Star wars arcade cabinet

Είχαμε πρόοδο στο project,έφτιαξα μια προέκταση και η καμπίνα δεν φαίνεται άσχημη από πλάγια πλέον.

Τώρα έχουν σειρά τα αυτοκόλλητα ,κουμπιά,μοχλοί.
 
Μια χαρά φαίνεται. Αναμένουμε την συνέχεια.
 
Ναι καμμία σχέση ,με το χάλι που ήταν πριν.

Πλέον θα προχωρήσω πιο γρήγορα γιατί έχω όλα τα κουμπιά και χειριστήρια ,καθώς και το pc.

θα βάλω και τα αυτοκόλλητα που έχω παραγγείλει ,για να τελειώσει με το σετάρισμα.
 
Με την arcade vga τι έκανες τελικά;
 
Ακόμη τίποτα,θα τελειώσω με αυτοκόλλητα ,και μετά πρώτα θα στείλω Mail στον Ultimarc .

θα χρειαστώ σίγουρα βοήθεια όμως με συνδεσμολογία κουμπιών τηλεόρασης με pc και frontend
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!

σήμερα αποφάσισα να ασχοληθώ με την συνδεσμολογία τηλεόρασης με pc ,χρησημοποίησα τον UMCA adapter ,και την arcade vga...

είδα εικόνα αλλά είναι μεγάλη και εκτός οθόνης,πως θα μπορέσω να την φτιάξω; Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα ;
 
Ναι είναι φυσιολογικό αυτό. Σχεδόν κάθε παιχνίδι στα arcades είχε διαφορετική ανάλυση στην οθόνη.Δοκίμασε να αλλάξεις μερικές αναλύσεις μέχρι να βρείς μια που να σου κάνει. Υπάρχει τρόπος να βλέπεις σε όλα τα παιχνίδια την οθόνη αλλά είναι λίγο ρίσκο. Χρειάζεται να μπεις στο service mode της τηλεόρασης και να αλλάξεις την γεωμετρία της οθόνης. Δεν το προτείνω όμως εκτός και αν βρείς κάποιον που να ξέρει πολύ καλά τι κάνει.
 
Δεν έχω περάσει ακόμη frontend αλλά χρειάζεται σίγουρα να μπω στο service mode της Sony trinitron (KV-M2170D)

Για να αλλάξω την Γεωμετρία της οθόνης και να χωράει η εικόνα του PC.

έστειλα και στον Andy από Ultimarc και μου είπε το ίδιο.

ξέρει κανείς πως μπαίνω στο service mode και τι κάνω ;
 
Ψάξε να βρείς το service manual της τηλεόρασης (όχι το user manual). Για να μπεις μέσα στο service mode - test mode, σε κάθε τηλεόραση πατάς κάποια κουμπιά στο τηλεκοντρόλ. Δες μέσα στο service manual ποιά κουμπιά είναι αυτά που θα σου δώσουν πρόσβαση. Η γεωμετρία της οθόνης αναφέρεται ως geometry, και εκεί θα βρείς v centre, v size, v lin, s cor, h cent, h size κλπ. Το καθένα είναι υπεύθυνο και για μια διαφορετική λειτουργία για την ρύθμιση της οθόνης. Με + και - μεταβάλλεις τις τιμές σε κάθε ρύθμιση. Άλλαζε τις τιμές αργά και σταδιακά όχι απότομα. Δεν είναι εύκολο πράγμα γιατί οι περισσότερες ρυθμίσεις έχουν κωδικούς τίτλους.

Δώσε πολύ μεγάλη προσοχή τι ρυθμίσεις πειράζεις μέσα στο service mode. Το mode αυτό είναι αποκλειστικά για τεχνικούς και γνώστες του αντικειμένου. Πριν πειράξεις κάποια ρύθμιση της γεωμετρίας προτείνω να γράψεις σε ένα χαρτί την default τιμή της, έτσι ώστε αν χρειαστεί να γυρίσεις τις ρυθμίσεις εκεί που ήταν αρχικά να ξέρεις τι τιμές υπήρχαν. Μην πειράξεις σε καμία περίπτωση καμία άλλη ρύθμιση εκτός της γεωμετρίας.

Αν δεν έχεις ιδέα από ηλεκτρονικά θέματα καλύτερα άστο και βρες έναν τεχνικό ηλεκτρονικό που να επισκευάζει τηλεοράσεις να το κάνει.
 
Μάριε σε ευχαριστώ για την βοήθεια,βρήκα το service manual αλλά το σκέφτομαι να "βάλω χέρι" υπάρχει κάποιος τεχνικός που να γνωρίζει από το φόρουμ για να με βοηθήσει;

Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά βλέπω πολύ μεγάλη εικόνα από το desktop των Windows και οχι από κάποιο παιχνίδι.Δεν έχω εγκαταστήσει ακόμη κάποιο frontend.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια εικόνα από τη μαρκίζα ,σε μια εβδομάδα θα το έχω ντύσει με αυτοκόλλητο εξωτερικά....markiza.JPG
 
Στα windows είναι λογικό να είναι oversized η οθόνη. Δοκίμασε μερικά παιχνίδια με το mame να δεις πως φένεται με αυτά, γιατί έχουν διαφορετικές αναλύσεις από τα windows.
 
Κατεβάζω μια έκδοση του frontend Hyperspin bolt on,θα την περάσω και ελπίζω να παίζει οκ .
 
Στείλε μου το service manual με πμ να ρίξω μια ματιά να σου πω που είναι οι ρυθμίσεις για την οθόνη, μήπως καταφέρω να σε βοηθήσω.
 
image.jpeg Μια εικόνα από το control panel περασμένα τα βινύλια τα κουμπιά και το plexiglass .image.jpeg
 
Μια εικόνα από το control panel περασμένα τα βινύλια τα κουμπιά και το plexiglass .
 
Το control panel με περασμένα τα κουμπιά,βινύλια ,και plexiglass
 
Πολύ ωραίο είναι τα αυτοκόλλητα από το vector της Atari. Δεν θα έρχεται όμως σε μεγάλη αντίθεση με τη σύγχρονη αφίσα που έχεις βάλει στην πρόσoψη κάτω; Στα πλαινά τι σκέφτεσαι να βάλεις;
 
Η αφίσα ήταν προσωρινή,δεν θα βάλω αυτή,όλη η καμπίνα έχει επενδυθεί με βινύλιο με ρετρό Star Wars ,σε λϊγες μέρες που θα έχει ολοκληρωθεί (χρειάζεται ξάκρισμα) θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες.
 
Πίσω
Μπλουζα