Star wars arcade cabinet

Έξοχα, ανυπομονώ να το δω!
 
Τελικά δεν κρατήθηκα και ανεβάζω φωτογραφίες πρίν το ξάκρισμα ,το cp έχει μπει πρόχειρα για τις ανάγκες τις φωτογράφησης .

Περιμένω τη μαρκίζα,και ξεκινάω με καλωδιώσεις,σύνδεση tv στο PC και software.
 

Update: Με τη πολύτιμη βοήθεια του φίλου 1@telonio[/USER] τον οποίο ευχαριστώ πάρα πολύ ,κατάφερα να συνδέσω τη τηλεόραση με το PC χωρίς overscan,επίσης συνέδεσε τα κουμπιά - χειριστήρια της καμπίνας με το ipac2.

Καμπίνα σχεδόν τελείωσε ,χρειάζομαι βέβαια βοήθεια στην αντιστοίχιση των κουμπιών του πληκτρολογίου με το ipac2 αν ξέρει κανείς ή αν έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο encoder.

 
Καταρχήν να αναφέρω πως είδα την καμπίνα από κοντά και ο Θοδωρής έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Η καμπίνα είναι κούκλα.

Τώρα με το ipac2. Υποτίθεται πως παίζει κατευθείαν από τα γραφόμενα της ultimarc. Αυτά που γράφει παρακάτω γίνονται στο δικό σου;

testing.jpg
 
Το δοκίμασα με το notepad και λειτουργεί κανονικά! Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ίσως να θέλει reassign στα κουμπιά με το δικό του προγραμμα.

Να πω εδώ ότι έχω εγκαταστήσει μια έκδοση του hyperspin bolt on και χρησημοποιει το πρόγραμμα joytokey.
 
To πρόγρομμα που αναφέρει η ultimarc για το reassing των κουμπιών είναι εδώ http://winipac.software.informer.com/2.0/

Κατεβασέ το είναι δωρεάν και κάνε μια δοκιμή με αυτό.
 
Πολύ ωραία δουλειά φίλε μου, συγχαρητήρια! Όσο για το μέλος 1@telonio[/USER], ένα μπράβο είναι λίγο! Με έχει ξελασπώσει και έμενα όταν ήμουν επί ξύλου κρεμάμενος.

 
Ευχαριστώ,θα ανεβάσω και άλλες φώτος με τη μαρκίζα σε λίγες μέρες.
 
Γεια σου Θοδωρή! Πολύ ωραία η καμπίνα σου! Κρίμα που δεν χώρεσε το μόνιτορ...

Καλά παιχνίδια!
 
Δεν χώρεσε αλλά έβαλα μια 21" Sony έχει το ίδιο ίσως και καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

Η αλήθεια είναι ότι το project έχει προχωρήσει με τη βοήθεια του Μάριου που συνέδεσε όλο το control panel .

Πλέον είμαι στο πιο δύσκολο στάδιο για μένα να ρυθμίσω το HyperSpin ,αν κανείς έχει εμπειρία κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 
Update! Μετά από ώριμη σκέψη και απογοήτευση από το Hyperspin αλλάζω frontend και θα δουλέψω με το launchbox ,φαίνεται πιο απλό και ενημερώνεται συνεχώς .

Γνωρίζει κανείς ή το έχει χρησιμοποιήσει ;
 
Μάλλον λογικά προλαβαίνω τον Wally που έχει κάνει και reply στο σχετικό mame.gr thread

Τα quote είναι του retroguru GeoMan (Τα οποία κάνω συνοπτικά copy paste εδώ )

\ είπε:
Το προβλημα ειναι οτι εχω και μπολικα roms/discs απο Nes, SNES, Genesis, Sega CD, TurboGrafx16, Atari 2600/7800/800/ST, Colecovision, Dreamcast, Gamecube, Amiga, N64, C64, GBC, GBA, Lynx, κ.λ.π.

Ψαχνοντας λοιπον ενα Frontend που να με καλυπτει σε ολα αυτα χωρις να θελει απειρες ωρες στησιμο μεχρι να δουλεψουν ολα τα emulators σωστα, κατεληξα σε αυτο:

https://www.launchbox-app.com/

Βασικο πλεονεκτημα ειναι η μεγαλη ποικιλια συστηματων που καλυπτει και το οτι περιλαμβανει ηδη τις ρυθμισεις για τα περισσοτερα γνωστα emulators! Για το Sega Genesis π.χ. το μονο που ειχα να κανω ηταν να επιλεξω τα roms που ηθελα (τα οποια ειχα σε .7z) και να διαλεξω το KegaFusion σαν default emulator. To Launchbox τα αναγνωρισε ολα και συνδεθηκε με το EmuMovies για να κατεβασει φωτογραφιες (box, gameplay, title, cartridge, κ.λ.π.) και πληροφοριες για τα παιχνιδια.

