Star Trek (2009)

Βίαζομαι να το δώ ... πιστεύω να το δώ αυτό το σαββάτο. Πάντα ήμουν φάν του Star Trek, ελπίζω το έργο να αξίζει, και απο αυτά που βλέπω και ακούω, μάλλον αξίζει..!

Είμαι περίεργος να δώ τι ρόλο έχουν δώσει στον Nimoy, για ποίο λόγο εμφανίζεται!
 
Σήμερα την είδα κι εγώ, πολύ καλές εντυπώσεις αν και το παράκανε ο Abrams με το ξυλίκι που τρώει ο Κερκ! Κρατάει το ενδιαφέρον από την αρχή της ταινίας, χωρίς κοιλιές, πολύ δράση και τρομερά εφέ! Την προτείνω από τώρα για οποιονδήποτε έχει blu-ray σύστημα σπίτι του! :)

Ελπίζω να είναι αφορμή να δούμε μία νέα σειρά σχετική με το star trek..

Μιχάλης
 
Ναι την ειδα κι εγω!!! Ταινια στα πλαισια του κλασικου Σταρ Τρεκ, με διλημματα επι της ιεραρχιας, του καθηκοντος κλπ. Εκμοντερνισμενο φυσικα, με πολλη δραση και "μαγκιες".

Τη στιγμη που σε εντελως ανυποπτη στιγμη εμφανιζεται ο παλιος Σποκ, η αιθουσα ξεσπασε σε χειροκροτηματα :)

*Ακολουθει spoiler*

Η μονη απογοητευση μου ηταν οτι δεν προκειται για prequel αλλα για ταξιδι στο χρονο που εχει συνεπεια τη δημιουργια ενος εναλλακτικου συμπαντος. Δεν ειναι κακο βεβαια, αλλα δεν ηταν αυτο που περιμενα, δηλαδη μια γεφυρωση της σειρας Enterprise με την TOS.

Δεν μας αποκαλυπτει δηλαδη πολλα για το παρελθον των ηρωων, εφοσον ειναι χαρακτηρες των οποιων η ζωη επηρρεαστηκε απο το ταξιδι στο χρονο, και αρα εχουν διαφορετικη ιστορια (τουλαχιστον ο Κερκ και ο Σποκ).
Φημολογειται οτι θα ξεκινησει νεα σειρα ταινιων με πιλοτο αυτη!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
YouTube - Trekkies Bash New Star Trek Film As 'Fun, Watchable'

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτοι οι ...........trekkies που ντυνονται μασκαραδες κλπ κατεστρεψαν και οδηγησαν τις σειρες εκει που κατρακυλησαν...!!!!!αναγκαζοταν η paramount να τους λαμβανει υποψην και ετσι το ολο θεμα εκτροχιαστηκε απο το deep space 9 και μετα.

θα παω να το ξαναδω ....οντως συγκινητικη η στιγμη με τον spock!!!!

bones rulez!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά δεν πιστεύω πως ότι και να έβγαζαν θα έμεναν ευχαριστημένοι, άλλωστε οι αμερικανοί "trekkies" πρέπει να είναι οι πιο πυροβολημένοι μακράν! Θα έπρεπε να χαίρονται και μόνο που έγινε προσπάθεια να έρθει το star trek στην μεγάλη οθόνη και πάλι, αλλά μπα..

Μιχάλης
 
Σημείωση: το ΟΝΝ (Onion News Network) είναι σατυρικό κανάλι. H Onion είναι μια σατυρική εφημερίδα με ιστορία πολύ παραπάνω από τα 100 χρόνια...
 
Το είδα χτές το έργο. Το πρωτείνω σε όλους, είναι πάρα πολύ καλο :) Εχει χιούμορ, δράση, καλό σενάριο, και ( φυσικά ) τρομερά εφφέ.
 
Aξίζει να το δει κανείς ως sci-fi movie. Οι ηθοποιοί τα καταφέρνουν καλύτερα από ότι φοβόμουν στην ενσάρκωση των βασικών ρόλων και η πιτσιρικαρία θα γουστάρει ούτως ή άλλως. Επειδή θα πέσουν τα sequel με το τσουβάλι, λόγω και του 'alternative reality mode' που δίνει μεγάλη ελευθερία κινήσεων για ποιητική αδεία, δεν θα είμαι τρομερά αυστηρός. Για kick-off έχει αρκετή αδρεναλίνη όπως θα ευχόμουν, κι ακόμα και για τους φανατικούς αφήνει περιθώρια βελτίωσης στις επόμενες ταινίες ως προς τα διάφορα κενά ή τις ατέλειες. Σε ότι αφορά εμένα και τον παραδοσιακό προσωπικό μου φετιχισμό, αρκεί η επιβλητική (ως συγκινητική) παρουσία του θείου Leornard, αλλά και η επική μουσική όταν εμφανίζεται το Εnterprise στο παρθενικό του ταξίδι, για να συγχωρήσω πάρα πολλές παρασπονδίες. Οι ζαβάδες της ταινίας ακολουθούν πάντως στο spoiler.... :D

Φαντάζεστε τον γιο του Spock μαυράκι μιγά με μακριά αυτιά; Δεν ξέρω, αλλά μου κάθεται "κάπως". Ιt just doesn't feel right...Επίσης αν ο Vulcan απορροφώταν από μαύρη τρύπα, το βαρυτικό repercussion σε οποιοδήποτε γειτονικό πλανήτη θα ήταν τόσο μεγάλο που μάλλον δε θα επιβίωνε κανένας παρατηρητής για δεί το φαινόμενο με γυμνό μάτι. Tα physics του red matter μένουν ανεξήγητα και αινιγματικά, χώρια που λειτουργούν με παράδοξο τρόπο (ποσότητα μιας σταγόνας ανοίγει singularity ίδιας περίπου διαμέτρου με την ποσότητα όλου του -πολλών λίτρων- δοχείου όταν αυτό εκρήγνυται. Ο Kirk διαθέτει αντοχές Hulk, αφού μπορεί να τρώει απίστευτα βαρύ ξυλίκι από Spock επί ώρα χωρίς να μένει knock-out για αρκετούς μήνες, καθώς και να μην παρουσιάζει καν την παραμικρή σχεδόν αμυχή! Γενικά το science-accurate κομμάτι του αυθεντικού έχει πάει γερό περίπατο χάριν του εντυπωσιασμού. Τέλος η εκτεταμένη χρήση του lens flaring βγάζει μάτι - κυριολεκτικά και μεταφορικά - και μάλλον πρέπει να μετριαστεί στις επόμενες ταινίες για να μην χρειαζόμαστε οφθαλμίατρο.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμα περασε το τεστ "ΑΕΟΝ", θα παω να το δω ξερά!
 
non trekkie ματια mode on

+ Leonard 'Bones' MccCoy

+ Uhura (Nyota )

- Πως παρουσιαζονται γενικοτερα οι Romulans

- Nero (<<λιγος>> για <<κακος>>και μαλιστα για Romulan )

(Aν ,και αν το δεις απο αλλη οπτικη ,σαν να εγιναν

balanced σε σχεση με τους noobbαδες cadets αντιπαλους τους)

>με προβληματισε

Ο Nεαρος Spock ως χαρακτηρας και ο τροπος που τον υποδυεται ο Z.Quinto

Αν και επαναλαμβανω ο <<ατσαλακωτος>> Picard ,για τον οποιο ο ιδιος ο Spock

ειχε πει "Remarkably analytical and dispassionate - for a human. ......There's an almost Vulcan quality to the man.

ηταν ο ιδιος που κοντεψε να πεθανει και σωθηκε αφου του μεταμοσχευτηκε τεχνητη καρδια ,οταν οντας θερμοκεφαλος νεαρος ειχε μπλεχτει σε καβγα.

Ambassador Spock: He intrigues me, this Picard. Lt. Commander Data: In what manner, sir?

Ambassador Spock: Remarkably analytical and dispassionate - for a human. I understand why my father chose to mind meld with him. There's an almost Vulcan quality to the man.

5x07 5x08 unification I & II
Υ.Γ

Ακομα στο comment spoiler του AEON περι του "υβριδιου" να απαντησω με μια ερωτηση(*).

Ο Picard στην διαρκεια της φοιτησης του ειχε αναπτυξει στενοτατη φιλια και ηταν αχωριστος με τους Cortin Zweller & Marta "Marty" Batanides.Ο Picard αν και διαβοητος"γυναικας" ,φαινεται να ετρεφε ιδιαιτερα θερμα συναισθηματα για την Marta "Marty" Batanides (οπως και αυτη για τον Picard) ,που δεν ομως εκδηλωθηκαν ποτε ,κατι που φαινεται στο επεισοδειο του 6ου κυκλου του ΤΝG Tapestry .

Και το υποθετικο ερωτημα(*) ειναι το εξης: Θα ηταν ποιο ευνοικα προδιαθετειμενος σε ενα <<υβριδιο >>του Jean luc Picard με την Ελληνιδα (ευδιακριτα Ποντιακης καταγωγης) Batanides :p ?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Iσως αν δεν τα επαιρνα και οι παραγωγοι απο τις εταιριες να ηταν καλυτερα....... :D

Δεν ειναι η πρωτη φορα που συνεβη αυτο παροτι ισως αν το ψαξετε θα πειτε ειναι.

