Star Trek (2009)

Το είδα επιτέλους χθες το βράδυ! Και μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένος! Νομίζω είναι ότι έπρεπε για να κάνει η σειρά το απαραίτητο reboot που τόσο της χρειαζόταν.

Το ύφος της ταινίας, ίσως να μην είχε μεγάλη σχέση με το TNG, αλλά σίγουρα έπιασε ακριβώς το ύφος του TOS, και νομίζω αυτός ήταν ο σκοπός της έτσι κι αλλιώς. Επιτέλους ένα φρέσκο Star Trek!

Η παρουσία του Nimoy ήταν το λιγότερο επιβλητική. Respect!

Τρομερή εντύπωση μου έκαναν οι ηθοποιοί που ενσάρκωναν τους γνωστούς μας από το TOS ρόλους. Φάνηκαν όλοι πολύ καλά διαβασμένοι. Ο τρόπος έκφρασης τους και οι αντιδράσεις τους ήταν ολόιδιος με αυτόν των ηθοποιών του TOS. Εντάξει ίσως ο γιατρός και ο Scottie να υπερέβαλαν λιγάκι, αλλά όλοι οι υπόλοιποι έπειθαν 100% ότι ήταν ο νεότερος εαυτός τους.

Ουφ, τόσο καιρό δεν διάβαζα αυτό το thread για να μην διαβάσω spoilers! :D
 
ειδα την ταινια και ειληκρινα εμεινα με αναμικτα συναισθηματα ας ξεκινησω ...

Αρνητικα!!

κερκ Δεν με επεισε ο νεος (ισως γιατι ο παλιος ειχε εναν αλλο αερα) και εκτος τουτου με χαζο τσαμπουκα και πολυ ευκολα πηρε την διακυβέρνηση ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του enteprize Ελεος ρε παιδια χαθηκε ο σεναριογραφος να βαλει λιγο μαεστρια εστω μια φοβερη μαχη

που ειναι οι μαχες με τα διαστημοπλοια ..0εο....πραγματικα δεν ειδα σημαντικες μαχες μεταξυ τους μονο ενα θωρηκτο τον romiulans να τρωει τα μυρμικια της ομοσπονδιας μπορουσαν λιγο να επικεντροθουνε παραπανω δεν χρειαζονταν τοσο να γινει τοσο ακραιο....

θετικα !!!

Μου αρεσε ο spok καλα για τον μεγαλο δεν μιλαω απλα προσκυνω!! αλλα και ο νεος ειναι καλος απλα ειναι ποιο βιαιος ....

Πολυ καλο και το νεο ξεκινημα και σιγουρα πατησε καλυτερα για το μελλον και αισθανομαι δεν πρωκειτε να ξαναδουμε picard και data (κλαψ) ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ηθελα να δω κινουμενα σχεδια με διαστημικους πολεμους, θα εβλεπα Robotech
Και θα μαρτυρούσες μετά το τέλος σε όσους δεν το είχαν δει. :tease:
 
LIONHEART είπε:
αισθανομαι δεν πρωκειτε να ξαναδουμε picard και data (κλαψ) ....
Αυτο φοβαμαι και εγω... :cry:

O Picard ειναι απαιχτος και ο Data απλα θειϊκος :flower:
 
δυστηχως δεν θα τους ξαναδουμε γιατι καπου απο ενα σημειο και μετα ειχαν γινει πολυ high tech τα σεναρια του next generation ολο διπλωματιες ,συναισθηματα της betazoid και μπουρδες του data ....επιτελους γυρναμε στις ριζες, ξυλο εξερευνηση και χαρακτηρες..οχι στραβους ,ρομποτ, πουριτανους (picard), χοντρες και τετοια ....

χαχα επιτελους τα ειπα!!!!!

προβλεπω πολεμο.............
 
O Picard ειναι απαιχτος και ο Data απλα θειϊκος
Να σου πω την μαύρη αλήθεια, μετά τον τρίτο κύκλο έφτιαξε, αν και στον δεύτερο κύκλο, έχει κάτι πολύ καλά επεισόδια (και στον πρωτο φυσικά - το τρομερό "Conspiracy"). Τώρα που τα ξαναβλέπω από την αρχή, με τους δύο πρώτους κύκλους ψιλοβαρέθηκα. (Ίσως και να φταίει το γεγονός ότι μου άρεσε πιο πολύ το Deep Space 9, και φυσικά το τρομερό Babylon 5).
 
simonkey είπε:
....επιτελους γυρναμε στις ριζες, ξυλο εξερευνηση και χαρακτηρες..οχι στραβους ,ρομποτ, πουριτανους (picard), χοντρες και τετοια
Και γιατι οι γκομενιάρηδες, οι αραπίνες, οι ρώσσοι και οι αυτιάδες ειναι καλυτεροι ή ανώτεροι απο τα παραπανω;; :Ρ

ΥΓ. δεν εχω κανενα προβλημα με τα προαναφερθεντα, αλλα ανταπαντω κι εγω με oυδετερα (αλλα αρνητικα χρωματισμενα) επιθετα, οπως εκανες κι εσυ :Ρ)

ΥΓ2. Στα πλαισια του πειραγματος φυσικα ε; :flower:

ΥΓ3. ποιες ειναι οι χοντρες; 8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
simonkey είπε:
δυστηχως δεν θα τους ξαναδουμε γιατι καπου απο ενα σημειο και μετα ειχαν γινει πολυ high tech τα σεναρια του next generation ολο διπλωματιες ,συναισθηματα της betazoid και μπουρδες του data ....επιτελους γυρναμε στις ριζες, ξυλο εξερευνηση και χαρακτηρες..οχι στραβους ,ρομποτ, πουριτανους (picard), χοντρες και τετοια ....
χαχα επιτελους τα ειπα!!!!!

προβλεπω πολεμο.............
Μα αυτο ειναι ΥΒΡΙΣ! και οπως καλα θα ξερεις αυτη ειναι η μεγιστη αμαρτια!

Μερικοι-μερικοι εχουν μαθει να χρησιμοποιουν μονο τα μπρατσα τους και καθολου το μυαλο τους για να λυσουν το οποιοδηποτε θεμα (Σπυρο, πλακα κανω ;) ) ..ε, πώς να καταλαβουν τι σημαινει Data...

Captain Kal είπε:
Να σου πω την μαύρη αλήθεια, μετά τον τρίτο κύκλο έφτιαξε, αν και στον δεύτερο κύκλο, έχει κάτι πολύ καλά επεισόδια (και στον πρωτο φυσικά - το τρομερό "Conspiracy").
To Conspiracy ειναι απιστευτο επεισοδιο! Οπως και τα 1-2 του πρωτου κυκλου του TNG! Aυτα τα επεισοδια ειναι 1000 φορες καλυτερα απο την τελευταια ταινια! Ο δευτερος κυκλος (εχω ηδη φτασει στο επιεσοδιο 15) ειναι καταπληκτικος! Απιστευτα σεναρια, φαντασια, και πολυς πολυς Data!

O Picard δινει ρεσιταλ σε καθε επεισοδιο!

Tωρα πια θα εχετε καταλαβει την λατρεια που εχω για το διδυμο Picard-Data :p
 
αμαν με αυτον τον data ολα καλα με αυτον αλλα οταν επιασαν το θεμα πως να κανει χιουμορ τι να πω τον σιχαθηκα..α! η χοντρη ειναι αυτη που καθεται αριστερα απο τον picard το betazoid...το μονο καλο σημειο στο next generαtion ηταν οι borg και τα επεισοδια με το original cast !!κατα τα αλλα διπλωματια ...α και το σκαφος ποτε δεν μου αρεσε ..αυτο και αν ηταν υβρις!!!!!!για να μην πω με τα επεισοδια με το holodeck !!!χαχαχαχα!.
 
simonkey είπε:
δυστηχως δεν θα τους ξαναδουμε γιατι καπου απο ενα σημειο και μετα ειχαν γινει πολυ high tech τα σεναρια του next generation ολο διπλωματιες ,συναισθηματα της betazoid και μπουρδες του data ....επιτελους γυρναμε στις ριζες, ξυλο εξερευνηση και χαρακτηρες..οχι στραβους ,ρομποτ, πουριτανους (picard), χοντρες και τετοια ....
χαχα επιτελους τα ειπα!!!!!

προβλεπω πολεμο.............
Σωστος!! το next generation ειχε ψιλο ξεφυγει απο την βασικη ιδεα του Star Trek, ειχε χαθει η δραση.
 
simonkey είπε:
α! η χοντρη ειναι αυτη που καθεται αριστερα απο τον picard το betazoid...το μονο καλο σημειο στο next generαtion ηταν οι borg και τα επεισοδια με το original cast !!κατα τα αλλα διπλωματια ...α και το σκαφος ποτε δεν μου αρεσε ..αυτο και αν ηταν υβρις!!!!!!για να μην πω με τα επεισοδια με το holodeck !!!χαχαχαχα!.
E, οχι και χοντρη η Deanna Troi! Κοντη, ναι, αλλα χοντρη????? :p

Το σκαφος ηταν καταπληκτικο, και το holodeck ηταν το καλυτερο κομματι του. Για θυμηθειτε το αλλο σαραβαλο που εξαιτιας του πεθανε ο Spock! :eek:
 
Για θυμηθειτε το αλλο σαραβαλο που εξαιτιας του πεθανε ο Spock!
Έ όχι και σαράβαλο το "Enterprise". Εάν ήταν σαράβαλο δεν θα είχε γλιτώσει από την πρώτη επίθεση του Khan. Τι να πούμε και για το Reliant δηλαδή.
 
οτι και να λετε οι σενεριογραφοι ετοιμαζουν και το επομενο star trek!!!οσο για το σαραβαλο οταν παιχτηκε το σταρ τρεκ 3 ειχε γινει χαμος στους κινηματογραφους απο φωνες και κλαματα με την καταστροφη του enterpise.
 
Paspartoo είπε:
Χοντρη η Θεα Μαρινα ??...... :xm:
Πες τα ρε Paspartoo, γιατι θα μας τρελανει ο τρελο-Ζακυνθινιος :p

Η Troi ηταν η ωραια της σειρας, αφου και ο ψηλος (Riker) τα ειχε μαζι της ενω θα μπορουσε να εχει οποια ηθελε :flower:

Οσο για τους σεναριογραφους που ετοιμαζουν το καινουριo, χμ, εχω μια ελπιδα οτι θα ειναι καλυτερο απο το φετινο! Ε, ημαρτον αν ειναι χειροτερο :banghead:
 
Την ταινια δεν την εχω δει ακομα - γενικα ειναι λογικο να υπαρχουν διαφορετικες οπτικες για το τι πρεπει να ειναι μια ταινια Star Trek - παιζοταν δεκαετιες το σηριαλ με τελειως διαφορετικη προσεγγιση σε καθε φαση του.

Προσωπικα θελω να γυριζονται νεες ταινιες - ασχετα αν ειναι ή δεν ειναι του γουστου μου το πως διαχειριζονται το μυθο του Star Trek.

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΧΟΝΤΡΗ Η ΜΑΡΙΝΑ !!!!
 
Ενα μικρό Trivia. Το παλίο Enterprise ήταν 288 μέτρα σε μήκος. Το καινούργιο είναι μήκους 725 μέτρων.

enterprisevsbsg3.jpg
 
Χμμ το παλιο και το καινουργιο (της εναλλακτικης πραγματικοτητας) ειναι εντελως ασχετα. Αυτο ομως δεν μπορει να εξηγηθει απο την εναλλακτικη πραγματικοτητα που ανοιξε ο Νηρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Χμμ το παλιο και το καινουργιο (της εναλλακτικης πραγματικοτητας) ειναι εντελως ασχετα. Αυτο ομως δεν μπορει να εξηγηθει απο την εναλλακτικη πραγματικοτητα που ανοιξε ο Νηρο.
Aυτο θα σκεφτομουν κ'εγω! Πώς γινεται το παλιοτερης τεχνολογιας Enterprise να ειναι πιο εξελιγμενη απο το παλιο (κανονικο) Enterprise? Aλλη μια τρυπα στο σεναριο :cool:
 
(geek mode on)

Περα απο το θεμα της τεχνολογιας, το προβλημα ειναι το εξης: η εναλλακτικη πραγματικοτητα προκληθηκε απο παρεμβασεις του Νηρο και οι παρεμβασεις αυτες ηταν οι

...καταστροφη του Κελβιν, ο θανατος του πατερα του Κερκ και 15 χρονια μετα η καταστροφη του Βουλκαν
Περα απο αυτες, δεν υπαρχει καμια λογικη στο να διαφερουν καποια πραγματα απο το prime universe με τα οποια ο ιδιος δεν ειχε καμια επαφη. Ολα τα υπολοιπα γεγονοτα κανονικά έπρεπε να ειναι ιδια με της κανονικης πραγματικοτητας 8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα