Skateboard Mania

ο σουμο και ο χαρος με τον κεραυνο ειναι απο τους πιο δυσευρετους να ξερεις.δυσκολευτηκα αρκετα να τους βρω,αλλα τελικα μετα απο κοπο και χρονο εχω ολοκληρη την συλλογη!!!καλη τυχη και σε εσενα.
 
Kι αν έχω φάει ώρες και μέρες να ψάχνω στο Μοναστηράκι χαχαχαχ.

Ευχαριστώ πάντως, όπως και νά'χει... Θα προσπαθήσω κι άλλο... Το δύσκολο είναι ψάχνω τις φιγούρες σε όλα τα χρώματα, δηλαδή και στην ευρωπαϊκή και στην αμερικανική έκδοση. Τέλοσπάντων, συτνεχίζουμε...
 
Ποτέ στα χρονικά δεν έχω βρει Skateboard Mania στο Μοναστηράκι. Κάτι Μπουγελόφατσες και Τερατομάχους πέτυχα μια φορά πριν μερικά χρόνια και τίποτα άλλο από τέτοια φάση.
 
Εμένα μου λες;; Έχω φάει σαβ/ριακα και σαβ/ριακα ψάχνοντας. Για διάφορα βέβαια, όχι μόνο για αυτά τα συγκεκριμένα.

Από την άλλη μεριά, εμπλούτισα τη συλλογή μου αγοράζοντας κάποια κομμάτια skateboard mania από το e-bay, ιδίως της αμερικανικής έκδοσης που έχουν άλλους χρωματισμούς, πλην όμως με απόλυτη φειδώ, καθώς εκεί πέρα οι τύποι ζητάνε τα μαλλιοκέφαλά τους...!!!
 
Παρελήφθησαν από το Αμέρικα, σε άρτια κατάσταση (άθικτη συσκευασία κλπ.) και πολύ καλή τιμή.... Διαφέρουν κάπως από την ευρωπαϊκή έκδοση στα χρώματα μερικών φιγούρων... Υπενθυμίζω στους φίλους του φόρουμ ότι, ενδιαφέρομαι για 3 φιγούρες, ήτοι: α) το μήλο με το σκουλήκι, β) τον πιτσιρίκο που κρατά μία αντλία και μία φλόγα και γ) τη μύγα με τη μυγοσκοτώστρα. Όποιος μπορεί να βοηθήσει, ας μου στείλει ένα μηνυματάκι. Κατά τα λοιπά, ιδού:

IMG_0290.jpg

IMG_0291.jpg

IMG_0292.jpg
 
Ω, ρε φίλε, εσύ έκλεισες για τα καλά...τέλειες φιγούρες στη συσκευασία τους!!! Τα έχω δει κι εγώ σε αμερικάνικο σαιτ δημοπρασιών αλλά ήταν τσιμπημένα...αλλά που θα πάει!

Μοναστηράκι δεν υπάρχει τίποτα πλέον από τέτοιες φιγούρες, μόνο πριν 3-4 μήνες είχα βρει 5-6 φιγούρες εκεί και τις πήρα φυσικά!!!
 
Στο Μοναστηράκι πλέον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ούτε για δείγμα... Έψαξα αρκετά αλλά πάντα τζίφος... Για το συγκεκριμένο είδος φιγούρων πολύ φοβούμαι ότι έχει απομείνει μόνο η διαδικτυακή αγορά... Κι εκεί βέβαια θέλει υπομονή και πολλά email παζαρεύοντας, διότι πολλές φορές αυτά που ζητάνε οι πωλητές ξεπερνούν την πραγματικότητα...
 
Αυτή την οκτάδα, την είχα πάρει από Ιταλία... Είναι συλλεκτική έκδοση και περιέχει τις εν λόγω οκτώ φιγούρες, μαζί με έναν όμορφο ''εκτοξευτηρα'' φιγούρων... Πολύ cool και μπροστά για την εποχή του (1991)... :D

IMG_0349.jpg

IMG_0350.jpg
 
Με την πολύτιμη βοήθεια του παρόντος forum, φίλων από εδώ, αλλά και με πολύ κόπο και χρόνο, κατάφερα μετά από 15 περίπου χρόνια, να ολοκληρώσω, μία από τις πιο αγαπημένες συλλογές παιδικών φιγούρων μου...

Βρήκα και τις οκτώ φιγούρες, από τις τελευταίες που μου έλειπαν...:sure:

Επίσης, ''τσίμπησα'' κι άλλες επτά φιγούρες, οι οποίες είναι της ευρωπαϊκής έκδοσης κι έχουν κάποιες χρωματικές διαφορές σε σχέση με την αμερικανική έκδοση...

Ένας Ιταλός φίλος, μου έστειλε κι ένα μικρό βιβλιαράκι που αναγράφει όλες τις 48 φιγούρες, της ιταλικής (ευρωπαϊκής) έκδοσης...

IMG_0467.jpg

IMG_0469.jpg

IMG_0470.jpg

IMG_0471.jpg

IMG_0472.jpg
 
Αυτά είναι!!! Φτιάξε μας λίγο μέχρι να τα βρούμε κι εμείς!!!

Αν θες κάνε μια σύγκριση με φωτό στις διαφορές χρωματισμού που έχουν οι Ευρωπαϊκές με τις Αμερικάνικες να τρελαθούμε τελείως!!!!
 
Θα τις βάλω δίπλα-δίπλα για σύγκριση, είναι πολύ ενδιαφέρον.

Ψάχνω να βρω αν υπάρχει και καμιά άλλη φιγούρα με χρωματική διαφορά, αλλά δεν έχω εντοπίσει κάτι ακόμη.
 