Στο Σταρ Τρεκ 4 "Voyage Home" εκει που παιζει ο Σκοτυ με τους Mac πιο πριν οι παραγωγοι ειχαν ρωτησει την Commodore για την Αmiga αλλα τα χαλασαν γιατι οι τις Commodore θελαν τις Αmiges πισω μετα το τελος.

Βιg mistake........
icon10.gif


Tεσπα εμενα μου αρεσει το λεγομενο "product placement" γιατι ριχνουμε ματιες στο μελλον και τα σχεδια των εταιριων. ;)

YouTube - Star Trek 2009 Nokia

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(geek απορια) Ας μας πει καποιος πως γινεται η Νοκια να μη υπαρχει σε ολη τη σειρα Enterprise του 2150 και να υπαρχει ξαφνικα στην ταινια to 2240 ::)

Ασχετο: το Vulcan νταηλίκι ειναι ολα τα λεφτα :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
(geek απορια) Ας μας πει καποιος πως γινεται η Νοκια να μη υπαρχει σε ολη τη σειρα Enterprise του 2150 και να υπαρχει ξαφνικα στην ταινια to 2240 ::)
ο ιδιοκτητης λεει ξεκαθαρα :

"My car is an antique".

Δεν αποκλειεται η παραπανω δηλωση να περιλαμβανει και το <<κινητο τηλεφωνο>>.
 
ChrisTOS είπε:
Σου άρεσε το τέλος του BSG. Nuff said :p

Everyone else: Please keep the spoilers down will ya?
Eρμ... ακριβώς. Αν θυμάσαι δεν είχα πρόβλημα που δεν είχε την έμφαση στη μάχη... Ο.Ε.Δ.
 
Nemo είπε:
ο ιδιοκτητης λεει ξεκαθαρα :"My car is an antique".

Δεν αποκλειεται η παραπανω δηλωση να περιλαμβανει και το <<κινητο τηλεφωνο>>.
Mπαααα εγω εχω δει και σε αγροτικο 20ετιας θηκη στο ταμπλο για κινητο τελευταιας τεχνολογιας,κατι τετοιο υποθετω θα ειναι.
 
Το αυτοκίνητο είναι αντίκα ( κάπου 300 ετών κίολας, άρα υπέρ-πολίτιμη ) και όμως, όπως φένεται και απο το τρέιλερ ( δεν νομίζω να είναι σπόιλερ αυτό ε; ) δεν έχει πρόβλημα να τη πετάξει απο ένα γκρεμό :p Εγω θα του είχα ρίξει ένα πολύ γερό χέρι ξύλο μετά απο αυτό! :p
 
Ειδα το Star Trek το Σαββατο και απογοητευτηκα, για να μην πω βαρεθηκα. Ελεος! Ο σκηνοθετης το καταντησε Star Wars (που απεχθανομαι), με τερατακια να εμφανιζονται απο παντου, απιστευτες ποσοτητες κλωτσοπατιναδας και μια γεφυρα που η ανατροφη μου δεν μου επιτρεπει να την χαρακτηρισω.

Ενω επι Piccard η γεφυρα ηταν ιερος χωρος και για να πατησει το ποδι του εκει καποιος χρειαζοταν ειδικη αδεια απο τον captain, στο τελευταιο Star Trek γινεται το ελα να δεις. Ασχετοι μπαινω-βγαινουν, την εξουσια παιρνουν με το ετσι-θελω καποιοι αχρηστοι και με λιγα λογια η ναυαρχιδα της Ομοσπονδιας κυβερναται απο τους ανικανους!

Η υποθεση της ταινιας ειναι μια μπουρδα. Θα ελεγα οτι δεν υπαρχει υποθεση. Το χρονικο συνεχες εχει διαρραγει, και κανεις δεν ασχολειται με τα παραδοξα που δημιουργει αυτο! Οταν στο Generations ειχε γινει κατι παρομοιο, με το Nexus, κατι επρεπε να γινει για να επανελθουν τα πραγματα στα φυσιολογικα!

---Spoiler---

Η σκηνη στον διακτινιστη, οπου η Οχουρα αποχαιρεται τον Σποκ, ηταν απο τις πιο γελοιες! Μα ονομαζεται αυτο Star Trek??? Ας με διαφωτισει καποιος!
 
Πίσω
Μπλουζα