Star Wars - Η συλλογή μου

Eagle 1 είπε:
Νομίζω ήταν δώρα, αλλά δεν θυμάμαι σε τι συσκευασίες, όπως οι δύο τελευταίες φιγούρες παρακάτω που ήταν δώρα σε κουτιά δημητριακών.
Παιρνω πασα απο αυτο και βγαινω ελαφρως off topic, συγχωρατε με.... :D

Θυμαμαι ενα φεγγαρι, ως promotion του The Phantom Menace, η Pepsi κυκλοφορουσε τα κουτακια της με φωτο απο τους χαρακτηρες της ταινιας....

fetch


....και αν δεν με απατα η μνημη μου.... :wait2: ....αν αγοραζες εξαδα, ειχε μεσα μαγνητακια ψυγειου...

fetch


....θυμαμαι οτι μου ειχε τυχει η Amidala (το Νο 4) και διακοσμουσε για πολυ καιρο το ψυγειο στο εξοχικο. :)

Να το εχω ακομα αραγε; Να πεταχτηκε; Εδω η μνημη μου, παρουσιαζει κενο..... :wait2: :banghead:
 
stayros είπε:
Θυμαμαι ενα φεγγαρι, ως promotion του The Phantom Menace, η Pepsi κυκλοφορουσε τα κουτακια της με φωτο απο τους χαρακτηρες της ταινιας....

.....

....και αν δεν με απατα η μνημη μου αν αγοραζες εξαδα, ειχε μεσα μαγνητακια ψυγειου...
Τι μου θύμισες αγαπητέ..... Δεν τα είχα πάρει τότε για να μην εθίσω τα παιδιά σε γλυκά ποτά.... Δεν σκέφτηκα να τα καταχωνιάσω... Από την άλλη, τι να πρωτοπάρεις, με τη σύζυγο να ωρύεται (δικαιολογημένα) για διαθέσιμο χώρο.....

Και μερικές φιγούρες στα κουτιά τους. Η πρώτη της σειράς FX συνδέεται με άλλη (Darth Vader), τα φωτόσπαθα ανάβουν και παίζουν μονομαχία. Στο τέλος ένα από τα slides με αυθεντική σκηνή από τις ταινίες που δινόταν σε κάποιες φιγούρες.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Το σετακι Obi-Wan vs Darth Vader ειναι ολα τα λεφτα!!!! :dribble:

Πες μου οτι εχεις και τα δυο.....και θα το δουμε σε δραση.....pleaseeeeeeeeee....... :flower:
 
stayros είπε:
Το σετακι Obi-Wan vs Darth Vader ειναι ολα τα λεφτα!!!!Πες μου οτι εχεις και τα δυο.....και θα το δουμε σε δραση.....pleaseeeeeeeeee.......
Είναι πράγματι εντυπωσιακή φιγούρα. Έχω και την άλλη, αλλά πρέπει να κάνω γερή ανασκαφή στη δύσκολη αποθήκη, τις φιγούρες τις είχα καταχωνιάσει, πιό εύκολα προσβάσιμα έχω τα σκάφη/οχήματα. Το θέμα είναι ότι είναι σφραγιστά (δεν τα άνοιξαν τα παιδιά) και αφού δεν υπάρχει δυνατότητα έκθεσης λέω να τα αφήσω έτσι. Προβληματίζομαι επίσης και με τις μπαταρίες που έχουν μέσα.... Θα έχουν τρέξει...... Σε πρώτη ευκαιρία θα τα ξεθάψω και βλέπουμε.

Μερικές φιγούρες ακόμη. Αυτές που έχουν το τσιπ CommTech (φωτ. 1) τοποθετούνται επάνω τους και μετά τα ακουμπά κανείς (τσιπ με φιγούρα) πάνω στη συσκευή (φωτ.2) που τα "διαβάζει", οπότε ακούγονται αυθεντικοί διάλογοι από την εκάστοτε ταινία. Θα ξεθάψω και θα αναρτήσω φωτό και από τη συσκευή, είναι σαν Walkie Talkie. Άλλες φιγούρες δίνουν δώρο slide από σκηνή της ταινίας.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Tι μπαταρίες έχουν; Αν είναι λιθίου (πλακέ ασημί στρογγυλές) δεν τρέχουν.
 
Eagle 1 είπε:
Είναι πράγματι εντυπωσιακή φιγούρα. Έχω και την άλλη, αλλά πρέπει να κάνω γερή ανασκαφή στη δύσκολη αποθήκη, τις φιγούρες τις είχα καταχωνιάσει, πιό εύκολα προσβάσιμα έχω τα σκάφη/οχήματα. Το θέμα είναι ότι είναι σφραγιστά (δεν τα άνοιξαν τα παιδιά) και αφού δεν υπάρχει δυνατότητα έκθεσης λέω να τα αφήσω έτσι. Προβληματίζομαι επίσης και με τις μπαταρίες που έχουν μέσα.... Θα έχουν τρέξει...... Σε πρώτη ευκαιρία θα τα ξεθάψω και βλέπουμε.
Αναμενουμε λοιπον! :D

Οσο για τις μπαταριες, αν και οποτε τα ξεθαψεις, βγαλτες καλου-κακου για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. :)
 
telonio είπε:
Tι μπαταρίες έχουν; Αν είναι λιθίου (πλακέ ασημί στρογγυλές) δεν τρέχουν.
Οι μπαταρίες είναι οι μικρές στρογγυλές σαν κουμπιά. Μερικές που ήταν σε μικρά τηλεκτευθυνόμενα R2D2 και τις είχα ξεχάσει καιρό, έβγαλαν υγρά που διάβρωσαν επαφές. Ελπίζω να μην έγινε ζημιά...
 
