Skateboard Mania

timehunter είπε:
ωρρρααααιιοος δεν το ξερα οτι υπαρχουν και αλλοι 20 ωστοσο ασχολουμαι με την συλλογη με τα πραγματικα μου σκειτμπορντς.......
Χαχαχα σωστός ο timehunter, αλλά εμείς οι θνητοί που δεν το κατέχουμε το πραγματικό skate, ασχολούμαστε με τα ψευτοπαίχνιδα, τι να κάνουμε αδερφέ μου...;;;
 
zombiesquad3 είπε:
Άλλος ένας μαχητής της συλλογής αυτής, όπως ο cranky, κατάφερε να φέρει εις πέρας το δύσκολο έργο της απόκτησης όλων των φιγούρων αυτών.Εύγε από εμένα...!!!

Επίσης, επανέρχομαι στο εν λόγω θέμα, προκειμένου να σας διαφωτίσω με νεότερες πληροφορίες που συγκέντρωσα από φίλους εξ Αμερικής (σε πολλά θέματα εδώ μέσα έχω δηλώσει τον σεβασμό μου απέναντι σε αυτόν τον λαό μανιακών συλλεκτών παιχνιδιών).

Επί του προκειμένου λοιπόν, διαπιστώνεται ότι, εκτός των 48 φιγούρων που απαρτίζουν την πλήρη συλλογή (στην Αμερική κυκλοφόρησαν ως 10 συμμορίες των 4 φιγούρων η κάθε συμμορία=40, συν την συμμορία των λεγόμενων ''crazy eights'' που είχαν και το ελατήριο-εκτοξευτήρα=48 σύνολο), η κατασκευάστρια εταιρεία Kenner είχε στο project της την κυκλοφορία και άλλων 3 συμμοριών, επίσης με 4 φιγούρες η κάθε μία (με δώρο ένα εξάρτημα που τις έκανε να τρέχουν πιο γρήγορα-η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω την ακριβή λειτουργία του), δηλαδή άλλες 12 συνολικά φιγούρες, που ανέβαζαν τον συνολικό αριθμό στις 60 φιγούρες.

Ωστόσο, η άγρια και βίαιη όψη και ονομασία των ήδη υπαρχόντων φιγούρων, είχε ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων στην Αμερική και ειδικά στην πολιτεία Σινσινάτι-Οχάιο, όπου ήταν και η έδρα της ανωτέρω εταιρείας, με αποτέλεσμα να μην συνεχίσουν την παραγωγή σε μεγαλύτερο αριθμό και να μην κυκλοφορήσουν ή να κυκλοφορήσουν σε ελάχιστα τεμάχια, τις 12 πολύτιμες και σπάνιες φιγούρες.

Επομένως, όλοι εμείς οι ψυχάκηδες με τους savage mondo blitzers (Αμερική) ή skateboard mania (Ελλάδα) ή gli skatenati (Ιταλία) βάζουμε νέο προορισμό, προς ανακάλυψη και απόκτηση αυτών των φιγούρων!!

Ουέ κι αλοίμονο αν πέσουν στα χέρια μας!!

Κατόπιν αυτών, σας επισυνάπτω φωτό-ντοκουμέντο με τις εν λόγω 12 ανεξιχνίαστες φιγούρες και τις ονομασίες των αντίστοιχων συμμοριών (δεν αναφέρονται τα ατομικά ονόματα των φιγούρων).

Βρέθηκε κανένας απο τους 12 τελευταίους?
 
Επανέρχομαι στο πιο αγαπημένο μου θέμα, από τα θέματα του forum.

Στην Ιταλία, τα αγαπημένα μας πατινάκια είχαν κυκλοφορήσει με την επωνυμία ΄΄Gli Skatenati΄΄, δηλαδή οι σκετίστες, όπως τους λέγαμε και στην Ελλάδα.

Εκεί, οι φιγούρες κυκλοφορούσαν σε ΄΄τυφλά΄΄ φακελάκια, τα οποία βέβαια δυσχέρεναν κατά πολύ το ΄΄δύσκολο έργο΄΄ της συγκέντρωσης όλης της συλλογής, σε αντίθεση με την Ελλάδα που τα φακελάκια τους ήταν διάφανα και μπορούσες να δεις ποια φιγούα αγόραζες.

Επίσης, στην Ιταλία κυκλοφόρησαν σε 6 συμμορίες των 8 φιγόυρων έκαστη, δηλαδή σύνολο οι 48 φιγούρες μας.

Κάθε συμμορία είχε τη δική της ονομασία, ήτοι: ''Barbari'', ''Zombini'', ''Animali in Movimento'', ''Assi dello Skate'', ''Mangioni'' και ''Strani Soggetti''.

Έπειτα λοιπόν από μία σκληρή διαδικτυακή διαπραγμάτευση, απέκτησα 12 φακελάκια των Ιταλών πατινάκηδων, που περιλαμβάνουν τις 5 συμμορίες, καθώς μου λείπει φακελάκι από τη συμμορία των ''Barbari'' (θα δούμε στο μέλλον πως θα τα φέρει η τύχη...).

IMG_2306.jpg

IMG_2307.jpg

IMG_2308.jpg

IMG_2309.jpg

IMG_2310.jpg
 
zombiesquad3 είπε:
Εκεί, οι φιγούρες κυκλοφορούσαν σε ΄΄τυφλά΄΄ φακελάκια, τα οποία βέβαια δυσχέρεναν κατά πολύ το ΄΄δύσκολο έργο΄΄ της συγκέντρωσης όλης της συλλογής, σε αντίθεση με την Ελλάδα που τα φακελάκια τους ήταν διάφανα και μπορούσες να δεις ποια φιγούρα αγόραζες.
Εχχχχχμμμμμ...και εδω με "τυφλα" φακελακια κυκλοφορουσαν! :)

attachment.php
 
Χαχαχαχα α ρε Σταύρο δεν παίζεσαι! Πάντως και ο φίλος zombiesquad3 έχει κάνει άριστη δουλειά όλο αυτό το καιρό μόνο και μόνο που ψάχνει (και βρίσκει) όλα αυτά τα συλλεκτικά φιγουρινάκια που είχαμε πιτσιρικάδες!

:bow: :bow: :bow: και στους δυο!!!

edit: Σταύρο, πως σου ήρθε να κορνιζώσεις τα φακελάκια; Είναι καιρός που τα έχεις εκεί;
 
stayros είπε:
Εχχχχχμμμμμ...και εδω με "τυφλα" φακελακια κυκλοφορουσαν! :)
attachment.php


Αδερφέ μου, αυτή η φωτό σου, ομολογώ ότι μου είχε διαφύγει και βέβαια έχεις κάνει πολύ όμορφη επεξεργασία των συσκευασιών :cool: !!!!!!!!

Οφείλω όμως να τονίσω την πλάνη εις την οποία έπεσα :eek: , διότι στην επαρχία από όπου κατάγομαι, αυτές τις φιγούρες τις αγόραζα μόνο σε διάφανα πλαστικά φακελάκια, όπως για παράδειγμα στην επισυναπτόμενη φωτό.

Τα ελληνικά φακελάκια δεν τα θυμάμαι καν.

$(KGrHqN,!rcFHEZN9f0DBR)kbPQHSQ~~60_12.JPG
 
kingtiger077 είπε:
Χαχαχαχα α ρε Σταύρο δεν παίζεσαι! Πάντως και ο φίλος zombiesquad3 έχει κάνει άριστη δουλειά όλο αυτό το καιρό μόνο και μόνο που ψάχνει (και βρίσκει) όλα αυτά τα συλλεκτικά φιγουρινάκια που είχαμε πιτσιρικάδες!:bow: :bow: :bow: και στους δυο!!!
Να 'σαι καλα,σε ευχαριστω!!!!:[

Ναι,οντως...ο φιλτατος συμφορουμιτης μας εχει κανει εξαιρετικη δουλεια και του βγαζω το καπελο!!!
attachment.php


kingtiger077 είπε:
edit: Σταύρο, πως σου ήρθε να κορνιζώσεις τα φακελάκια; Είναι καιρός που τα έχεις εκεί;
Παραδοξως ειναι οι μονες συσκευασιες που εχω κρατησει απο τα τοσα φτηνοπαιχνιδα που κυκλοφορουσαν τις καλες εποχες.

Το κορνιζαρισμα προεκυψε εντελως τυχαια...χαιρομαι που αρεσει! :D

zombiesquad3 είπε:
Αδερφέ μου, αυτή η φωτό σου, ομολογώ ότι μου είχε διαφύγει και βέβαια έχεις κάνει πολύ όμορφη επεξεργασία των συσκευασιών :cool: !!!!!!!!Οφείλω όμως να τονίσω την πλάνη εις την οποία έπεσα :eek: , διότι στην επαρχία από όπου κατάγομαι, αυτές τις φιγούρες τις αγόραζα μόνο σε διάφανα πλαστικά φακελάκια, όπως για παράδειγμα στην επισυναπτόμενη φωτό.

