλος.
 
..το οποίο απαιτεί registration για να δει / κατεβάσει κανείς κατευθείαν από εκεί τα videos σε κορυφαία ποιότητα, αλλά φυσικά δεν είναι παραπάνω από 2 λεπτά υπόθεση και αξίζει οπωσδήποτε τον κόπο (μιλάμε για 545 longplays).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πιο υπερεκτιμημένο παιχνίδι όλων των εποχών. Χαρά στο κουράγιο των ανθρώπων που έκατσαν τόση ώρα να υποστούν αυτό το βασανιστήριο...
 
ChrisTOS είπε:
Το πιο υπερεκτιμημένο παιχνίδι όλων των εποχών. Χαρά στο κουράγιο των ανθρώπων που έκατσαν τόση ώρα να υποστούν αυτό το βασανιστήριο...
αυτό το λες γιατί ήταν μούφα στα 16bit atari; ΛΟΛ (σοβαρά πάντως, ούτε εμένα μου αρέσει, το 3 όμως είναι καλό....) είναι αλήθεια το video, όντως δεν έχει μουσική σε ST;

 
Δεν θεωρώ το Beast καθόλου υπερεκτιμημένο. Ειδικά το 3 μου έχει χαρίσει άπειρες ώρες διασκέδασης μπροστά στην Amiga.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
CountRaven είπε:
Δεν θεωρώ το Beast καθόλου υπερεκτιμημένο. Μου έχει χαρίσει άπειρες ώρες διασκέδασης μπροστά στην Amiga.
φυσικά, είπες τη μαγική λέξη τώρα ;)
 
Music: 95%

Graphics: 95%

Gameplay: Non existant

(on amiga).

No music on ST.
 
Διαφωνώ για το gameplay. Ειδικά το 3 είναι τίγκα στους γρίφους και στα έξυπνα puzzles (μερικά είναι αρκετά ζόρικα). Όσους κι αν θυμάμαι από την παλιά παρέα των Amigάδων, είχαν φάει αρκετή ώρα να λύσουν διάφορες σπαζοκεφαλιές για να τους επιτραπεί να προχωρήσουν. Παραδείγματα μπορώ να αναφέρω πολλά, άλλα ένα playback στο παραπάνω βιντεάκι είναι αρκετό.

Και το 2 είχε αρκετούς γρίφους, αλλά ήταν μάλλον σαδιστικοί και παράλογοι. Μόνο για το 1 αρμόζει να βαθμολογηθεί με χαμηλό gameplay γιατί αποτελούσε ουσιαστικά ένα generic arcade-platform (με κρυφό shoot em up σε κάποια σημεία) που ενώ δεν ξέφευγε από τα τετριμμένα, διατηρούσε υπερβολικά ψηλά το δείκτη δυσκολίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 3 ηταν το μονο που καταφερα να τερματισω χωρις cheat :)

ασχετο, αλλα δεν ηξερα οτι το 3 ειχε εισαγωγη 8)
 
Το SotB1 είναι μια ΤΡΑΝΗ απόδειξη και για τις μελλοντικές γενιές, να μαθαίνουν τί μπορούσε να κάνει ένας υπολογιστής εν ετει 1989 με τεχνολογία 1986. Πιστεύω ότι δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με το πως θα παίξει, αλλά με τα γραφικά και τον ήχο που τον θεωρώ αξεπέραστο από τότε. Μονο το Agony εχει τέτοια μουσική αλλά από ενα σημείο και ύστερα γίνεται μονότονη ενώ του SotB αλλάζει απο πίστα σε πίστα. Το 3 κι εγώ το είχα τερματίσει.
 
Εγώ πάλι επειδή εκείνα τα χρόνια δεν έπαιρνα περιοδικά και συνεπώς δεν υπήρχε κάποιος να μου πει "ξέρεις, μην το παίζεις αυτό, δεν έχει καθόλου gameplay", είχα περάσει ατέλειωτες ώρες παίζοντας το -απάνθρωπα δύσκολο- Shadow of the Beast I και το λάτρευα. Βασικά και να μην μου άρεσε δεν θα είχα άλλη επιλογή διότι μαζευόντουσαν οι φίλοι μου να το χαζέψουν, τόσο μας είχε αφήσει με ανοιχτό το στόμα.

Το δύο δεν μου άρεσε καθόλου, το τρίτο όμως ήταν ίσως το καλύτερο της σειράς.
 
Γίνεται να παιχτεί το shadow of the beast χωρίς cheats;! :eek:

:p
 
ChrisTOS είπε:
Το πιο υπερεκτιμημένο παιχνίδι όλων των εποχών. Χαρά στο κουράγιο των ανθρώπων που έκατσαν τόση ώρα να υποστούν αυτό το βασανιστήριο...

ChrisTOS είπε:

ChrisTOS είπε:
Διόρθωση: Γίνεται να παιχτεί το shadow of the beast?
Βρε Χρήστο μου, τι ακριβώς πιστεύεις; Πως αν το γράψεις αρκετές φορές με διαφορετικούς τρόπους θα πάψει να μας αρέσει; :D

Για να απαντήσω στον Haros, ναι είχα φτάσει πολύ μακρυά χωρίς cheats... άλλωστε φαίνεται και στα βίντεο των ηρωικών παιδιών που ανέφερε ο ΑΕΟΝ.
 
Επαναλαμβανω οτι το 3 ηταν το μονο playable (και finishable) :)
 
Όχι Άλκη δεν πιστεύω ότι σας άρεσε ποτέ. Είναι καθαρά ζήτημα αυθυποβολής. ;P
 
Νομίζω πως ο ChrisTOS, έχει δίκιο!!

Δείτε το παρακάτω screen shot:

picture.php


Ποιός είναι ο τύπος, πίσω από το δέντρο;

Ας δούμε σε μεγέθυνση:

picture.php


:biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα