Star Wars - Η συλλογή μου

Καλα δεν σου λειπει φιλε μου απολυτως καμια φιγουρα, οτι και αν πουμε θα ναι λιγο! Απλα να χαιρεσαι την συλλογη. Θα ψαξω και εγω για καμια φιγουρα , αγαπημενοι ο λουκ και η λειλα
 
Να προσθέσω και μερικές φωτογραφίες του Lambda-Class T-4a Imperial Shuttle, που λόγω μεγέθους (60 εκατ. ύψος) δεν χωρούσε στη βιτρίνα και είναι τοποθετημένο αλλού, οπότε το παρέβλεψα. Ευχαριστώ το Σταύρο που με την παρατηρητικότητά του μου το θύμισε! Είναι της Kenner 1984. Έχει ειδική λαβή κάτω (που είναι επίσης ένα από τα σκέλη προσγείωσης) για να το κρατά κανείς σε "πτήση". Με τον όγκο και το βάρος που έχει μόνο έτσι μπορεί να κρατηθεί. Η λαβή έχει σκανδάλη, που πιέζοντάς την εκτείνονται σιγά-σιγά τα φτερά προς τα κάτω, όπως στην ταινία. Είναι συνδεδεμένα με γρανάζια, οπότε κατεβαίνουν ταυτόχρονα, όπως και ανεβαίνουν επίσης με τον ίδιο τρόπο. Δεν έχει μπαταρίες ή ήχους, είναι από τα πρώιμα. Αν θυμάμαι καλά η συσκευασία του (είναι αποθηκευμένη) έγραφε Tydirium, οπότε είναι αυτό που έκλεψαν και χρησιμοποίησαν οι επαναστάτες για να πάνε απαρατήρητοι στον Endor και να χαλάσουν την ασπίδα προστασίας...... Στις φωτογραφίες, ελλείψει πρόχειρων επαναστατών (που να ανοίγω τώρα κουτιά), το έκανα να είναι του Palpatine.









20160303_150915.jpg

20160303_150944.jpg

20160303_150843.jpg

20160303_150900.jpg

20160303_151130.jpg

20160303_151255.jpg

20160303_151024.jpg

20160303_151150.jpg

20160303_151711.jpg

20160303_151700.jpg

20160303_151421.jpg

20160303_151315.jpg

20160303_152049.jpg

20160303_151840.jpg

20160303_152538_01.jpg

20160303_152302.jpg

20160303_152908.jpg

20160303_152109.jpg
 
Φοβερο κομματι!!! :augenrollen::dribble:

Αετε,τα ρεστα μου..... :bow: :bow:
 
Στο πλαίσιο περιστασιακής ανασκαφής παραθέτω μερικές φωτογραφίες από τα Star Wars της συλλογής. Πρόκειται για:

1. Κουμπαράδες:

Δουλεύουν με μπαταρίες (πολλές!!!!) και έχουν κίνηση, φωτισμό (φωτόσπαθα, μάτια ρομπότ) και μουσική/διαλόγους (αυθεντικούς) από τα Star Wars. Ενεργοποιούνται είτε ρίχνοντας νόμισμα στη σχισμή είτε πατώντας το σχετικό κουμπί. Η τριάδα παίζει ανεξάρτητα ή αν είναι συνδεδεμένη σε τέλειο συγχρονισμό. Εκτείνεται κατ' αρχήν το έτερο μισό φωτόσπαθο του Darth Maul, ακούγονται διάλογοι και αρχίζει η μάχη, με τα φωτόσπαθα να κτυπούν συχρονισμένα..... Μετά το τέλος της παράστασης και για ένα διάστημα, αν περάσει κανείς από μπροστά αρχίζουν πάλι τη μάχη (αισθητήρας κίνησης).

2. Διαστημόπλοια:

Α. Το εντυπωσιακό σε μέγεθος ARC-170 Fighter

και

B. Το Naboo Starfighter σε ρόλο ξυπνητηριού με τηλεχειρισμό, παράσταση απογείωσης/πτήσης/προσγείωσης με μουσική από την ταινία στη διαπασών. Ξυπνάει και πεθαμένο......

Αυτά προς στιγμήν, θα επανέλθω στο θέμα.























































2.jpg

3.jpg

1.jpg

5.jpg

4.jpg

6.jpg

8.jpg

7.jpg

11.jpg

10.jpg

12a.jpg

12b.jpg

9.jpg

12.jpg

12c.jpg

14.jpg

13.jpg

15.jpg

16.jpg

21.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

23.jpg

22.jpg

24.jpg
 
Απίστευτες φωτογραφίες έβγαλες φίλε. Ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας. Εύχομαι να επεκτείνεις την συλλογή σου και με κομμάτια απο τις νέες ταινίες.
 