Οι δυο φιγουρες μου που βρηκα.

attachment.php
 
Τρεις ομορφιες που κατεφθασαν σημερα το πρωι... :D

attachment.php
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.Μπήκα με αφορμή τα αγαπημένα πατινάκια και έχω χτενίσει ολα τα θέματα.Στο θέμα μας όμως.έχω διπλά τα εξής :Big Hans (Αυτός με τα μεγάλα χέρια) ,

Shark Bait (Ο σέρφερ) και Bad Apple (Το μήλο με το σκουλήκι)...Ενδιαφέρομαι για τον μάγειρα,τον σούμο,αύτον με την μπάλα του μπόουλινγκ και τον στρατηγό με το οπλό με την κίτρινη φλόγα...[edit] έμμεση παραπομπή σε αγγελία [/edit].ευχαριστω...!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cranky είπε:
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.Μπήκα με αφορμή τα αγαπημένα πατινάκια και έχω χτενίσει ολα τα θέματα.Στο θέμα μας όμως.έχω διπλά τα εξής :Big Hans (Αυτός με τα μεγάλα χέρια) , Shark Bait (Ο σέρφερ) και Bad Apple (Το μήλο με το σκουλήκι)...Ενδιαφέρομαι για τον μάγειρα,τον σούμο,αύτον με την μπάλα του μπόουλινγκ και τον στρατηγό με το οπλό με την κίτρινη φλόγα...[edit] έμμεση παραπομπή σε αγγελία [/edit].ευχαριστω...!!!

Στην κατάλληλη παρέα ήρθες φίλε μου. Κι εγώ μισοτελειωμένη την είχα τη συγκεκριμένη (και πολυαγαπημένη) συλλογούλα και οι παίδες εδώ μέσα βοήθησαν στον μέγιστο βαθμό, προκειμένου να την ολοκληρώσω. Καλή τύχη και καλό ψάξιμο..!!!
 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Να΄σαι καλά...
 
Μετά απο καιρό καταφερα επιτελους να ολοκληρώσω την συλλογη μου.Ευχαριστώ πολυ για την πολύτιμη συμπαράσταση τον φίλο zombiesquad3...Σύντομα θα ανεβασω φωτογραφίες... ;-)
 
cranky είπε:
Μετά απο καιρό καταφερα επιτελους να ολοκληρώσω την συλλογη μου.Ευχαριστώ πολυ για την πολύτιμη συμπαράσταση τον φίλο zombiesquad3...Σύντομα θα ανεβασω φωτογραφίες... ;-)

Άλλος ένας μαχητής της συλλογής αυτής, όπως ο cranky, κατάφερε να φέρει εις πέρας το δύσκολο έργο της απόκτησης όλων των φιγούρων αυτών.

Εύγε από εμένα...!!!

Επίσης, επανέρχομαι στο εν λόγω θέμα, προκειμένου να σας διαφωτίσω με νεότερες πληροφορίες που συγκέντρωσα από φίλους εξ Αμερικής (σε πολλά θέματα εδώ μέσα έχω δηλώσει τον σεβασμό μου απέναντι σε αυτόν τον λαό μανιακών συλλεκτών παιχνιδιών).

Επί του προκειμένου λοιπόν, διαπιστώνεται ότι, εκτός των 48 φιγούρων που απαρτίζουν την πλήρη συλλογή (στην Αμερική κυκλοφόρησαν ως 10 συμμορίες των 4 φιγούρων η κάθε συμμορία=40, συν την συμμορία των λεγόμενων ''crazy eights'' που είχαν και το ελατήριο-εκτοξευτήρα=48 σύνολο), η κατασκευάστρια εταιρεία Kenner είχε στο project της την κυκλοφορία και άλλων 3 συμμοριών, επίσης με 4 φιγούρες η κάθε μία (με δώρο ένα εξάρτημα που τις έκανε να τρέχουν πιο γρήγορα-η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω την ακριβή λειτουργία του), δηλαδή άλλες 12 συνολικά φιγούρες, που ανέβαζαν τον συνολικό αριθμό στις 60 φιγούρες.

Ωστόσο, η άγρια και βίαιη όψη και ονομασία των ήδη υπαρχόντων φιγούρων, είχε ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων στην Αμερική και ειδικά στην πολιτεία Σινσινάτι-Οχάιο, όπου ήταν και η έδρα της ανωτέρω εταιρείας, με αποτέλεσμα να μην συνεχίσουν την παραγωγή σε μεγαλύτερο αριθμό και να μην κυκλοφορήσουν ή να κυκλοφορήσουν σε ελάχιστα τεμάχια, τις 12 πολύτιμες και σπάνιες φιγούρες.

Επομένως, όλοι εμείς οι ψυχάκηδες με τους savage mondo blitzers (Αμερική) ή skateboard mania (Ελλάδα) ή gli skatenati (Ιταλία) βάζουμε νέο προορισμό, προς ανακάλυψη και απόκτηση αυτών των φιγούρων!!

Ουέ κι αλοίμονο αν πέσουν στα χέρια μας!!

Κατόπιν αυτών, σας επισυνάπτω φωτό-ντοκουμέντο με τις εν λόγω 12 ανεξιχνίαστες φιγούρες και τις ονομασίες των αντίστοιχων συμμοριών (δεν αναφέρονται τα ατομικά ονόματα των φιγούρων).

,,,.jpg
 
ωρρρααααιιοος δεν το ξερα οτι υπαρχουν και αλλοι 20 ωστοσο ασχολουμαι με την συλλογη με τα πραγματικα μου σκειτμπορντς.......
 
Πίσω
Μπλουζα