Σε ενα λεπτο ειχα ετοιμη την λιστα με τα roms μαζι με τις φωτογραφιες τους και πληρη περιγραφη του καθε παιχνιδιου, χωρις να μου μετακινησει τιποτα απο τα αρχικα roms. Που σημαινει οτι και αν καποια στιγμη αποφασισω να το αλλαξω δεν θα χασω τιποτα απο οτι ειχα οργανωσει ως τωρα.

Το δευτερο πλεονεκτημα ειναι οτι αναβαθμιζεται συνεχεια (μου εχει ηδη κατεβασει 2 αναβαθμισεις τις τελευταιες 3 μερες) και ειναι δωρεαν! Υπαρχει μια premium εκδοση με πληρωμη αλλα η μονη διαφορα ειναι στην εμφανιση, καθως σε αυτην μπορεις να αλλαξεις theme, χρωματα, font size και την μορφη της λιστας ειδικα αν το θες για καμπινα ή μεγαλη TV. No big deal αν θες να το τρεχεις σε PC με μια κανονικη οθονη!


Για να δω ποσο καλο ειναι το Launchbox εστησα 22 διαφορετικες κονσολες με λιγα παιχνιδια η καθε μια. Μπορω να πω οτι δεν μασησε πουθενα!
.......

Ετσι εστησα και τις 22 κονσολες με τα MAME, Retroarch, PCSX2, PPSSPP και Dolphin.

Ακομα και στο πιο ζορικο - το PCSX2 - στο οποιο μερικα παιχνιδια πρεπει να φορτωσουν διαφορετικα configs το καθενα, το Launchbox σου επετρεπε να καθορισεις διαφορετικα command line parameters ανα game!


Εχω δοκιμασει μπολικα frontends και με εχει εντυπωσιασει ποσο ανοιχτο ειναι το Launchbox. Και επειδη εχει υποστηριξη για μακροεντολες με το Autohotkey, μπορεις να κανεις κυριολεκτικα οτι θες.
Προσθεσα προσφατα μια καινουργια πλατφορμα στο Launchbox για Interactive Fiction (κυριως παλια Text-adventures της Infocom). Οταν ανοιγω ενα απο αυτα, μου ανοιγει αυτοματα και ενα προγραμμα automapper, και μου ρυθμιζει τα παραθυρα οπου τα θελω ωστε στο πανω μερος της οθονης να τρεχει το automapper και στο κατω το adventure...
 
Έχω ήδη κατεβάσει το Launchbox με premium λογαριασμό και προσπαθώ να περάσω τα roms που έχω.

όταν τα καταφέρω θα κάνω update στο thread με φωτογραφίες.

Πάντως μέχρι τώρα είμαι εντυπωσιασμένος !
 
image.jpeg Μια ακόμη φωτογραφία,έχοντας βάλει το CP πάνω στη καμπίνα.Πλέον ρυθμίζω το Launchbox με roms ,και μόλις τελειώσω και με το mapping των controls θα μπεί και το κλασσικό τζάμι μπροστά από την οθόνη και είμαστε έτοιμοι.image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg
 
Πανέμορφη, από τις πιο όμορφες custom που έχω δει. Το μόνο που φένεται να λείπει είναι το περιμετρικό κάλυμμα οθόνης. Περιμένω και μια φωτογραφία με την οθόνη ανναμένη και κάποιο παιχνίδι.
 

1@telonio[/USER] Εσύ δεν θα τη δείς μόνο ;)
 
Ωραια καμπινα και οπως πρεπει αφου εχει το πιο σημαντικο που θελουν τα παλια arcades!!!οθονη crt με τις σωστες αναλυσεις!!!
 

Αυτός ήταν και ο λόγος που έκανα την αρχική τροποποίηση ,έχω κάνει δοκιμές με τη βοήθεια του 1@telonio[/USER] και παίζει πολύ ωραία.

Βρίσκομαι στο τελικό στάδιο σετάρισμα τα roms στο retroarch και στο Launchbox κατ' επέκταση ,mapping στα κουμπιά και θα είναι τέλειο.

 
Πίσω
Μπλουζα