Shadow of the Beast Trilogy (Longplays)

λογικά statusgr , από emulators είναι το video, επίσης μην ξεχνάς ότι το Lynx είχε ανάλυση 160Χ102 , μια χαρά για handheld εποχής, φυσικά σήμερα σε video φαίνεται πιξελιασμένο...
 
O keropi έχει απόλυτο δίκιο. Μερικοί κουβαλάν ακόμα το κόμπλεξ του 2ου από τα αρχαία χρόνια. Είναι κρίμα πάντως να υπάρχουν ακόμα τέτοια. Πίστευα ότι εν έτη 2009 θα είχαν εξαλίψει τελείως. Αμ δε...!

Κοντολογίς, ας μου πεί κάποιος που είναι η Atari σε σχέση με την Amiga από θέμα χρηστών, υποστήριξης, ιστορίας κτλ.

Αυτά και ορισμένοι καλά θα κάνουν, τουλάχιστον να σέβονται μερικά πράγματα που έγραψαν ιστορία στο χώρο των υπολογιστών.
 
(και πάνω που πάμε να το ηρεμήσουμε το θέμα το ξαναφουντώνουμε!)
 
Εντάξει το 3 όντως ήταν καλό, τα 2 πρώτα τα έχω κάπου original...

τα 2 πρώτα γεγονός είναι πως δε παίζονται.. απλά ένιωθες μια... ηδονή θα έλεγα βλέποντας απίθανα γραφικά, και ακούγοντας τη μουσική. Η γνώμη μου.

Τα είχα είπαμε σε Amiga αλλά να λέμε και την αλήθεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τριλογία των Shadow of the Beast λοιπόν !!

Προσωπικά τα βρίσκω υπέροχα και τα τρία. To 2o και ίσως ακόμα περισσότερο το 3ο είναι πιό "προσβάσιμα" λόγω μικρότερου δείκτη δυσκολίας, αλλά και πάλι δεν θα χαρακτήριζα με τίποτα το πρώτο, "unplayable". Εϊναι πολύ δύσκολο, ναί, αλλά με καμία κυβέρνηση δεν μπορώ να το πω "unplayable". Gameplay υπάρχει, και μάλιστα μπόλικο, - αρκεί όποιος ασχοληθεί μαζί του να επιμείνει και να μην το παρατήσει μετά τις αρχικές προσπάθειες.

Ακόμα και τώρα, αν κάποιος μου πεί "ποιό SotB αγαπάς πιό πολύ απο τα τρία", δεν μπορώ να διαλέξω !!

Θαυμάσια τριλογία πραγματικά, και oι Reflections/Psygnosis αξίζουν χίλα μπράβο. :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 2001 με το νέο μου τότε PC, άρχισα να ασχολούμαι και με τους Emulators. Το Shadowofthebeast αν θυμάμαι καλά, το είχα δει μόνο μια φορά να τρέχει σε μια Amiga. Μου φαίνεται ήταν το καμάρι σε γραφικά και ήχο των Amiga Users! Ωστόσο εγώ ασχολήθηκα μαζί του μέσω Emulator το 2003 νομίζω. Να είμαστε ειλικρινείς, το παιχνίδι είναι φοβερά δύσκολο! Το έχω παίξει μόνο με trainer. Όπως και το δεύτερο μέρος του. Με το τρίτο δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Σίγουρα αν είχα κάποιο 16bit υπολογιστή τότε που κυκλοφόρησε ή λίγο αργότερα, δεν θα είχα ασχοληθεί! Θα με είχε εκνευρίσει περισσότερο από το… Risk Dangerus!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο θέμα μας τώρα. Το SOTB1 ειναι ενα παιχνίδι που απλά θέλει μαγκια, οι αλλες 2 συνέχειες είναι υποδυέστερες σε μουσική και γραφικά αλλά παίζονταν. Και επιμένω στο προηγούμενο ποστ μου ότι το SOTB1 ότι είναι μια απόδειξη του τί μπορούσε να κανει ενας υπολογιστής πριν 20 χρόνια. Για μένα βρίσκεται στην κορυφή της πυραμίδας με τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν φτιαχτεί ποτέ για οποιοδήποτε home/pc σύστημα με βάση και τα δεδομένα της εποχής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ διαφωνώ Νίκο...φυσικά και μας ενδιαφέρει για χιουμοριστικούς λόγους! :D

Αν δεν κάνουμε πλάκα είναι σαν φαγητό χωρίς πιπέρι ή σαν γλυκό δίχως ζάχαρη...

τώρα αν κάποιοι έχουν χοληστερίνη ή ζάχαρο δεν φταίμε οι υπόλοιποι...

Κανείς δεν αμφισβητεί τον ρετρό χαρακτήρα των μηχανημάτων που πραγματευόμαστε!
 
Η εμπειρία μου μού λέει ότι πρώτον το χιούμορ είναι, εκτός εξαιρέσεων, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και δευτερον δεν κάνεις χιούμορ ονλάιν με ανθρώπους που δεν τους εχεις μιλήσει ποτέ κατάφατσα και δεν ξέρεις πώς θα το εκλάβουν. Αλλωστε, αμα αρχίσει ενα θρεντ με το Χ θέμα, είναι κρίμα να καταντήσει σε Ψ θέμα για χιουμοριστικούς λόγους, ναι; Ναι. Οπότε τέλος εδώ, και συνεχίζουμε στο SOTB trilogy. Τα υπόλοιπα απο κοντά στην επόμενη συνάντηση... ;)
 
Αν ερθεις στην επόμενη συναντηση....

;-P
 
(Δε θα με καλέσεις;;; :p :p)
 
Εισαι ο μόνος που ξεχνας οτι εχεις καλέσει τον εαυτό σου!!!!

Στο θέμα τωρα, Η πρώτη επαφή με το SotB ηταν σε ενα υπόγειο με μια (νομίζω) amiga και ενα joystick της κακιάς ώρας με σκανδάλη.

όπως ήταν φυσικό δεν εφτασα και πολύ μακρυα αν και με το πείσμα ενος 7χρονου έπαιξα υπερβολικά πολλές φορές...

Απο τοτε δεν το έχω ξαναπαίξει σοβαρα και δεν ξέρω αν θα το κάνω, παραήταν παλούκι (και το έδειχνε με τα παλούκια να βγαίνουν απο το έδαφος)
 
Rygar είπε:
Η εμπειρία μου μού λέει ότι πρώτον το χιούμορ είναι, εκτός εξαιρέσεων, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και δευτερον δεν κάνεις χιούμορ ονλάιν με ανθρώπους που δεν τους εχεις μιλήσει ποτέ κατάφατσα και δεν ξέρεις πώς θα το εκλάβουν. Αλλωστε, αμα αρχίσει ενα θρεντ με το Χ θέμα, είναι κρίμα να καταντήσει σε Ψ θέμα για χιουμοριστικούς λόγους, ναι; Ναι. Οπότε τέλος εδώ, και συνεχίζουμε στο SOTB trilogy. Τα υπόλοιπα απο κοντά στην επόμενη συνάντηση... ;)
Νίκο αυτό θα ίσχυε αν τα σχόλια αφορούσαν κάποιο πρόσωπο και όχι κάποιο μηχάνημα που απλά το χρησιμοποιούμε και προφανώς δεν συμπράξαμε στην κατασκευή του. Δηλαδή που να προσέξω; Αν πω κάτι για την αμίγκα ή το ατάρι; Οχι φίλε μου...αυτό είναι υπερβολή!

Η επιλογή μας τότε δεν γινόταν με βάση το καλύτερο μηχάνημα αλλά με βάση το ποιο μπορούσε ν' αντέξει η τσέπη μας! Δεν πέρναμε το καλύτερο αλλά το καλύτερο για τα λεφτά μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Στο θέμα μας τώρα. Το SOTB1 ειναι ενα παιχνίδι που απλά θέλει μαγκια, οι αλλες 2 συνέχειες είναι υποδυέστερες σε μουσική και γραφικά αλλά παίζονταν.
Θεωρείς το δεύτερο πιο εύκολο από το πρώτο; :eek:

Ή το είχατε πάρει όλοι σας με κακό μάτι το πρώτο, ή το παρατήσατε μετά από λίγες προσπάθειες. Ή μάλλον εγώ το έπαιξα υπερβολικά πολλές φορές!
 
Το τριτο ηταν εκπληκτικο παιχνιδι και θα συμφωνησω με τον Χρηστο οτι διεθετε και αξιοπρεπεστατα puzzles. Και φυσικα τεχνικα αρτιοτατο οπως και τα προηγουμενα.
 
Rygar είπε:
......δευτερον δεν κάνεις χιούμορ ονλάιν με ανθρώπους που δεν τους εχεις μιλήσει ποτέ κατάφατσα και δεν ξέρεις πώς θα το εκλάβουν.... ;)
νομίζω οτι δεν έχει και τόσο χιούμορ το θρέντ

(αν εξαιρέσουμε το δικό μου ποστ! ::) )

εγώ τα έχω και τα 2. Ατάρια και Αμίγκες. η αμίγκα είναι ανώτερη εντάξει το ξεκαθαρίσαμε αυτό.

αλλά έχω δει στο παρελθόν να έχουμε ποστ απο άτομα τα οποία λένε οτι πχ τι φοβερή που ήταν η αμίγκα συγκριτικά με το ατάρι, έχοντας δει την εποχή εκείνη καμια 20αρια παιχνίδια απο το κάθε μηχάνημα - και όταν τους εξηγήσεις οτι τα παιχνίδια στο 80% είναι πανομοιότυπα και στα 2, να σου λένε δε σηκώνω απο σένα να μου τη λες και διάφορα άλλα.

οκ δεκτό, το ίντερνετ είναι και πεδίο εκτόνωσης, όσοι έχουν παίξει MMORPG ξέρουν..

τελος πάντων, αμα είναι να κάνουμε θρεντ και να μιλάνε μόνο όσοι μας αρέσει η όσοι συμφωνούν μαζί μας!

το θέμα είναι τα beast είναι καλά παιχνίδια στην αμίγκα??

αν εξαιρέσουμε το 3, όχι. :tsktsk:
 
Παιδιά, γιατί ασχολείστε; Ειπαμε τέλος, και συνεχίζουμε το θρεντ στο θέμα του!!!
 
Πάντως, βλέποντας τα λονγκπλέϊ δεν νιώσατε λίγο "χαζοί" ότι οι απαντήσεις στους γρίφους ήταν πολύ κοντά σε σχέση με αυτό που είχατε σκεφτεί στο παιχνίδι; !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το SoTB είναι πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι, αλλά θα συμφωνήσω με όσους δυσκολεύονται να βρουν αντίστοιχης ποιότητας gameplay στο παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
on topic:

Μαλλον υπαρχει ενα μπερδεμα στο θεμα δυσκολιας της σειρας. Ολοι συμφωνουν οτι το 3 ειναι πιο ευκολο, και εγω το εχω τερματισει χωρις cheat. Αλλα μεταξυ του 1 και του 2, υπαρχει διαφορά στο ειδος της δυσκολιας. Το 1 ειναι δυσκολο γιατι εχει πολλους εχθρους και χανεις ευκολα ζωες. Αλλα με απειρες ζωες τερματιζεται. Ομως το 2 ειναι πολυ πιο δυσκολο γιατι ακομα και με απειρες ζωες, ειναι δυσκολο να λυθουν οι γριφοι που αφορουν 'text'. Επισης στο 2 υπαρχει περιπτωση, αν κανεις κατι λαθος, να μην προχωραει με τιποτα το παιχνιδι, (ακομα και με απειρες ζωες). Στο 1 θα κανεις περισοοτερες βολτες, αλλα θα βρεις ακρη (με απειρες ζωες, παντα). Αν και εχω ανακαλυψει bug, που κολλαει το 1!

Αρα ειναι και τα δυο δυσκολα, αλλα το 2 περισσοτερο. (δεν μπορεσα καν να το προχωρισω).
 
Πίσω
Μπλουζα