Star Trek (2009)

Ωχ....χολη με τον κουβα απο τη Μαρια
 
Wally είπε:
Ωχ....χολη με τον κουβα απο τη Μαρια
Ποτέ δεν μου αρεσε το Star Wars, με τα τερατακια, το πολυ ξυλο, και την μηδαμινη υποθεση. Ετσι καταντησαν και το Star Trek! To "First Contact" παραμενει η κορυφαια ταινια :p Αν δει κανεις το πρωτο επεισοδιο του The Next Generation απλα θα παθει! Με πολυ μικροτερο προυπολογισμο, οι ανθρωποι εκαναν θαυματα. Η τελευταια ταινια ηταν απλα βαρετη :sleep:

Μα ειναι δυνατον να μην υπαρχει ιεραρχια στη γεφυρα? Ειναι δυνατον να παιρνει ο ασχετος ασημαντος καθενας την πλοηγηση του Enterprise? Αυτο ειναι ΥΒΡΙΣ! Η ταινια ειναι τρελη αμερικανια, και δεν εχει καμια σχεση με το πνευμα του Roddenberry :(
 
Σαν παλιος φαν του κλασικου Star Trek και των ταινιων (απο το next generation και τα υπολοιπα δεν με ειχαν τραβηξει) Μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα, μου θυμησε λιγο τα παλια επεισοδια του πρωτου κλασικου Star Trek,αλλα ολα τα λεφτα στην ταινια ειναι ο γερος Σποκ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω δεί ότι Star Trek έχει βγει στο στερέωμα, ακόμα και την κοινώς απαράδεκτη σειρά Deep Space Nine ( δεν θέλω να την θυμάμαι πλάκα πλάκα... ). Είμαι Trekkie κοινώς απο τα γενοφάσια μου !!!

Μπορώ με σιγουριά να αποφανθώ πως η ταινία πιάνει το πνεύμα και την ατμόσφαιρα των παλιών κλασικών ταινών Star Trek με τον καλύτερο τρόπο !!! Είναι πιστεύω λάθος να περιμένουμε ριμέικ των παλιών ταινιών. Επίσης είναι αδύνατο να μην έχει μέσα της η ταινία λίγο 2009 Hollywood-BlockBuster-Ξυλίκι-Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα-Πίου Πίου επιρροή αφού αυτά υπαγορεύει η εποχή μας για ταινίες του είδους.

Μακάρι τα ριμέικ παλιών ταινιών επιστημονικής φαντασίας να είναι τόσο καλές μεταφορές όσο το Star Trek !!!!

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω την υπέρτατη για μένα απόδειξη πως η ταινία ήταν καλή. Πήρα με τα χίλια ζόρια μαζί μου την κοπέλα μου η οποία απεχθάνεται τέτιου είδους ταινίες, η οποία μπήκε με μια μούρη μέχρι το πάτωμα στην αίθουσα και βγήκε με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά !!! :)
 
simonkey είπε:
domniki εχουμε ΘΕΜΑ !!!!!!!!!
Nαι!!! Eχουμε θεμα ;)

Ομολογω οτι ειμαι φανατικη του Picard και του Data :p

Aπεχθανομαι τα Star Wars!

H αγαπημενη μου ταινια ειναι το "First contact" (σας εχω πρηξει το ξερω)

και εχω πορωση με τα The Next Generation.

Τωρα που ξαναβλεπω ολα τα επεισοδια του TNG (εχω δει ολο τον 1ο κυκλο και τα 8 πρωτα του 2ου), δεν υπαρχει κανενα επεισοδιο που να ειναι κατωτερης ποιοτητας απο την τελευταια ταινια! Παιδια τα επεισοδια του TNG ειναι απιστευτα!

Οσο για τον αγαπητο disman που ειπε οτι η κοπελα του ενθουσιαστηκε απο την ταινια, δεν εχω να αντιταξω κατι. Δεν ειπα οτι η ταινια δεν ειναι καλη. Ειπα οτι δεν ειναι καλη για Star Trek :p
 
Επίσης ξέχασα να τονίσω πως ένα πράγμα με χάλασε σε όλη την ταινία...

οι μηχανές του Star Trek ΔΕΝ... και επαναλαμβάνω... ΔΕΝ πρέπει να φαίνονται σαν να βρίσκεται κανείς στα διυλιστήρια Ασπροπύργου. Μέγα Λάθος !!!!
 
domniki είπε:
Ειδα το Star Trek το Σαββατο και απογοητευτηκα, για να μην πω βαρεθηκα. Ελεος! Ο σκηνοθετης το καταντησε Star Wars (που απεχθανομαι), με τερατακια να εμφανιζονται απο παντου, απιστευτες ποσοτητες κλωτσοπατιναδας και μια γεφυρα που η ανατροφη μου δεν μου επιτρεπει να την χαρακτηρισω.
Είσαι λίγο σκληρή με την ταινία. Μάλλον πήγες να την δεις κάπως προκατειλημμένη και σε καταλαβαίνω. Εχω δει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει από Star Trek, είμαι μεγάλος fan του TNG (η καλύτερη σειρά star trek ακόμα κι από τα original imho) και τα σενάρια των επεισοδίων της σειράς τα έχουν αντιγράψει ακόμα και σειρές που δεν έχουν σχέση με sci-fi.. Αλλά.. το star trek δεν μπορεί να μείνει στο τέλος της δεκαετίας του 1980. Τα πράγματα έχουν αλλάξει και πρέπει να προσαρμοστεί. Ο Abrams δεν είναι χαζός, έφτιαξε έτσι την ταινία ώστε να δώσει δικαίωμα να την ευχαριστηθούν και άσχετοι με το star trek ενώ αφήνει κενά επίτηδες για να τα καλύψει σ'επόμενες ταινίες ή σε καμμία σειρά (μεγάλο σχολείο το lost, lol!). :) Εγώ προσωπικά περίμενα τα χειρότερα (δεν είχα δηλαδή προσδοκίες) και εξεπλάγην ευχάριστα!

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, θα πρέπει να διαβάσεις σχόλια από τον abrams και το επιτελείο του για να καταλάβεις τι συμβαίνει.

Κατ'αρχήν το σύμπαν που προκύπτει με την καταστροφή του vulcan δεν είναι πλέον το ίδιο με αυτό που ξέρουμε και ο abrams παίζει πολύ μ'αυτό. Θέλει να ξεκινήσει με άλλες βάσεις και το καταφέρνει..
Καλός ο Ρόντεμπερρυ αλλά ο ρομαντισμός της δεκαετίας του 80 έχει περάσει ανεπιστρεπτί κι όπως απέδειξαν οι εισπράξεις των τελευταίων ταινίων και η τηλεθέαση της σειράς enterprise, χρειαζόταν να δημιουργηθεί κάτι καινούργιο για να μην χαντακωθεί εντελώς το franchise και ο Abrams πιστεύω ότι τα κατάφερε.

Μιχάλης
 
michpan είπε:
Εγώ προσωπικά περίμενα τα χειρότερα (δεν είχα δηλαδή προσδοκίες) και εξεπλάγην ευχάριστα!
Εχεις δικιο σ'αυτο: οταν κρατας μικρο καλαθι, παντα τα κερασια σου φαινονται πολλα :p

michpan είπε:
Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, θα πρέπει να διαβάσεις σχόλια από τον abrams και το επιτελείο του για να καταλάβεις τι συμβαίνει.
Μπορεις να ποσταρεις καποιο link? Φυσικα και δεν πιστευω οτι ο J.J. Abrams ειναι αφελης #) Παρακολουθω οτι σε πολλα sequels γινεται μια προσπαθεια επανεκκινησης της ιστοριας (βλ. James Bond) ωστε να μπορεσουν να δημιουργησουν και αλλες ταινιες.

michpan είπε:
Καλός ο Ρόντεμπερρυ αλλά ο ρομαντισμός της δεκαετίας του 80 έχει περάσει ανεπιστρεπτί κι όπως απέδειξαν οι εισπράξεις των τελευταίων ταινίων και η τηλεθέαση της σειράς enterprise, χρειαζόταν να δημιουργηθεί κάτι καινούργιο για να μην χαντακωθεί εντελώς το franchise και ο Abrams πιστεύω ότι τα κατάφερε.
Ισως αυτο να φταιει...ο ρομαντισμος του '80 :flower: Εκεινο που εχουν τα Star Trek και διαφερει απο τα αλλα sci-fi ειναι οτι περνούν διαφορα μηνυματα στο κοινο και θιγουν επιμαχα και αμφιλεγομενα θεματα, οπως ο ρατσισμος, η θεση της γυναικας, οι φυλετικες διακρισεις, οι ατομικες ελευθεριες, κτλ. Ολα αυτα σε συνδυασμο με τα αστρικα ταξιδια, τις warp ταχυτητες και τους ακρως ενδιαφεροντες χαρακτηρες με εκαναν να λατρεψω το Star Trek (εχω δεν ολα τα TNG που λατρευω, εχω δει ελαχιστα απο το Deep Space 9 και μια ταινια απο το Original). Ποτε δεν μου αρεσαν οι διαγαλαξιακες μαχες, οπου κανεις δεν ξερει ποιον και γιατι πολεμουν οι ηρωες (βλεπε Star Wars). Οι μαχες δεν ειναι αυτοσκοπος και στο Star Trek υπαρχει ελαχιστη χρηση οπλων και βιας.

@disman, οντως το μηχανοστασιο του Enterprise μοιαζει γιγαντιο και δαιδαλωδες.
 
Με μεγάλη μου λύπη έχω να πω ότι η καινούργια ταινία ήταν μια απογοήτευση. Τσίρκο θα τη χαρακτήριζα, ήταν μια βλασφήμια στο όνομα του Star Trek. Ένα αίσχος...
 
Κατι πιο συγκεκριμενο ? γιατι ηταν αισχος ? (δεν την εχω δει ακομα)
 
Δεν θα την χαρακτηριζα αισχος σε καμια περιπτωση.
 
Παντως αν δεν εχετε διαβασει το πρηκουελ κομικ, η ταινια φαινεται πολυ ρηχη και αποτομη.

Στην ταινια ερχεται ενας κακος απο το πουθενα και τα κανει ολα λιμπα, και το σεναριο "εξηγειται" απο ενα συντομο φλαςμπακ. Αν ομως διαβασουμε το πρηκουελ ολα εχουν το νοημα που πρεπει :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Το μονο παραλογο ειναι οτι ενω δειχνει οτι σκοτωνεται η μητερα του Σποκ οταν ηταν νεος,στο star trek 4-the voyage home,που χρονικα ειναι μετα απο το νεο star trek,ζει και βασιλευει!
 
Ειναι γιατι διασπαστηκε το time-space continium kαι η διαθλαση του χρονικου παραδοξου σε συναρτηση με το παραπανω επιτρεπει τετοια σεναριακα τερτιπια. :D

.

.

.

.

..

.

.

Τεσπα πολυ για Star Wars μιλησαμε και ο JJ μολις αποκαλυψε οτι καπου στην ταινια εχει χωσει τον R2D2 kai οποιος τον βρει κερδιζει ενα κατι ....ενθυμιο απο την ταινια.

2 μαντεψιες για να μπειτε στο ψαξιμο

Εδω φαινεται μονο το κρανος του και κανει την δουλεια του αντι για xwing,πιλοταρει το εντεπραϊζ.

r2d2-a_01.jpg
r2d2-a_01.jpg

Και εδω ανεβαινει το ασανσερ.

custom_1242755644883_r2d2-b_01.jpg
custom_1242755644883_r2d2-b_01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Τεσπα πολυ για Star Wars μιλησαμε και ο JJ μολις αποκαλυψε οτι καπου στην ταινια εχει χωσει τον R2D2 kai οποιος τον βρει κερδιζει ενα κατι ....ενθυμιο απο την ταινια.

2 μαντεψιες για να μπειτε στο ψαξιμο
:banghead:

Μα ειναι ανικανοι να φτιαξουν ενα Star Trek που να μην μοιαζει με Star Wars? Μας εχουν πρηξει με αυτη τη ταινια !!! Αν ηθελα να δω κινουμενα σχεδια, θα προτιμουσα τον Lion King :p Αν ηθελα να δω κινουμενα σχεδια με διαστημικους πολεμους, θα εβλεπα Robotech ;)
 
Eιναι φανερο οτι απο αυτο το star trek και μετα ξεκιναει ενας νεος κυκλος των ταινιων αυτων με σκοπο να προσελκυσουν και να δημιουργησουν τους σημερινους 20χρονους funs του ειδους.
 
Φιλε Γαυβρασιε, αυτο ακριβως ειναι το κονσεπτ :)

Η ταινια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΗΚΟΥΕΛ. Διαδραματιζεται σε εναλλακτικη χρονοιστορια που προκληθηκε απο τον ερχομο του Νηρο απο το μελλον. Η ταινια ειναι η πρωτη απο μια νεα σειρα ταινιων απο τον Αμπραμς που θα ακολουθει αυτο το συμπαν, και δε θα εχει μεγαλη σχεση με την κλασσικη σειρα, ουτε και τις ταινιες.

Σε αυτο το καινουργιο συμπαν, ο Βαλκαν δε θα υπαρχει αφου τον κατεστρεψε ο Νηρο. Απο κει και περα φαντασου τι μπορει να προκαλεσει αυτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Φιλε Γαυβρασιε, αυτο ακριβως ειναι το κονσεπτ :)
Η ταινια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΗΚΟΥΕΛ. Διαδραματιζεται σε εναλλακτικη χρονοιστορια που προκληθηκε απο τον ερχομο του Νηρο απο το μελλον. Η ταινια ειναι η πρωτη απο μια νεα σειρα ταινιων απο τον Αμπραμς που θα ακολουθει αυτο το συμπαν, και δε θα εχει μεγαλη σχεση με την κλασσικη σειρα, ουτε και τις ταινιες.

Σε αυτο το καινουργιο συμπαν, ο Βαλκαν δε θα υπαρχει αφου τον κατεστρεψε ο Νηρο. Απο κει και περα φαντασου τι μπορει να προκαλεσει αυτο

Γιατι επρεπε να ονομασουν αυτη την ταινια Star Trek? Φανταζομαι για λογους marketing 8)
 
Φανταζομαι επειδη ειναι η πρωτη ταινια μιας καινουργιας σειρας
 
Πίσω
Μπλουζα