Star Wars - Η συλλογή μου

Το ομολογώ. Μετά τη συλλογή σου Αετέ έχω αρχίσει να βλέπω με διαφορετικό μάτι τις φιγούρες Star Wars.
 
Πολύ ωραία συλλογή!...

Εγώ βέβαια, δεν ασχολούμαι με το 'σύμπαν' του Star Wars (πέρα απο την τριλογία - σαν ταινίες)...

Αυτό που θαύμασα πέρα απο τις φιγούρες και τον R2-D2 στο βίντεο,

είναι το πόσο όμορφα και τακτοποιημένα τα έχεις όλα στα ράφια!... :)
 
Eδώ είναι τα δικά μου, λίγα πράγματα. 4 φιγούρες της kotobukyia σε κλίμακα 1/7 νομίζω. Toν vader τον είχα αγοράσει από την Αμερική όταν είχε βγεί για 100 ευρώ, εδώ τον είχα βρει αργότερα να τον πουλάνε στο τριπλάσιο.

telonio vader.jpg

telonio luke.jpg

telonio fet.jpg

telonio maul.jpg

Και εδώ το x-wing του Luke από την Revell. Δεν θυμάμαι σε τι κλίμακα είναι αλλά είναι αρκετά μεγάλο. Το έχω βάψει ελαφρώς να φένεται πως είναι ταλαιπωρημένο. Όπου βλέπεται μαύρο χρώμα το έχω βάλει εγώ. Πρώτη φορά πάντως δοκίμασα να βάψω πλαστικό μοντέλο. Επίσης του έχω βάλει 5 led (δεν είχε καθόλου φωτισμό). 4 κόκκινα led πίσω στους 4 κινητήρες και ένα λευκό led στην καμπίνα του πιλότου. Το καλώδιο ρεύματος φεύγει πίσω από την βάση του x-wing και έχω βάλει έναν μικρό διακόπτη.

telonio x-wing.jpg

Αυτά τα ολίγα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Το ομολογώ. Μετά τη συλλογή σου Αετέ έχω αρχίσει να βλέπω με διαφορετικό μάτι τις φιγούρες Star Wars.
Χαίρομαι που μπαίνουν και αυτές στα ενδιαφέροντά σου Kambia!!!! Είθε να προχωρήσεις και σε συλλογή!

Stratulator είπε:
Πολύ ωραία συλλογή!...Αυτό που θαύμασα πέρα απο τις φιγούρες και τον R2-D2 στο βίντεο,

είναι το πόσο όμορφα και τακτοποιημένα τα έχεις όλα στα ράφια!... :)
Ευχαριστώ πολύ! Προσπάθησα να διαμορφώσω τη βιτρίνα με θεματικά κριτήρια από τις ταινίες, αλλά ο χώρος (2 φορές από 4 μέτρα) αποδείχθηκε μικρός. Έτσι τα στοίβαξα περισσότερο από όσο έπρεπε και πάλι δεν χώρεσαν όλα. Περίπου άλλα μισά είναι σε κουτιά αποθηκευμένα και τα βγάζω τώρα για φωτογράφιση, θα τα αναρτήσω στη συνέχεια. Η σύζυγος δεν εγκρίνει επέκταση του "μουσείου" (έτσι το λέει) παρά του ότι κάθε επισκέπτης που έρχεται στο σπίτι, γνώστης ή όχι των Star Wars εντυπωσιάζεται....

telonio είπε:
Eδώ είναι τα δικά μου, λίγα πράγματα. 4 φιγούρες της kotobukyia σε κλίμακα 1/7 νομίζω. Toν vader τον είχα αγοράσει από την Αμερική όταν είχε βγεί για 100 ευρώ, εδώ τον είχα βρει αργότερα να τον πουλάνε στο τριπλάσιο.Και εδώ το x-wing του Luke από την Revell. Δεν θυμάμαι σε τι κλίμακα είναι αλλά είναι αρκετά μεγάλο. Το έχω βάψει ελαφρώς να φένεται πως είναι ταλαιπωρημένο. Όπου βλέπεται μαύρο χρώμα το έχω βάλει εγώ. Πρώτη φορά πάντως δοκίμασα να βάψω πλαστικό μοντέλο. Επίσης του έχω βάλει 5 led (δεν είχε καθόλου φωτισμό). 4 κόκκινα led πίσω στους 4 κινητήρες και ένα λευκό led στην καμπίνα του πιλότου. Το καλώδιο ρεύματος φεύγει πίσω από την βάση του x-wing και έχω βάλει έναν μικρό διακόπτη.

Αυτά τα ολίγα.
Λίγα, αλλά...... ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!! Οι φιγούρες της Κotobukyia είναι απίστευτα ωραίες και γνωστές για την λεπτομέρειά τους, τις θαύμαζα πάντα!!!!! Όσο για το X-Wing το έχεις κάνει πάρα πολύ καλό με την τεχνητή παλαίωση να είναι ιδιαίτερα πετυχημένη (ιδίως αν ληφθεί υπόψη το γεγονός ότι έβαψες πλαστικό μοντέλο για πρώτη φορά!!!). Μου άρεσε πολύ που έβαλες και κύκλωμα φωτισμού, είναι όντως εντυπωσιακή η φωτογραφία σου!!!! Προσπαθώ να βάζω και εγώ στα μοντέλα μου (Ναυτίλος, Ju 87 κλπ.), αναβαθμίζονται πολύ. Ευχαριστούμε για την παρουσίαση του πολύ καλού υλικού σου, εύχομαι διεύρυνση της συλλογής σου!!!!
 
Άγιε Βασίλη, φέτος τις γιορτές θέλω τα συναρμολογούμενα (οχι τα easy kit όμως) τις Revell
 
Ομορφιες ολα τους!!! :thumbup:

Δραττομαι της ευκαιριας και σας δειχνω και τα δικα μου εδω (εχει γινει refresh). :)
 
Kambia είπε:
Άγιε Βασίλη, φέτος τις γιορτές θέλω τα συναρμολογούμενα (οχι τα easy kit όμως) τις Revell
Εύχομαι να σου στείλει αυτό. Είναι εκπληκτικό και μεγάλο μοντέλο. Εμένα μου το έστειλε πριν 25 χρόνια εις διπλούν. Έφτιαξα το ένα το 1992 για έναν ανηψιό (και μάλιστα το είχα βάψει με αερογράφο, έκανα τεχνητή παλαίωση, έβαψα μικρές προεξοχές με φωσφορίζων χρώμα και έλαμπε στο σκοτάδι σαν να είχε φωτάκια), αλλά αυτός το έστειλε στο υπερδιάστημα. Το άλλο έμεινε όπως βλέπεις στο κουτί του και περιμένει τη μέρα που θααααα......

1.jpg

2.jpg

stayros είπε:
Ομορφιες ολα τους!!!
Δραττομαι της ευκαιριας και σας δειχνω και τα δικα μου (εχει γινει refresh)
Εντυπωσιακότατη η συλλογή σου φίλε Σταύρο!!!! Τι βιτρίνες είναι αυτές!!!!!! Χάρηκα που την ξαναείδα φρεσκαρισμένη!!!! Εύχομαι διεύρυνση και κοίτα να ταίζεις καλά το σκύλο για να την φυλάει αποτελεσματικά!!!!!!
 
Να 'σαι καλα φιλτατε! :thanx2:

Διευρυνση λιγο χλωμο,πλεον εχω σταματησει το "αθλημα" - την συλλογη ακριβων κομματιων - εδω και καιρο! :(

Καμια φιγουρα ξωφαλτση μονο αραια και που και οταν υπαρχουν χρηματα. :precry:
 

1@Eagle 1[/USER] "Χτύπα" κι άλλο... αντέχω!
 
'Ασχετο αλλά έχει κυκλοφορήσει από την deagostini μια φοβερή ρέπλικα του millenium falcon. Μάλιστα την είχαν βγάλει και σε τεύχη. Απίστευτη λεπτομέρεια αλλά πανάκριβο να το ολοκληρώσεις ακόμη και τώρα.

Kambia είπε:
Άγιε Βασίλη, φέτος τις γιορτές θέλω τα συναρμολογούμενα (οχι τα easy kit όμως) τις Revell
Το x-wing που έχω easy kit είναι skill level 2. Δεν έχω υπομονή με τα συναρμολογούμενα με τα πολλά κομμάτια. Θα το πιστέψεις πως αυτό μου έφαγε 3 ολόκληρες ώρες για να το στήσω;
 
Η εξέλιξη στη σειρά ΤΙΕ (Twin Ion Engine) ήρθε με το ΤΙΕ Interceptor που εμφανίσθηκε στο Επεισόδιο 6: Η επιστροφή των Jedi, κατά τη μάχη του Endor. Είχε ως βάση το Άστρο του Θανάτου ΙΙ. Υποτίθεται ότι ήταν ταχύτερο και πιό ευέλικτο από τα συνήθη ΤΙΕ.

Σίγουρο είναι πάντως, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου, ότι είναι το πιό κομψό......

Είναι και αυτό μεγάλο -λειτουργικό- μοντέλο (σύγκριση με 20δραχμο στην 1η φωτογραφία) και έχει ομοίως κουμπάκια για απόρριψη των πλαινών πάνελ.

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg
 

Ενα κι ενα ολα τα κομματια!!! :wub:

Μας βαζεις στην πριζα αγαπητε 1@Eagle 1[/USER] να αρχισουμε να ψαχνομαστε... :D ....και οχι τιποτα αλλο,δεν προσφερονται και οι εποχες πλεον. :precry:

Anyway.....συνεχιζεις ακαθεκτος! :thumbup:

 
telonio είπε:
Το x-wing που έχω easy kit είναι skill level 2. Δεν έχω υπομονή με τα συναρμολογούμενα με τα πολλά κομμάτια. Θα το πιστέψεις πως αυτό μου έφαγε 3 ολόκληρες ώρες για να το στήσω;
Αλήθεια!; Με κάνεις να το κοιτάω διαφορετικά πλέον το easykit. Είχα την εντύπωση πως είναι ένα - δυο που λέει ο λόγος μεγάλα κομμάτια που απλά τα κολλάς και τέλος. Και επειδή πλεον τα συναρμολογούμενα τα βρίσκεις με το στανιό απογοητεύτηκα.

Thanks for the info Telonio. Βρήκα το δώρο μου για φέτος :D :D :D
 
Ιδιαίτερα ενδιαφέρον σκάφος και από σχεδιαστική άποψη, είναι το Slave I τού κυνηγού επικυρηγμένων Jango Fett, που στη συνέχεια το πήρε ο κλώνος-γιός του Boba Fett. Τα παρουσιάζω με τη σειρά Jango (μπλέ παραλλαγή) και Boba (πράσινη παραλλαγή) αν και στην αγορά εμφανίσθηκαν ανάποδα, ακολουθώντας τη ροή των φιλμ. Το σκάφος-μοντέλλο του Jango έχει έμφαση στον οπλισμό, ενώ του Boba έχει και τον Han Solo σε καρβονίτη, ο οποίος μπαίνει σε ειδική θήκη στο σκάφος. Και στα δύο η θέση του πιλότου είναι μεταβλητή, ανάλογα με τη θέση του σκάφους: οριζόντια (προσγειωμένο) και κάθετα (σε πτήση).

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg
 
"He's all yours, bounty hunter".... welchmann.gif

Πανεμορφα και τα δυο!!!! :dribble:
 
Ακολουθεί το 'Άστρο του Θανάτου" που μετατρέπεται με την ενεργοποίηση ενός μοχλού στη βάση του σε ένα ευμεγέθες διαδραστικό διόραμα (Play Set αντίστοιχο με τις κεφαλές των ηρώων των ταινιών που έδειξα στη βιτρίνα) με τοποθεσίες, φιγούρες και διαστημόπλοια από την ταινία "Episode 4: A new Hope". Οι κλίμακες είναι φυσικά μπερδεμένες για να χωρέσουν όλα, οι φιγούρες/τοποθεσίες είναι περίπου Η0, ενώ τα διαστημόπλοια είναι κατά πολύ μικρότερα. Με διάφορα κουμπιά/μοχλούς επιτυγχάνεται κίνηση στις φιγούρες ή τα διαστημόπλοια. Στο κιτ υπήρχαν οι φιγούρες που φαίνονται και το Falcon, αλλά σε ξεχωριστά σετ έχω πάρει και άλλα ώστε να γίνεται πιό πλήρης η αναπαράσταση των διαφόρων σκηνών (θα παρουσιαστούν αργότερα με τις φιγούρες).

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
Πολύ εντυπωσιακό!!!! Τι διάμετρο έχει Eagle 1?
 
NIOBH είπε:
Πολύ εντυπωσιακό!!!! Τι διάμετρο έχει Eagle 1?
Έχει διάμετρο 25 εκατοστά περίπου, αλλά όταν εκτείνεται σε διόραμα ξεπερνά τα 50 εκατοστά. Είναι όντως πολύ εντυπωσιακό, αλλά δυστυχώς δεν χωράει στη βιτρίνα.
 
Πίσω
Μπλουζα