Street fighter VS Mortal kombat

Street fighter VS Mortal kombat

  • Mortal kombat

    Ψηφοφορίες: 4 23,5%
  • Street fighter

    Ψηφοφορίες: 13 76,5%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    17
Εύγε Bill αυτές είναι ψηφοφορίες! Λοιπόν, εφόσον το SF2CE είναι ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια και η CAPCOM μεγάλος έρωτας, η ψήφος πήγε χωρίς δεύτερη σκέψη στο StreetFighter. Το αγαπάω και το MK, αλλά το SF το λατρεύω! Ακόμα και αντικειμενικά άμα το δει κάποιος, το SF υπερτερεί σχεδόν σε όλα τα σημεία! gameplay,bonus stages,character special attacks, μεγάλα sprites, μπόλικοι χαρακτήρες και με δικό του stage ο καθένας, και φυσικά μην ξεχνάμε τα voices (Hadouken,Shoryuken κτλ κτλ...) και τις απίστευτες μουσικάρες του παιχνιδιού!

Το MK από την άλλη πήγε να ταράξει τα νερά με τα digitized sprites και τα fatalities και τα κατάφερε, αλλά όπως είπα σε βασικά σημεία χάνει από τον αντίπαλό του! Καταρχήν πιο πολύ μοιάζει με (horror) fighting simulator παρά με fighting game. Πως μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι παιχνίδι χωρίς να έχει καν παιδικότητα, χωρίς αυτή την "υπερβολή" που χρειάζεται, you know....

Πάντως το σημαντικότερο για μένα ατού του SF είναι η ομαλότητα της κίνησης σε σχέση με το MK. Στο δεύτερο, επειδή έχει γίνει ψηφιοποίηση των χαρακτήρων, λείπουν πολλά καρέ στις κινήσεις με αποτέλεσμα να φαίνεται σαν να έχει χαμηλό FPS! Από την άλλη το ατού του MK είναι τα gameboy ports, τα οποία ήταν άψογα!!
 
gremlinakos είπε:
Από την άλλη το ατού του MK είναι τα gameboy ports, τα οποία ήταν άψογα!!
Ε,όχι και άψογα. Το ΜΚ3 ήταν αίσχος σε σχέση με τα άλλα. Δες κι εδώ ένα συγκριτικό.
 
Βασικά δεν ήξερα ότι βγήκε και MK3 στο gameboy! Για τα 1,2 έλεγα εγώ! :)
 
Νομιζω εγινα κατανοητος.... :cool:

ryu-hadouken.gif


πηγη
 
Εξαιρετικα τεραστια ρετρο συζητηση στους κυκλους των "ανησυχων" παιχνιδαδων οπου κρατει ως και τις μερες μας.

Εχοντας αυστηρα υποψην τα ρετρο παιχνιδια αρχες με μεση του 90, δεν μπορω να δωσω καποια τελικη απαντηση για το πιο ηταν τελικα το καλυτερο.

Σιγουρα το Street Fighter 2 αναγενησε το ευρυτερο ειδος. Τα παιχνιδια ξυλου προ Street Fighter 2 ηταν απο αστεια, ως "γραφικα", στη καλυτερη των περιπτωσεων παντα. Και ερχεται απο το πουθενα το Street Fighter 2 με τα γραφικα, την μουσικη, την υποθεση και προπαντως τις απειρες ωρες παιχνιδιου, και πηρε το στεμα και εκατσε στο θρονο μονο του.

Δεν θα πω σε καμια περιπτωση οτι ειναι η καλυτερη η και η αγαπημενη μου σειρα παιχνιδιων.. Αλλα το να αρνηθω ολα αυτα που προσφερε θα ημουν ψευτης. Ο κοσμος δεν θα ηταν ιδιος διχως το Street Fighter 2. Δεν ειναι επισης καθολου τυχαιο οπου οταν μιλαμε για Street Fighter, αμεσως σκεφτομαστε το δευτερο της σειρας. Οχι μονο γιατι πολλοι δεν το ειχαν δει τοτε, αλλα γιατι οι απειρες βελτιωσεις, προσθηκες και αλλαγες το εκτιναξαν σε ενα διαφορετικο επιπεδο. Βεβαια δεν μπορουμε και να παραβλεψουμε πολλα αρνητικα. Σπασμενοι μηχανισμοι, νεες εκδοσεις καθε εξι μηνες, οπου πρακτικα ειχαν και μικρες αλλαγες ηταν ανεκαθεν σοβαρα ζητηματα της σειρας επισης.

Απο την αλλη εχουμε τα Mortal Kombat. Ψηφιοποιημενα γραφικα, απειρη βια, και κυριως το πολυ εξυπνο αλλα και ομορφο στησιμο του, οπου πλησιαζει πολυ μια cult ταινια πολεμικων του 70. Με απειρη βια!

Οχι τοσο τεχνικο, προσεγμενο η πρωτοποριακο οσο το Street Fighter 2.. Αλλα τοσο πολυ διασκεδαστικο! Η αγωνια να δεις και να κερδισεις τον Reptile, και να κανεις καποιο απο τα υπερπαλουκια fatality του, ειναι αξεχαστες εμπειριες και αναμνησεις για πολλους.

Επισης, το Mortal Kombat εκανε αλλα και κανει ακομα κατι αδιανοητο. Ενω τα Street Fighter ειχαν εξελιξη και προοδο, ετσι ωστε να θες το καινουργιο, μιας και το προηγουμενο φαινοταν ξεπερασμενο και ελειπες, τα Mortal Kombat (μιλωντας για τα δυο πρωτα οπου καλυπτω και χρονολογικα), παιζοντουσαν αψογα διχως να ριχνει το ενα το αλλο! Αυτο ηταν λογω των πολλων διαφοροποιησεων, οπου πρακτικα ειχες δυο διαφορετικα, καλα παιχνιδια, απο το να αγορασεις μια αναβαθμιση. Τονιζω ποσο σημαντικο και σπουδαιο ηταν αυτο που καταφερανε, για ενα μικρο χρονικο διαστημα κυκλοφορουσαν και τα δυο στο εμποριο παραλληλα και με επιτυχια!

Οσες φορες να το σκεφτηκα και να το ανελυσα, δεν μπορεσα ποτε να προτιμησω καποια σειρα εναντι της αλλης. Η καθε μια ειχε τα δικα της πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα και ετσι απολαμβανα και τις δυο. Εξαλλου υπηρχε η SNK οπου θυμιζε ποιος κραταει το σκηπτρο και το στεμα :)
 
STREET FIGHTER RULES!Σαφως ανωτερο απο το ΜΚ.Σε τι να συγκριθει μαζι του,στα γραφικα στο χειρισμο του,στις δυναμεις των χαραχτηρων του;(Ενας μονο χαραχτηρας απο το SF μπορει να εξαφανισει ολους τους χαραχτηρες απο το ΜΚ)(βλ.Αkuma να κοβει το φεγγαρι στα δυο με μια γροθια στο τελευταιο βιντεακι που κυκλοφορει,τον Ryu να εκτελει το shinku hadoken στο Marvel vs Capcom 3(για οσους δεν ξερουν ειναι σαν το kame hame ha του goku) μονο που ειναι καλυτερο και το κατευθηνει οπου θελει η μηπως τον Κεν να εκτελει το καταπληκτικο Shinryuken στο Marvel vs Street fighter που στελνει τον αντιπαλο του φλεγομενο απο την μια ακρη της πιστας στην αλλη(κυριολεκτικα τον στελνει στο φεγγαρι)Στο ΜΚ το πολυ να κανουν 8 hit combo το πολυ(αν καταφερουν να πλησιασουν κοντα τον αντιπαλο τους(ποσο μαλιστα να τον χτυπησουν)οταν στο SF αν σε πιασει ενα χτυπημα σου αλλαζουν τα φωτα με πανω απο 50 hit combo ανετα(αν εισαι master).Το MK το παιζεις μεχρι να κανεις τα fatalities ,απαξ και τα κανεις, τελος το βαριεσαι και το παρατας ενω το SF ειναι το παιχνιδι με τις περισσοτερες συνεχειες στον κοσμο και με την μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο(συμφωνα με τευχος του περιοδικου gamepro)Νομιζω πως τα λιγα που ανεφερα παραπανω τα λενε ολα...
 
Eνα ωραιο βιντεακι απο το cvg με την ιστορια των Mortal Kombat :

A Complete History of Mortal Kombat in Games

ps. Μεχρι και το Trilogy ηταν εξαιρετικα , απο εκει και περα το χασανε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλες αγάπες και τα δύο,αλλά λίγο περισσότερο Street Fighter που το έπαιξα πρώτο.
 
STREET FIGHTER RULES!Σαφως ανωτερο απο το ΜΚ.Σε τι να συγκριθει μαζι του,στα γραφικα στο χειρισμο του,στις δυναμεις των χαραχτηρων του;(Ενας μονο χαραχτηρας απο το SF μπορει να εξαφανισει ολους τους χαραχτηρες απο το ΜΚ)(βλ.Αkuma να κοβει το φεγγαρι στα δυο με μια γροθια στο τελευταιο βιντεακι που κυκλοφορει,τον Ryu να εκτελει το shinku hadoken στο Marvel vs Capcom 3(για οσους δεν ξερουν ειναι σαν το kame hame ha του goku) μονο που ειναι καλυτερο και το κατευθηνει οπου θελει η μηπως τον Κεν να εκτελει το καταπληκτικο Shinryuken στο Marvel vs Street fighter που στελνει τον αντιπαλο του φλεγομενο απο την μια ακρη της πιστας στην αλλη(κυριολεκτικα τον στελνει στο φεγγαρι)Στο ΜΚ το πολυ να κανουν 8 hit combo το πολυ(αν καταφερουν να πλησιασουν κοντα τον αντιπαλο τους(ποσο μαλιστα να τον χτυπησουν)οταν στο SF αν σε πιασει ενα χτυπημα σου αλλαζουν τα φωτα με πανω απο 50 hit combo ανετα(αν εισαι master).Το MK το παιζεις μεχρι να κανεις τα fatalities ,απαξ και τα κανεις, τελος το βαριεσαι και το παρατας ενω το SF ειναι το παιχνιδι με τις περισσοτερες συνεχειες στον κοσμο και με την μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο(συμφωνα με τευχος του περιοδικου gamepro)Νομιζω πως τα λιγα που ανεφερα παραπανω τα λενε ολα...
Τα παρακάτω gifs ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.Κάποια τα έφτιαξα μόνος μου.

Υ.Σ. Έχω μεγάλο αρχείο για όποιον ενδιαφέρεται.

823ff06f-2fd0-4150-a217-f8689b29c1fc.gif

chb.gif

Evil Ryu shinku hadoken Ashura.gif

hadoken_o_GIFSoup.com.gif

ken shin.gif

ken_ryu_shinku.gif

kenpower.gif

kfire.gif

KH2.gif

rhd3.gif

ryu-alphaanime-gif.gif

ryuhur.gif

sfam ryu fei long.gif

tumblr_lr8kfrutFD1qhv5ilo1_500.gif
 
Ψηφισα street fighter αλλα και τα 2 παιχνιδια για μενα ειναι φοβερα και μου εχουν χαρισει απειρες ωρες διασκεδασης.Μιας και γινεται χαμος με τις συνεχειες των παιχνιδιων παρακατω βαζω σε αριθμητικη σειρα ποια εχω παιξει περισσοτερες ωρες.

Απο τις περισσοτερες στις λιγοτερες ωρες.

1-street fighter 2 the world warrior
2-street fighter 2 champion edition
3-street fighter 2 the new challengers
4-mortal kombat 1
5-street fighter alpha 2
6-street fighter alpha 3
7-street fighter 3rd strike & double impact
8-mortal kombat 2
9-ultimate mortal kombat 3
10-mortal kombat 3
11-mortal kombat trilogy
12-street fighter alpha
13-street fighter the movie
14-street fighter 4
15-street fighter (1987)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ψήφος στο Street Fighter, ήταν όντως το πρώτο από τα δύο που έπαιξα σε coin up.
Μιλάμε για κατάθεση όχι αστεία.. οπότε παίρνει τον τίτλο.
SF II φυσικά το απόλυτο όπλο κάθε μαγαζάτορα που σέβεται τον εαυτό του.. (Μήπως ήμαστε μεγάλα κορόιδα τότε? )

Παρόλα αυτα στο Pc, είχα το Mortal Combat. Θες γιατί το "βρήκα" ευκολότερα ? Δεν ξέρω, άργησα να βάλω το SF.

Ψήφο στον Vega, ήταν ο πρώτος μου παίχτης.
artworks-000364476489-mprrbn-t500x500.jpg
 
Ψήφος στο Street Fighter, ήταν όντως το πρώτο από τα δύο που έπαιξα σε coin up.
Μιλάμε για κατάθεση όχι αστεία.. οπότε παίρνει τον τίτλο.
SF II φυσικά το απόλυτο όπλο κάθε μαγαζάτορα που σέβεται τον εαυτό του.. (Μήπως ήμαστε μεγάλα κορόιδα τότε? )

Παρόλα αυτα στο Pc, είχα το Mortal Combat. Θες γιατί το "βρήκα" ευκολότερα ? Δεν ξέρω, άργησα να βάλω το SF.

Ψήφο στον Vega, ήταν ο πρώτος μου παίχτης.
artworks-000364476489-mprrbn-t500x500.jpg
O Vega ήταν κι ο δικός πρώτος χαρακτήρας μέχρι που γνώρισα τον Κεν.
Απο τότε είμαστε αχώριστοι σε κάθε μάχη...
 
Παρόλα αυτα στο Pc, είχα το Mortal Combat. Θες γιατί το "βρήκα" ευκολότερα ? Δεν ξέρω, άργησα να βάλω το SF.

Θα σου πω εγώ: Γιατί το SF στο PC ήταν gtp, ενώ το MK ήταν ακριβώς (μα ακριβώς) σαν το arcade.
 
Πίσω
Μπλουζα