Μην ανυσηχείς, και ζημιά να έχει γίνει, φτιάχνεται. Αν κάτι έχει χαλάσει μου το δίνεις στο φτιάχνω και στο δίνω πίσω. Εννοείται δωρεάν.
 
telonio είπε:
Μην ανυσηχείς, και ζημιά να έχει γίνει, φτιάχνεται. Αν κάτι έχει χαλάσει μου το δίνεις στο φτιάχνω και στο δίνω πίσω. Εννοείται δωρεάν.
Εχμμμμ......λιγουλακι δυσκολο αυτο Μαριε.... #) .....ο φιλτατος Eagle, μενει Γερμανια απ' οσο γνωριζω. :)
 
No problemo, αν έχει μερικά χαλασμένα, τα βάζει σε ένα κουτί και μου τα στέλνει.
 
telonio είπε:
Μην ανυσηχείς, και ζημιά να έχει γίνει, φτιάχνεται. Αν κάτι έχει χαλάσει μου το δίνεις στο φτιάχνω και στο δίνω πίσω. Εννοείται δωρεάν.

stayros είπε:
Εχμμμμ......λιγουλακι δυσκολο αυτο Μαριε........ο φιλτατος Eagle, μενει Γερμανια απ' οσο γνωριζω.

telonio είπε:
No problemo, αν έχει μερικά χαλασμένα, τα βάζει σε ένα κουτί και μου τα στέλνει.
Ευχαριστώ θερμά φίλτατε telonio για την ευγενική σου πρόταση υποστήριξης για επιδιόρθωση ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών εξαρτημάτων. Θα κάνω χρήση της προσφοράς σου ωστόσο με προϋπόθεση κάλυψης εξόδων για τον κόπο σου. Επειδή μένω στη Γερμανία, όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο φίλος Σταύρος, θα δω τι δεν λειτουργεί και θα σου περιγράψω σε ΠΜ (ενδεχόμενα και με φωτογραφίες) και στη συνέχεια θα σου τα στείλω ή αν προγραμματίζω ταξίδι στην Ελλάδα θα τα φέρω προσωπικά (μη χαθούνε φοβάμαι με ταχυδρομείο, μου έχει συμβεί μία φορά στο παρελθόν).

Να τονίσω ότι αυτή είναι η δύναμη του retromaniax, οι άνθρωποί του, που προσφέρουν με γνώσεις και ανιδιοτέλεια!!!!

Μερικές φιγούρες ακόμα με πρώτη την αξέχαστη Leia.........

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ένα σετ που ξέθαψα από δύο φιγούρες σε κλίμακα 3,75" που συνδέονται, η μία χρησιμοποιημένη, η άλλη στο κουτί της: Αναπαριστούν τις θέσεις πυροβόλων του Luke και του Han Solo στο Millennium Falcon όταν αντιμετώπιζαν τα Tie Fighters στο επεισόδιο IV.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Ας περάσουμε στην παρουσίαση των μικρών διοραμάτων (κλίμακα περίπου ΗΟ) που περιέχονται σε κεφαλές ηρώων με θέματα από τις ταινίες Star Wars. Κατασκευάσθηκαν από την Micro Machines στις αρχές των '90ς, έχουν ύψος/μήκος περίπου 20 εκατ. κλεισμένες και διαθέτουν διάφορους μηχανισμούς, άλλοτε με ελατήρια, άλλοτε με μοχλούς για να κινούν τα σκάφη ή τις φιγούρες. Δίνουν αρκετό ρεαλισμό και είναι καλά ποιοτικά.

Αρχίζω με το R2D2, το οποίο περιέχει σκηνή από το παλάτι του Jabba:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg
 
Απιστευτες λεπτομερειες!!! :eek:

Περιμενω να δω και τα υπολοιπα... #)
 
Αετέ μουσείο πρέπει να φτιάξεις με όλα αυτά!
 
Ένα μικρό μουσείο παιχνιδιών (ελληνικών και ξένων) με τμήμα και για Star Wars θα το επιθυμούσα πολύ αγαπητή Kambia. Υπάρχει αρκετό υλικό, αλλά οι αντικειμενικές δυσκολίες είναι πολλές...

Συνέχεια με το διόραμα που περιλαμβάνεται στον C3P0. Αναφέρεται στο μπαρ και στο διαστημοδρόμιο του Tatooine.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
Πολύ ωραία κομμάτια όλα.Μπράβο.
 
Συνέχεια με τον Yoda με αναπαράσταση σκηνή από τον πλανήτη Dagobah. Με μοχλούς ο Luke κάνει τούμπα και στέκεται ανάποδα ενώ από πάνω του πλανάται το πνεύμα (διαφανής φιγούρα) του Obi-One. Σε άλλη σκηνή ο Yoda σηκώνει από το βάλτο το X-Wing και το R2D2, ενώ η μονομαχία Luke και Darth Vader κινείται από τα αυτιά του Yoda.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
Συνέχεια με το διόραμα από την κεφαλή του Chewbacca που αναπαριστά σκηνή από τον Endor:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Συνέχεια με το Stormtrooper που έχει σαν θέμα του διοράματρος το Άστρο του Θανάτου:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα