Star Trek (2009)

Αν θελετε να το ψαξουμε τοσο πολυ τα παντα εξηγουνται ,ξερουν τι κανουν οι σεναριογραφοι.

Εχετε ακουσει για το Butterfly effect - Wikipedia, the free encyclopedia .

Παραδειγμα ο πατερας Σποκ σε καποια φαση της ζωης του μπορει να επηρεασε με μια κουβεντα του,προταση,λογο εναν μαθητη που θα γινοταν designer και θα σχεδιαζε το πρωτο enterprise ,πραγμα που τωρα δεν γινεται.

Μην το ψαχνετε,"Πιστευετε και μην ερευνατε",οι μικροεπιπλοκες του χωροχρονου ειναι χαωδεις. :D
 
Aardvark είπε:
Αν θελετε να το ψαξουμε τοσο πολυ τα παντα εξηγουνται ,ξερουν τι κανουν οι σεναριογραφοι.Εχετε ακουσει για το Butterfly effect - Wikipedia, the free encyclopedia .
Ωραιο αυτο το κολπο: οπου δεν υπαρχει συνεχεια, κολλαμε ενα butterfly effect και λυνονται ολα :( Εχεις δει την ταινια Butterfly Effect? Oσες επαναληψεις και να γινουν, στο ιδιο αποτελεσμα κατεληγε το πειραμα.
 
Την εχω δει αλλα δεν μιλαω τοσο για την ταινια,οσο για το φαινομενο καθεαυτου.

Ενταξει δεν τους παραδεχομαι κιολας τους σεναριογραφους για αυτο που σκεφτηκαν,αλλα λεω παλι καλα που δωσαν καποια μια εξηγηση ,γιατι σε αλλα reboot αλλαζουν τα βασικα χωρις να δωσουν λογο.

Π.Χ στο reboot "Superman returns" νομιζω o ηρωας δεν ειναι απο τον Κρυπτον αλλα γεννημενος στην γη,με το ετσι θελω.

Οι φανς τι επρεπε να κανουν. :D
 
Τι να πει και ο Starbuck Που υπεστη αλλαγη φυλου στο reboot;;; ;)

Κι εγω φανταζομαι οτι καποιο φαινομενο πεταλουδας εγινε. Πχ καποιος απο αυτους που σκοτωσε ο Νηρο στην αρχη, ισως θα μπορουσε να ειναι καποιος απο τους σχεδιαστες του πραγματικου Εντερπραιζ, και αφου σκοτωθηκε, το σκαφος σχεδιαστηκε με διαφορετικο τροπο.

Η μαγκια ομως φαινεται στο αν μπορει να δωσει ρεαλιστικη εξηγηση ο σεναριογραφος και οχι να αφηνει τους geeks να τα σκεφτονται ολα :Ρ
 
Φυσικά και υπάρχει ρεαλιστική εξήγηση ρε παιδιά! Το κολπάκι με το time travel εξηγεί πολλά, ακόμα και αυτά που νομίζετε ότι δεν εξηγούνται.

Πολύ απλά, όταν εμφανίστηκε ο Nero με το τεράστιο και τρομερά πιο εξελιγμένο πλοίο από το μέλλον, έγινε ορατό ότι υπάρχει ένας πολύ μεγάλος κίνδυνος εκεί έξω, και δόθηκε πολύ μεγαλύτερη σημασία από την πλευρά του Federaion στην ανάπτυξη τεχνολογίας σε σχέση με αυτή που θα είχε δοθεί αν δεν είχε εμφανιστεί ποτέ. Επίσης, από την ταινία, αν και δεν αναφέρεται ξεκάθαρα, συμπεραίνεται ότι ο Nero ήταν αιχμάλωτος των Klingons για περίπου 25 χρόνια! Το οποίο σημαίνει ότι οι Klingons είχαν "δανειστεί" ήδη τεχνολογία από το μέλλον. Απολύτως λογικό και οι αντίπαλοι λοιπόν, να αναγκαστούν να αναπτύξουν πολύ πιο νωρίς τεχνολογία που θα αργούσαν πολύ να αναπτύξουν σε αντίθετη περίπτωση. Σκεφτείτε μόνο τη δικιά μας σύγχρονη ιστορία: τα περισσότερα τεχνολογικά άλματα έγιναν κατά τη διάρκεια πολέμων ή μεγάλης έντασης. Πχ αν δεν είχε γίνει ο 2ος παγκόσμιος, jets ενδέχεται να είχαμε δει πολύ αργότερα, μπορεί και 20-30 χρόνια μετά.

