Star Wars

12 μερες μειναν,ακολουθει ενα συγκριτικο με δυο media που τα χωριζουν 27 χρονια.

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Toν φλεβαρη ο jar jar σε 3D.




[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απορώ πως θα πείσω να πάω να το δώ. Θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα, εφόσον πάνε καλά οι εισπράξεις.

Πάντως, τα blu-ray (9-disc release, με τα πάντα) τα έχω πάρει απο day one, αλλά δεν τα έχω δει ακόμα.

Διάβασα πάντως ότι είναι αλλαγμένα σε σχέση με το theatrical release. Κανονικά, θα έπρεπε να είχαν βάλει και το theatrical release για όλους εμάς τους ρετρολάγνους (ποιός μας νοιάζεται!!).

Επίσης, διάβασα σε review, ότι τα 3 πρώτα δεν κοπήκανε απο την καλή μήτρα. Όχι ότι είναι άσχημη η εικόνα, απλώς θα μπορούσε ακόμα καλύτερα!!
 
Θα εχει και ασορτι podracing 3D γυαλια στο σινεμα,awesome!


Lucas παιδακι μου..





88384440.png


Star%20Wars%203D%20quadposter.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ και λίγες μέρες ο George Lucas δήλωσε πως αποσύρεται από το Hollywood και τις υπερπαραγωγές και πως θα επικεντρωθεί σε μικρότερες χαμηλού budget -πιο καλλιτεχνικές- ταινίες.

Ως κύριους λόγους ανέφερε τις δυσκολίες που αντιμετώπισε από το Hollywood στην παραγωγή και κυκλοφορία της τελευταίας του ταινίας, καθώς και τις κριτικές που δέχεται εδώ και χρόνια από τους φαν του Πολέμου των Άστρων για τα επεισόδια 1-3(!!!!!).
 
TallMan είπε:
Εδώ και λίγες μέρες ο George Lucas δήλωσε πως αποσύρεται από το Hollywood και τις υπερπαραγωγές .
Ως κύριους λόγους ανέφερε ... τις κριτικές που δέχεται εδώ και χρόνια από τους φαν του Πολέμου των Άστρων για τα επεισόδια 1-3[/u](!!!!!).
Τον "πήρε στο λαιμό του", ο Jar-Jar !

Μάλλον δικαίως, κατ'εμέ.
 
Εντάξει για μένα δεν ήταν και τόσο τραγικές αυτά τα τρία πρώτα pre-quel. Σίγουρα, δεν ήταν Star Wars όπως το είχαμε συνηθήσει ως παιδιά, αλλα εμένα γενικά μου άρεσαν.
 
divined είπε:
Εντάξει για μένα δεν ήταν και τόσο τραγικές αυτά τα τρία πρώτα pre-quel. Σίγουρα, δεν ήταν Star Wars όπως το είχαμε συνηθήσει ως παιδιά, αλλα εμένα γενικά μου άρεσαν.
Ομοίως! Δεν μπορώ να σκεφτώ πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα, αν δεν είχα δει τα pre-quels!... Για μένα πλέον απαρτίζουν το σύνολο του πολέμου των άστρων...

P.S.: Άκου, "σε μικρότερες χαμηλού budget -πιο καλλιτεχνικές- ταινίες"!....
 
Πρεπει να παρουμε αποφαση οτι οι ακριβες υπερπαραγωγες θα φθινουν σε ποσοτητα οσο περνα ο καιρος λογω παγκοσμιας κρισης.

Ο καθενας απο τους συντελεστες-παραγωγους θα βαφτιζει το παραπνω με διαφορες ταμπελες ("στροφη στο ποιοτικο σινεμα","ευκαιριες σε νεους κινηματογραφιστες" και αλλα παρομοια ευφυολογηματα)

Σιγουρα παντως τα λεγομενα prequel του Star Wars δεν μπορουν να συγκριθουν πουθενα με τις πρωτες ταινιες της σειρας...
 
Δεν νομιζω να εχει ο Λουκας προβλημα ,ουτε το δολαριο απλως πλησιαζει τα 70 και εχει καποια καλιτεχνικα projects ισως και απωθημενα οπως αρκετοι απο τους blockbuster action σκηνοθετες να τους αποδεχτουν σαν πραγματικους σκηνοθετες,anyway απο εδω και εμπρος θελει να κανει το καλιτεχνικο κομματι του.


Το μεγαλο ερωτημα ειναι τι γινεται με το Ιντυ 5......ισως μας το χαρισει.
 
Επιμενεις μετα το 4 να θελεις το 5? :)
 
Wally είπε:
Επιμενεις μετα το 4 να θελεις το 5? :)
Εγω παντως επιμενω.Μπορει το 4 να μην ειχε την επυτηχια των προηγουμενων αλλα επειδη γουσταρω πολυ indiana jones θελω οπωσδηποτε και 5.
 
Kαι 5 και 6 και 7,δυο το χρονο γινεται να βγαινουν,οπως και τα star wars ,οι ταινιες απο τετοιους σκηνοθετες οσα και να μην πλησιαζουν τα πρωτοτυπα εχουν καποια στανταρντς απο τους δημιουργους τους που τις κανουν το λιγοτερο αξιας μιας θεασης και ενος ευχαριστου διωρου παρεα με αγαπημενους ηρωες...


Καλυτερα ενα bad sequel απο καθολου sequel λεω εγω.
 
Αν είναι να βγαίνουν ταινίες με τον Ίντυ και τον Πόλεμο, χωρίς να τους σέβεται ο ίδιος ο πατέρας τους, καλύτερα να μη βγαίνουν.

Στον Ιντιάνα, όλοι οι πρωταγωνιστές χαίρονταν πραγματικά που συμμετείχαν. Ο Σπήλμπεργκ το ίδιο. Κι αυτό περνούσε και στην οθόνη. Το μόνο πρόβλημα ήταν το σενάριο, για το οποίο ο μόνος που επέμενε ήταν ο Λούκας. Ο Σπήλμπεργκ τον παρακαλούσε να επιλέξει άλλο, όμως από τη στιγμή που αυτός έβαζε τα λεφτά, πέρασε η θέση του.

Στον Πόλεμο, στο Επ.Ι, ένα από τα λίγα πράγματα που άρεσαν ήταν ο Νταρθ Μωλ. Και τον σκοτώνει στην πρώτη ταινία! Τώρα, γιατί μας έχει τρελάνει στα κουκλάκια, τις αφίσες κι ό,τι άλλο, με τη φάτσα του Νταρθ Μωλ;

Κανένας σεβασμός στο Γιόντα, στον Νταρθ Βέηντερ, άθλια επιλογή ηθοποιών...

Ο Ιντιάνα και ο Πόλεμος είναι τα 2 παιδιά του Λούκας. Και το μόνο που τον νοιάζει πια είναι το πώς θα βγάλει πιο πολλά λεφτά από τα παιδιά του. Δεν είναι πια δημιουργός ο Λούκας. Το έχει χάσει.Ας αφήσει άλλους πιο νέους δημιουργούς να ασχοληθούν με τα παιδιά του κι αυτός να έχει την εποπτεία.
 
Συμφωνώ με την προηγούμενη δήλωση. Ο Λούκας πολύ καιρό τώρα έχει δει την όλη μυθολογία Star Wars σαν μια μεγάλη επιχείρηση που γεννάει συνεχώς δολλάρια. Και είναι δυστυχώς αλήθεια. Άλλωστε έχει δηλώσει και σε συνεντεύξεις του ότι ποτέ δεν είδε το Star Wars με τα μάτια όλων εμάς που το αγαπήσαμε και το παρακολουθούμε ακόμα. Το είδε σαν μια δουλειά που τον έκανε διάσημο.

Τα prequel 1,2,3 καλώς έκανε που τα έβγαλε γιατί συμπλήρωσε τα κενά στην ιστορία, αλλά κακώς που ασχολήθηκε με το σενάριο τους και ήταν κατώτερα των 4,5,6. Και ευτυχώς που δεν συνέχισε όπως έλεγε με την επόμενη τριλογία 7,8,9 και το άφησε όπως έχει.

Τουλάχιστον πρόσφερε πολλά στον τομέα των σπέσιαλ εφέ με τις καινούργιες τεχνολογίες που χρησιμοποιούσε πάντα στις ταινίες του.

Όσο αφορά τις καινούργιες 3d, blye ray και ότι άλλο εκδόσεις έχει βγάλει, θεωρώ ότι εκμεταλλεύεται τους φαν και δεν προσφέρει τίποτα καινούργιο πια. Βάζει 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω σκηνές και το κάνει θέμα για να πανε να το αγοράσουνε. Η πλειοψηφία των φαν τον κράζει γι' αυτό και συμφωνώ.

Και μιλάω σαν ένας πορωμένος οπαδός που δεν νομίζω να έχω δει άλλες ταινίες τόσες πολλές φορές.
 
ρε παιδια μην διαβαζω χαζομαρες τωρα!!! δηλαδη θες να μου πεις οτι εβγαλε το μπλου ρεει μεε διο τρια πραγματα παραπανω για να εκμεταλευτει τον κοσμο??? δηλαδη δεν θα εβγαινε ποτε??? σε μπλου ρει?? απλα το βγαλε ο λουκας για να βγαλει εξτρα λεφτα?? τωρα για ολες τις αλλες πληροφοριες πραγματικα δεν ξερω που τις βρισκετε. απλα μαλλον ειναι λογια κ κραξιμο των φανσ του εξωτερικου οποτε ας λεμε κ μεις εδω τα ιδια!!!
 
Προσωπικά, δεν περίμενα τις απόψεις των φαν του εξωτερικού για να σχηματίσω τη δική μου. Πρώτα απέκτησα τη δική μου άποψη, συζήτησα με κάποιους άλλους φίλους μου, επίσης φανατικούς του Πολέμου και είδαμε ότι συμφωνούμε και μετά είδα τις απόψεις των φανς του εξωτερικού κι είδα ότι επίσης συμφωνώ με την συντριπτική πλειοψηφία.

Η έκδοση της εξαλογίας σε Bluray έγινε για τα λεφτά. Αυτό θα αποδειχθεί με την επόμενη έκδοση της εξαλογίας σε Bluray-3D και την ειδική έκδοση της πρώτης αυθεντικής τριλογίας σε bluray (είμαι σίγουρος ότι θα εκδοθεί, αλλά κάποια ιδιαίτερη στιγμή την οποία δε μπορώ να προσδιορίσω. Μάλλον όταν ο Λούκας θα χρειάζεται κι άλλα λεφτά).

Επίσης, σε αυτή την έκδοση, που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, ο ήχος είναι απλό DTS! Τέτοιος σεβασμός σε μερικές ευρωπαικές χώρες...
 
Πίσω
Μπλουζα