Δεν σταματάς να μας εντυπωσιάζεις!

Έτος (περίπου) κυκλοφορίας των παραπάνω ξέρουμε; Και να φανταστώ αγορασμένα από εξωτερικό;
 
divined είπε:
Απίστευτες φωτογραφίες έβγαλες φίλε. Ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας. Εύχομαι να επεκτείνεις την συλλογή σου και με κομμάτια απο τις νέες ταινίες.
Ευχαριστώ αγαπητέ! Η επέκταση πάντως λόγω της κρίσης.... δεν προβλέπεται προς στιγμήν.....

Kambia είπε:
Έτος (περίπου) κυκλοφορίας των παραπάνω ξέρουμε; Και να φανταστώ αγορασμένα από εξωτερικό;
Οι κουμπαράδες με τον Darth Vedar και τα ρομπότ είναι από τις αρχές των '90ς. Τα άλλα προς το τέλος. Είναι όλα από το εξωτερικό, δεν είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, με εξαίρεση ίσως το ARC-170. Το δικό μου πάντως το είχα παραγγείλει έξω. Θα πρέπει να βάλω κάποια στιγμή και φιλμάκι με την κίνηση και ήχο των κουμπαράδων, είναι φανταστικοί... Αξίζει να τους ρίχνεις λεφτά.....
 
Μία ακόμα φωτογραφία από το Millennium Falcon, που χρησιμεύει και για τεστ της ανάρτησης.

TEST.jpg
 
Συνεχίζω με τα pod racers των Anakin και Sebulba. Είναι μεγάλα σε μέγεθος και η άτρακτος συνδέεται με τους κινητήρες με παχύ ατσαλόσυρμα, δίνοντας μεγάλη αληθοφάνεια. Ένα διόραμα θα ήταν εντυπωσιακό, αλλά απαιτείται πολύς χώρος.

1.jpg



3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνεχίζω με τα pod racers των Anakin και Sebulba. Είναι μεγάλα σε μέγεθος και η άτρακτος συνδέεται με τους κινητήρες με παχύ ατσαλόσυρμα, δίνοντας μεγάλη αληθοφάνεια στην αιώρηση. Ένα διόραμα θα ήταν εντυπωσιακό, αλλά απαιτείται πολύς χώρος.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Εχω μεινει αναυδος!!!!! :eek:

Ειδικα με τους κουμπαραδες των R2-D2,C3PO,Darth Vader

και την τριπλετα Darth Maul,Obi-Wan Kenobi & Quin-Gon Jinn.....εντυπωσιακα κομματια οντως!!!!:augenrollen:

Τα σεβη μου για αλλη μια φορα!!! :bow:

Eagle 1 είπε:
Συνεχίζω με τα pod racers των Anakin και Sebulba. Είναι μεγάλα σε μέγεθος και η άτρακτος συνδέεται με τους κινητήρες με παχύ ατσαλόσυρμα, δίνοντας μεγάλη αληθοφάνεια στην αιώρηση. Ένα διόραμα θα ήταν εντυπωσιακό, αλλά απαιτείται πολύς χώρος.
Οταν λες μεγαλα.....δηλαδη? :what:
 
stayros είπε:
Οταν λες μεγαλα.....δηλαδη?
Είναι γύρω στα 45+ εκατοστά το καθένα. Οι κουμπαράδες είναι πραγματικά εντυπωσιακοί με τους αυθεντικούς διαλόγους, την κίνηση, τον φωτισμό και τη μουσική. Ιδίως η τριπλέτα έχει απίστευτο συντονισμό στη μάχη με τα φωτόσπαθα. Από μπαταρίες όμως..... Παίρνει 7 ΑΑ ο καθένας......
 
Μισο μετρο σχεδον....απιστευτα μεγαλα κομματια!!! :eek:

Σε ευχαριστω για την απαντηση. :thumbup:

Μιας και το εφερε η κουβεντα - και επειδη αναφερθηκες σε διοραμα πιο πανω... :D - ειχα δει μια φορα σε μια βιτρινα,

στημενο το X-Wing (ηταν αρκετα μεγαλο σε μεγεθος) το οποιο αναπαριστουσε μια σκηνη απο τον πλανητη Dagobah

(την σκηνη δηλαδη που ειχε προσγειωθει o Luke στο βαλτο) και η οποια ηταν απιστευτα ρεαλιστικη! :sealed:

Κατι σαν και αυτο περιπου....

Recovering-Lukes-crashed-X-Wing-Fighter-from-Dagobah-swamp-diorama-4.jpg
 
stayros είπε:
Μιας και το εφερε η κουβεντα - και επειδη αναφερθηκες σε διοραμα πιο πανω...ειχα δει μια φορα σε μια βιτρινα,

στημενο το X-Wing (ηταν αρκετα μεγαλο σε μεγεθος) το οποιο αναπαριστουσε μια σκηνη απο τον πλανητη Dagobah

(την σκηνη δηλαδη που ειχε προσγειωθει o Luke στο βαλτο) και η οποια ηταν απιστευτα ρεαλιστικη!
Όντως καταπληκτικό το διόραμα, έγινε από μοντελιστή πολύ έμπειρο!!! Τα διοράματα έχουν πάντα μία πρόσθετη αίγλη κατ' εμέ, μια και αναπαριστούν πέραν του μοντέλου και το συγκεκριμένο περιβάλλον στο οποίο δρούσαν/εντάσσονταν.

Εγώ είχα κατασκευάσει το 1992 για 2 ανήψια 2 Speeder Bikes της MPC από την ταινία Return of the Jedi. Τα μοντέλα τα είχε βγάλει η MPC στα '80ς αν θυμάμαι καλά. Πριν τα παραδώσω, τα έβαλα σε φυσικό περιβάλλον σε ένα παρτέρι και τα φωτογράφισα. Η φωτογράφιση είχε γίνει με συμβατική (όχι ηλεκτρονική) μηχανή και με macro, οπότε μέχρι να εμφανιστεί το φιλμ δεν ήξερα το αποτέλεσμα. Βγήκαν αρκετά καλές, παραθέτω μερικά scann, όπου να τονίσω ότι δεν φαίνεται καλά η παλαίωση που είχε γίνει (μου αρέσει τα μοντέλα μου να είναι "μεταχειρισμένα" και όχι καινούργια).

Για την ιστορία να πω ότι ο ένας ανηψιός το κατέστρεψε (δοκίμασε να δει αν πετάει στα αλήθεια), ενώ ο άλλος το κράτησε κάπου αποθηκευμένο. Όταν το κατεβάσει κάποτε θα παραθέσει φωτογραφίες μια και είναι μέλος του retromaniax. Τότε θα διορθωθούν και μερικές ατέλειες που είχαν γίνει σκόπιμα (π.χ. μερικά από τα χειριστήρια και μοχλούς τα έβαψα κόκκινα για να φαίνονται καλύτερα στα παιδιά).

Αυτά από παλιές καλές μέρες......

Speeder1.jpg

Speeder2.jpg

Speeder3.jpg

Speeder4.jpg
 
Απιστευτα ομορφες οι φωτο - αν και συμβατικες - και ομοιως ομορφα και τα speeder bikes!!!! :worship:

Δεν εχω κατι αλλο να πω....τα σεβη μου πολλοστη φορα!!! :bow:
 
Ένα σπάνιο σκάφος που εμφανίζεται στις ταινίες SW είναι και το Τ-16 Skyhooper. Στο Επεισόδιο 4: A new hope (την πρώτη ταινία) εμφανίζεται σε αποθήκη της φάρμας του θείου Μπεν αποσυναρμολογημένο. Επίσης ο Luke παίζει με ένα μοντέλο.

Παραθέτω φωτογραφίες από το σκάφος για φιγούρες 3,75" της Kenner.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Δύο επίσης σπάνια σκάφη στις ταινίες είναι και τα Cloud Car Twin Pod και Rebel Troop Transporter. Εμφανίσθηκαν κυρίως στο επεισόδιο V: The Empire Strikes Back, για τη διαφυγή των επαναστατών από τον παγωμένο πλανήτη Hoth (Rebel Troop Transporter) και ως περιπολικά στον Bespin (Cloud Car Twin Pod). Τα συγκεκριμένα μοντέλλα είναι για φιγούρες 3,75" της Kenner και βγήκαν στην αγορά στις αρχές των '80ς.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG
 
Ένα και ένα κομμάτια και σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Δεν τα έπιασαν ποτέ χέρια παιδιών;

Έχω και εγώ δυο τρία πράγματα από το star wars. Μπορεί να τα ποστάρω αλλού για να μην σου χαλάσω το thread.
 
Πίσω
Μπλουζα