Σε τελική ανάλυση δεν χρειάζεται να το ξεψειρίζουμε το θέμα μέχρι αηδίας. Μια ταινία είναι, δεν είναι θρησκεία (ή μήπως να αρχίσω να μιλάω για τις ανακρίβειες στην παλιά/καινή διαθήκη; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gapan είπε:
Επίσης, από την ταινία, αν και δεν αναφέρεται ξεκάθαρα, συμπεραίνεται ότι ο Nero ήταν αιχμάλωτος των Klingons για περίπου 25 χρόνια!
Στην ταινια ο ιδιος ο Nero λεει οτι χρειαστηκε να περιμενει 25 χρονια για να ξανασυναντησει το Enterprise. Δεν αναφερεται πουθενα οτι ηταν αιχμαλωτος. Ουτε και φαινεται αυτο πουθενα.
 
domniki είπε:
Στην ταινια ο ιδιος ο Nero λεει οτι χρειαστηκε να περιμενει 25 χρονια για να ξανασυναντησει το Enterprise. Δεν αναφερεται πουθενα οτι ηταν αιχμαλωτος. Ουτε και φαινεται αυτο πουθενα.
Και τι έκανε 25 χρόνια; Έκοβε βόλτες και έπαιζε με τις τάπες των βαρελιών; Όπως έγραψα, δεν αναφέρεται ξεκάθαρα, αλλά από κάπου βγαίνει σαν συμπέρασμα. Μια φορά είδα την ταινία, αλλά αφού δεν έχω διαβάσει ούτε ένα review της ταινίας ή οτιδήποτε άλλο γι'αυτή, σίγουρα από την ταινία μου έχει μείνει. Αν θυμάμαι καλά κάπου πρέπει να αναφέρει στα γρήγορα ότι κατέστρεψε αρκετά Klingon warships ξεφεύγοντας (escaping) από αυτούς.

Α και επίσης:

Σε τελική ανάλυση δεν χρειάζεται να το ξεψειρίζουμε το θέμα μέχρι αηδίας. Μια ταινία είναι, δεν είναι θρησκεία (ή μήπως να αρχίσω να μιλάω για τις ανακρίβειες στην παλιά/καινή διαθήκη; )
:p
 
gapan είπε:
Σε τελική ανάλυση δεν χρειάζεται να το ξεψειρίζουμε το θέμα μέχρι αηδίας. Μια ταινία είναι, δεν είναι θρησκεία
Αυτο δεν ειναι επιχειρημα για να ακυρωσεις ολη τη geekια μας ;)
 
Ελα ντε ,εκει ολος ο χαβαλες στην αναλυση μεχρι τελικης πτωσης και εξαλου τι θα κανουμε μεχρι να βγει το τσικουελ,για το Deep Space 9 θα λεμε. :D

Συνεχιστε αφοβα.
 
Aardvark είπε:
Ελα ντε ,εκει ολος ο χαβαλες στην αναλυση μεχρι τελικης πτωσης και εξαλου τι θα κανουμε μεχρι να βγει το τσικουελ,για το Deep Space 9 θα λεμε. :D Συνεχιστε αφοβα.
Aκριβως....και για να επανελθω, το επεισοδιο "Q Who" του TNG οπου εμφανιζονται για πρωτη φορα οι Borg ειναι υπεροχο! O Picard τα εχει παιξει και ο Data δεν ξερει τι να κανει...φανταστειτε να συναντουσαν τους Borg οι ερασιτεχνες της τελευταιας ταινιας! Στην καλυτερη θα πατουσαν τα κλαματα, στην χειροτερη θα πηδουσαν απο την γεφυρα στο διαστημα για να σωθουν :p (simonkey, πού εισαι??? :rofl: )
 
domniki είπε:
Μπορεις να ποσταρεις καποιο link? Φυσικα και δεν πιστευω οτι ο J.J. Abrams ειναι αφελης #) Παρακολουθω οτι σε πολλα sequels γινεται μια προσπαθεια επανεκκινησης της ιστοριας (βλ. James Bond) ωστε να μπορεσουν να δημιουργησουν και αλλες ταινιες.
http://www.trektoday.com/content/index.html

Ισως αυτο να φταιει...ο ρομαντισμος του '80 :flower: Εκεινο που εχουν τα Star Trek και διαφερει απο τα αλλα sci-fi ειναι οτι περνούν διαφορα μηνυματα στο κοινο και θιγουν επιμαχα και αμφιλεγομενα θεματα, οπως ο ρατσισμος, η θεση της γυναικας, οι φυλετικες διακρισεις, οι ατομικες ελευθεριες, κτλ.
Μάλλον περίμενες κάτι παρόμοιο κι απογοητεύτηκες. Αλλά αυτό το περίμενες εσύ κι ο Abrams δεν στοχεύει σ'αυτούς που αναπολούν την εποχή του TNG. Πολλά έχουν αλλάξει από τότε και τα θέματα που απασχολούσαν την κοινωνία φαντάζουν τρομερά ντεμοντέ σήμερα..

Μιχάλης
 
michpan είπε:
Μάλλον περίμενες κάτι παρόμοιο κι απογοητεύτηκες. Αλλά αυτό το περίμενες εσύ κι ο Abrams δεν στοχεύει σ'αυτούς που αναπολούν την εποχή του TNG. Πολλά έχουν αλλάξει από τότε και τα θέματα που απασχολούσαν την κοινωνία φαντάζουν τρομερά ντεμοντέ σήμερα.
K'εγω που νομιζα οτι αυτα τα θεματα ειναι σημερα πιο επικαιρα παρα ποτε?

Ολο και περισσοτερες νεες εστιες πολεμων ξεφυτρωνουν καθε μερα, η φτωχεια και η πεινα μαστιζει οχι μονο τις αναπτυσσομενες χωρες, αλλα χτυπαει την πορτα και των ανεπτυγμενων, η ανεργια και η εγκληματικοτητα πεταξαν στα υψη, κτλ.

Το TNG περιγραφει μια κοινωνια οπου οι ανθρωποι εχουν ξεπερασει την αναγκη τους για συλλογη υλικων αγαθων, εχουν βγει απο το μονοπατι της αυτοκαταστροφης και η ζωη τους αποσκοπει στην εξερευνηση του διαστηματος, στον πνευματικο πλουτο και στην ειρηνικη συνυπαρξη με αλλους πολιτισμους. Περιγραφει δηλαδη εναν ιδανικο κοσμο!
 
domniki είπε:
Aκριβως....και για να επανελθω, το επεισοδιο "Q Who" του TNG οπου εμφανιζονται για πρωτη φορα οι Borg ειναι υπεροχο! O Picard τα εχει παιξει και ο Data δεν ξερει τι να κανει...φανταστειτε να συναντουσαν τους Borg οι ερασιτεχνες της τελευταιας ταινιας! Στην καλυτερη θα πατουσαν τα κλαματα, στην χειροτερη θα πηδουσαν απο την γεφυρα στο διαστημα για να σωθουν :p (simonkey, πού εισαι??? :rofl: )

Μου φαινεται οτι μαζι παρακολουθουμε το tng.Εδω και λιγες μερες εχω κατεβασει ολα τα seasons και εχω λιωσει!
 
Gyubrush είπε:
Μου φαινεται οτι μαζι παρακολουθουμε το tng.Εδω και λιγες μερες εχω κατεβασει ολα τα seasons και εχω λιωσει!
Ειναι κολλημα :p

Συντομα τελειωνω και τον 2ο κυκλο επεισοδιων! Αυτα τα θυμαμαι απο την TV. Αλλα 7 κυκλοι ειναι παρα πολλοι. Δεν νομιζω να ειχαν προβληθει ολοι.
 
domniki είπε:
K'εγω που νομιζα οτι αυτα τα θεματα ειναι σημερα πιο επικαιρα παρα ποτε?
Ολο και περισσοτερες νεες εστιες πολεμων ξεφυτρωνουν καθε μερα, η φτωχεια και η πεινα μαστιζει οχι μονο τις αναπτυσσομενες χωρες, αλλα χτυπαει την πορτα και των ανεπτυγμενων, η ανεργια και η εγκληματικοτητα πεταξαν στα υψη, κτλ.
Μην αρχίσουμε την σύγκριση με την δεκαετία του 80 γιατί πίστεψέ με δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Εν ολίγοις, είμαστε πάρα πολύ καλύτερα σήμερα απ'ότι είμασταν πριν 30 χρόνια.. :) Το θέμα είναι ότι πρέπει να κοιτάμε μπροστά και όχι πίσω. Πολύ καλό το TNG αλλά πρέπει να φτιάξουμε και κάτι καινούργιο κι όχι ν'αναμασάμε τα παλιά..

Μιχάλης
 
domniki είπε:
Ειναι κολλημα :p Συντομα τελειωνω και τον 2ο κυκλο επεισοδιων! Αυτα τα θυμαμαι απο την TV. Αλλα 7 κυκλοι ειναι παρα πολλοι. Δεν νομιζω να ειχαν προβληθει ολοι.
Εγω σημερα ξεκινησα το season 3......
 
Θα συμφωνήσω με τον michpan. Κάθε εποχή είχε και την γοητεία της. Πάντα μιλώντας για τα TOS και TNG. Είναι λίγο άσκοπο να συγκρίνουμε σειρές δεκαετιών πίσω με σήμερα.

Θεωρώ πάντως καλό που έγινε μια καινούργια προσπάθεια να ξαναενδιαφερθεί ο κόσμος για τις ταινίες Star Trek.
 
Καλή ταινία, λίγο εκτός πνεύματος ST.

Θέλω όμως να κάνω μια παρατήρηση που δε φαίνεται να απασχολεί κανένα:

ΔΕΝ ΑΠΟΦΟΙΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ!!!! ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.
 
Ποιος αποφοιτησε απο την Ακαδημια με τον βαθμο του πλοιαρχου;
 
Πίσω
Μπλουζα