Τα ελληνικά φακελάκια δεν τα θυμάμαι καν.
Σε ευχαριστω πολυ φιλτατε zombie, να 'σαι καλα!!! :thanx2:

Τις διαφανες συσκευασιες ομολογω οτι δεν τις θυμαμαι να κυκλοφορουσαν (τουλαχιστον εδω στην Αθηνα),

αλλα τις εχω δει να κυκλοφορουν κατα κορον στην γνωστη σελιδα δημοπρασιων. :)
 
Σταυρο εγραψες ρε φιλε παλι εχω μεινει κλαρινο μιλαμε.Ειχα τρελα μαυτα αλλα δυστηχως ειχα πολυ λιγα.Φανταστικη η συλογη σου :thumbup:

Να πω με την σειρα μου πως πρωτη φορα βλεπω και γω τα σακουλακια του σταυρου γιατι και γω στην επαρχια σε διαφανα τα αγοραζα και εβλεπα πιο ειχε μεσα.
 
metalcandyman είπε:
Σταυρο εγραψες ρε φιλε παλι εχω μεινει κλαρινο μιλαμε.Ειχα τρελα μαυτα αλλα δυστηχως ειχα πολυ λιγα.Φανταστικη η συλογη σου :thumbup:
Να πω με την σειρα μου πως πρωτη φορα βλεπω και γω τα σακουλακια του σταυρου γιατι και γω στην επαρχια σε διαφανα τα αγοραζα και εβλεπα πιο ειχε μεσα.
Να 'σαι καλα Μπιλαρα, σε ευχαριστω φιλε!!!! :thanx2:

Παντως μου φαινεται περιεργο που δεν τα ειχατε ξαναδει... :eek:

Τα ειχα ξαναποσταρει...βεβαια,εχει περασει καιρος απο τοτε... #)

Αρα μαλλον βγαιναν σε δυο εκδοσεις με "τυφλα" και με διαφανα σακουλακια. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Σταύρο, τα σκειτάκια που έχεις είναι αυτά που βλέπουμε στην φώτο ή έχεις και άλλα κρυμμένα πουθενά αλλού?
 
Imgema είπε:
Φίλε Σταύρο, τα σκειτάκια που έχεις είναι αυτά που βλέπουμε στην φώτο ή έχεις και άλλα κρυμμένα πουθενά αλλού?
Τασο,οτι βλεπεις στην φωτο plus τρια ακομα τα οποια ειχα ποσταρει εδω και 9 μηνες τωρα!!!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπότε τον τύπο με τον σκύλο από ότι βλέπω δεν τον έχεις (η φωτό στο original post) ή απλά είμαι τυφλός και δεν τον βλέπω.... Πόσα σου λείπουν? Γιατί αν σε ενδιαφέρει να συμπληρώσεις την συλλογή σου και σου λείπει και αυτό μπορώ να στο χαρίσω. Εχω και άλλο ενα, το πιστόλι, αλλά αυτό βλέπω το έχεις σίγουρα. Δεν ξέρω αν έχω και άλλο, θα ψάξω, είχα πολλά κι εγώ όταν ήμουν μικρός, ούτε που θυμάμαι τι απέγιναν :(
 
Εχω 40 φιγουρες,μου λειπουν 8.

Ευελπιστω οτι θα τις βρω στην παροδο του χρονου. :)

Τα υπολοιπα με πμ... ;)
 
Μπράβο Σταύρο! Φοβερή η συλλογή σου. Δεν θυμάμαι να έχω ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα αλλά πάντα μια συλλογή είναι κάτι όμορφο. Πάντως πιο τίμιο το θεωρώ τα σακουλάκια να είναι διαφανή παρά τυφλά γιατί έτσι αποφεύγεις τα διπλά και θεωρώ ότι δεν θα ήταν και φθηνά.
 
johnny19818 είπε:
Μπράβο Σταύρο! Φοβερή η συλλογή σου. Δεν θυμάμαι να έχω ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα αλλά πάντα μια συλλογή είναι κάτι όμορφο. Πάντως πιο τίμιο το θεωρώ τα σακουλάκια να είναι διαφανή παρά τυφλά γιατί έτσι αποφεύγεις τα διπλά και θεωρώ ότι δεν θα ήταν και φθηνά.
Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη!!! :thanx2:

Οντως, με τα διαφανα αποφευγες τα διπλα γιατι εβλεπες τι επαιρνες.

Τωρα γιατι τα κυκλοφορησαν με τυφλα σακουλακια,αυτο ισως να μεινει αναπαντητη απορια... :xm:

Απο την αλλη ομως χαιρομαι που τα εχω γιατι ετσι τουλαχιστον εχω φωτο απο ολες τις φιγουρες! :D

Τωρα οσο για την τιμη,αν θυμαμαι καλα, πρεπει να ειχαν 50δρχ. με 100δρχ.
 
Φίλε Σταύρο, μην παρεξηγηθώ, την εν λόγω φωτό από το e-bay την ξεσήκωσα φυσικά, για να εικονοποιήσω τα λεγόμενά μου, διότι τα διάφανα σακουλάκια πάντα τα πέταγα.

Δεν φρόντισα να κρατήσω ούτε μία φιγούρα μέσα στο διάφανο σακουλάκι της.

Κατά τα λοιπά εύχομαι να συμπληρώσεις την πολυπόθητη συλλογή σου, διότι δεν πρέπει τα σακουλάκια σου να μείνουν χωρίς ολόκληρη την παρεούλα τους .... :cool:
 
Πρώτα απο όλα δεν φανταζεστε πόσο χαίρομαι που ασχολούνται και αλλοι με τα πατινάκια.όσο αφορα το θέμα με την συσκευασία από όσο θυμάμαι οι φιγούρες μέσα στα χρωματιστα σακουλάκια τους βρισκόντουσαν με το διαφανές σακουλακι οχι σκέτες (όπως και οι μπουγελόφατσες αν θυμάσται).Μετα απο λίγο καιρό που είχε περάσει η μόδα τους τους έβρισκες ανοιχτούς μέσα σε κάποιο κουτάκι στον πάγκο των ψιλικατζίδικων...Σταύρο κράτα γερά και με το καλό να τους βρείς όλους.....
 
zombiesquad3 είπε:
Φίλε Σταύρο, μην παρεξηγηθώ, την εν λόγω φωτό από το e-bay την ξεσήκωσα φυσικά, για να εικονοποιήσω τα λεγόμενά μου, διότι τα διάφανα σακουλάκια πάντα τα πέταγα.Δεν φρόντισα να κρατήσω ούτε μία φιγούρα μέσα στο διάφανο σακουλάκι της.

Κατά τα λοιπά εύχομαι να συμπληρώσεις την πολυπόθητη συλλογή σου, διότι δεν πρέπει τα σακουλάκια σου να μείνουν χωρίς ολόκληρη την παρεούλα τους .... :cool:
Καμια παρεξηγηση! :thumbup:

Ισα ισα,που ο ενας συμπληρωνει τις αναμνησεις του αλλου. ;)

Σε ευχαριστω για την ευχη, μακαρι να φτασει η ωρα που θα εχω την χαρα να την παρουσιασω ολοκληρωμενη. :)

cranky είπε:
Πρώτα απο όλα δεν φανταζεστε πόσο χαίρομαι που ασχολούνται και αλλοι με τα πατινάκια.όσο αφορα το θέμα με την συσκευασία από όσο θυμάμαι οι φιγούρες μέσα στα χρωματιστα σακουλάκια τους βρισκόντουσαν με το διαφανές σακουλακι οχι σκέτες (όπως και οι μπουγελόφατσες αν θυμάσται).Μετα απο λίγο καιρό που είχε περάσει η μόδα τους τους έβρισκες ανοιχτούς μέσα σε κάποιο κουτάκι στον πάγκο των ψιλικατζίδικων...Σταύρο κράτα γερά και με το καλό να τους βρείς όλους.....
You are not alone....που λενε και στα χωρια!!!!:biglaugh:

Να και κατι που δεν θυμομουν....Ευχαριστουμε για την χρησιμη πληροφορια. :thumbup:

Οσο για την ευχη...μακαρι,απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι! :)
 
Καλημερίζω την ωραία παρέα! Εδώ και χρόνια ψάχνω απελπισμένα ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φιγούρα που μου λείπει για να συμπληρώσω την συλλογή του αγαπημένου μου παιχνιδιού από την παιδική μου ηλικία. Τα Skateboard mania φυσικά! :p

Μου λείπει το κροκοδειλοσκυλάκι(???), Chow Hound στην αμερικάνικη έκδοση και Μασέλα (αν θυμάμαι καλά) στην Ελληνική. Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

IMG_0466.jpg Αυτό δηλαδή. Χρόνια ολόκληρα....και πάντα τζίφος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα στην παρεα

Χαιρομαι που βλεπω και αλλους που ασχολούνται με τα skateboard mania

Θελω και εγω να μοιραστω τις αναμνήσεις μου.Θyμαμαι χαρακτιριστικα όταν αποκτισα την πρωτη μου φιγουρα,ημουν με τον παετρα μου στο καφενειο

όταν ειδα το stand με τα κρουασαν και με κατι φιγουρες δωρο..Δεν αργεισα πολύ να το πλεισηασω και να αγορασω(ο πατερας μου δηλαδή) τα δυο κρουασαν με την φιγουρα μεσα.Αυτό ηταν..κολησα..Στο σχολειο παιζαμε και καναμε γυρο γυρο το παιζουλι..χαχα ανουσειο

Φυσικα και δεν καταφερα να τις μαζεψω ολες και πλεον είμαι σε αναζητηση και αποκτισει για τις υπολειπες

Οριστε και η δικια μου συλογη με τον surfer να είναι η πρωτη φιγουρα που αποκτησα

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα